Prawo.pl
Nawet okresowe zamknięcie sądu z powodu kwarantanny pracowników nie oznacza, że w rozpoznawanych sprawach dojdzie do przewlekłości. Przed ustaleniem, że określone postępowanie jest prowadzone przewlekle uwzględnia się różne czynniki, nie tylko czas rozpoznawania określonej sprawy - wskazuje dr Olga M. Piaskowska.
Aleksandra Partyk
28.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Na początku października ma zostać opublikowany raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej - zapowiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. I zasygnalizowała, że wyniki kontroli są "alarmujące", szczególnie w odniesieniu takich państw jak Polska i Węgry. Dodała, że znajdzie się w nim obiektywny mechanizm porównawczy.
Krzysztof Sobczak
27.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W ubiegłą sobotę 26 września odbyły się w całej Polsce w 21 miastach egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze, w których wzięło udział 6 391 osób, najwięcej na aplikację radcowską. Teraz testy przechodzą kwarantannę. Ich sprawdzanie rozpocznie się dopiero w poniedziałek popołudniu. Pierwsze wyniki zostały ujawnione już w niedzielę wieczorem. Reszta - będzie podana w poniedziałek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2020
Prawnicy
Marszałek Sejmu ogłosił w Dzienniku Ustaw nr 1651 jednolity tekst ustawy Prawo o adwokaturze, który obejmuje zmiany wprowadzone ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych, a także ustawy z 11 września 2019 r. – Przepisy wprowadzające ustawę ‒ Prawo zamówień publicznych oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed 15 września 2020 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.09.2020
Prawnicy

