W budżecie coraz wyższe wpływy z podatków

Finanse publiczne Administracja publiczna

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 roku dochody budżetu państwa wyniosły 130 mld zł i były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe w tym samym okresie były wyższe o ok. 3,9 mld zł. Największy wzrost nastąpił w CIT. Z VAT wpływy były jednak niższe. Takie dane podało w środę Ministerstwo Finansów.

29.05.2019

Złoty środek między fiskusem a podatnikami najważniejszy

Ordynacja

Uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne. Nie może jednak odbywać się kosztem podatników. Narzędzia, które stosuje fiskus, muszą też być adekwatne do zakładanych celów. Takie m.in. wnioski płyną z konferencji pt. Uszczelnianie systemu podatkowego – dokąd zmierzamy.

28.05.2019

Nowa ordynacja podatkowa od stycznia 2021 roku

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt nowej ordynacji podatkowej. Prace nad dokumentem trwały kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.

28.05.2019

Podatników ma wspierać specjalny rzecznik

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Zdaniem ekspertów, istnieje jednak ryzyko, że rzecznik stanie się kolejnym urzędnikiem Ministerstwa Finansów.

28.05.2019

Zwrotny transfer nieruchomości to unikanie opodatkowania

PIT

Krajowa Informacja Skarbowa będzie odmawiała wydawania indywidualnych interpretacji podatnikom, którzy chcą obracać posiadanymi nieruchomościami w celu „urynkowienia” ich wartości oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wyższej wartości początkowej, by zawyżać koszty uzyskania przychodu i w ten sposób uzyskać korzyść podatkową.

28.05.2019

Nowe zasady wyceny produktów już obowiązują

Rachunkowość

Komitet Standardów Rachunkowości przyjął w maju kolejną uchwałę. Wprowadza ona całkowicie nowe zasady. Dotyczą one kosztu wytworzenia, który jest podstawą wyceny produktów. Zmienione regulacje można stosować do rozliczeń od 1 stycznia 2019 r.

27.05.2019

MF chce walczyć z zaniżaniem wartości sprowadzanych aut

Akcyza

Od 1 stycznia 2020 roku osoby sprowadzające do Polski samochody używane będą musiały w dokumencie potwierdzającym zapłatę akcyzy podawać rok produkcji auta, jego stan techniczny i wysokość zapłaconego podatku. Projekt zmian w przepisach trafił właśnie do uzgodnień.

27.05.2019

Na rozliczenia z fiskusem wpływa nie tylko prawo podatkowe

Prawnicy Finanse publiczne Doradca podatkowy Administracja publiczna

Prawo podatkowe jest częścią całego systemu prawa. Na poprawność rozliczeń wpływają nie tylko ustawy podatkowe. Pod uwagę trzeba brać także przepisy należące do innych dziedzin prawa m.in. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, prawa budowlanego i kodeksu cywilnego.

27.05.2019

Skarbówka stosuje przepis, którego nie było

CIT PIT

W maju fiskus rozpoczął zmasowane kontrole podmiotów powiązanych. Ceny transferowe są szczegółowo weryfikowane. Organy skarbowe coraz częściej też zmieniają lub uchylają skutki podatkowe zawartych wcześniej transakcji, mimo że przepisy pozwalają na to dopiero od tego roku. To łamanie prawa – ostrzegają eksperci.

27.05.2019

Leasingobiorcy bez odszkodowań

VAT

Osoby, które biorą samochód w leasing mają problem z uzyskaniem odszkodowania od zakładów ubezpieczeń. Eksperci radzą, by zadbały o wystawienie faktury za naprawę powypadkową na leasingodawcę. Choć przepisy się nie zmieniły, ubezpieczyciele unikają wypłat. Co gorsza, zyskali sojuszników w resortach finansów i sprawiedliwości.

24.05.2019

Sądy orzekają koszty, choć pełnomocnik jest zatrudniony na etacie

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości

W postępowaniach sądowych skarbówka reprezentowana jest przez profesjonalnych pełnomocników zatrudnionych w organach podatkowych na umowę o pracę. Pisanie skarg powinno być ich obowiązkiem pracowniczym, a tym samym koszty postępowania nie powinny być orzekane i nie powinno się nimi obciążać podatników.

22.05.2019

Raportowanie schematów podatkowych z istotną luką

Ordynacja

Obowiązujące od początku roku przepisy o raportowaniu schematów podatkowych są nieprecyzyjne. W jednym miejscu mamy kwalifikowanych korzystających, w innym tylko korzystających. Prowadzi to do wniosku, że raporty MDR-3 muszą składać wszystkie podmioty.

22.05.2019

Przedsiębiorcy wymienią kasy fiskalne

VAT

W maju weszły w życie przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Nowe urządzenia będą przesyłały dane o sprzedaży do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Co do zasady wprowadzenie kas online nie nakłada automatycznego obowiązku wymiany dotychczas używanych na nowe. Są jednak pewne wyjątki.

21.05.2019

Fiskus zarabia na kosztach sądowych

Ordynacja Doradca podatkowy

W ponad 30 proc. z 875 wyroków, w których Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w 2018 roku w sprawie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego - zwracającym były organy podatkowe. Trzy czwarte zwracanych kwot nie przekroczyła 360 zł. "Rekordzistą" było jedno z województw, które musiało zwrócić szefowi KAS 55.125 złotych. Zdaniem ekspertów, obecny system preferuje organy podatkowe.

21.05.2019

Dotkliwe kary za brak podzielonej płatności

VAT

Już od września tego roku stosowanie mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu w niektórych branżach będzie obowiązkowe. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozić będą surowe kary. Konsekwencje określą przepisy o VAT, PIT, CIT i kodeksu karnego skarbowego.

20.05.2019

Fiskus chce chronić firmy przed udziałem w karuzelach

VAT

Krajowa Administracja Skarbowa rusza z Programem Ostrzegania Przedsiębiorców. Celem jest zabezpieczenie podmiotów przed nieświadomym uczestnictwem w oszustwie podatkowym. Nowe rozwiązanie ma chronić ich interesy – deklaruje KAS.

20.05.2019

Znamy zwycięzców konkursu Tax’n’You

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe

W piątek wieczorem zakończyła się 12. edycja konkursu dla studentów Tax’n’You. Finaliści musieli m.in. rozwiązać kazusy i poradzić sobie w panelu dyskusyjnym. Laureatem pierwszego miejsca został Maciej Kopycki, student doradztwa podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

17.05.2019

Przepisy o dyscyplinie finansów publicznych zbyt trudne do zastosowania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne

Praktyczne stosowanie przepisów ustawy o dyscyplinie finansów publicznych rodzi coraz więcej problemów. Jednym z istotniejszych są rozbieżności interpretacyjne i brak jednoznacznych przepisów. Do takich m.in. wniosków prowadzą dyskusje ekspertów na rozpoczętej w czwartek konferencji pt. Aktualne problemy odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w Toruniu.

16.05.2019

Skarbówka lubi interpretacje o zobowiązaniach, mniej o przywilejach podatników

Ordynacja VAT

Ochrona podatnika wynikająca z wydanej interpretacji musi dotyczyć także zwrotu podatku, a nie tylko jego zapłaty. Skarbówka wydaje się nie pamiętać o tej zasadzie. Przypominają jej o tym sądy. Ostatnio nawet NSA. Zdaniem ekspertów, wyrok sądu jest ważny, jednak to kropla w morzu potrzeb.

16.05.2019

Prawo podatkowe w procesie ciągłych zmian

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Opodatkowanie gospodarki cyfrowej, przyszłość poboru podatku w ekonomii współdzielenia, uszczelnianie systemu poboru VAT, zwalczanie uchylania się od opodatkowania – to tylko niektóre tematy, które zostaną poruszone na przyszłotygodniowej, międzynarodowej konferencji podatkowej w Warszawie.

15.05.2019