Wydatki na przerwany projekt można rozliczyć w kosztach

CIT PIT Rachunkowość

Stan epidemii koronawirusa może krzyżować plany związane z rozwojem firmy. Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza jednak jednoznacznie, że wydatki związane z planowanym wejściem na giełdę stanowią koszty pośrednio związane z przychodami nawet w sytuacji, w której realizacja tych planów zostanie wstrzymana. Można je zatem odliczyć od przychodu.

09.09.2020

Korzystanie z ulgi IP Box nie wymaga bieżącej ewidencji rachunkowej

CIT PIT

Ulgę IP Box można rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że nie ma potrzeby prowadzić ewidencji na jej potrzeby przez cały rok. Prawo nie wymaga, by była ona robiona na bieżąco. Potwierdza to najnowszy wyrok WSA we Wrocławiu. Daje on prawo do skorygowania rozliczeń za poprzedni rok i wystąpienia o zwrot nadpłaty podatku.

09.09.2020

Ulga na zakup robotów prawdopodobnie już od stycznia 2021 roku

CIT PIT

W ciągu najbliższych tygodni rząd przedstawi propozycje zmian w przepisach podatkowych, które umożliwią skorzystanie z tzw. ulgi robotyzacyjnej. Resort finansów pracuje nad opracowaniem nowelizacji. Nowe rozwiązania mają być oparte na istniejącej obecnie uldze badawczo-rozwojowej.

08.09.2020

Zakład podatkowy. Problem nie tylko najbogatszych

PIT Podatki międzynarodowe

W ujęciu globalnym znaczenie koncepcji stałego zakładu (permanent establishment, PE) w międzynarodowym prawie podatkowym maleje ze względu na rozrastającą się sferę gospodarki cyfrowej, która nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej za pomocą stałej placówki. W Polsce natomiast, w kontekście sporów między podatnikami a organami podatkowymi, problem zakładu cały czas jest bardzo istotnym tematem

08.09.2020

Rząd chce opodatkować spółki komandytowe

CIT PIT

Najpewniej już od stycznia 2021 roku całkowicie zmienią się zasady rozliczania podatku dochodowego przez spółki komandytowe. Rząd chce, by stały się one podatnikami CIT. Dodatkowo, wszyscy płacący CIT będą musieli sporządzać i podawać do publicznej wiadomości stosowane przez siebie polityki podatkowe. To tylko niektóre zmiany z reformy PIT, CIT i ryczałtu, której założenia przedstawił rząd.

07.09.2020

50-proc. koszty twórców od wynagrodzenia uzgodnionego z pracownikiem

PIT Rachunkowość

Pracodawca i pracownik mają swobodę w kształtowaniu zasad ustalania wynagrodzenia autorskiego. Jeśli uzgodnią wysokość udziału wynagrodzenia autorskiego w całkowitym wynagrodzeniu pracownika, to do tej części wynagrodzenia możliwe jest stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. To wyrok ważny zwłaszcza dla branży IT.

07.09.2020

Fakt powiązań nie musi świadczyć o unikaniu podatku

CIT PIT

Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie pokazuje, że skarbówka cały czas uważa, że celem istnienia podmiotów powiązanych jest unikanie podatków. Same powiązania to jednak za mało, by uznać transakcję za nierynkową. Chcąc podważyć cenę, organy podatkowe muszą dokonać oceny porównywalności wszystkich warunków kontraktu.

07.09.2020

Fiskus zaczyna pozwalać przedsiębiorcom się uczyć

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy

Ostatnie interpretacje potwierdzają, że organy podatkowe coraz przychylniej patrzą na przedsiębiorców, którzy chcą się uczyć. Skarbówka pozwala na to, by wydatki związane z edukacją, udziałem w szkoleniach, kursach czy studiach zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.

05.09.2020

Rząd chce zlikwidować ulgę abolicyjną

CIT PIT

Polacy pracujący za granicą, którzy pozostają polskimi rezydentami podatkowymi i dotąd nie musieli płacić podatku dochodowego w Polsce, bo korzystali z tzw. ulgi abolicyjnej, od przyszłego roku będą musieli podzielić się dochodem z polskim fiskusem. Rząd planuje bowiem likwidację tzw. ulgi abolicyjnej. I to prawdopodobnie już od 1 stycznia 2021 r.

04.09.2020

Zwrot kosztów używania prywatnego auta w gminie opodatkowany PIT

PIT Rachunkowość

Zwrot kosztów wykorzystywania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych związanych z działalnością urzędu gminy, stanowi po stronie pracowników przychód. Z ustawy o pracownikach samorządowych ani z ustawy o samorządzie gminnym nie wynika bowiem, aby pracownikom z tytułu używania prywatnego samochodu do celów służbowych przysługiwał zwrot kosztów przejazdów

04.09.2020

MR: Płacący za turnus rehabilitacyjny bonem turystycznym nie odprowadza podatku

Domowe finanse PIT Koronawirus

Jeśli dany turnus rehabilitacyjny będzie można zakwalifikować jako usługę hotelową lub imprezę turystyczną za które można, zgodnie z ustawą, zapłacić bonem turystycznym, płatność ta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju.

04.09.2020

Zwrot za bilety lotnicze po odwołaniu urlopu bez PIT

PIT Prawo pracy

Zwrot kosztów zakupu biletów lotniczych i innych wydatków dotyczących zaplanowanego wypoczynku, wskutek odwołania przez pracodawcę zgody na urlop, ma charakter odszkodowawczy i nie stanowi przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.

03.09.2020

Umowa ubezpieczenia podlega podatkowi u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w niedawnym wyroku (sygn. akt I SA/Po 87/20), stwierdził, że umowa ubezpieczenia jest świadczeniem podobnym do umów gwarancji i poręczeń w świetle art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Stanowisko to jest zbieżne ze stanowiskiem dyrektora KIS prezentowanym w wydawanych interpretacjach indywidualnych – piszą eksperci KPMG w Polsce.

02.09.2020

Obiad od firmy wolny od dodatkowego PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy

Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie, że posiłek finansowany przez pracodawcę nie jest przychodem pracownika. Firma nie musi więc pobierać zaliczki na PIT, bo to ona czerpie korzyści z obiadu. Kolejne pytanie o świadczenia nieodpłatne pokazuje jednak, że konieczna jest pilna zmiana przepisów w tym zakresie. Rodzą one zbyt wiele wątpliwości, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie rozwiązał problemu.

02.09.2020

Śmierć jednego z małżonków nie wyklucza wspólnego PIT

Domowe finanse PIT

Po śmierci jednego z małżonków z ulg mu przysługujących, może skorzystać drugi. Mąż lub żona mogą wybrać: wypełnić PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Wspólne rozliczenie przysługuje również w sytuacji, w której jeden z małżonków zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed rozliczeniem podatku.

01.09.2020

Spłata wierzytelności pożyczkowej bez PIT dla otrzymującego

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Spłata części kapitałowej i odsetkowej wierzytelności pożyczkowej otrzymanej darowizną od ojca wraz z przedsiębiorstwem nie powoduje u syna konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to najnowsze stanowisko skarbówki.

31.08.2020

Fiskus ściga firmy, które nie wpłacają na czas zaliczek na PIT

Ordynacja PIT Rachunkowość

Przepisy tarczy antykryzysowej odroczyły nieco terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT za marzec i kwiecień firmy mogły rozliczyć do 1 czerwca. Więcej czasu było też na wpłatę zaliczek za maj. Jak jednak potwierdzają doradcy podatkowi, skarbówka zaczęła ostatnio dotkliwie karać nawet na minimalne opóźnienie we wpłacie PIT. Automatycznie stosowane są też przepisy kodeksu karnego skarbowego o przestępstwach.

31.08.2020

Liczy się data nabycia nieruchomości przez małżonków, nie data podziału majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku wspólnego małżonków może być zwolniona z PIT. Ważne, by transakcja miała miejsce po upływie pięciu lat. Okres ten liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości. Ważna jest data nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków, a nie nabycie przez jednego z nich wskutek podziału majątku. Potwierdzają to organy skarbowe.

28.08.2020

Praca zdalna może mieć wpływ na wysokość kosztów pracowniczych

PIT Koronawirus

Z powodu epidemii firmy wysłały swoich pracowników do pracy zdalnej. Wiele osób wyjechało więc na działki, letniska czy do domów rodzinnych i pracuje poza miejscowościami, w których są siedziby ich pracodawców. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji mają one prawo do wyższych kosztów podatkowych i tym samym do obniżenia podatku.

28.08.2020

Jak rozliczyć opłatę manipulacyjną w przypadku leasingu finansowego?

CIT PIT

Opłata manipulacyjna nie powiększa wartości początkowej środków trwałych. Sporna jest kwestia, czy opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów jednorazowo (takie jest moje zdanie w tej kwestii), czy proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu (takie stanowisko w tej kwestii reprezentują organy podatkowe) - wyjaśnia ekspert LEX Księgowość.

27.08.2020
Prawo.pl