Koalicja ma porozumienie, Ziobro zostaje w rządzie

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę porozumienie koalicyjne. Szczegółów na razie nie podano, ale z wypowiedzi polityków wynika, że Jarosław Gowin będzie wicepremierem i ministrem rozwoju, a Zbigniew Ziobro ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.
Krzysztof Sobczak
26.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Termin "niezwłocznego" spełnienie świadczenia - zgodnie z orzecznictwem sądów - oznacza obowiązek spełnienia go bez zbędnej zwłoki. Innymi słowy mowa o realnym terminie, uwzględniającym okoliczności miejsca i czasu. Nie można go jednak utożsamiać z terminem natychmiastowym - bo ten oznacza, że świadczenie powinno zostać spełnione w tym samym momencie, w którym nastąpiło wezwanie do jego spełnienia.
Wojciech Kowalski Patrycja Rojek-Socha
26.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości miał rację wnosząc kasację od orzeczenia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, który ukarał radcę prawnego po wcześniejszym uniewinnieniu. Sąd w drugiej instancji wytykając delikt obwinionemu, sam popełnił rażący błąd. Sąd mógł wyłącznie uchylić orzeczenie i przekazać do ponownego rozpoznania - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.09.2020
Prawnicy
W sobotę 26 września 2020 r. na terenie całego kraju po raz piętnasty zostały przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną. Natomiast po raz trzynasty odbył się państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą.
Krzysztof Sobczak
26.09.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta
Podwyższenie z dwóch do trzech lat więzienia kary za treści pornograficzne przedstawiające wytworzony albo przetworzony wizerunek dziecka uczestniczącego w czynności seksualnej, oraz m.in. wprowadzenie warunku, że młodociani, którzy nie ukończyli 18 lat, mogą być umieszczani w areszcie z dorosłymi tylko jeśli nie jest to sprzeczne z ich dobrem
Patrycja Rojek-Socha
26.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Coraz więcej krajów stawia na informatyzację wymiaru sprawiedliwości. Do tych z bogatą tradycją w czasie pandemii doszły nowe, które w ten sposób przeciwdziałają covidowej zapaści. Z ich doświadczenia wyłaniają się wnioski dla Polski - m.in. konieczność kompleksowego systemu do załatwiania wszelkich sądowych formalności i choćby wprowadzenie e-akt
Patrycja Rojek-Socha
26.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Odmowy realizacji europejskich nakazów aresztowania to bardzo niebezpieczny trend, który może prowadzić do marginalizacji tej pożytecznej instytucji. A jeśli podstawą do takich decyzji ma być brak zaufania do sądów w innym państwie, to musi on opierać się na solidnych podstawach - twierdzi prof. Teresa Gardocka z Uniwersytetu SWPS.
Krzysztof Sobczak
26.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel został nagrodzony przez Fundację Court Watch Polska za wieloletnie starania w zakresie podnoszenia świadomości prawnej społeczeństwa, edukacji prawnej młodzieży, a także za przypomnienie, jak ważne jest, aby sędzia komunikował się bezpośrednio z obywatelami.
Patrycja Rojek-Socha
25.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
W dobie pandemii, gdy priorytetem dla firm jest przede wszystkim przetrwanie, szczególnie istotne staje się szybkie rozwiązywanie ewentualnych sporów i sprawna egzekucja zaległych faktur. Na znaczeniu zyskują takie rozwiązania jak e-arbitraż, które pozwalają szybko i w poszanowaniu międzynarodowego prawa rozwiązywać transgraniczne spory
Robert Szczepanek
25.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Sądy mimo, że od ich "odmrożenia" upłynęło już prawie pięć miesięcy, dalej stosują ograniczenia w dostępie publiczności do sali rozpraw - wynika z najnowszego raportu Fundacji Court Watch. Jedynie 10 jednostek, czyli 2,6 proc. nie wprowadziło żadnych, w 19 rozprawy są transmitowane przez internet.
Patrycja Rojek-Socha
25.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Za zarzuty od nakazu zapłaty konsument zapłaci tylko 750 zł, zaś na wniesienie sprzeciwu będzie miał miesiąc, a nie dwa tygodnie. I tyle z dobrych zmian, które szykuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Zamiast kompleksowo rozwiązać problemy kwestionowane przez TSUE w sporach z konsumentami, resort odnosi się tylko do postępowań z weksla, choć te są rzadkie.
Jolanta Ojczyk
25.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
E-rozprawy miały co do zasady "wyciągnąć" sądy z covidowej zapaści. W sprawach cywilnych - choć z problemami - są stosowane, gorzej w sprawach karnych. Sądom, które są chętne do procedowania online, rzucane są kłody pod nogi - począwszy od braków technicznych, po brak jednolitych wytycznych jak je przygotować i przeprowadzać, by oskarżony miały zapewnione swoje konstytucyjne prawa.
Patrycja Rojek-Socha
25.09.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Profesor Andrzej Kidyba z Lublina obchodził w czwartek 40-lecie pracy naukowej. Z tej okazji otrzymał dwutomową Księgę Jubileuszową wydaną przez wydawnictwo Wolters Kluwer z tekstami ponad 200 uczonych. - To autor idealny, którego cechuje jakość, terminowość, zrozumienie potrzeb wydawcy - powiedział Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.
Robert Horbaczewski
24.09.2020
Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze
Krajowa Rada Sądownictwa podjęła w czwartek uchwałę o przedstawieniu prezydentowi kandydatury sędziego Macieja Nawackiego na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. To ponowna uchwała w tej sprawie, po tym jak poprzednią w maju uchylił Sąd Najwyższy.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes PiS ma wejść do rządu, by nadzorować sprawiedliwość i służby

