W skład powołanego w piątek 13 marca  przez Krajową Radę Doradców Podatkowych zespołu wchodzi dziesięcioro ekspertów: specjalistów w głównych dziedzinach prawa podatkowego. Dodatkowo, o wsparcie zespołu zostali poproszeni wszyscy doradcy podatkowi w Polsce, którzy przesyłają zgłoszenia i swoje propozycje. Prace nad pierwszą partią propozycji zmian w prawie podatkowym zostały zakończone w nocy z niedzieli na poniedziałek i przekazane do resortu finansów, z którym samorząd doradców podatkowych nawiązał współpracę. Zespół zaproponował 49 zmian.

Czytaj również: JPK to nie wszystko, księgowi apelują o wydłużenie terminów >>

 

Przesunięcie terminów, ale też zmiany w czynnym żalu

- Zmiany są potrzebne w niemal każdym diagnozowanym przez nas obszarze. Duża część z nich dotyczy przesunięcia terminów składania deklaracji podatkowych w zakresie VAT, PIT, CIT czy rozliczeń rocznych, ale zidentyfikowaliśmy też liczne problemy, które za moment mogą się pojawić, o ile ustawodawca nie zareaguje szybko w obszarze ordynacji podatkowej, ustawy o rachunkowości czy ustawy o ubezpieczeniach społecznych – pisze Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący KRDP i szef zespołu.

Czytaj w LEX: Zagrożenie koronawirusem a prawo do prywatności >

Dodał, że niektóre z nich, nie tyle chronią samych przedsiębiorców przed finansowymi skutkami kryzysu, co mają charakter wręcz higieniczny i antyepidemiczny. - Na przykład tzw. czynny żal, zgodnie z obecnymi przepisami kodeksu karnego-skarbowego, musi być nadal składany na piśmie. Poprosiliśmy więc, aby przedsiębiorcy dostali możliwość przesłania go drogą elektroniczną, aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa - pisze Szaraniec.

Czytaj w LEX: Uprawnienia i obowiązki pracodawcy związane z koronawirusem >

Rząd pracuje nad specustawą dla firm

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Z tego powodu wiele firm i osób straciło lub może stracić dochody. Rząd pracuje nad pakietem pomocowym, który ma im pozwolić zachować płynność finansową. Kolejne jego założenia we wtorek ma przedstawić premier Mateusz Morawiecki.

Sprawdź w LEX: