Coraz więcej samozwańczych doradców podatkowych

Prawo karne Doradca podatkowy

Coraz więcej firm próbuje omijać przepisy i podszywać się pod doradców podatkowych. Tymczasem, aby świadczyć usługi doradcze w pełnym zakresie, trzeba być wpisanym na listę podmiotów uprawnionych. Samorząd doradców próbuje walczyć z tym procederem i zgłasza sprawy do prokuratury. Utrudnia to jednak fakt, że skarbówka zbyt często takie nadużycia akceptuje.

24.09.2019

Akcyza od samochodu trudna do odzyskania

Akcyza

Dealerzy samochodowi mają problem z odzyskaniem akcyzy zapłaconej od aut osobowych, które prosto z salonu, na rejestracji wywozowej, sprzedają pośrednikom z innych krajów UE i tzw. państw trzecich. Problem nasila się od kilku miesięcy. Do tego stopnia, że Związek Dealerów Samochodów wystąpił do Ministra Finansów o zmianę przepisu.

23.09.2019

Podatki dochodowe do likwidacji?

CIT PIT

Likwidacja podatków dochodowych mogłaby zapewnić dodatkowe 500 złotych miesięcznie dla każdego pracownika. Łącznie dochody zatrudnionych wzrosłyby o 35 mld złotych. Podatnicy CIT zyskaliby zaś 25 mld zł. Brak PIT i CIT i zastąpienie ich podatkami pośrednimi ma jednak też negatywne konsekwencje – wynika z najnowszego raportu

21.09.2019

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

W piątek prezydent Andrzej Dudy powołał Jerzego Kwiecińskiego na stanowisko szefa MF. Kwieciński pozostanie jednocześnie na stanowisku ministra inwestycji i rozwoju. Poprzedni minister finansów, Marian Banaś, pełni już obowiązki prezesa NIK.

20.09.2019

Limit ulgi termomodernizacyjnej osobno dla każdego podatnika

PIT

53 tysiące złotych ‒ tyle maksymalnie może odliczyć osoba, która w ciągu trzech lat poniesienie wydatki na termomodernizację własnego domu. Bez względu na to, czy z fiskusem rozlicza się według skali podatkowej, jest przedsiębiorcą na „liniowym” czy na ryczałcie. Co ważne, limit dotyczy jednego podatnika. Jest jednak pewien problem.

20.09.2019

Niższy PIT i wyższe koszty podatkowe - prezydent podpisał ustawę

PIT

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o PIT - podała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Już od października 2019 roku stawka PIT ma być obniżona z 18 do 17 procent. Pracownicze koszty uzyskania przychodów zostaną zaś podwyższone co najmniej dwukrotnie. Na zmianie ma zyskać około 25 milionów podatników.

19.09.2019

Już 40 tys. kas fiskalnych przesyła paragony online

VAT

Resort finansów otrzymał już ponad 60 milionów e-paragonów przesłanych przez 40 tys. kas fiskalnych on-line. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązek stosowania kas fiskalnych online będą miały branże paliwowa, warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne.

19.09.2019

Dane identyfikujące beneficjentów rzeczywistych już wkrótce publicznie jawne

Doradca podatkowy Spółki Finanse

13 października 2019 r. zacznie działać Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestr będzie zawierał dane o beneficjentach rzeczywistych większości spółek handlowych. Brak zgłoszenia wymaganych danych w terminie wiązać się może z surową karą pieniężną – nawet w wysokości do miliona złotych – pisze Marzena Lau z Crido Legal.

18.09.2019

System SENT będzie rozszerzony

Akcyza

Ministerstwo Finansów chce w szerszym zakresie monitorować transport towarów akcyzowych. Przewiduje to opublikowany we wtorek projekt nowelizacji przepisów akcyzowych. Najbardziej kontrowersyjna zmiana to pomysł nałożenia systemu SENT na towary wrażliwe przemieszczane w procedurze zawieszenia akcyzy i tranzytu.