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma wejść w skład Rady Ministrów i jako szef komitetu do spraw bezpieczeństwa nadzorować resort sprawiedliwości, MON oraz MSWiA. Takie informacje w środę wieczorem przekazały źródła zbliżone do rządu po kolejnym spotkaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro.
Krzysztof Sobczak
24.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prokuratura
RPO zwrócił się do resortu sprawiedliwości w sprawie przepisów wprowadzonych tzw. tarczą antykryzysową "odwieszających" terminy przedawnień. Miał wątpliwości, czy na ich mocy następuje wznowienie czy rozpoczęcie. Wiceminister Marcin Warchoł nie ma jednak wątpliwości, że chodzi o rozpoczęcie dalszego biegu.
Patrycja Rojek-Socha
24.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Obwiniony notariusz wynosząc poza kancelarię zbędne dokumenty, objęte tajemnicą notarialną, pozostawił je bez dozoru, czym naruszył tajemnicę i w ten sposób istotę swego zawodu - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i uznała za trafny wyrok sądu samorządowego. Kara 10 tys. zł została uznana za adekwatną do wagi czynu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.09.2020
Prawnicy
Kancelaria Baker McKenzie ogłosiła nowych liderów dwóch praktyk: na czele Praktyki Nieruchomości i Inwestycji Budowlanych stanął dr Mateusz Grabiec, natomiast Praktyką Energetyki i Infrastruktury będzie kierował mec. Michał Piekarski.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2020
Rynek
W prowadzonej korespondencji radca prawny powinien zachować umiar. Nie można sugerować w mailu, że brakiem honoru jest dalsze prowadzenie sprawy przez kolegę adwokata, a już zupełnie niedopuszczalna jest próba szantażu i groźby - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie o karze upomnienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2020
Prawo karne Prawnicy
Naczelna Rada Adwokacka podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego podjęła uchwałę zmieniającą termin zwołania Krajowego Zjazdu Adwokatury. Decyzją NRA Zjazd ma się odbyć w dniach 19-21 marca 2021 roku w Bydgoszczy. Wcześniej planowano go na koniec listopada.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo

Spór Lewandowski - Kucharski w sądzie i w asyście mediów

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Często słyszę pytania o to, jaka jest różnica między sądem powszechnym a sądem arbitrażowym. W ostatnim czasie media rozpala historia, która świetnie nadaje się, by te różnice wyjaśnić. Chodzi o spór między Robertem Lewandowskim i Cezarym Kucharskim, czyli najsłynniejszą w polskiej piłce parą piłkarz-menedżer – pisze Agnieszka Durlik,
Agnieszka Durlik
23.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przemysław Rosati kandyduje na prezesa NRA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Adwokat Przemysław Rosati ogłosił na ostatnim posiedzeniu NRA, że będzie kandydował na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej - dowiedziało się Prawo.pl. Krajowy Zjazd Adwokatury zaplanowany został na marzec 2021 r. Nie wiadomo jeszcze w jakiej formule zostanie zorganizowany.
Patrycja Rojek-Socha
23.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Cofnięcie oświadczenia o uznaniu powództwa, aż do zakończenia postępowania odwoławczego jest dopuszczalne. Nie wystarczy jednak tylko przejawić zmianę stanowiska. Okoliczności, które do tego doprowadziły należy bowiem przynajmniej uprawdopodobnić orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.
Marek Sondej
23.09.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nie jest deliktem zachowanie prokuratora, które mieści się w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego i podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Wadliwe rozpoznanie pisma procesowego podlega swobodnej ocenie dowodów, a prokurator jest niezależny w swoich decyzjach
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
23.09.2020
Prawnicy Prokuratura
Nie ma podstawy do tego, żeby zakończyć procedurę z art. 7 wobec Polski i Węgier - zapowiedział minister ds. europejskich sprawujących w tym półroczu prezydencję Niemiec Michael Roth. I zapowiedział, że niemiecka prezydencja w grudniu planuje przeprowadzić wysłuchanie Polski i Węgier w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE 12 stycznia 2021 r. wyda opinie w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących sędziów Moniki Frąckowiak i Waldemara Żurka. Podczas wtorkowej rozprawy ich pełnomocnicy przekonywali, że Izba SN, która decydowała w ich sprawach, została powołana z naruszeniem prawa, a przedstawiciele rządu, że pytania są nieuzasadnione.
Krzysztof Sobczak
22.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości