Kara umowna może być kosztem uzyskania przychodów

CIT PIT

Sąd administracyjny zmusił skarbówkę do zmiany zdania. Najnowsza interpretacja potwierdza wreszcie, że wypłaty kary umownej np. za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, nie trzeba wyłączać z kosztów podatkowych. Dyrektor KAS uznał, że jej zapłata ma związek z przychodem i wpływa na zabezpieczenie źródła przychodów.

04.06.2020

Ponad 18 milionów rocznych PIT w formie elektronicznej

Domowe finanse PIT

Ministerstwo Finansów przedstawiło w środę pierwsze podsumowanie tegorocznej akcji rozliczania rocznych PIT. Z danych resortu wynika, że coraz bardziej popularne staje się wysyłanie deklaracji w formie elektronicznej. W tym roku PIT można było rozliczać do 1 czerwca, jednak większość podatników zrobiła to przed końcem kwietnia.

03.06.2020

Fiskus komplikuje wystawianie faktur uproszczonych i paragonów

VAT Rachunkowość

Skarbówka gubi się w przepisach. Raz uznaje, że skoro paragon fiskalny zawiera numer NIP nabywcy oraz spełnia pozostałe warunki wymagane do uznania go za tzw. fakturę uproszczoną, to nie można już do niego wystawić standardowej faktury. Innym razem zaś mówi coś zupełnie innego i fakturę wystawić pozwala. Rozliczanie zakupów do 450 złotych staje się więc coraz bardziej problematyczne.

03.06.2020

O zwolnienie środków z rachunków VAT trzeba wnioskować indywidualnie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów w przepisach antykryzysowych nie wprowadziło ogólnej zasady, która uwolniłaby pieniądze podatników zgromadzone na rachunkach VAT przy płatnościach split paymentem. Mimo braku takiego przepisu, o zwolnienie środków można wnioskować indywidualnie. Decyzje są uznaniowe. Ważne jest zatem właściwe uzasadnienie wniosku.

02.06.2020

Obniżenie stawek amortyzacyjnych nie jest zakazaną optymalizacją

CIT PIT Rachunkowość

Opinia zabezpieczająca wydana właśnie przez skarbówkę potwierdza, że zastosowanie niższych stawek odpisów amortyzacyjnych nie jest unikaniem opodatkowania. Zakres obniżenia amortyzacji zależy wyłącznie od podatnika. Klauzula dotycząca nielegalnej optymalizacji nie ma tu zastosowania.

02.06.2020

Będą zmiany w stosowaniu certyfikatów rezydencji

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Przedłużenie ważności certyfikatów rezydencji podatkowej i możliwość posługiwania się w trakcie epidemii ich kopiami – nad takimi m.in. zmianami w zakresie rozliczenia transakcji zagranicznych pracuje Sejm. Są one częścią projektu tarczy antykryzysowej 4. Kopie certyfikatów w ograniczonym zakresie można już stosować od zeszłego roku. Nie obywa się to jednak bez komplikacji.

02.06.2020

MF: Będzie więcej czasu na wpłatę zaliczek PIT

PIT Finanse

Minister finansów zdecydował o ponownym przedłużeniu terminu przekazania zapłaty zaliczek na podatek oraz zryczałtowanego podatku dochodowego od wynagrodzeń pobranych w marcu i kwietniu, a teraz także w maju. Zaliczki i podatek pobrane w marcu podlegają wpłacie do 20 sierpnia, w kwietniu - do 20 października, w maju - do 20 grudnia - poinformował resort finansów.

01.06.2020

Pełnomocnik nie podpisze raportu o schematach podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Uchwalone przez Sejm przepisy zlikwidują obowiązek podpisywania raportów o schematach podatkowych przez wszystkich członków zarządu. Po zmianach wystarczą podpisy osób uprawnionych do reprezentacji. W dalszym ciągu dokumentu nie będą mogli jednak podpisać pełnomocnicy spółek.

01.06.2020

Skarbówka domaga się dokumentów, do których dostęp ma w systemie

VAT Małe i średnie firmy

Zakup kasy fiskalnej online daje prawo do ulgi w wysokości 700 złotych. Do wniosku o jej otrzymanie trzeba dołączyć kopię raportu miesięcznego z kasy. To niepotrzebna biurokracja, bo urząd ma stały dostęp do informacji o sprzedaży. Nowe kasy łączą się automatycznie z serwerami MF i przekazują dane. Resort finansów wprowadza natomiast kolejne uproszczenia.

01.06.2020

Do urzędu skarbowego najlepiej online albo telefonicznie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z urzędami. Dostępny jest także e-PUAP. W wyjątkowych przypadkach podatnicy będą obsługiwani w urzędach, ale tylko przez trzy dni w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki.

