Budżet państwa na 2020 rok bez deficytu

Finanse publiczne

Rząd przyjął we wtorek projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Plan finansowy ma być zrównoważony, bez deficytu. Wydatki i dochody państwa mają być równe – wyniosą po 429,5 mld złotych. Dochody z VAT mają wzrosnąć o 8 procent. Więcej pieniędzy ma pochodzić również z CIT.

27.08.2019

Zmiana przez zaskoczenie, czyli jak MF zmieniło certyfikat do wysyłania JPK

VAT Rachunkowość

Dantejskie sceny odbywały się wczoraj w firmach informatycznych, biurach rachunkowych i działach finansowych firm. Wszystko przez to, że Ministerstwo Finansów opublikowało informację o zmianie certyfikatu w ostatniej chwili, nie dając informatykom na rynku czasu na przygotowanie i przetestowanie tzw. nakładek na systemy księgowe.

27.08.2019

Przed firmami kolejne obowiązki dotyczące raportowania

Ordynacja CIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło właśnie projekt przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych. To ciąg dalszy implementacji unijnej dyrektywy. Eksperci podkreślają, że nowelizacja zmusi firmy do składania dodatkowych raportów za okresy przeszłe, mimo że wcześniej nie było to konieczne. Problemów może być jeszcze więcej.

27.08.2019

Wejście nowego JPK_VAT pod znakiem zapytania

VAT

Pierwotnie nowy, jeden plik JPK miał zastąpić niektóre deklaracje VAT już od początku lipca br. Potem Ministerstwo Finansów mówiło o 1 stycznia 2020 r. dla dużych firm i 1 kwietnia 2020 r. dla pozostałych, by ostatecznie ‒ pod naciskiem przedsiębiorców ‒ przesunąć termin na 1 kwietnia 2020 r. dla dużych firm i 1 lipca 2020 r. dla pozostałych.

27.08.2019

Horała: Za wyłudzania VAT odpowiadają Tusk i Kopacz

VAT

Poseł Marcin Horała przedstawił w poniedziałek projekt raportu z prac komisji śledczej ds. VAT. Według niego w latach 2007-2015 rząd nie podejmował żadnych działań naprawczych, żeby ograniczyć skalę wyłudzeń. Autorzy raportu proponują postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów - Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz byłych ministrów finansów - Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

26.08.2019

Zwolnienie w PIT także dla młodych obcokrajowców

PIT Prawo pracy

Nowa ulga dla młodych do ukończenia 26. roku życia ma zastosowanie do rezydentów i nierezydentów ‒ potwierdziło nam Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że zwolnienie z PIT będzie przysługiwało także obcokrajowcom. Zdaniem niektórych ekspertów, nowe przepisy mogą pozbawić zatrudnienia wielu polskich pracowników.

26.08.2019

Nowy certyfikat klucza publicznego do JPK

VAT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zmieniło w czwartek certyfikat klucza publicznego do wysyłania jednolitych plików kontrolnych. Nowy certyfikat obowiązuje od piątku, 23 sierpnia br. Podatnicy muszą zaktualizować system w aplikacjach wykorzystywanych do wysyłki dokumentów.

23.08.2019

Bez maila i telefonu też można być podatnikiem VAT

VAT

Urząd nie znał numeru telefonu ani adresu mailowego firmy - stwierdził, że nie może się z nią skontaktować, więc wykreślił ją z rejestru podatników VAT. Zawiadomienie o wykreśleniu wysłał jednak... pocztą, na adres siedziby, który miał w dokumentach. Sprawą musiał się w końcu zająć sąd administracyjny. Zdaniem ekspertów, zachowanie urzędu było kuriozalne.

22.08.2019

Ulga na badania i rozwój ciągle mało popularna

CIT PIT

Tylko 12 proc. badanych firm skorzystało w 2018 roku z ulgi B+R. I to pomimo tego, że od ubiegłego roku można odpisać 100 proc. kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości firmy i nawet 150 proc. wydatków - w przypadku centrów badawczo-rozwojowych. Takie wnioski wynikają z badania Kantar przeprowadzonego dla Ayming Polska.

