Coraz więcej osób zbiera w internecie pieniądze na różnego rodzaju przedsięwzięcia, np. tworzenie atrakcyjnych treści na blogu czy własnym kanale internetowym, wydanie książki, realizację filmu czy podróże. Im częściej podatnicy pytają o rozliczenie tego typu wpłat, tym więcej powstaje sprzeczności. 

Jakie stanowisko zajmuje skarbówka

Przez długi czas organy podatkowe zajmowały jednolite stanowisko, iż pieniądze zbierane od fanów to darowizna, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. A to oznacza, że nie podlega już PIT. Teraz jednak uznają, że datki nie są darowizną, ale podlegają PIT.

Dyrektor Krajowej informacji Skarbowej zaprezentował takie stanowisko w interpretacji z z 17 maja 2023 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.154.2023.4.IM). Chodziło o twórcę internetowego, który zamierza zająć się streamowaniem gier online. Poprzez internetowe platformy będzie udostępniać w czasie rzeczywistym transmisje z gier komputerowych. Przez serwis będzie też zbierać dobrowolne wpłaty od fanów, tzw. donejty. Chciał uzyskać potwierdzenie, że wpłaty od widzów będą darowiznami. Dyrektor KIS zajął jednak stanowisko, że nie będą to darowizny, ale przychody zaliczane do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, czyli innych źródeł. A to oznacza, że podatnik zapłaci PIT według stawek 12 i 32 proc. 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto