Prawo.pl
41-letni pacjent został poddany zabiegowi usunięcia zmiany skórnej – brodawki. Został od niego pobrany materiał do badania histopatologicznego. Miał zostać poinformowany, gdyby wyniki były niepokojące. Tak się nie stało. Po czterech latach zdiagnozowano u niego nowotwór z przerzutami. Okazało się, że nieprzekazany wynik histopatologii wskazywał na czerniaka. Pacjent zmarł. Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził, że placówka naruszyła jego prawo do informacji.
Katarzyna Nocuń
02.09.2023
Pacjent

Nawet uciążliwa choroba nie przywraca terminu do wniesienia skargi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie silna biegunka, lecz błąd urzędnika w kancelarii może być powodem przywrócenia terminu do wniesienia skargi czy zażalenia – stwierdzają sądy administracyjne, karne i cywilne. Zwolnienie lekarskie od pracy nie jest potwierdzeniem braku winy zainteresowanego w uchybieniu terminu. Nie wyklucza bowiem ono możliwości dokonania czynności procesowej przez domownika lub substytuta.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.09.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd I instancji skazał dwóch mężczyzn za pobicie kobiet o ciemnej karnacji - miał być to atak na tle nienawiści rasowej. Jednak okazało się, że mieli oni alibi i nie uczestniczyli w bójce w restauracji. Apelacja skazanych okazała się skuteczna i zostali oni uniewinnieni przez Sąd Apelacyjny w Katowicach, który nie nabrał przekonania, iż oskarżeni zostali prawidłowo rozpoznani.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.09.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pod hasłem "Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość" odbędzie się w ten weekend Jubileuszowy XV Kongres Kobiet w Poznaniu. Zgromadzi kobiety z całej Polski, reprezentujące różne zawody, grupy wiekowe i poglądy. Dyskusje będą się toczyć m.in. na temat nowoczesnej edukacji, zdrowia, ekologii, polityki socjalnej, prawa, równościowej ekonomii, Europy, problemów migracyjnych, kultury, samorządów i polityki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2023
Prawnicy
Prof. Ewa Łętowska, była rzecznik praw obywatelskich, była sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Trybunału Konstytucyjnego została uhonorowana Medalem Wolności w kategorii Instytucja. Medal otrzymała – "za klarowne tłumaczenie Polakom, z jakim niebezpieczeństwem wiążą się upolitycznienie sądów i lekceważenie zasad konstytucyjnych". Zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2023
Prawnicy
Polacy wystawiają negatywne oceny dla systemu wymiaru sprawiedliwości. To wnioski z badań przeprowadzonych przez Panel badawczy Ariadna dla Stowarzyszenia Iustitia. W odpowiedzi Krajowa Rada Sądownictwa zapowiada kontrolę finansów Iustitii, a minister sprawiedliwości i prezes PiS planują dalszą reformę wymiaru sprawiedliwości, czyli spłaszczenie struktury sądów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie ma przeszkód, aby dalej toczyło się postępowanie o ustalenie nieważności umowy, natomiast postępowania o zapłatę pozostają zawieszone. Dalszy los zawieszonego postępowania zależy od tego, jakie rozstrzygnięcie zapadnie w postępowaniu upadłościowym, czyli musi wyczekiwać na ostateczne ukształtowanie się listy wierzytelności.
Regina Skibińska
01.09.2023
Banki Kredyty frankowe
Okoliczność, że powódka popadła w konflikt ze swoim byłym mężem, nie oznacza, że może żądać eksmisji swoich byłych teściów, bo godzi to w zasady współżycia społecznego. Sąd Najwyższy oddalił więc skargę powódki o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego wyroku. Zaznaczył, że dopuszczalne jest obciążenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prawem użytkowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
Długi o wartości przekraczającej 150 mld zł w III kwartale obsługiwały wyspecjalizowane firmy windykacyjne w Polsce. Kwota ta była aż o 9 proc. wyższa niż rok wcześniej. Nawet 80 proc. przedsiębiorstw w Polsce boryka się z klientami lub kontrahentami, którzy nie regulują swoich zobowiązań w terminie. Takie opóźnienia mogą doprowadzać do zatorów płatniczych, utraty płynności finansowej czy nawet bankructw.
