Prawo.pl

Kobieta jak rzecz - na dehumanizację są paragrafy

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Kobieta jako dobytek, nieco bardziej wartościowy od zwierząt, ale nadal jako własność mężczyzny, w dodatku bez prawa decydowania - o takich wizjach patriarchatu mówili uczestnicy niedawnej konwencji założycielskiej Fundacji Patriarchat. Prawnicy widzą w tym treści dehumanizacyjne i poniżające, co może być podstawą do drogi sądowej. Wskazują, że fundacja odwołująca się do takiej ideologii, nie powinna zostać przez sąd zarejestrowana.
Patrycja Rojek-Socha
22.09.2023
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jakie wyzwania stoją przed polskimi sądami z perspektywy obywateli? - m.in. na tym zastanawiać się będą uczestnicy Konferencji Fundacji Court Watch Polska. Przedstawione zostaną wyniki najnowszych badań dotyczących dwóch istotnych kwestii - stanu przestrzegania zasady jawności w sądach oraz stosowania tymczasowych aresztowań. Dyskusja będzie też dotyczyła posiedzeń zdalnych, który zadomowiły się już w sądowej rzeczywistości.
Patrycja Rojek-Socha
22.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
Połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego oraz samorządów tych zawodów zaufania publicznego na podstawie arbitralnej decyzji politycznej, byłoby niezgodne z wyrażonymi w Konstytucji: zasadami demokratycznego państwa prawnego, zakazem nadmiernej ingerencji, ochroną praw nabytych, należytą ochroną zawodów zaufania publicznego, a także ochroną prawa własności - podkreśla w swoim stanowisku Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
Patrycja Rojek-Socha
22.09.2023
Prawnicy
Jeśli zapis umowny jest w już rejestrze klauzul niedozwolonych, sąd nie musi go każdorazowe badać w postępowaniu indywidualnym, a bank ma taki sam obowiązek informacyjny wobec kredytobiorców, nawet jeśli są oni pracownikami banku – orzekł 21 września Trybunał Sprawiedliwości UE. To bardzo ważny wyrok, który może przyśpieszyć rozpoznawania spraw w sądach.
Regina Skibińska
21.09.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Pracodawca nie zwolni już pracownika szczególnie chronionego, aż do ostatecznego wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy
Sądy na każdym etapie postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy będą udzielały zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia pracownika podlegającego szczególnej ochronie przez pracodawcę - m.in. związkowca, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania - jutro przepis ten wchodzi w życie. Zdaniem prawników, będzie on stanowił karykaturę sądownictwa i spowoduje, że sądy staną się jego mechanicznym wykonawcą.
Grażyna J. Leśniak
21.09.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy

SN: Trzy tygodnie z e-obrożą za długo, sędzia uniewinniona

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Sądzie Najwyższym doszło do nietypowej sytuacji. Sąd kontrolował bowiem orzeczenie wydane też przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, która uznała winę sędziego – powiedział sędzia Kozielewicz. – Przyczyną wszczęcia postępowania był błąd sądu polegający na nie zwolnieniu z odbywania kary skazanego w dozorze elektronicznym. Jednak przedłużenie dozoru było winą innego sędziego - orzekł SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.09.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Banki coraz chętniej zawierają ugody z kredytobiorcami i wielu frankowiczów decyduje się na polubowne zakończenie sporu. Propozycje ugód zwykle nie są dla klientów zbyt korzystne, znacznie więcej mogą oni wywalczyć, decydując się na drogę sądową. Choć zdarzają się ugody bardzo korzystne. Pojawiają się też pierwsi kredytobiorcy, którzy zawarli ugodę z bankiem, a po kilku miesiącach próbują się od niej uwolnić.
Regina Skibińska
21.09.2023
Banki Kredyty frankowe
Świat się zmienia, podobnie jak społeczeństwo i podopieczni kuratorów sądowych. Ich praca, obowiązki i rola jaką odgrywają w wymiarze sprawiedliwości powinna to uwzględniać. Ważne też, by sama pozycja kuratorów była wzmacniana, bo to, co robią ma istotne znaczenie - choćby dla sędziów, którzy rozpatrują daną sprawę. O wyzwaniach, oczekiwaniach i możliwościach stojących przed kuratorami sądowymi rozmawiać będą uczestnicy konferencji, która odbędzie się 22 września we Wrocławiu.
Patrycja Rojek-Socha
21.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
ChatGPT w odpowiedzi na zapytanie wygenerował nieprawdziwe informacje na temat zainteresowanego. Prośba o ich sprostowanie nie została zrealizowana. Skarżący zarzuca firmie OpenAI m.in. że przetwarza dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste. Sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Danych Osobowych.
Robert Horbaczewski
20.09.2023
Nowe technologie RODO
Błąd w zakresie wykładni i stosowania prawa krajowego, prawa Unii Europejskiej lub w zakresie ustalenia stanu faktycznego albo oceny dowodów, jeżeli nie stanowi rażącej i oczywistej obrazy przepisów prawa - jako zachowanie mieszczące się w istocie wymiaru sprawiedliwości i przez to legalne - nie może być podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej członka składu orzekającego – to uchwała całej Izby Odpowiedzialności Dyscyplinarnej SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2023
Mimo, iż oskarżonemu nie przywrócono uprawnień do kierowania pojazdami nie oznacza to, że w dalszym ciągu pozostawały one cofnięte. Skoro w dacie czynu środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów został już wykonany w całości, to decyzja administracyjna w zakresie cofnięcia z tego powodu uprawnień nie obowiązywała – orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając kasację Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść kierowcy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2023
Prawo karne
Ciężko chory frankowicz z reguły nie może liczyć na fory w sądzie. Tak jak inni kredytobiorcy musi czekać w długiej kolejce na wydanie wyroku przez sąd. Choroba nie jest na ogół wystarczającym powodem przyśpieszenia rozpatrzenia jego sprawy. Sędziowie tłumaczą, że po ludzku współczują ciężko chorym kredytobiorcom, ale sprawy rozpatrują według kolejności wpływu. Klient banku może natomiast uzyskać wstrzymanie płatności rat.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.09.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Większa oferta szkoleniowa, utworzenie bloków zajęć m.in. z prawa i postępowania cywilnego, ale też prawa karnego, prawa i postępowania karnego, prawa skarbowego, prawa wykroczeń, wprowadzenie zasady dwóch kolokwiów na rok - to tylko część zmian, które chcą wprowadzić radcy w swoim regulaminie odbywania aplikacji. Głosowanie szykuje się już w tym tygodniu.
Patrycja Rojek-Socha
20.09.2023
Prawnicy
Techniką deepfake można naruszyć wiele przepisów prawa. Może to niekiedy prowadzić do naruszenia dóbr osobistych w sposób bardzo intensywny, dotkliwszy niż przy wypowiedzi czy publikacji prasowej. Należy więc zastanowić się nad rewizją zasad odpowiedzialności w kodeksie wyborczym za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji przy użyciu techniki deepfake lub podobnych do niej zastosowań zaawansowanej technologii - postuluje Rafał Rozwadowski, adwokat.
Rafał Rozwadowski
20.09.2023
Prawo cywilne Nowe technologie Wybory
Od pierwszego października br., sędzia wymierzając karę dożywotniego więzienia, będzie mógł orzec zakaz warunkowego zwolnienia. Polska wprowadza takie rozwiązanie mimo orzeczeń ETPC, który niezmiennie stoi na stanowisku, że narusza ono zakaz tortur, a także nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz karania.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.09.2023
Prawo karne
Tymczasowe aresztowanie jest najbardziej dolegliwym środkiem zapobiegawczym w postępowaniu karnym. W świetle standardów wynikających z art. 5 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wymagane jest, by pozbawienie wolności wynikało z rzeczywistych wymogów interesu publicznego, przeważających nad poszanowaniem wolności jednostki. A w Polsce szwankuje praktyka stosowania aresztów - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
19.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
Wszystkie zmiany dokonywane od 2016 r. stawiają w coraz to mocniejszej pozycji prokuratora kosztem pozostałych stron oraz sądu. W ocenach wielu ekspertów proces karny staje się procesem karnym, gdzie prokurator zaczyna odgrywać wiodącą rolę. Tak jest i w nowych zmianach w kodeksie karnym – pisze Jarosław Matras, sędzia Sądu Najwyższego. - Może sądy rzeczywiście już niedługo władzy wykonawczej i ustawodawczej nie będą potrzebne? Są przecież prokuratorzy – dodaje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2023
Prawo karne
W postępowaniu restrukturyzacyjnym można osiągnąć taki sam cel jak w upadłości, ale bez kosztów syndyka i postępowania upadłościowego. A doskonałym narzędziem do tego celu może być układ. Nie wszystkim się on jednak opłaca. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw o mało skomplikowanej strukturze, zatrudniających niewielu pracowników oraz dla wierzycieli chętnych do określonych ustępstw.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.09.2023
Prawo gospodarcze
Niesprowadzenie oskarżonego pozbawionego wolności na rozprawę przez sąd II instancji, mimo zgłoszenia takiego wniosku, może nastąpić jedynie wyjątkowo, jeśli nie naruszy to standardów rzetelnego procesu, w tym prawa do obrony – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i z tego powodu uchylił wyrok. Teraz osadzony może składać wnioski dowodowe, ale rozprawa musi być powtórzona, tak jak wnosił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2023
Prawo karne Prawnicy
Czy osobom, które podejmą pracę w charakterze członków obwodowych komisji wyborczych, a pobierają m.in. zasiłki chorobowe, zasiłki dla bezrobotnych czy też świadczenia opiekuńcze i pielęgnacyjne, grozi utrata tych zasiłków i świadczeń? Ministerstwo rodziny i polityki społecznej odpowiada na te pytania.
