By w kwietniu zapłacić niższy PIT lub dostać zwrot, trzeba zbierać dokumenty cały rok

Domowe finanse PIT Rachunkowość

W rocznym PIT można odliczyć wydatki m.in. na internet, cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego lub modernizację ocieplenia domu. W PIT można też odliczyć darowizny przekazane na cele charytatywne - także na rzecz Ukrainy i poszkodowanych wojną Ukraińców. Konieczne jest jednak zebranie odpowiedniej dokumentacji - trzeba o tym myśleć już teraz.

15.10.2022

NSA: Nie są kosztem nowego biznesu wydatki na mienie po spółce cywilnej

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Kosztami uzyskania przychodu nie są koszty uzyskania jakiegokolwiek przychodu, lecz koszty związane z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Dlatego kosztami podatkowymi działalności gospodarczej byłej wspólniczki spółki cywilnej nie mogą być wydatki związane z utrzymaniem mienia pozostałego po tej spółce, które obecnie nie jest wykorzystywane do nowej działalności – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

12.10.2022

MF: Jeśli uchodźca jest polskim rezydentem, musi płacić w Polsce podatki

PIT Ukraina

Przepisy podatkowe dotyczące Ukraińców pracujących w Polsce nie zmienią się - deklaruje Ministerstwo Finansów. Zastrzega też, że nie można manipulować liczeniem 183 dni pobytu w Polsce, obligującym do rozliczeń z polskim fiskusem. Daje też wyraźnie do zrozumienia, że wspomagamy uchodźców niebagatelną kwotą 16 mld złotych. Eksperci wskazują, że Ukraińcy powinni liczyć się z kontrolami ich rozliczeń.

10.10.2022

NSA: To podatnik rozlicza podatek, nie spółka

PIT Doradca podatkowy

Spółka z o.o., która odkupuje od udziałowca udziały w celu ich dalszego umorzenia, nie jest zobowiązana jako płatnik do poboru podatku w związku z tą czynnością. Dobrowolne umorzenie udziałów w zamian za wypłacone udziałowcowi wynagrodzenie stanowi na gruncie podatku dochodowego odpłatne zbycie udziałów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

10.10.2022

Stypendium dziecka nie pozbawia rodziców prawa do ulgi prorodzinnej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie - otrzymywanie przez dziecko stypendium, które jest zwolnione z PIT, nie pozbawia rodziców prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenia nie blokuje również osiągnięcie przez dziecko dochodu. W przypadku dzieci pełnoletnich ważny jest jednak limit zarobków.

08.10.2022

Pies pilnuje dokumentów w biurze rachunkowym, więc koszty mogą obniżyć podatek

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – biuro rachunkowe może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup i utrzymanie psa. Chodzi m.in. o karmę, weterynarza i szkolenia. Ważne jest jednak, by zwierzę pilnowało dokumentów przechowywanych u księgowego. Fakt, że biuro znajduje się w prywatnym domu, nie ma znaczenia.

06.10.2022

Minister: Samorządy mają się dobrze finansowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów CIT PIT

Samorządy są w dobrej kondycji finansowej, a ich dochody z podatków wzrosły o 67 proc. w porówaniu z 2015 rokiem - zapewnia minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jeszcze w tym tygodniu do samorządów ma trafić około 4,5 mld zł przyspieszonego wsparcia na pokrycie ubytków w bieżących dochodach.

05.10.2022

Gdy fiskus wie wszystko o VAT, powinien odpuścić jego dochodzenie po trzech latach

PIT VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Okres przedawnienia VAT trzeba skrócić z pięciu do trzech lat, bo fiskus i tak na bieżąco niemal wszystko wie o rozliczeniach tego podatku - postulują rzecznik małych i średnich przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi. Ministerstwo Finansów przygląda się tym propozycjom, a urzędnicy skarbowi mówią: najpierw uregulujmy naszą sytuację kadrowo-płacową.

05.10.2022

NSA: Rabat za udział w konkursie internetowym to nie wzbogacenie podatnika

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Rabaty w formie vouchera, karty podarunkowej czy kodu wymiennego otrzymane za udział w konkursach internetowych, niezależnie od tego, czy wartość jest określona kwotowo czy procentowo, nie stanowią przychodu podatnika biorącego udział w konkursie. Nie można w takiej sytuacji mówić o wzbogaceniu podatnika. Potwierdził to we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

04.10.2022

Emeryci trochę zwolnieni z podatku, ale podatek zdrowotny płacą

Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Po zakończeniu 2022 roku, przy rozliczaniu PIT, wszyscy emeryci i renciści będą musieli zapłacić podatek zdrowotny, choć wielu z nich nie zapłaci podatku dochodowego. ZUS potwierdza, że od świadczeń w wysokości np. 500 zł miesięcznie nie pobiera zaliczki na PIT, ale nie mówi, że pobiera 9 proc. składkę zdrowotną. Dla wielu osób rozliczenie PIT za 2022 rok będzie mniej korzystne niż było za 2021.

03.10.2022

Pochodzenie samolotu i miliona na koncie trzeba udowodnić

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Sprawy z zakresu nieujawnionych źródeł przychodów często trafiają na sądowe wokandy. Jedną z nich rozstrzygał właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że podatniczka nie uprawdopodobniła źródła pochodzenia środków majątkowych. Eksperci zauważają, że odnalezienie nowych dowodów daje podstawę do wznowienia postępowania, pod warunkiem, że podatnik wcześniej z nich nie korzystał.

01.10.2022

Pierwsza rocznica uchwalenia Polskiego Ładu powinna być jego końcem

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

W sobotę, 1 października 2022 roku, mija dokładnie rok od uchwalenia przez Sejm podatkowego Polskiego Ładu. Począwszy od projektu, przepisy te spotkały się z szeroką – co ważne – merytoryczną – krytyką. Rząd się nią nie przejął i dopiął swego: od 1 stycznia br. obowiązuje legislacyjny potworek, który zaburzył nasz system prawny i stabilność prowadzenia biznesu, a na co dzień dotyka każdego Polaka uzyskującego dochody z własnej pracy.

30.09.2022

Składka zdrowotna może "dobić" zmieniających formę opodatkowania

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad zmianą formy opodatkowania w trakcie 2022 roku albo będą myśleli o tym po jego zakończeniu, wypełniając zeznanie roczne, powinni to dobrze przeliczyć. Bo nie dość, że może ich czekać duża dopłata składki zdrowotnej, to także zapłata odsetek za zaległość w tej składce. Zdaniem prawników, sprawa nie jest oczywista i wszystko będzie zależało od podejścia ZUS i urzędów skarbowych.

30.09.2022

NSA: Podatnik nie dysponował ani przez chwilę pieniędzmi ze sprzedaży

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Ze zwolnienia z PIT skorzysta podatnik, który wydatkuje pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości na zakup kolejnej w celu zaspokojenia własnych celów mieszkaniowych. Jeśli jednak pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie nieruchomości zbywanej, a kupno nowej nieruchomości było już finansowane z innych pieniędzy, podatnik traci prawo do zwolnienia – wynika z wyroku NSA.

29.09.2022

Coraz więcej wątpliwości w opodatkowaniu najmu nieruchomości

PIT Doradca podatkowy

Rok 2022 jest okresem zasadniczych i ciągłych zmian dla podatników osiągających przychody z najmu. Niestety wraz ze zmianami mnożą się wątpliwości interpretacyjne oraz kontrowersje, w tym natury konstytucyjnej - pisze Agnieszka Fijałkowska-Wocial, doradca podatkowy. Dodaje, że problemem jest sytuacja przedsiębiorców opodatkowujących przychody z najmu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

29.09.2022

NSA: Noclegi przychodem obcokrajowców, koszty legalizacji pracy już nie

PIT Doradca podatkowy

Pokrywanie przez spółkę kosztów procedur legalizacji pracy obcokrajowców z rynków wschodnich nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i nie powoduje powstania u nich przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Przychód taki powoduje natomiast zapewnienie im przez spółkę noclegów – stwierdził we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

27.09.2022

Wydatki na rzecz osób przyjeżdżających z Ukrainy bez prawa do zaliczenia w koszty

CIT PIT Ukraina

Zaliczenie wydatków na rzecz uchodźców z Ukrainy w koszty podatkowe możliwe jest tylko na zasadach ogólnych wynikających z ustaw o CIT i PIT, czyli pod warunkiem wykazania, iż zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów - pisze Urszula Zielińska, doradca podatkowy w kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz Sp.k.

26.09.2022

Przedsiębiorcy na koniec roku sięgną do dna kieszeni, by dopłacić składkę zdrowotną

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Końcówka roku może być finansowo bardzo trudna dla wielu przedsiębiorców, którzy co gorsza nie mają tego świadomości. Dotyczy to zwłaszcza ryczałtowców. Wielu będzie musiało bowiem dopłacić składkę zdrowotną, bo przekroczą próg przychodów. Wbrew zasadzie obowiązującej w podatkach, wyższą składkę będą musieli zapłacić za wszystkie miesiące wstecz, od początku 2022 roku.

26.09.2022

Zysk ze sprzedaży nieruchomości przeznaczony na spłatę kredytu i zakup działki bez PIT

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej przed upływem pięciu lat można przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego i zakup kolejnej nieruchomości bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Chodzi o realizację własnych celów mieszkaniowych – potwierdza to najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej.

24.09.2022