Przez ponad rok od wejścia w życie przepisów o fundacji rodzinnej zarejestrowano ponad tysiąc fundacji, a kolejne kilkaset czeka na rejestrację. Fundacje rodzinne spełniają swoje cele, jakimi są oddzielenie spraw biznesowych od rodzinnych oraz zarządzanie majątkiem firmy i planowanie sukcesji. Są często wybieranym narzędziem sukcesji m.in. ze względy na zwolnienie z CIT. Dobra wiadomość jest taka, że skarbówka daje fundacjom rodzinnym zielone światło w zakresie zagranicznych inwestycji.

Chodzi o przepisy dotyczące zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC), których celem jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania poprzez wyprowadzanie dochodu do spółek zależnych lokowanych w krajach stosujących niższe stawki. Polska spółka płaci co do zasady 19 proc. podatku dochodu zagranicznej spółki, ulokowanej w kraju o niskim opodatkowaniu. Od początku powstawały wątpliwości, czy fundacja rodzinna będzie również płacić podatek, jeśli nabędzie udziały w zagranicznej spółce, w szczególności zarejestrowanej poza UE i mającej dochody głównie z działalności pasywnej, np. inwestycji kapitałowych. Fiskus potwierdza jednak, że fundacje nie zapłacą podatku od dochodów CFC.

Czytaj w LEX: Zasady opodatkowania zagranicznych jednostek kontrolowanych (CFC) >

Stanowisko fiskusa korzystne dla fundacji

Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea, zwraca uwagę, że podatek od CFC generalnie płaci polski rezydent (osoba prawna lub osoba fizyczna), która posiada np. udziały lub inne prawa do zysku w zagranicznej spółce spełniającej definicję CFC.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto