Cesja leasingu generuje przychód do opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Organy skarbowe twierdzą, że wynagrodzenie uzyskane z tytułu cesji umowy leasingowej stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika. Jeśli podatnik wybierze na 2023 r. ryczałt, to otrzymane odstępne z tytułu cesji powinien opodatkować ryczałtem według stawki obowiązującej dla działalności, w której przedmiot leasingu jest wykorzystywany. Eksperci mają jednak wątpliwości.

04.11.2022

Ministerstwa dementują doniesienia o podatku na budowę elektrowni jądrowej

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Domowe finanse

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Finansów w czwartkowym komunikacie odniosły się do doniesień medialnych, zgodnie z którymi rząd miałby rozważać wprowadzenie nowej daniny w celu sfinansowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. - Nie toczą się żadne prace nad podatkiem ani innymi opłatami lub daninami na sfinansowanie budowy elektrowni jądrowej - poinformowały resorty.

03.11.2022

Doradcy podatkowi szykują się na zmianę pokoleń i stylu pracy

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Środowisko doradców podatkowych czeka wielka zmiana pokoleniowa. Niebawem odejdzie z zawodu 3 tysiące osób, które masowo wpisały się na listę doradców pod koniec lat 90 i teraz właśnie wchodzą w wiek emerytalny. Miejsce po nich wypełnią księgowi, biegli rewidenci i świeżo upieczeni doradcy podatkowi. Jednak rynek będzie się domagał od nich zmiany formy prowadzenia usług.

03.11.2022

Dwóch wspólników, ale skuteczne tylko jedno oświadczenie o wyborze formy opodatkowania

PIT Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Nie ma znaczenia podjęcie uchwały wspólników o zmianie formy opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Istotne jest skuteczne złożenie stosownego oświadczenia o wyborze opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Błąd systemu nie usprawiedliwia podatnika. Tak twierdzi skarbówka, jednak eksperci mają duże wątpliwości.

02.11.2022

Data nabycia spadku wpływa na podatek, ale liczą się także wartości i limity

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Od spadków płaci się podatek od spadków i darowizn. Daninę trzeba rozliczyć na specjalnym druku w ciągu miesiąca od przyjęcia spadku. Najbliższa rodzina ma jednak prawo do zwolnienia z podatku. O spadku trzeba zawiadomić urząd skarbowy. Jest na to sześć miesięcy. Od niedawna obowiązują nowe, wyższe limity wartości spadku, które dają prawo do zwolnienia innym grupom.

29.10.2022

MF nie wyklucza zmian w podatku Belki

PIT

Ministerstwo Finansów analizuje możliwości zmian w podatku od zysków kapitałowych, ale wyklucza całkowite jego zniesienie. Jedną z możliwych opcji jest wprowadzenie kwoty wolnej. Miałoby to zachęcać do oszczędzania osoby dysponujące niewielkimi pieniędzmi. Resort uzależnia jednak decyzję od konsultacji z instytucjami finansowymi.

28.10.2022

Księgowi chcą obowiązkowej certyfikacji dla biur rachunkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Księgowi przyznają, że ich praca jest coraz trudniejsza, m.in. w wyniku ciągłych zmian przepisów podatkowych. Aż 77 proc. spośród nich uważa, że zawód ten powinien być ponownie uregulowany, zwłaszcza poprzez konieczność uzyskiwania certyfikatu umiejętności zawodowych i obowiązek ustawicznych szkoleń. Trzeba przywrócić oficjalną weryfikację umiejętności księgowego - to dość powszechna opinia.

28.10.2022

Udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie jest kosztem podatkowym

CIT Doradca podatkowy Finanse

Wydatki na udział współpracowników w imprezach integracyjnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodu spółki – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Eksperci zauważają, że to już kolejny przypadek, gdy WSA wydaje wyrok korzystny, a NSA przyznaje rację fiskusowi. Pytają, czy obowiązek rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika w ogóle ma jeszcze zastosowanie.

28.10.2022

Podatkowe miraże, czyli zwolnienia i przychody podatkowe

CIT Rachunkowość

Czy dobrze jest być zwolnionym z podatku? Na pierwszy rzut oka, niewątpliwie możemy stwierdzić, iż lepiej być zdrowym i bogatym, niż biednym i chorym. Mając do wyboru: zapłacenie kilkuset tysięcy złotych podatku albo uwolnienie się od zapłaty w ogóle, każdy podatnik chętnie wybrałby to ostatnie. Pisze o tym Agnieszka Czernik, ekspert Tax Alert.

27.10.2022

Sztuczna inteligencja wkracza w świat podatków

VAT Doradca podatkowy Nowe technologie

Cyfrowa rewolucja poważnie wpływa na relacje między podatnikiem i fiskusem - przyznają uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej. Zastrzegają jednak, że użycie sztucznej inteligencji do rozstrzygania sporów podatkowych powinno być ograniczone, a ostateczne decyzje i wyroki powinny należeć do człowieka.

