Prawo.pl
Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, wniesioną po 27 września 2023 roku, sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego – podjął uchwałę Sąd Najwyższy. Regulacja z art. 367(1) k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. Na tym etapie postępowania sąd ustala, jak jest podstawa dziedziczenia i jakie udziały uzyskują poszczególni spadkobiercy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.04.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Naczelna Rada Adwokacka kieruje kolejną petycję z propozycją zmian. Tym razem chodzi m.in. o kodeks karny wykonawczy. NRA chce uchylenia przepisu, zgodnie z którym skarga lub prośba osadzonego, jeśli jest oczywiście bezzasadna, może nie zostać rozpoznana, ale też umożliwienia osadzonym kontaktu, minimum raz dziennie, z obrońcą oraz cztery razy tygodniowo z najbliższymi. W jej ocenie skazani na dożywocie powinni mieć również możliwość szybszej zmiany typu jednostki penitencjarnej.
Patrycja Rojek-Socha
23.04.2024
Wymiar sprawiedliwości

Samorządy mają zastrzeżenia do pomysłu usprawnienia e-doręczeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Problemem, który wymaga pilnego uregulowania przy e-doręczeniach, jest kwestia zdefiniowania podmiotu publicznego obowiązanego do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych – uważają samorządowcy z miast i powiatów. Wskazują, że bez jednoznacznego uregulowania tych kwestii nie dość, że będzie dochodziło do dublowania adresów, to dodatkowo system nie będzie czytelny dla obywateli.
Robert Horbaczewski
23.04.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna E-doręczenia
Jedną z najczęstszych przyczyn niestawienia się w sądzie np. w charakterze świadka jest choroba. Musi być ona potwierdzona zaświadczeniem lekarskim. Jednak sąd nie uzna zaświadczenia wystawionego przez jakiekolwiek lekarza. Musi to być dokument wystawiony przez lekarza sądowego, który wpisany jest na listę sądu okręgowego. Nie każdy lekarz jest bowiem lekarzem sądowym.
Beata Dązbłaż
23.04.2024
Zawody medyczne
W ostatnich tygodniach, a nawet godzinach, coraz silniej w przestrzeni publicznej rezonuje uchwała...
Mariusz Załucki
23.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sąd dyscyplinarny w dwuinstancyjnym postępowaniu samodzielnie ustala stan faktyczny i suwerennie kwalifikuje czyn na gruncie prawa materialnego. Ocena ta odnosi się również do zarzutów pominięcia dowodów, a Sąd Najwyższy w tym wypadku nie zastępuje tego sądu – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w sprawie radcy, który wbrew wyrokowi rozwodowemu, nie wydał dzieci matce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2024
Prawnicy
Wyrok wydano 19 lat temu, a skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wniesiona została po upływie pięciu lat od uprawomocnienia zaskarżonego nakazu zapłaty. Mimo to Sąd Najwyższy uwzględnił skargę i stwierdził, że zaskarżone orzeczenie zostało wydane z naruszeniem prawa, gdyż oprocentowanie umowne w wysokości 30 proc. w skali roku - było lichwą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.04.2024
Prawo cywilne Prawnicy
Kwestionowanie w niektórych państwach członkowskich zasad i praw podstawowych prawa unijnego groziło destabilizacją tego systemu. Jednak okazał się on odporny na tę rewoltę i wypracował nowe standardy, włącznie z pomijaniem wyroków naruszających te zasady – twierdzi prof. Dawid Miąsik z Instytutu Nauk Prawnych PAN, sędzia Sądu Najwyższego. 
Krzysztof Sobczak
22.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zapis na sąd arbitrażowy w sprawie zawisłej przed sądem powszechnym

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy
Nowością w przepisach kodeksu postępowania cywilnego jest możliwość dokonania zmiany właściwości sądu powszechnego na sąd arbitrażowy, jeżeli obie strony procesu tego chcą. Jest to niewątpliwie bardzo interesująca opcja rozwiązywania sporów, wskazująca na wolę ustawodawcy rozwijania sądownictwa arbitrażowego.
Wojciech Celichowski
22.04.2024
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Małe i średnie firmy
Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2023 r. uznał, że wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, będący skutkiem zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, powinien być rozpatrywany na podstawie przepisów obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. i może być rozpatrzony pozytywnie tylko w przypadku, gdy nowy wspólnik jest farmaceutą, posiadającym prawo do wykonywania zawodu.
Szymon Łabędzki
22.04.2024
Farmacja
Już za kilka dni w Izbie Cywilnej SN może zapaść uchwała dotycząca kredytów frankowych. Jeśli zostanie podjęta, to przez skład tzw. neo-sędziów. Pełnomocnicy obawiają się, że przy okazji może spełnić się koszmar frankowiczów, bo "nowi" sędziowie mogą pójść w kierunku odfrankowienia. Sędziowie apelacyjni zapewniają jednak, że dobrze się zastanowią zanim na tej podstawie uchylą wyroki. Podkreślają, że uchwała SN ich nie wiąże, a "na stole" są m.in. orzeczenia TSUE.
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska
22.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Nie każda kancelaria potrzebuje dedykowanego programu do zarządzania. W wielu przypadkach mniejsze podmioty, prowadzące jednocześnie zaledwie kilka spraw, nie będą potrzebować zaawansowanych narzędzi wspierających zarządzanie. Potrzeba taka pojawi się, gdy właściciel wraz ze wzrostem ilości pracy, zacznie odczuwać brak kontroli nad zadaniami i rozliczeniami - wynika z raportu „Programy do zarządzania kancelarią prawną. Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?".
Patrycja Rojek-Socha
22.04.2024
Prawnicy
Przewodnicząca Trybunału Stanu (I Prezes SN) postanowiła nie zwołać posiedzenia TS w wymaganym przepisami terminie? Jeżeli posiedzenie pełnego składu TS nie zostanie zwołane najpóźniej na dzień 4 maja br. będzie to naruszenie przepisów prawa – napisał na platformie X Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu. To reakcja na pismo dr hab. Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej TS i I Prezes Sądu Najwyższego, skierowane do sześciu członków TS domagających się zmiany regulaminu Trybunału Stanu.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przeszukania trałowe, areszty wydobywcze, pozorne prawo zatrzymanego do obrońcy – czy polski prawodawca nadal będzie tolerował takie praktyki? Zbigniew Ziobro, jako minister sprawiedliwości, mógł naprawić postępowanie karne, zapobiec takim czynnościom. Działał w innym kierunku, na własną – jak teraz widać – szkodę. Warto, żeby każdy orędownik surowych praktyk śledczych czy piewca populizmu penalnego zyskał świadomość, że każdy może stać się podejrzanym, a skąpe gwarancje procesowe utrudniają odparcie niesłusznych zarzutów - pisze Dariusz Dutkowski, adwokat.
Dariusz Dutkowski
20.04.2024
Prawo karne
Niejednokrotnie osoby niepełnosprawne potrzebują wsparcia, w szczególności przy załatwianiu spraw administracyjnych i podejmowaniu różnych czynności. Tego rodzaju działania może podjąć dla nich kurator. Jego ustanowieniem zajmuje się sąd opiekuńczy, on też określa zakres jego obowiązków i uprawnień. W ostatnim czasie regulacje te były modyfikowane.
Aleksandra Partyk
20.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, wezwał sędzię Olimpię Barańską-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim do złożenia oświadczenia w sprawie możliwości popełnienia przewinień dyscyplinarnych polegających na uchybieniu godności urzędu. Chodzi m.in. o apel o odwołanie Jarosława Dudzicza z funkcji prezesa tego sądu, a także z delegacji do gorzowskiego sądu okręgowego oraz z funkcji zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy tymże sądzie.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk powołał Zespół do spraw przeciwdziałania praktykom mobbingowym, dyskryminacyjnym i molestowania. Ma za zadanie zbadać skalę takich zjawisk w Prokuraturze, ocenić dotychczas obowiązujące w tym zakresie procedury, a przede wszystkim opracować i wdrożyć jednolite dla wszystkich jednostek, transparentne i skuteczne standardy i procedury antymobbingowe i antydyskryminacyjne.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
O postanowieniu poinformowała Polska Agencja Prasowa. Jak wskazano, zaskarżona przez PAP odmowa wpisu dotyczy zmian w Radzie Nadzorczej spółki. Sąd w ogóle nie rozpatrywał kwestii wpisania do KRS zmian w zarządzie. Wcześniej - w styczniu br. - do rejestru wpisana została natomiast likwidacja spółki oraz osoba likwidatora.
