"Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Finansów wynika, że dla połowy Polaków płacenie podatków jest obowiązkiem obywatelskim (+państwo potrzebuje moich pieniędzy+), natomiast dla jednej trzeciej jest to przykry obowiązek (+nie rozumiem po co je płacę+). Dlatego postanowiliśmy edukować naszych młodych obywateli i informować ich na co przeznaczane są podatki" - powiedziała cytowana w poniedziałkowym komunikacie wiceminister finansów, Izabela Leszczyna.

Materiały, które będą rozsyłane przez Ministerstwo Finansów zawierają scenariusz zajęć dla nauczycieli, prezentację, animowany film oraz karty do gry edukacyjnej. Nauczyciele zainteresowani udziałem w programie, muszą jedynie wypełnić formularz internetowy na stronie www.finansoaktywni.pl. Koordynatorka projektu Monika Niciejewska dodała, że w razie wyczerpania się nakładu drukowanego, wszyscy zainteresowani mogą pobierać materiały w wersji elektronicznej.

"Przekazana w tej formie wiedza ukształtuje wśród młodzieży świadomość podatkową, wyjaśni istotę i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści. Projekt jest też narzędziem, które może ułatwić nauczycielom dydaktykę tej pozornie niełatwej dziedziny dzięki atrakcyjnym materiałom edukacyjnym" - argumentuje resort finansów.

Program „Finansoaktywni. Misja: Podatki”, jest przeznaczony dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Ma on na celu w prosty sposób przekazywać wiedzę na temat podatków, oraz pokazywać jak ich płacenie wpływa na zaspokajanie przez państwo podstawowych potrzeb, takich jak: edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa.

Ministerstwo chce, aby program przyczynił się do wzrostu świadomości młodzieży na te tematy, i umożliwił im podejmowanie w przyszłości racjonalnych decyzji, z uwagi m.in. na rosnące znaczenie rozwoju rynków finansowych.

Ponadto, aby zachęcać do udziału w programie, resort zorganizuje konkurs „Poznałem podatki, kojarzę korzyści”, który pozwoli gimnazjalistom wykorzystać zdobytą podczas zajęć wiedzę. Oceniane będą prace konkursowe na tematy podatkowe, przygotowane przez trzyosobowe zespoły uczniów pod okiem nauczycieli, oraz na podstawie tych prac ma być przygotowane debata. Najlepszym zespołom i nauczycielom, ministerstwo ufunduje tablety oraz wycieczkę do Sejmu i MF. (PAP)

rcze/ jzi/