Po odstąpieniu od umowy podatek od zaliczki do korekty

VAT Rachunkowość

Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o podatku do towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oczywiście ustawa przewiduje szereg szczegółowych rozwiązań w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeden taki wyjątek dotyczy również zaliczki.

14.06.2021

Interpretacja podatkowa to nie porada prawna - lepiej nie pytać o zdarzenia przyszłe i hipotetyczne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W niedawnym wyroku NSA uznał, że interpretacje podatkowe mogą dotyczyć tylko takich zdarzeń przyszłych, które mogą zajść z istotnym stopniem prawdopodobieństwa. Przepisy ordynacji podatkowej nie wskazują jednak takiego wymogu. Zdaniem doradców podatkowych, zdarzenie przyszłe zawsze ma charakter hipotetyczny, co nie oznacza, że skarbówka ma nie wydawać interpretacji w tym zakresie.

14.06.2021

Faktura zaliczkowa czasami nie jest potrzebna

VAT Rachunkowość

Z najnowszej interpretacji podatkowej wynika, że można nie wystawiać faktury zaliczkowej, jeśli w tym samym miesiącu zostanie wystawiona faktura końcowa. To spore ułatwienie dla firm, jednak – jak zwracają uwagę doradcy podatkowi – nie ma ono oparcia w przepisach. By uniknąć ewentualnych sporów, sugerują wystąpić o własną interpretację.

11.06.2021

Lekarze, zamiast leczyć Covid, muszą szukać nowych kas

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.

10.06.2021

Ulgi rozwojowe mało popularne, ale MF szykuje kolejne

CIT PIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych ulg podatkowych dla firm. Doradcy podatkowi apelują, by przy okazji poprawić rozwiązania już istniejące. Chodzi przede wszystkim o ulgę badawczo-rozwojową i IP Box, które nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Powodem są niejasne przepisy, ale też żmudne obowiązki dokumentacyjne.

10.06.2021

Branża księgowo-podatkowa mocno stoi na pierwszej linii frontu

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Częste zmiany przepisów nie ułatwiają pracy biurom księgowym i kancelariom podatkowym. Dodatkowym wyzwaniem jest epidemia koronawirusa i praca zdalna. Mimo trudności, branża jednak stara sobie radzić, a firmy deklarują rozszerzenie zakresu świadczonych usług. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy Koronawirus a branża księgowo-podatkowa.

09.06.2021

MF będzie promować płatności bezgotówkowe

VAT Rachunkowość

Podatnik bezgotówkowy będzie miał ulgę na terminal i zwrot VAT w ciągu 15 dni – takie rozwiązanie zapowiedział we wtorek Jan Sarnowski, wiceminister finansów, podczas IX Cashless Congress. Planowane zmiany przepisów mają dotyczyć przedsiębiorców, którzy większość swoich rozliczeń będą prowadzić bezgotówkowo.

08.06.2021

Rozliczenia VAT problemem samorządów i podmiotów publicznych

Samorząd terytorialny VAT Rachunkowość Administracja publiczna

Coraz więcej gmin, a także różnego rodzaju podmiotów publicznych, nie wie jak rozliczać VAT. Problematyczne są, jak się okazuje, zwłaszcza ostatnie zmiany przepisów, przesyłanie jednolitych kontrolnych i nadawanie kodów zawieranym transakcjom. Potwierdzają to wydawane właśnie interpretacje podatkowe. Problem jest poważny, bo za każdy błąd grożą surowe kary finansowe.

08.06.2021

Nie każdy odpis amortyzacyjny może być kosztem podatkowym

CIT PIT Rachunkowość

W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych kosztem uzyskania przychodów są dokonywane według szczegółowych zasad odpisy amortyzacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach i w tym zakresie ustawodawca przewidział istotne ograniczenia w możliwości rozliczania odpisów amortyzacyjnych w kosztach.

07.06.2021

Ministerstwo Finansów planuje wielkie reformy i... nie panuje nad zmianami w prawie podatkowym

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna

Resort finansów wprowadza nowe przepisy na ostatnią chwilę, albo… wcale. Zapowiadane są wielkie zmiany, ale potem ślad po nich ginie. Ulga na roboty została szumnie ogłoszona w Polskim Ładzie, ale to pomysł sprzed roku. Regulacje dotyczące podatku u źródła zostały natomiast odroczone już pięć razy. Za wszystko płacą jednak podatnicy.

01.06.2021

Grupa VAT złoży jedną wspólną deklarację

VAT Rachunkowość

MF zaczyna prekonsultacje projektu przepisów, które pozwolą tworzyć grupy VAT na wzór podatkowych grup kapitałowych w podatku dochodowym. Założeniem jest jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów. Konsultowanie projektu potrwa do 7 czerwca.

31.05.2021

Coraz mniej czasu na wnioski o zwrot VAT lub wznowienie postępowania

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Przypominamy - wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług daje szanse na odzyskanie niesłusznie zapłaconego wcześniej podatku. Można też wznawiać zakończone postępowania podatkowe - czasu na złożenie odpowiedniego wniosku jest jednak coraz mniej.

31.05.2021

Kilkanaście mieszkań to ciągle najem prywatny

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Wydana kilka dni temu przez NSA uchwała ma szansę zakończyć spory między skarbówką a podatnikami, którzy wynajmują mieszkania. Fiskus domagał się, by właściciel kilku nieruchomości rejestrował działalność i rozliczał najem jako firma. Sąd nie ma jednak wątpliwości – to podatnik decyduje o sposobie opodatkowania, a wynajmowanie nawet kilkunastu mieszkań nie wyklucza najmu prywatnego.

29.05.2021

Tarcza prawna to także zmiany w podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Rząd przygotowuje tzw. tarczę prawną. Chodzi o przepisy mające na celu likwidowanie barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców. Zmiany dotkną systemu SENT i podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

28.05.2021

Firmy szukają sposobu, by uciec przed Polskim Ładem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rejestracja firmy w Czechach czy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przedsiębiorcy szukają alternatyw w obliczu Polskiego Ładu. Rozliczanie podatków w Czechach może być kuszące, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką zmianę. Klienci doradców podatkowych analizują więc krajowe alternatywy.

27.05.2021

Duże zmiany w wystawianiu faktur być może jeszcze w tym roku

Ordynacja VAT Rachunkowość

Obecnie na etapie opiniowania znajduje się projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie od 1 października 2021 r. możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych (tzw. e-faktur). Będzie to dodatkowa forma dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych – mówi Małgorzata Trzęsimiech z Mazars.

26.05.2021

Księgowi w służbie Ministerstwa Finansów i skarbówki

Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość

Resort finansów chwali się co jakiś czas skuteczniejszą walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne, czy to dla potrzeb VAT, czy podatków dochodowych, wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, a dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.

21.05.2021

MF potwierdza - Polski Ład i wyższa kwota wolna od PIT nie dla liniowców

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Podatnicy rozliczający PIT według stawki liniowej na proponowanych przez rząd rozwiązaniach mogą stracić dwukrotnie. Po pierwsze, bo podwyższona do 30 tysięcy złotych kwota wolna od podatku ich nie obejmie. Podatek, tak jak obecnie, będą więc płacić już od pierwszej zarobionej złotówki. Dodatkowo, nie odliczą od podatku wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

20.05.2021

Z ucieczką z biznesem do Czech warto jeszcze poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Żyjemy weekendowym wydarzeniem miesiąca, ba - może nawet całej czterolatki (wszelkie podobieństwa nie są przypadkowe) – olbrzymim programem reform, dumnie nazwanym Polskim Ładem. Propozycje w zakresie dofinansowań do mieszkań, dofinansowania żłobków, zwolnień z PIT dla emerytów – wyglądają bardzo interesująco, ale mają jeden wspólny mianownik – dużo kosztują

20.05.2021

Podatnicy chętnie umawiają się na spotkania z urzędnikami

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Z powodu epidemii koronawirusa, spotkania z urzędnikami skarbówki są możliwe, ale wcześniej trzeba się umówić. System rezerwacji działa od listopada ubiegłego roku. Jak dotąd, umówiono w ten sposób ponad 2,5 miliona wizyt. Dziennie umawianych jest blisko 21 tys. spotkań, a średni czas obsługi podatnika wynosi 13 minut.

19.05.2021