Ret
31.08.2023
Finanse
Gdybyśmy przyjęli argumenty Krajowej Rady Sądownictwa dotyczące niekonstytucyjności mocy wiążącej uchwał Sądu Najwyższego, to trzeba by przyjąć, że wiążą tylko uchwały całej Izby. Od 2007 r. Izba Karna w całym składzie zbierała się w celu podjęcia uchwały dwa razy i do podjęcia uchwał nie doszło z powodu zmian w przepisach. Dla mnie problem jest sztuczny - mówi Jarosław Matras, sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprzeciw prokuratorów wobec zamrożenia płac

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podniesienie od 1 stycznia 2024 r. płac pracowników sfery budżetowej o 12,3 proc. Tymczasem w projekcie budżetu na przyszły rok zapisano waloryzację wynoszącą 6,6 proc. Projekt ustawy okołobudżetowej oceniany jest przez prokuratorów jako oczywiste bezprawie, powtarzane od czterech lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
31.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Problemy związane z trwającym kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, wojna w Ukrainie i zbliżające się zmiany w europejskim prawie migracyjnym – to główne tematy najnowszego numeru Europejskiego Przeglądu Sądowego. Eksperci przeanalizowali m.in. przepisy specustawy ukraińskiej, wdrożenie unijnych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy oraz najnowszą praktykę orzeczniczą.
Inga Stawicka
31.08.2023
Prawo unijne
Po ostatnich zmianach kpc zażalenia w sprawach dotyczących zabezpieczeń są rozstrzygane przez sąd wyższego rzędu. Taki model może spowodować obciążenie sądów odwoławczych, do których trafią dodatkowe sprawy zażaleniowe. Sądom apelacyjnym przybyło obowiązków, a zażaleń na zabezpieczenia w postępowaniach dotyczących kredytów frankowych jest dużo i ich rozpatrywanie może trwać długo.
Regina Skibińska
31.08.2023
Prawo cywilne Kredyty Kredyty frankowe
Bezcelowe jest wnoszenie protestu wyborczego przed datą, w której odbywa się głosowanie do Sejmu i Senatu – uważa sędzia SN Aleksander Stępkowski. Po ogłoszeniu wyborów ich kontrola jest czysto formalna i iluzoryczna – uważają sędziowie nie zasiadający w Sądzie Najwyższym. Winę za to ponosi częściowo kodeks wyborczy, brak poważnych dowodów, ale też członkowie organów wyborczych – brak im odwagi, by podjąć trudne decyzje - wskazują prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.08.2023
Sejm z poprawkami Senatu przyjął nowelizację prawa oświatowego i innych ustaw, która pozwala na tworzenie branżowych centr umiejętności. Odrzucił veto Senatu do ustawy o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, a także powołał członków komisji do spraw wpływów rosyjskich. Środowe posiedzenie było ostatnim w tej kadencji Sejmu.
Robert Horbaczewski
30.08.2023
Kadry w oświacie
Krajowa Rada Sądownictwa ostrzegła w uchwale, że każde zachowanie będące sprzeniewierzeniem się zasadzie niezawisłości i bezstronności powinno zostać ocenione w kategorii przewinienia dyscyplinarnego jako uchybienie godności urzędu sędziego. Zapowiada też kontrolę Fundacji Dom Sędziego Seniora i Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Krajowa Rada Sądownictwa 29 sierpnia 2023 r. na posiedzeniu plenarnym zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisu o Sądzie Najwyższym, który wprowadza możliwość nadania uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego mocy zasady prawnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Drastycznie spadła liczba pytań prawnych kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego - w 2022 r. złożono ich zaledwie 12. Bywa, że w sądach zawieszonych jest po kilkaset spraw, w oczekiwaniu na werdykt TK. Bezwład Trybunału powoduje, że sądy coraz częściej same orzekają o konstytucyjności przepisów - wskazują prawnicy. I uważają to za bardzo dobry trend.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2023
Wymiar sprawiedliwości
Nieprzeprowadzenie narady przez sędziego, który orzekał jednoosobowo, przed sporządzeniem i ogłoszeniem postanowienia oraz ogłoszenie postanowienia niezwłocznie po udzieleniu głosu stronom - miało wpływ na treść orzeczenia, pomijało niezbędną fazę orzekania. Nie odbyła się narada. Dlatego należy powtórzyć postępowanie przed sądem pierwszej instancji – orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2023
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wysokość renty z tytułu zwiększonych potrzeb powinna być ustalona w kwotach brutto, a nie netto – orzekł Sąd Najwyższy. Potwierdził też, że poszkodowany, który chce otrzymać zwrot kosztów prywatnego leczenia powypadkowego nie musi udowodnić, że nie mógł tych świadczeń zdrowotnych uzyskać w ramach NFZ.
Regina Skibińska
30.08.2023
Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Jeśli ostatni dzień zapłaty faktury minął, a termin do wystąpienia do sądu wypada w weekend, to czy można wystąpić z roszczeniem w poniedziałek? Opinie są podzielone, nawet w Sądzie Najwyższym, dlatego trzech sędziów Izby Cywilnej uznało, że powinna zapaść uchwała w składzie siedmiu sędziów w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.08.2023
Prawo cywilne
Do Krajowej Izby Radców Prawnych jak również Komisji Etyki i Wykonywania Zawodu ponownie trafił wniosek dotyczący dopuszczalności używania formy "radczyni prawna". Jego autor, dr Piotr Cybula, zwraca uwagę, że mimo wcześniejszej negatywnej opinii samorządu, zwrot "radczyni prawna" pojawia się zarówno na stronie internetowej KIRP, jak i na stronach internetowych okręgowych izb radców prawnych.