29.05.2020

Profesjonalny najem krótkoterminowy bez prawa do ryczałtu w PIT

Domowe finanse PIT

Ustawa o PIT wyróżnia wśród źródeł przychodu m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą oraz najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę, a także inne umowy o podobnym charakterze (tzw. najem prywatny). Najem prywatny może być opodatkowany 8,5-proc. ryczałtem. Prowadzony w ramach firmy opodatkowany jest według form właściwych dla działalności gospodarczej.

29.05.2020

Raporty o cenach transferowych w nowej formie

CIT Spółki Podatki międzynarodowe

Do końca grudnia firmy będą miały obowiązek złożenia raportu w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (TPR-C) w zakresie transakcji realizowanych w 2019 roku. Nie trzeba będzie wysyłać formularza CIT-TP. Obowiązek sporządzenia analizy cen transferowych jednak pozostaje.

29.05.2020

Nowy JPK_VAT dopiero od października?

VAT Koronawirus

Ministerstwo Finansów potwierdziło w czwartek, że nowe przepisy dotyczące JPK_VAT wejdą w życie nie w lipcu, a w październiku. Apelował o to rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Proponował on zmiany w przepisach dotyczących obowiązku stosowania nowego JPK_VAT.

28.05.2020

Sebastian Skuza nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna

Sebastian Skuza 1 czerwca 2020 roku obejmie stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi wiceministra Tomasza Robaczyńskiego, który 31 maja 2020 r. kończy swoją pracę w resorcie. Będzie odpowiadał za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego.

28.05.2020

Płyny do dezynfekcji opodatkowane 8-proc. stawką VAT

VAT Koronawirus

Epidemia koronawirusa spowodowała wzrost zainteresowania zakupami wszelkiego rodzaju płynów do dezynfekcji rąk. Przy okazji pojawiła się też wątpliwość, jaką stawką VAT powinna być opodatkowana dostawa takich preparatów. Najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że sprzedaż środków biobójczych można opodatkować 8-proc. VAT.

28.05.2020

W podatkach prywatni właściciele gruntu traktowani jak firmy

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są skrajnie niekorzystne dla właścicieli gruntów. Jeśli nieruchomość np. rolników, którym odebrano prawo do korzystania z ziemi, jest wykorzystywana firmy przemysłowe czy kopalnie, muszą oni płacić daninę według najwyższych stawek, przewidzianych dla prowadzących działalność gospodarczą.

27.05.2020

Państwa UE wprowadzają zmiany w zakresie opodatkowania pracowników

PIT Prawo pracy Koronawirus

Odpowiedzią państw Unii Europejskiej na sytuację wywołaną przez pandemię koronawirusa było wdrożenie działań m.in. w zakresie podatków pracowniczych. Były to głównie odroczenia składania zeznań i zaliczek na PIT. Belgia wprowadziła dodatkowo dodatek za pracę w domu – wynika z raportu firmy doradczej PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

27.05.2020

Fiskus niezbyt chętnie uwalnia pieniądze z rachunków VAT

Ordynacja VAT

Mimo apeli przedsiębiorców rząd nie zdecydował się na systemowe - w ramach tarczy antykryzysowej - uwolnienie środków zgromadzonych na rachunkach VAT przy podzielonej płatności. MF zapewnia, że o odblokowanie pieniędzy można wnioskować indywidualnie, a organy podatkowe traktują takie prośby priorytetowo. Obserwacje doradców podatkowych pokazują jednak, że w rzeczywistości fiskus nie jest aż tak przychylny.

27.05.2020

Państwo zbiera mniej pieniędzy z podatków

Finanse publiczne

Dochody budżetu państwa za pierwsze cztery miesiące 2020 roku okazały się niższe niż rok wcześniej. Pieniędzy z podatków do budżetu państwa wpłynęło o niemal 9 miliardów złotych mniej. Wydatki wzrosły jednak o prawie 19 miliardów złotych – takie dane wynikają z przedstawionego przez MF szacunkowego wykonania budżetu państwa za okres styczeń – kwiecień 2020.

26.05.2020

W swoje święto księgowi pokażą jak pracują w czasie pandemii

Rachunkowość Doradca podatkowy

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przygotowuje się do obchodów Dnia Księgowego. Wypada on 9 czerwca i samorząd z tej okazji zaprasza do wzięcia udziału w konkursie „Księgowi w czasie pandemii”. Czeka na filmy i zdjęcia, ilustrujące pracę w czasie pandemii. Czekają cenne nagrody.

26.05.2020