26.10.2022

Źródeł przychodu do opodatkowania może być naprawdę dużo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Któż z nas nie słyszał powtarzanej od wieków kwestii, że „…na tym świecie pewne są̨ tylko śmierć́ i podatki.”? Szczere i prawdziwe twierdzenie Benjamina Franklina pozostanie żywe zawsze, bo przecież tam wszędzie, gdzie są potrzeby społeczeństwa, tam zawsze będzie musiało istnieć źródło ich finansowania.

26.10.2022

MF przygotowało nową wersję testowej aplikacji KSeF

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów w ramach przygotowań do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur udostępniło bezpłatną aplikację do próbnego wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych. Nadaje się ona do zastosowania przez podatników i osoby przez nich upoważnione. Narzędzie to umożliwia m.in. wystawianie i odbieranie dokumentów sprzedaży oraz ich podgląd.

26.10.2022

Szykują się proekologiczne zmiany w ustawie akcyzowej

Akcyza Małe i średnie firmy Transport

Samochody hybrydowe z silnikiem mniejszym niż dwulitrowy będą jeszcze przez siedem lat zwolnione z akcyzy - proponuje rząd. Projekt ustawy zakłada też uproszczenia rozliczeń dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz małych producentów alkoholi.

25.10.2022

Wzrośnie podatek od ciężarówek i autobusów

Podatki i opłaty lokalne Transport

W nowym obwieszczeniu ministra finansów ogłoszono minimalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2023. Są one wyższe o 5,44 proc. od tegorocznych. W połączeniu z ogłoszonymi wcześniej stawkami maksymalnymi dla niektórych ciężarówek efekt będzie oczywisty: realna podwyżka tych podatków nawet o kilkanaście procent.

25.10.2022

Nowy skład komisji egzaminacyjnej na doradców podatkowych

Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów powołała skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego na nową kadencję. Jej przewodniczącym został Marcin Lachowicz. Komisja składa się z sześćdziesięciu członków - przedstawicieli resortu finansów, sędziów sądów administracyjnych, przedstawicieli środowiska nauki i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

25.10.2022

Obniżona stawka VAT na wyroby medyczne nie taka oczywista

VAT Doradca podatkowy Opieka zdrowotna

Nowelizacja przepisów o VAT w zakresie opodatkowania wyrobów medycznych postawiła podmioty z branży medycznej w niełatwej sytuacji. W praktyce pojawiły się uzasadnione wątpliwości, czy po nowelizacji dostawcy wyrobów medycznych mogą nadal stosować obniżoną stawkę VAT – pisze Justyna Kowalik z Enodo Advisors.

25.10.2022

RPO: Zwrot podatku w pewnych okolicznościach nawet po pięciu latach

Podatki i opłaty lokalne

Czy można starać się o zwrot podatku po upływie okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie, w której doszło do takiego przedawnienia, ale zachodzą okoliczności uzasadniające wznowienie postępowania, a tym samym zwrot podatku zapłaconego wcześniej, niż przed pięcioletnim okresem przedawnienia.

24.10.2022

Darowizny: Fiskus nieugięty, orzecznictwo rozbieżne, MF nie widzi problemu

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Regulacje dotyczące darowizn wśród najbliższej rodziny wciąż nie doczekały się jednoznacznych interpretacji. Fiskus uznaje, że pieniądze nie mogą być przekazane w gotówce. Orzecznictwo niektórych sądów administracyjnych jest jednak mniej restrykcyjne. Chaos utrudnia życie podatnikom, jednak Ministerstwo Finansów nie planuje zmiany przepisów – mimo apeli i zaangażowania Rzecznika Praw Obywatelskich.

24.10.2022

Konferencja podatkowa ELSA Poland już w przyszłym tygodniu

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Ogólnopolska Konferencja Podatkowa to jeden z flagowych projektów ELSA Poland. Tworzy forum wymiany wiedzy i doświadczenia, dzięki któremu uczestnicy nabywają nowe kompetencje przydatne na studiach oraz na ścieżce kariery zawodowej. W tym roku uczestnicy zastanowią się m.in. nad kwestią, czy system podatkowy może być mniej skomplikowany. Patronem medialnym wydarzenia jest serwis Prawo.pl.

21.10.2022

Polski Ład tylko nieznacznie poprawił konkurencyjność podatkową Polski

Domowe finanse PIT Podatki międzynarodowe

Tegoroczne zmiany w PIT nie poprawiły znacząco pozycji Polski na tle systemów podatkowych innych państw europejskich. Znacząco poprawiła się jedynie sytuacja osób, które przeciętnie zarabiają i mają na utrzymaniu rodzinę. Tymczasem na lidera w łagodności systemów podatków osobistych w Europie wyrastają Czechy.

20.10.2022