Maria Dec-Kiełb
19.09.2023
Samorząd terytorialny Wojsko
Zbrodnia agresji a orzecznictwo Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze - już w najbliższą środą 20 września, Project Sunflowers i EU Project Pravo-Justice organizują webinar poświęcony tej tematyce. Zagadnienie przedstawi prof. Patrycja Grzebyk, prawniczka i politolożka, specjalizująca się w międzynarodowym prawie karnym oraz międzynarodowym prawie humanitarnym.
Patrycja Rojek-Socha
18.09.2023
Obietnice wyborcze składane przez polityków oraz partie polityczne - posiadające z mocy ustawy osobowość prawną - mogą zostać uznane za przyrzeczenie publiczne w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Chodzi o art. 919 par. 1 K.k, zgodnie z którym „kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać" - przypominają o tym organizatorzy akcji społecznej www.pozwijpolityka.pl.
Patrycja Rojek-Socha
18.09.2023
Możliwość dalszego zajmowania stanowiska prokuratora stanowi wyjątek od zasady, według której z dniem osiągnięcia określonego wieku prokurator przechodzi w stan spoczynku – orzekł Sąd Najwyższy. Obowiązkiem prokuratora kwestionującego decyzję Prokuratora Generalnego o odmowie wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska jest wskazanie szczególnych okoliczności. I nie jest to dobre zdrowie, doświadczenie ani sumienna służba.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.09.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pod koniec września wejdą w życie zmiany ważne dla całego rynku finansowego. Wprowadzają one szereg istotnych nowości, także dotyczących postępowań wyjaśniających przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Jak oceniają eksperci, sprawią one, że urzędnicy zyskają uprawnienia bardziej śledcze, niż administracyjne. Z kolei osobom wzywanym do złożenia wyjaśnień nadal nie będzie przysługiwać nawet podstawowe prawo do obecności prawnika.
Inga Stawicka
18.09.2023
Rynek Prawo gospodarcze Finanse
Prawnicy, w tym sędziowie, od dawna podkreślają, że przepis sankcjonujący nieobecność prokuratora na sali sądowej powinien ulec zmianie. Chodzi - przypomnijmy - o sprawy, w których postępowanie przygotowawcze zakończyło się dochodzeniem. MS też zdaje się problem dostrzegać, bo proponuje katalog spraw, w których prokurator ma się do sądu stawić. Tyle że... w rozporządzeniu.
Patrycja Rojek-Socha
18.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
Kredytobiorcy obawiają się zapowiadanych przez banki żądań waloryzacji, czyli urealnienia kwoty kredytu, która od momentu jego udostępnienia straciła do dziś na wartości. Pełnomocnicy frankowiczów uważają jednak, że na gruncie niedawnego wyroku TSUE, ich klienci nie mają powodów do obaw, a niewykluczone, że TSUE odpowie wprost na pytanie o dopuszczalność waloryzacji sądowej na rzecz banków.
Regina Skibińska
18.09.2023
Wymiar sprawiedliwości
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku w dniach 5-7 października 2023 roku organizuje Kongres (Intermediate Meeting) Federacji Adwokatur Europejskich FBE (The European Bars Federation / Fédération des Barreaux d’Europe). Za udział w Kongresie przysługuje 15 punktów szkoleniowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2023
Prawnicy
Z materiałów operacyjnych, które posiadamy, nie ma w tej chwili cienia dowodu, że Piotr Wawrzyk uczestniczył w procederze przestępczym wydawania wiz w sposób korupcyjny - zapewnił w mediach minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że nadal będzie natomiast występował o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2023
Prawo karne
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych odrzucił wniosek pełnomocnika Komitetu Wyborczego Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców o zabezpieczenie praw wyborczych w postaci nakazania Państwowej Komisji Wyborczej ujęcia Komitetu w losowaniu numerów wśród komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych, lub wstrzymania losowania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2023
Wybory
Władztwo planistyczne gminy nie jest absolutne. Samorząd nie może więc nadinterpretowywać w miejscowym planie zapisów studium i pozbawiać inwestora prawa zabudowy działki, ponieważ w okolicy za dużo się buduje i powstają korki. Skoro studium jako funkcję wiodącą przewidziało zabudowę mieszkaniową i usługi, a zieleń tylko jako funkcję uzupełniającą, tak powinno pozostać. Do takich wniosków doszedł wrocławski WSA. To jedno z pierwszych takich orzeczeń.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.09.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości