Nie dość, że przedsiębiorcy muszą pobierać obowiązkowo od 1 stycznia 2024 nową opłatę za kubki i pojemniki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, to mają wątpliwości, jak rozliczyć te opłatę podatkowo. Ponieważ przepisy na ten temat milczą, poprosiliśmy o wypowiedź ekspertów. I oni jednak nie są w pełni zgodni. Dobrze więc byłoby, by stosowne regulacje zostały wprowadzone do odpowiednich ustaw albo przynajmniej, by wątpliwości w tej kwestii rozwiał resort finansów. Zwłaszcza, że sprawa dotyczy bardzo dużej grupy firm, często małych, dla których brak wyjaśnień jest poważnym problemem. Redakcja Prawo.pl. zadała pytanie resortowi finansów. Na odpowiedź czekamy.

 

Przepisów ani śladu

Jak przypomina Joanna Wilczyńska, ekspert serwisu Ekowiedza, spółki Atmoterm SA, zajmującej się doradztwem środowiskowym, opłata recyklingowa pobierana przez jednostki handlowe za torebki foliowe, podobna do tej jednorazowej za kubki i pojemniki do napojów i żywności, jest przychodem. Wynika to zarówno z art. 12 ust. 1 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i art. 14 ust. 2 pkt 18  ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowych od osób fizycznych. Z kolei wniesiona następnie na odrębny rachunek bankowy prowadzony przez marszałka województwa jest kosztem uzyskania przychodu (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, art. 22 ust. 1aa ustawy o PIT).

- Natomiast do nowej opłaty pobieranej za kubki i pojemniki, analogicznej do opłaty recyklingowej, nie ma obecnie żadnych odniesień w ustawach podatkowych – zauważa ekspertka.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zarejestruj się
Masz już konto na Moje Prawo.pl? Zaloguj się!