Kasy fiskalne w smartfonie, ale paragon ciągle papierowy

VAT

Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło właśnie projekt przepisów o kasach fiskalnych w formie oprogramowania. Wynika z niego, że już od przyszłego roku nie trzeba będzie mieć osobnych urządzeń. Wystarczy zainstalowanie specjalnego programu w smartfonie. Projektowane przepisy utrzymują jednak obowiązek wystawiania papierowych paragonów.

14.08.2019

Podróżny może odzyskać VAT zapłacony w Polsce

VAT

Ustawa o VAT umożliwia podróżnym zwrot podatku zapłaconego przy zakupach. Wydana kwota nie może być jednak niższa niż 200 złotych brutto. Podróżny musi też przedstawić odpowiednie dokumenty. Przypomniało to właśnie Ministerstwo Finansów.

13.08.2019

Banknotu o nominale 800 zł nie będzie

Finanse publiczne Finanse

Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaproponował wprowadzenie do obiegu nowego banknotu o nominale 800 złotych. Miałby na nim być umieszczony wizerunek Marii Konopnickiej. Łon uzasadniał to faktem wychowania przez nią ośmiorga dzieci. Narodowy Bank Polski nie planuje jednak zmian w systemie pieniężnym.

12.08.2019

MF konsultuje nowe struktury JPK_VAT

VAT

Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje podatkowe dotyczące JPK_V7K i JPK_V7M. Chodzi o pliki JPK_VAT dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie i kwartalnie. Opinie można zgłaszać do 16 sierpnia 2019 roku. Konsultowane zmiany mają związek z zastąpieniem deklaracji VAT-7 i VAT-7K nowym plikiem JPK_VAT.

12.08.2019

Będzie nowy system ochrony granic

Ordynacja

Krajowa Administracja Skarbowa zyska nowe narzędzie IT. Będzie je wykorzystywać do analizy zdjęć RTG przewożonych towarów. Granice mają być lepiej chronione przed nielegalnym przemytem. Twórcą systemu jest zwycięzca konkursu Ministerstwa Finansów i KAS realizowanego w ramach Programu GovTech Polska.

12.08.2019

NIK: Nadzór MF nad VAT za mało skuteczny

VAT

Nadzór Ministra Finansów w latach 2007–2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny. Nie zapobiegł przez to gwałtownemu wzrostowi luki VAT. Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. Potwierdza opublikowany w poniedziałek raport Najwyższej Izby Kontroli.

12.08.2019

Fiskus sprawdza, czy firmy rejestrujące się jako podatnicy VAT UE istnieją

VAT

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują się jako podatnicy VAT-UE, muszą liczyć się z tym, że urząd skarbowy różnymi sposobami będzie starał się zweryfikować deklarowane przez nich miejsce siedziby firmy. Będą niezapowiedziane wizyty urzędników i telefony. Sprawdzenia wiarygodności nie unikną nawet ci, którzy są podatnikami VAT w Polsce.

09.08.2019

W przyszłym roku podatnicy będą mieli indywidualne mikrorachunki 

Ordynacja CIT PIT VAT Małe i średnie firmy

Od nowego roku każdy podatnik, czyli "Kowalski" i płatnik, czyli przedsiębiorca, będzie miał indywidualny mikrorachunek podatkowowy, dedykowany do wpłat odpowiednich danin - zapowiada minister finansów Marian Banaś. Według szefa resortu, mikrorachunki pozwolą na szybsze rozliczenia wpłat.

07.08.2019

Prezes odpowie za długi podatkowe spółki nawet bez wpisu do KRS

Ordynacja Spółki

Organ podatkowy uznał, że za długi podatkowe spółki odpowie jej prezes, chociaż nie był on zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sąd odmówił wpisu z powodu skazania kandydata na członka zarządu za przestępstwo, jednak NSA uznał, że obciążanie go odpowiedzialnością za długi podatkowe jest zgodne z prawem. Eksperci mają poważne zastrzeżenia.