18.09.2019

Wpłata na konto z białej listy dopiero od stycznia 2020 roku

VAT

Przepisy o tzw. białej liście podatników obowiązują od początku września. Jednak dopiero od przyszłego roku za zapłatę na rachunek spoza wykazu firmy będą musiały liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w podatku dochodowym oraz z odpowiedzialnością solidarną w VAT – przypomniało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

17.09.2019

Bezpodstawne komunikaty MF o nieściganiu podatników

Ordynacja VAT

Ministerstwo Finansów coraz chętniej sięga po wpisy na Twitterze i komunikaty, by informować podatników, że nie będzie wyciągać konsekwencji wobec tych, którzy nie wywiązali się w terminie z ciążących na nich ‒ na mocy przepisów prawa ‒ obowiązków. Tyle tylko, że zapewnienia resortu na niewiele się zdadzą, gdy postępowanie zostanie jednak wszczęte i sprawa trafi do sądu.

16.09.2019

PiS: Uproszczenie systemu i skuteczniejsze kontrole podatkowe

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Upraszczanie systemu podatkowego, ale jednocześnie wyposażenie administracji skarbowej w narzędzia pozwalające na sprawniejsze i skuteczniejsze kontrole - takie zapowiedzi znalazły się w opublikowanym w sobotę programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości. Jest w nim m.in. mowa o opracowaniu nowej ordynacji podatkowej.

15.09.2019

O uldze decyduje cel mieszkaniowy, a nie kolejność zawarcia umów

Ordynacja PIT

Jeśli pieniądze ze sprzedaży lokalu przeznaczone zostały na zakup kolejnej nieruchomości realizującej własne cele mieszkaniowe, to przysługuje zwolnienie podatkowe, nawet gdy umowa zakupu nowego lokalu powstała wcześniej niż doszło do sprzedaży starego - wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

14.09.2019

Jednolita stawka VAT ma motywować prosumentów energii

Środowisko Domowe finanse Budownictwo

Sejm ujednolicił stawkę VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne. Po wejściu tego prawa w życie podatek ten zostanie obniżony z 23 proc. do 8 proc. na mikroinstalacje fotowoltaiczne realizowane na przydomowym gruncie lub budynku gospodarczym. Dotychczas 8 proc. VAT dotyczył tylko własnych domów.

12.09.2019

MF: Silnik Analiz wykrył ponad 60 tys. fałszywych faktur

VAT Rachunkowość

W pierwszej połowie 2019 roku zidentyfikowano blisko 29 tys. podmiotów, które nie będąc podatnikami VAT wystawiły 62,9 tys. faktur na łączną kwotę podatku 457 mln zł - poinformowała w czwartek Krajowa Administracja Skarbowa. Na stwierdzenie tych faktów pozwoliło wykorzystanie nowego narzędzia analitycznego – Silnika Analiz.

12.09.2019

Podatkowe e-listy docierają z opóźnieniem, ale nie wiadomo kto winien

Ordynacja

Są problemy z odbiorem korespondencji z organów podatkowych za pośrednictwem platformy elektronicznej ePUAP. Pisma wpływają z datą sprzed kilku dni, mimo że we wskazanym terminie nic na skrzynkę odbiorczą pełnomocników nie wpłynęło. Mimo to Ministerstwo Finansów twierdzi, że to nie jego problem i odsyła do Ministerstwa Cyfryzacji.

12.09.2019

Sejm pracuje nad ustawą o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania 

Ordynacja Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

Wprowadzenie nowej procedury rozstrzygania sporów dotyczących podwójnego opodatkowania dochodów i majątku podatników w Unii Europejskiej - to cel ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych, nad którą prace w środę rozpoczął Sejm.

11.09.2019

Minister finansów ingeruje w prawo karne - złamał Konstytucję?

Prawo karne Ordynacja

Resort finansów zadeklarował w objaśnieniach podatkowych odstąpienie od karania za niedopełnienie obowiązków raportowania schematów podatkowych. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dopatrzył się w tym abolicji dla podatników, którzy złamią przepisy karne skarbowe, co jego zdaniem byłoby nieuprawnioną ingerencją MF w prawo karne.

11.09.2019

Premier: Ryczałt podatkowy do 9 mln obrotu

Ordynacja PIT

Zamierzamy podnieść do 2 mln euro limit obrotów uprawniających do podatku ryczałtowego - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Nie powiedział jednak, od kiedy to miałoby obowiązywać. Jak stwierdził, to raczej pomysł na przyszłość, a dochodzenie do tego poziomu ma następować etapami.

10.09.2019