Inga Stawicka
19.04.2024
Spółki
Sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr Jakubiec został pierwszym laureatem Nagrody im. prof. Andrzeja Wąska. Została ona wręczona w ramach III edycji LubLaw Day - inicjatywy Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL. Sędzia jest wieloletnim wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prowadzi warsztaty z prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz prawa medycznego.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wybór prezesów sądów i na najważniejsze stanowiska w prokuraturze powinien się odbywać w duchu konkursu, obserwacji przez opinię publiczną – uważa minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Ale też w taki sposób, aby dać szansę kandydatom najlepszego zaprezentowania się, a z drugiej strony – aby komisja konkursowa budziła zaufanie, a także - aby opinia publiczna miała wgląd, w to co się dzieje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2024
Prawnicy
Jakub Jacyna to znana postać warszawskiego środowiska adwokackiego - aktywnie działał zarówno w Okręgowej, jak i Naczelnej Radzie Adwokackiej. W latach 2010–2012 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Etyki Zawodowej NRA, był współautorem zmian w zbiorze zasad etyki zawodowej z listopada 2011 roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2024
Prawnicy
Uchwała pełnej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych, planowana na 25 kwietnia br., nie przyczyni się do usprawnienia toku postępowań z udziałem konsumentów. Doprowadzi natomiast do wtórnych rozbieżności dotyczących mocy prawnej uchwały, zasadności odwołania się do wyrażonego w niej stanowiska w konkretnych sprawach - z powodu wadliwości obsady Izby Cywilnej. A ponadto wywoła ryzyko odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa – pisze w oświadczeniu 9 sędziów tej Izby.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2024
Liczba skarg kasacyjnych kierowanych do Naczelnego Sądu Administracyjnego systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku było ich o 2 tys. więcej niż w 2022 r. Czas oczekiwania na ich rozpoznanie wydłużył się nawet do 16 miesięcy, a prawnicy twierdzą, że czekają na wyroki nawet trzy lata. Powodów opóźnień jest kilka: brak sędziów, niejasne prawo i wielka fala skarg.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych w sprawach nabycia lub utraty członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym wskazuje, że droga sądowa jest niedopuszczalna do chwili wyczerpania postępowania wewnątrzorganizacyjnego lub upływu terminu określonego w art. 50 ust. 2 powołanej ustawy. Taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2024
Prawo cywilne Domowe finanse
Książka "Leśne sprawy Misi Adwokatki”, przygotowana na zamówienie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury w ramach akcji edukacyjnej "Bajeczni Adwokaci", otrzymała właśnie patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak. Bajkę napisała Ewa Ruszkiewicz (piszemybajki.pl), a ilustracje przygotowała Zuzanna Kledzik.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2024
Prawnicy
Jedna z adwokatek wniosła o zwolnienie jej z obrony z urzędu z powodu zaawansowanej ciąży. Warszawski sąd odmówił, powołując się na dobro sprawy. Dopiero po interwencji Koła Kobiet przy ORA w Warszawie i izby warszawskiej, wiceprezes sądu wskazał, że taka praktyka jest krzywdząca i odmowa w takiej sytuacji nie powinna mieć miejsca. Problem jednak w tym, że przykłady płyną z całego kraju - bywa, że sędziowie nie chcą nawet odroczyć sprawy z powodu planowanej cesarki prawniczki.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2024
Wymiar sprawiedliwości
Do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofanie wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek. Chodzi o śledztwo dotyczące ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych, zarzuty formułowała jeszcze szczecińska prokuratura regionalna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.04.2024
Prawo karne Prawnicy
Na protokołach zatrzymania i przesłuchania w roli podejrzanego mężczyzna dopisał obelżywe słowa wobec konkretnych policjantów. Za ich znieważenie w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych został skazany na osiem miesięcy ograniczenia wolności. Teraz Sąd Najwyższy go uniewinnił. Wskazał, że warunkiem skazania za takie przestępstwo jest, aby nastąpiło nie tylko podczas, ale i w związku z wykonywaniem przez policjantów czynności służbowych.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2024
Policja
Skrzynką podawczą nie może być zwykły adres e-mail – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. PKP jako spółka akcyjna nie jest podmiotem, który zgodnie z ustawą o informatyzacji zobowiązany jest do posiadania skrzynki e-PUAP. Spółka PKP byłaby zobowiązana do posiadania takiej skrzynki, gdyby powierzono jej zadania publiczne. Sprawa dotyczyła kwestii pytania o pracowników, chorych na Covid-19, którzy jeździli pociągami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Spółki
Była to pierwsza taka sprawa, gdy I Prezes Sądu Najwyższego oskarżyła prezesa tego sądu o przekroczenie zasad etyki. W rezultacie Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie zdecydowała się na rozpatrzenie zarzutów merytorycznych stawianych prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotrowi Prusinowskiemu. Choć uznano, że wypowiedź prezesa przekroczyła zasady powściągliwości i umiarkowania w wyrażaniu poglądów, takie zachowanie nie powinno stać się normą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.04.2024
Prawo karne