Egzaminy odbyły się w sobotę, 30 września - test na aplikację radcowską i adwokacką obejmował 150 pytań dotyczących treści 51 aktów prawnych z listy podanej w marcu przez ministra sprawiedliwości. Według wstępnych informacji uzyskanych od przewodniczących komisji egzaminacyjnych do egzaminów przystąpiło:

  1. na aplikację adwokacką – 2 394 osoby, zdało 1 447 osób, co stanowi 60,4 proc. (w roku 2022 zdawalność wyniosła 42 proc., natomiast w roku 2021 – 59,8 proc.).
  2. na aplikację radcowską – 2 982 osoby, zdały 1 804 osoby, co stanowi 60,5 proc. (w roku 2022 zdawalność wyniosła 41,2 proc., natomiast w roku 2021 – 59 proc.).
  3. na aplikację notarialną – 542 osoby, zdało 296 osób, co stanowi 54,6 proc. (w roku 2022 zdawalność wyniosła 57 proc., natomiast w roku 2021 – 60,7 proc.).
  4. na aplikację komorniczą – 140 osób, zdały 122 osoby, co stanowi 87,1 proc. (w roku 2022 zdawalność wyniosła 61,3 proc., natomiast w roku 2021 – 64,2 proc.).

 


Rok temu wahnięcie poziomu

- Bardzo cieszymy się, że przyszłym aplikantom poszło lepiej niż rok temu - mówi serwisowi Prawo.pl Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji w Krajowej Radzie Radców Prawnych.  - Oznacza to, że poziom egzaminu wrócił do stanu z lat wcześniejszych, kiedy to zdawalność zwykle oscylowała właśnie w okolicach 60 proc. - podkreśla.

- Test okazał się chyba dość prosty, nie był w tym roku dużym wyzwaniem - mówi dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan ORA w Warszawie, przewodnicząca Komisji Szkolenia Aplikantów Adwokackich. - U nas w Warszawie zdało 614 osób na 975 osób. Czyli prawie 70 proc. co wydaje się dużą liczbą i pewnie będzie dużym organizacyjnym wyzwaniem.  Ale co warto podkreślić bardzo się z tego cieszymy, jest duża satysfakcja, że tylu osobom się powiodło i, że tyle osób chce się szkolić na aplikacji adwokackiej - wskazuje. - Jeśli chodzi o liczbę kandydatów to była ona porównywalna z poprzednimi latami. Widać pewne odbicie po okresie pandemicznym. Natomiast w tym roku, w porównaniu z ubiegłym dostało się więcej osób - dodaje.

Zobacz też w LEX: Wizerunek kancelarii prawnej - jak mu pomóc? >>

 

Faktycznie egzamin sprzed roku oceniano jako wyjątkowo trudny. - Mamy średnio 18 proc. mniej osób, które pozytywnie zdały egzamin wstępny, niż w ubiegłym roku. Dzisiaj jest za wcześnie by to oceniać, ale myślę, że warto ostateczne wyniki przeanalizować bardzo dokładnie, weryfikując np. czy i jakie znaczenie miał wybór szkoły wyższej przez zdających, jakie były programy nauczania i jak pandemia wpłynęła na przygotowanie osób zdających. I nie chodzi tylko o formę zdalną nauczania, ale też inne elementy, mam tu na myśli skutki społeczne związane z epidemią koronawirusa - mówił wtedy prezes NRA Przemysław Rosati. Podobnie kwestię te oceniali przedstawiciele samorządu radców prawnych.

Czytaj też w LEX: Stankiewicz Rafał, Misja samorządu radców prawnych i jego członków >

 

Najlepsze i najgorsze komisje

Resort sprawiedliwości w komunikacie wskazuje również, że w przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Łodzi – 72 proc. oraz w komisji egzaminacyjnej w Krakowie – 71,3 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Toruniu – 44,4 proc. Odnośnie do egzaminu na aplikację radcowską, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Poznaniu – 71,2 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej w Koszalinie – 34,8 proc.

Sprawdź w LEX: Czy aplikant adwokacki lub radcowski może zastępować adwokata lub radcę prawnego w postępowaniu odwoławczym toczącym się przed KIO? >

 


W przypadku egzaminu na aplikację notarialną, najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Warszawie – 62,2 proc., najniższą zaś w komisji egzaminacyjnej we Wrocławiu – 46,3 proc. Na aplikację komorniczą w trzech komisjach odnotowano porównywalne wyniki egzaminu: w Krakowie – 87,5 proc., w Poznaniu – 86,8 proc., w Warszawie – 87,1 proc.

 

- Jeśli chodzi o liczbę kandydatów to była ona porównywalna z poprzednimi latami. Widać pewne odbicie po okresie pandemicznym. Natomiast w tym roku, w porównaniu z ubiegłym dostało się więcej osób - wskazuje.

Czytaj też w LEX: Jak się uczyć, żeby zdać? - metody i techniki uczenia się >

 

Dwa lata na złożenie wniosku

Osoby, które otrzymały z egzaminu wynik pozytywny, będą uprawnione – w okresie 2 lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu – do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji. Uzyskanie przez kandydata pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego uprawnia go do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów radcowskich i adwokackich w ciągu 2 lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu wstępnego. Uchwałę o wpisie podejmuje się w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Zobacz też linię orzeczniczą: Prawo do alimentów dla osoby odbywającej aplikację prawniczą >

 

Minister sprawdza, czy kandydat  daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego. Obie ustawy uzależniają wpis na listę od posiadania nieskazitelnego charakteru i dawania swym dotychczasowym zachowaniem rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu (art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy o radcach prawnych i odpowiednio art. 65 pkt 1 ustawy – Prawo o adwokaturze). W orzecznictwie pojęcia te definiuje się jako posiadanie takich przymiotów osobistych, jak: uczciwość w życiu prywatnym i zawodowym, uczynność, pracowitość, poczucie odpowiedzialności za własne słowa i czyny, stanowczość, odwaga cywilna, samokrytycyzm, umiejętność zgodnego współżycia z otoczeniem (wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2010 r., II GSK 324/09).  Od ostatecznej uchwały odmawiającej wpisu na listę aplikantów służy skarga do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia uchwały.