Obowiązek wystawienia PIT-8C może dotyczyć podmiotów, które są stroną umowy zbycia udziałów, jeżeli są: osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą, osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej. Obowiązek ten nie ciąży na spółce, która nie jest stroną umowy sprzedaży udziałów, a tylko spółką, w której udziały są sprzedawane. Zatem nie grożą spółce żadne konsekwencje za niezłożenie PIT-8C.
Krzysztof Kaźmierski
19.10.2023
CIT PIT
Ok. 30 proc. projektów aktów prawnych Sejm procedował krócej niż dwa tygodnie, natomiast rekord szybkości przyjmowania nowych przepisów wyniósł… 113 minut. Powszechna stała się praktyka „wrzutek”, czyli przepisów nie mających nic wspólnego z nowelizowaną ustawą, a opinie ekspertów zgłoszone w trakcie procesu legislacyjnego były często ignorowane. Jak oceniają eksperci Fundacji Batorego, to były trudne cztery lata, także dla przedsiębiorców.
Inga Stawicka
19.10.2023
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Skarbówka przyznaje, że wydatki na współpracę z influencerami mieszczą się w zakresie ulgi na ekspansję. Spółka może więc dwukrotnie odliczyć dwukrotnie wypłacone im wynagrodzenie - raz jako koszt uzyskania przychodu i drugi raz jako koszt działań promocyjno-informacyjnych w ramach ulgi. Dyrektor KIS inaczej traktuje jednak pracowników marketingu. Twierdzi, że ich wynagrodzenia nie podlegają uldze.
Monika Pogroszewska
19.10.2023
CIT PIT
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w środę przepisy podatku od nieruchomości, na podstawie których można pobierać wyższą stawkę za miejsce garażowe w budynkach wielorodzinnych posiadające księgę wieczystą, niż garażu bez odrębnej własności. Według Trybunału prowadzi to do nierównego traktowania podatników. Zakwestionowane przepisy tracą moc obowiązującą z upływem 31 grudnia 2024 r.
Monika Pogroszewska
18.10.2023
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
W ciągu pierwszego miesiąca od uruchomienia aplikacji e-paragony 2.0 pobrało ją już blisko 20 tys. Polaków. Pojawiają się też pierwsze kasy pozwalające na wystawianie paragonów elektronicznych i przekazywanie ich do aplikacji przez HUB paragonowy - informuje Ministerstwo Finansów. HUB to nowa platforma uruchomiona przez ministerstwo, która umożliwia klientom otrzymanie paragonu elektronicznego na telefon, zamiast papierowego wydruku z kasy.
Monika Pogroszewska
18.10.2023
VAT
Mimo iż od reformy podatku dochodowego minęły prawie dwa lata, wiele przepisów nadal budzi wątpliwości, w tym szczególnie rozliczenie składki zdrowotnej. Większość ekspertów opowiada się za zmianami odwracającymi skutki Polskiego Ładu, jeśli nie w 2024 r., to po gruntownej analizie w 2025 roku. Ale pojawiają się też głosy, że zmian już wystarczy, a kolejna rewolucja nie naprawi systemu.
Monika Pogroszewska
18.10.2023
PIT Polski Ład
W czwartek, 23 października, br. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpozna zagadnienie prawne, przedstawione przez trzech sędziów. Pytanie brzmi: „Czy wykreślenie podatnika z rejestru podatników czynnych podatku od towarów i usług bez zawiadomienia może nastąpić poprzez dokonanie czynności materialno-technicznej, czy też wymaga formy decyzji podatkowej”.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.10.2023
VAT

Ostrożnościowe raportowanie MDR – skarbówka zmienia podejście

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Po odwieszeniu schematów podatkowych wróciła też praktyka ostrożnościowego - w obawie przed karami - raportowania zdarzeń, które nie muszą spełniać kryteriów MDR. Sam szef KAS coraz częściej zwraca podatnikom uwagę, by ponownie przeanalizowali zgłoszenie. Według ekspertów, praktyka skarbówki może poprawić sytuację podatników, jednak najlepszym rozwiązaniem byłoby doprecyzowanie przepisów.
Monika Pogroszewska
17.10.2023
Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Już w sprawozdaniach za 2024 r. część przedsiębiorstw będzie musiała uwzględnić kwestie środowiskowe, społeczne, prawa człowieka oraz ład korporacyjny. A to oznacza dla audytorów konieczność zdobycia nowych uprawnień w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. O wymaganiach wynikających z unijnej dyrektywy CSRD i o tym, czy powstanie zawód "zielonego audytora" dyskutują w poniedziałek uczestnicy XXIV Dorocznej Konferencji Audytingu.
Monika Pogroszewska
16.10.2023
Prawo gospodarcze
Ministerstwo Finansów chce wyłączyć wynagrodzenia pracowników z zakresu ulgi prowzrostowej. W projekcie objaśnień dotyczących ulgi przyjmuje też bardzo restrykcyjną definicję produktu, która uniemożliwi wielu producentom korzystanie z preferencji, jeśli np. korzystają z podzespołów innych firm. Eksperci wskazują, że konieczne jest doprecyzowanie projektu, by nie generował dodatkowych sporów.