Monika Pogroszewska
29.08.2023
Prawnicy Doradca podatkowy
Rzecznik Praw Obywatelskich wnosi o wydanie uchwały, w której Sąd Najwyższy jednoznacznie wykluczy możliwość zasądzenia zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną przez osoby prawne w związku z bezprawnym naruszeniem jej dóbr osobistych - poinformowało we wtorek biuro RPO.
Monika Pogroszewska
29.08.2023
Prawo cywilne Spółki
Od IV kwartału pełnomocnicy będą otrzymywać informacje online o zmianach terminów rozpraw. Wśród innych funkcjonalności wprowadzanych w ramach modyfikacji systemu, uruchomiona zostanie wirtualna poczekalnia, do której trafią wszystkie osoby oczekujące na rozprawę zdalną. Jest to miejsce, gdzie nastąpi dodatkowa weryfikacja uczestników postępowania przed ich skierowaniem do właściwej rozprawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Nie wystarczy ogólne stwierdzenie, że asesor sądowy miał nie zostać prawidłowo powołany. W ślad za tak generalnie określoną podstawą wniosku o wyłączenie sędziego nie wskazano żadnych zarzutów, które mogłyby faktycznie wskazywać na ewentualny brak niezawisłości asesora sądowego objętego wnioskiem o wyłączenie. W ten sposób orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i wniosek o wyłączenie odrzuciła.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Samorząd adwokacki i radcowski postuluje, aby e-korespondencja działała w obie strony – do sądu i z sądu. Bo przecież e-doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Z tego względu zapewnienie dwustronnej komunikacji między sądami a profesjonalnymi pełnomocnikami oraz pełnomocnikami między sobą poprzez wprowadzenie zmian w funkcjonalnościach Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych ma szanse usprawnić przebieg postępowań sądowych.
Aleksandra Partyk
29.08.2023
Prawo cywilne Prawnicy

Wynagrodzenia w budżetówce mają rosnąć razem z pensją minimalną

Finanse publiczne Administracja publiczna Policja Prawo pracy
W 2024 roku liczba osób pracujących za minimalne wynagrodzenie może nawet przekroczyć 4 miliony, a płaca minimalna może osiągnąć około 55 proc. przeciętnego wynagrodzenia – wynika z wstępnych szacunków związkowców i pracodawców. Nie dziwi więc, że w budżetówce narasta wzburzenie. Zdaniem prawników konieczne jest wprowadzenie mechanizmu wzrostu płac podobnego do minimalnej płacy. Proponują wprowadzenie waloryzacji.
Grażyna J. Leśniak
29.08.2023
Finanse publiczne Administracja publiczna Policja Prawo pracy
Prywatne wyszukiwarki ksiąg wieczystych zarejestrowane na Seszelach i innych równie egzotycznych wyspach, to w Polsce dochodowy biznes. Ich właściciele zarabiają krocie dzięki stworzeniu możliwości przeglądania ksiąg po adresie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naruszają prawo, ale jednocześnie korzystają z ich usług, bo im to ułatwia pracę. Ich zdaniem nie byłoby problemu, gdyby przeglądarka ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości pozwalała wszystkim wyszukiwać księgi po adresie.
Renata Krupa-Dąbrowska
29.08.2023
Nowe technologie RODO Nieruchomości
Posłowie z komisji deregulacyjnej uznali, że przy wydawaniu pozwolenia na broń policja niewłaściwie interpretuje przesłankę „nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego”. Posłowie chcą też pozbawić komendantów wojewódzkich policji prawa wnoszenia odwołania od orzeczenia lekarskiego lub psychologicznego wnioskującego. Przeciwny jest prokurator generalny.
Robert Horbaczewski
29.08.2023
Prawo karne Administracja publiczna
Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu 28 sierpnia br. przedyskutowała problemy sądownictwa. Chodzi m.in. o kwestię orzeczeń wydawanych z wyraźnie politycznych motywacji, dotyczących "agresorów reprezentujących opozycję, środowiska lewicowe czy LGBT." - Jest coraz więcej przypadków, w których sędzia, wydając werdykt, nie jest w stanie oddzielić swoich prywatnych poglądów od prawidłowego stosowania przepisów prawa – powiedział na posiedzeniu minister Zbigniew Ziobro.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości