Przyjęcia firmowe już bez podatkowego obciążania pracowników, ale sytuacja współpracowników niepewna

CIT PIT

Przedświąteczny "śledzik" dla pracowników może być od strony podatkowej korzystnie rozliczony, o ile ma cechy integracyjne, związane z działalnością firmy. Jednak imprezy, na których bywają także współpracownicy i inni goście firmy, bywają już niejednolicie traktowane przez fiskusa i sądy. Ta niekorzystna wersja zmuszałaby organizatora do odrębnego rozliczania konsumpcji takich gości.

24.11.2022

Niektóre dochody związane z kredytami mieszkaniowymi dłużej bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru PIT od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem mieszkaniowym obowiązuje tylko do końca 2022 roku. Korzystne zasady mają jednak być utrzymane dłużej. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w czwartek projekt rozporządzenia, które utrzyma zwolnienia z podatku przez kolejne dwa lata.

18.11.2022

NSA: Zysk ze sprzedaży przyłączonego lokalu trzeba opodatkować

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przyłączenie lokalu do innej większej nieruchomości lokalowej, której stał się on częścią, nie powoduje, że lokal ten przestał istnieć. Jeśli był on przedmiotem sprzedaży, jako część innej nieruchomości, to wartość przychodu ze sprzedaży tej części lokalu ustala się na podstawie aktu notarialnego sprzedaży całej nieruchomości. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

18.11.2022

Pompa ciepła i ocieplenie firmy obniży koszty, ale skomplikuje rozliczenia podatków

CIT PIT VAT Rachunkowość Budownictwo

Wiele firm zdecydowało się na inwestycje, by ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem biur i zakładów. Ociepliły budynki i zainstalowały pompy ciepła. Wyzwaniem – jak się okazuje – będzie teraz prawidłowe rozliczenie poniesionych wydatków. Chodzi o kwestie amortyzacji, kosztów uzyskania przychodów, VAT. Piszemy o tym również w Tax Alert.

17.11.2022

Zmiany w akcyzie, PIT i CIT - proekologicznym projektem zajmie się sejmowa komisja

CIT PIT VAT Akcyza

Ekologiczne ułatwienia w akcyzie i bariery dla zatruwania środowiska w PIT i CIT - to treść pakietu zmian w ustawach podatkowych, który trafił do Sejmu. Skorzystają na tym nabywcy aut hybrydowych i producenci energii odnawialnej. Przy okazji przedłużono w nim też możliwość kupowania starego typu kas fiskalnych przez niektórych podatników.

16.11.2022

Szwed: 22 tys. kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, musi czekać 5 lat na pieniądze z IKZE

Domowe finanse Emerytury i renty PIT

Mamy 22 tys. uprawnionych kobiet, które przeszły na emeryturę i muszą poczekać 5 lat na skorzystanie ze środków z IKZE. Nie wiemy jednak, ile z nich podjęło pracę – powiedział w środę w Sejmie Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Zauważył, że średni wiek przechodzenia kobiet na emeryturę wynosi 60 lat i 7 miesięcy.

16.11.2022

PIT osób samotnie wychowujących dzieci pełen niejasności

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Samotni rodzice, także rozwodnicy, cały czas mają wątpliwości, jak rozliczać przysługującą im ulgę w PIT. Chodzi głównie o kwestie faktycznej opieki nad dzieckiem i zaangażowania drugiego rodzica. Niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku potwierdza istnienie problemu. Na szczęście, wbrew fiskusowi, sądy stają po stronie rodziców i pozwalają na korzystne rozliczenie.

16.11.2022

Małżonkowie mają podwójny limit ulgi termomodernizacyjnej

Domowe finanse PIT

Ulga termomodernizacyjna jest korzystna dla małżonków. Jednak bardzo ważną kwestią jest to, na kogo wystawiona jest faktura dokumentująca poniesione wydatki na ocieplenie lub modernizację. Limit trzech lat dotyczy tylko jednego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, a można ich mieć kilka - aż do wyczerpania limitu ulgi. Eksperci podpowiadają, jak najkorzystniej skorzystać z odliczenia.

12.11.2022

MF: Tylko jedno zeznanie PIT za 2022 rok

PIT

Choć w trakcie tego roku przepisy o PIT poważnie się zmieniały, to rozliczenie roczne będzie tylko jedno. Tak wynika z oświadczenia Ministerstwa Finansów. Może to być odpowiedź na pojawiające się sugestie, że trzeba będzie przygotowywać kilka rozliczeń za rok, w którym władze wprowadziły tzw. Polski Ład, a potem się z niego wycofały.

10.11.2022

Fiskus blokuje rozliczanie w kosztach spotkań z klientami

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wydatki autoryzowanego dealera samochodowego związane z wizytami kontrahentów noszą znamiona reprezentacji. Ich dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku, dobrego obrazu firmy czy wykreowanie pozytywnych relacji z klientami. Dlatego jako koszty reprezentacji, nie mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów – twierdzi skarbówka.

10.11.2022

Koszty można rozliczać u dwóch pracodawców, ale są limity

PIT Rachunkowość

Z każdego stosunku pracy pracownikowi przysługują odrębne koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że każdy z pracodawców powinien od wypłaconego wynagrodzenia potrącić miesięcznie koszty uzyskania przychodów. Wysokość kosztów jest ograniczona limitami. Zależą one m.in. od miejsca położenia siedziby pracodawcy i miejsca zamieszkania pracownika.

09.11.2022

Roboty będą niemile widziane w kopalniach i hutach

Środowisko CIT PIT Doradca podatkowy Nowe technologie Prawo gospodarcze

Rząd po cichu chce poważnie ograniczyć podatkowe narzędzie wspierania nowoczesności w przemyśle. Zmiany w uldze na robotyzację, wprowadzone bez uprzedzeń, mogą wyłączyć stosowanie jej w wielu gałęziach przemysłu. Eksperci zauważają: to krok wstecz w polityce innowacji i ekologii, a także możliwe kłopoty firm w sferze pomocy publicznej.

09.11.2022

Podatkowy Rollercoaster, czyli zamieszanie fiskalne nie do końca opanowane

CIT PIT VAT

Tegoroczne reformy podatków niewiele upraszczają, a czasem wprowadzają sporo komplikacji i niezrozumiałych pojęć. Tak prelegenci konferencji "Podatkowy Rollercoaster" oceniają ostatnie zmiany w CIT, VAT i innych przepisach, z którymi na co dzień mają do czynienia księgowi i doradcy podatkowi.

08.11.2022

Raport: Strach przed kontrolą utrudnia korzystanie z ulg

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Co trzeci przedsiębiorca nie wie, z jakich ulg podatkowych może skorzystać. Aż 16 proc. badanych nie korzysta, bo obawia się kontroli lub nie ufa organom podatkowym. Spośród wdrożonych od 2022 r. ulg, największym zainteresowaniem wśród ankietowanych przedsiębiorców cieszą się ulgi: na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, na robotyzację oraz na ekspansję.

08.11.2022

Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.

04.11.2022

Czernik: Dodatki i dopłaty bez względu na wysokość zarobków obywateli szkodzą wszystkim

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Rozdawanie pieniędzy bez powiązania z dochodami obywateli oraz ich sytuacją bytową jest niesprawiedliwe, nielogiczne, absurdalne, ale też i szkodliwe. Szkodzi finansom publicznym, gospodarce (a więc i przedsiębiorcom), powoduje inflację, która szkodzi portfelom tych samych obywateli, którzy przed chwilą otrzymali 500+ lub 14. emeryturę - pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

04.11.2022

Korzystając z ulg podatkowych, trzeba zachować szczególną uwagę

CIT PIT Doradca podatkowy

Podatnicy muszą uważać na niejasności stosowania ulg. Warto zabezpieczać się interpretacjami indywidualnymi. We wniosku kluczowe jest opisanie stanu faktycznego w możliwie jak najdokładniejszy sposób, z uwzględnieniem wszelkich kwestii, istotnych z perspektywy prawa podatkowego – mówi Jagoda Trela, partner zarządzająca w kancelarii prawno-podatkowej ID Advisory.

03.11.2022

Dwóch wspólników, ale skuteczne tylko jedno oświadczenie o wyborze formy opodatkowania

PIT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Nie ma znaczenia podjęcie uchwały wspólników o zmianie formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Istotne jest skuteczne złożenie stosownego oświadczenia o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Błąd systemu nie usprawiedliwia podatnika. Tak twierdzi skarbówka, jednak eksperci mają duże wątpliwości.

02.11.2022

Rozliczanie wpłat do PPK – korekty wciąż z problemami

Domowe finanse Emerytury i renty PIT PPK

Po prawie 3 latach funkcjonowania PPK ustawodawca zdecydował się wreszcie uregulować zasady dokonywania korekt wpłat przekazywanych przez podmioty zatrudniające do instytucji finansowych. Jednak wielu pracodawców nadal nie ma pewności jak powinni się zachować, gdy korekta zostanie już dokonana lub gdy okaże się, że jej dokonanie przez instytucję finansową stanie się niemożliwe.

29.10.2022