Monika Pogroszewska
16.10.2023
CIT PIT
Matka w trakcie rozprawy rozwodowej nie może rozliczyć się na preferencyjnych zasadach, nawet jeśli faktycznie samotnie wychowuje dziecko. Warunkiem skorzystania z ulgi jest uzyskanie prawomocnego orzeczenia sądu o rozwiązaniu małżeństwa. Nie ma znaczenia, że rozprawa ciągnie się od czterech lat i nie widać terminu jej zakończenia – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Monika Pogroszewska
14.10.2023
PIT
XXIV Doroczna Konferencja Audytingu odbędzie się 16-17 października 2023 r. pod hasłem „Biegły rewident. Jakość. Zaufanie: zielony audyt, standardy zarządzania jakością, etyka i niezależność”. W ciągu dwóch dni uczestnicy wezmą udział w dziewięciu panelach dyskusyjnych dotyczących m.in. dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) oraz standardów zarządzania jakością.
Monika Pogroszewska
13.10.2023
Rachunkowość
Spółka świadcząca usługi montażowo-remontowe na rzecz konsumentów, którym towarzyszy sprzedaż materiałów (towarów), wlicza do podstawy opodatkowania daniną od sprzedaży detalicznej cały przychód ze sprzedaży tych usług oraz towarzyszących im towarów - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Nie ma znaczenia, czy to towary czy też usługi mają charakter dominujący w tym świadczeniu.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
13.10.2023
Prawo gospodarcze
Wypłata wygenerowanego zysku w okresie opodatkowania ryczałtem na rzecz wspólników jest podlega CIT w estońskim reżimie podatkowym. Według ustawy o CIT opodatkowaniu podlega również dochód z tytułu ukrytych zysków. Mimo korzystnego wyroku WSA, na ewentualną zmianę profiskalnej linii interpretacyjnej podatnikom przyjdzie poczekać do czasu rozpatrzenia sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Klaudia Falejczyk Karol Klaryska
13.10.2023
CIT
Przedsiębiorca zapłaci podatek od sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu, który wprowadził do ewidencji środków trwałych oraz dokonał jego jednorazowej amortyzacji - stwierdził w interpretacji dyrektor KIS. Jednak sprzedaż auta wykupionego z leasingu o wartości początkowej nieprzekraczającej 1,5 tys. złotych nie powinna implikować powstania podlegającego opodatkowaniu przychodu z działalności gospodarczej.
Jakub Sitarski
12.10.2023
PIT
Projekt ustawy budżetowej na 2024 r. zakłada, że dochody podatkowe wzrosną o 15,7 proc. w stosunku do 2023 r. Przyczynić ma się do tego m.in. dobra sytuacja gospodarcza oraz uszczelnienie systemu dzięki wprowadzeniu KSeF. Eksperci mają jednak wątpliwości, czy tak wysoki wzrost jest realny. Pojawiają się też obawy, że może to pociągnąć kolejne niekorzystne dla przedsiębiorców rozwiązania, np. wzmożone kontrole czy zaostrzenie przepisów podatkowych.
Monika Pogroszewska
12.10.2023
CIT PIT Akcyza Finanse
Najnowsze rozporządzenie ministra finansów wprowadza katalog towarów (odpadów), których przewóz jest monitorowany w systemie SENT również gdy rozpoczyna się na terenie kraju. Chodzi m.in. o farby, lakiery, rozpuszczalniki i kleje. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia regulacji, czyli 12 stycznia 2024 r.
Patrycja Rojek-Socha
11.10.2023
VAT Finanse
24 i 25 października odbędzie się XXIV edycja organizowanej przez ELSA Poland Ogólnopolskiej Konferencji Podatkowej, która przyciąga nie tylko ekspertów ze świata podatków, ale także studentów. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest pod hasłem "Rewolucja podatkowa - rozwiązania na nadchodzące zmiany współczesnego świata”. Uczestnicy będą dyskutować m.in. o zmianach w podatkach dotyczących klimatu oraz zmianach technologicznych.
Monika Pogroszewska
11.10.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to, co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.
Izabella Tymińska
11.10.2023
Prawo gospodarcze
Skarbówka zbyt szeroko interpretuje pojęcie wad dostarczonych towarów i wykonanych usług - orzekł WSA w Białymstoku, uchylając niekorzystną dla podatnika interpretację. To oznacza, że zapłacona przez podatnika kara za opóźnienie w wykonaniu usługi, której przyczyną było nieterminowe wydanie pozwolenia przez urzędników, może być kosztem uzyskania przychodu. Według ekspertów na korzystny wyrok mogą powoływać się inni przedsiębiorcy.
Monika Pogroszewska
11.10.2023
CIT PIT
KSeF to nie tylko rewolucja w świecie faktur – ale też istotny bodziec do zmiany organizacji pracy zarówno samych biur rachunkowych, jak i klientów usług outsourcingowych. Bardzo ważne jest, aby zmodyfikować odpowiednio zapisy w umowach o świadczenie usług księgowych tak, aby odzwierciedlić nowy przepływ dokumentów wynikający z konieczności korzystania z KSeF.
Agnieszka Piętak
10.10.2023
VAT KSeF
Z estońskiego CIT korzysta już około 12,7 tys. spółek - informuje Ministerstwo Finansów. Eksperci uważają jednak, że liczba ta mogłaby być wyższa, gdyby nie budzące wątpliwości przepisy i skomplikowane warunki przejścia na ryczałt. Przypominają, że resort, wprowadzając to rozwiązanie, szacował, iż skorzysta z niego 200 tys. spółek. Jednym z największych problemów cały czas pozostaje interpretacja pojęcia ukrytych zysków.
Monika Pogroszewska
10.10.2023
CIT Doradca podatkowy
Powstanie nieprawidłowości w VAT jest podstawą do wymierzenia sankcji, a organ podatkowy ma obowiązek ją nałożyć – twierdzi Ministerstwo Finansów. Eksperci są innego zdania, uważają, że "kara" może wynieść 0 proc. Resort finansów łagodzi natomiast stanowisko w sprawie sankcji 100 proc. VAT i informuje, że dostaną ją tylko oszuści. Odliczenie VAT z wadliwych faktur, gdy wynika to z braku należytej staranności, jest objęte sankcją do 30 proc.
Monika Pogroszewska
09.10.2023
VAT Doradca podatkowy
Mimo iż wprowadzenie ulgi na powrót miało zachęcić podatników do powrotu do kraju, trzeba bardzo dobrze przeanalizować swoją sytuację, by nie wrócić przedwcześnie. Definicje przeniesienia miejsca zamieszkania podatników i organów nie zawsze są jednoznaczne. Jednak mimo pewnych rozbieżności to rozwiązanie niewątpliwie może przynieść spore korzyści osobom, które już wcześniej myślały o powrocie do kraju.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
08.10.2023
PIT
Twórcy programów i aplikacji, którzy otrzymują darowizny od użytkowników, powinni sumować wszystkie wpłaty otrzymywane od poszczególnych osób w pięcioletnim okresie. Darczyńcą jest każdy użytkownik aplikacji o określonej nazwie (nick’u). Użytkowników aplikacji należy zaliczyć do III grupy podatkowej. W momencie przekroczenia kwoty wolnej od podatku należy wykazać wpłaty w zeznaniu i zapłacić podatek.
Urszula Sałacińska-Matwiejczyk
08.10.2023
Podatek od spadków i darowizn
Tablety lub smartfony przekazywane nowym prenumeratorom nie powinny być odrębnie opodatkowane VAT – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (C 505/22). Przekazanie prezentu stanowi świadczenie pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego polegającego na dostawie czasopism, wchodzące w zakres „odpłatnej dostawy towarów”. Nie jest to nieodpłatne przekazanie towarów.
Monika Pogroszewska
07.10.2023
VAT Prawo europejskie
Środki spożywcze składające się z tego samego głównego składnika podlegają dwóm różnym obniżonym stawkom VAT w zależności od tego, czy są sprzedawane w sklepie, czy przygotowywane i podawane klientowi na gorąco w kawiarni – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie C-146/22. Warunkiem jest, by różnica dotycząca podania była widoczna dla konsumenta.
Monika Pogroszewska
07.10.2023
VAT Prawo europejskie
1 października br. przestał obowiązywać przepis art. 15zzr(1) ustawy antycovidowej, który wstrzymywał przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Zgodnie z przepisami przejściowymi tam, gdzie terminy przedawnienia już biegły, ale zostały zawieszone, będą biec dalej. A w sprawach, w których jeszcze nie biegły, rozpocznie się ich odliczanie.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
07.10.2023
Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy
Zastosowanie zwolnienia z podatku przez spółkę holdingową przy sprzedaży udziałów spółki zależnej wymaga spełnienia szeregu warunków, na które podatnik nie zawsze ma wpływ​. Możliwość weryfikacji, czy spółka holdingowa nie miała żadnych wspólników w rajach podatkowych przez ostatnie dwa lata jest bardzo ograniczona, a w przypadku spółek giełdowych czy inwestycji funduszy, nie występuje - wynika z raportu PwC Polska “Polska spółka holdingowa - biznes potrzebuje zmiany”.
Inga Stawicka
06.10.2023
Prawo gospodarcze
Dochód netto to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu i podatek dochodowy. By obliczyć dochód netto przedsiębiorcy, należy najpierw od kwoty przychodu odjąć kwotę stanowiącą koszty uzyskania przychodu. Następnie od tak obliczonego dochodu należy odjąć kwotę podatku dochodowego.
Krzysztof Kaźmierski
06.10.2023
CIT PIT