21.08.2019

Rząd chce uprościć rozstrzyganie sporów podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych. Nowe przepisy mają uporządkować istniejące i stworzyć nowe procedury. Nowością będzie wdrożenie – od lipca 2020 roku – programu współdziałania z fiskusem.

20.08.2019

Kary porządkowe w 2020 roku bez zmian

Ordynacja

W przyszłym roku - tak jak obecnie - organy podatkowe będą mogły nakładać na podatników kary porządkowe nie wyższe niż 2800 złotych. Taką kwotę wskazał minister finansów w specjalnym obwieszczeniu. Zasady nakładania kar pozostają niezmienione.

20.08.2019

Osiem osób zatrzymanych za podatki

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

We wtorek warszawska delegatura CBA zatrzymała dwóch przedstawicieli kancelarii podatkowej, trzech przedsiębiorców z Piotrkowa Trybunalskiego oraz trzy osoby powiązane z jednym z funduszy inwestycyjnych. Prowadzone są także przeszukania w kilkunastu miejscach w Warszawie, w tym w jednej ze stołecznych firm podatkowych.

20.08.2019

Fiskus nakłada sankcje za zbyt wczesne odliczanie VAT

VAT Doradca podatkowy

Organy podatkowe próbują karać firmy, które odliczyły VAT w błędnym okresie rozliczeniowym. Zdaniem ekspertów działanie skarbówki jest niezgodne z prawem. Nakładanie sankcji miało nie dotyczyć przypadków pomyłek w okresie wykazywania podatku. Problemów dokładają również sądy – niektóre wyroki potwierdzają słuszność sankcji, inne wręcz przeciwnie.

20.08.2019

Pracownicy skarbówki dostaną podwyżki

Ordynacja Finanse publiczne

W środę do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, funkcjonariusze skarbówki dostaną 655 złotych brutto podwyżki z wyrównaniem od stycznia 2019 roku.

14.08.2019

Kasy fiskalne w smartfonie, ale paragon ciągle papierowy

VAT

Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło właśnie projekt przepisów o kasach fiskalnych w formie oprogramowania. Wynika z niego, że już od przyszłego roku nie trzeba będzie mieć osobnych urządzeń. Wystarczy zainstalowanie specjalnego programu w smartfonie. Projektowane przepisy utrzymują jednak obowiązek wystawiania papierowych paragonów.

14.08.2019

Podróżny może odzyskać VAT zapłacony w Polsce

VAT

Ustawa o VAT umożliwia podróżnym zwrot podatku zapłaconego przy zakupach. Wydana kwota nie może być jednak niższa niż 200 złotych brutto. Podróżny musi też przedstawić odpowiednie dokumenty. Przypomniało to właśnie Ministerstwo Finansów.

13.08.2019

Banknotu o nominale 800 zł nie będzie

Finanse publiczne Finanse

Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 800 złotych. Miałby na nim być umieszczony wizerunek Marii Konopnickiej. Łon uzasadniał to faktem wychowania przez nią ośmiorga dzieci. Narodowy Bank Polski nie planuje jednak zmian w systemie pieniężnym.

12.08.2019

MF konsultuje nowe struktury JPK_VAT

VAT

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe dotyczące JPK_V7K i JPK_V7M. Chodzi o pliki JPK_VAT dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie. Opinie można zgłaszać do 16 sierpnia 2019 roku. Konsultowane zmiany mają związek z zastąpieniem deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym plikiem JPK_VAT.

12.08.2019

Będzie nowy system ochrony granic

Ordynacja

Krajowa Administracja Skarbowa zyska nowe narzędzie IT. Będzie je wykorzystywać do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów. Granice mają być lepiej chronione przed nielegalnym przemytem. Twórcą systemu jest zwycięzca konkursu Ministerstwa Finansów i KAS realizowanego w ramach Programu GovTech Polska.

12.08.2019

NIK: Nadzór MF nad VAT za mało skuteczny

VAT

Nadzór Ministra Finansów w latach 2007–2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny. Nie zapobiegł przez to gwałtownemu wzrostowi luki VAT. Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. Potwierdza opublikowany w poniedziałek raport Najwyższej Izby Kontroli.

12.08.2019