07.08.2019

MF: Uwaga na fałszywe e-maile z wezwaniem do zapłaty zaległego VAT

Ordynacja VAT Małe i średnie firmy

Pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) - ostrzega Ministerstwo Finansów. I przypomina, że urzędy skarbowe nie wysyłają e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku.

06.08.2019

Fiskus próbuje zarabiać na mieszkaniach pracowniczych

PIT

Mieszkania wynajmowane przez firmy swoim pracownikom stają się źródłem sporów ze skarbówką. Problem potęgowany jest dodatkowo przez orzecznictwo sądowe. Wyroki – mimo braku zmiany przepisów – od jakiegoś czasu są niekorzystne dla firm. W rezultacie pracownicy muszą płacić dodatkowy podatek. Mieszkanie staje się ich przychodem ze stosunku pracy.

05.08.2019

Dopłaty do wczasów pod gruszą i wizyty u rodziny nie są wolne od PIT

PIT Prawo pracy

To na pracowniku składającym wniosek o dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ciąży obowiązek przedłożenia dokumentów i udowodnienia prawa do zwolnienia. Ich brak będzie skutkował zaliczeniem dofinansowania do przychodu ze stosunku pracy.

03.08.2019

Senat poprawił obowiązkowy split payment

VAT

Ustawa wprowadzająca obowiązkową podzieloną płatność VAT, czyli tzw. split payment i nową matrycę stawek VAT musi wrócić do Sejmu. W piątek Senat przyjął do niej dwie poprawki.

02.08.2019

Bitcoiny bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatki i opłaty lokalne

Rząd chce systemowo zwolnić z podatku od czynności cywilnoprawnych transakcje związane z walutami wirtualnymi. Chodzi tu o umowy sprzedaży lub zamiany m.in. bitcoinów. Odpowiednie przepisy będą przyjęte w trzecim kwartale tego roku. Na razie zwolnienie obowiązuje tylko do końca 2019 roku.

02.08.2019

Polska za niższym VAT na odzież i obuwie dla dzieci

VAT Podatki międzynarodowe

Minister finansów, Marian Banaś, wystąpił do prezydencji fińskiej z wnioskiem o zintensyfikowanie prac legislacyjnych nad reformą stawek VAT. Dla Polski kluczowa jest możliwość obniżenia stawek VAT np. na odzież i obuwie dla dzieci. Ma to wesprzeć politykę społeczną państwa.

02.08.2019

MF szuka sposobu na opodatkowanie kart paliwowych

VAT

Ministerstwo Finansów rozpoczęło w czwartek konsultacje w sprawie opodatkowania VAT transakcji realizowanych przy wykorzystaniu kart paliwowych. Chce wiedzieć, jak określić kryteria, które muszą zostać spełnione, aby zakwalifikować transakcje kartowe jako dostawę towaru lub świadczenie usług.

02.08.2019

Dochody młodych już bez podatku

PIT

W czwartek, 1 sierpnia 2019 roku, weszły w życie przepisy dotyczące zwolnienia z PIT dochodów osób przed 26 rokiem życia. Jeśli młodzi chcą skorzystać z tego uprawnienia, muszą złożyć swoim pracodawcom specjalne oświadczenia, że mają prawo do zwolnienia.

01.08.2019

Nie każdy dostanie odpowiedź skarbówki

Ordynacja Doradca podatkowy

Krajowa Informacja Skarbowa nie wyda interpretacji podatkowej, jeśli uzna, że prowadziłaby ona do unikania opodatkowania. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że odmowy udzielenia odpowiedzi z tego powodu to tylko margines załatwianych spraw. Powodów nieudzielenia wyjaśnień jest jednak znacznie więcej.

01.08.2019

KE odwołała się do TSUE w sprawie podatku od handlu w Polsce

CIT

Komisja Europejska odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od wyroku Sądu UE w sprawie podatku od handlu detalicznego w Polsce. Sąd UE stwierdził, że KE popełniła błąd uznając go za niedozwoloną pomoc publiczną. Wprowadzenie dodatkowej daniny nie jest więc jeszcze przesądzone.

31.07.2019