Prawo.pl
Od stycznia 2019 roku trzeba będzie informować fiskusa o stosowanych rozwiązaniach podatkowych. Wymóg ten nakłada unijna dyrektywa, jednak Polska wprowadziła przepisy o wiele bardziej restrykcyjne.
Krzysztof Koślicki
31.12.2018
Ordynacja CIT PIT
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną. Poinformował o tym w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Sejm uchwalił ustawę w piątek, a Senat poparł ją bez poprawek w nocy z piątku na sobotę.
Krzysztof Sobczak
30.12.2018
Domowe finanse Akcyza
Przepisy dotyczące cen transferowych mają na celu m.in. zapobieganie unikaniu opodatkowania w związku z transakcjami realizowanymi przez podmioty powiązane. Praktycy mają wątpliwości dotyczące roli sądów administracyjnych w kontroli decyzji podatkowych w przedmiocie cen transferowych.
Iwona Kaczorowska
30.12.2018
CIT PIT
Z 20 do 5 zł parlament obniżył akcyzę za jedną megawatogodzinę. Dodatkowo obniżone będą opłaty przejściowe. Chodzi o ograniczenie podwyżek cen prądu dla jego wszystkich odbiorców, w tym samorządów i firm. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki
29.12.2018
Domowe finanse Akcyza
Podatnik miał „zeszyt dłużników”. Jego treść wskazywała, że nierzetelnie prowadził on ewidencję podatkową. Ten dokument, mimo prywatnego charakteru, miał istotną wartość dowodową i stanowił podstawę dla wymiaru VAT - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
Aleksandra Partyk
29.12.2018
Ordynacja
Z przepisów prawa nie wynika, aby organ inspekcji farmaceutycznej mógł wydać decyzję w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie przez przedsiębiorcę apteki ogólnodostępnej dopiero po uzyskaniu stosownej opinii okręgowej rady aptekarskiej. Taka opinię stanowi jedynie jeden z dowodów podlegających ocenie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Aleksandra Partyk
28.12.2018
CIT Farmacja
Wprowadzając instytucję objaśnień podatkowych liczymy, że podatnicy nie będą już musieli składać wielu wniosków o interpretacje indywidualne. Uczciwy podatnik, który spyta o rozliczenia podatkowe, z pewnością dostanie rzetelną odpowiedź. Będziemy jednak eliminować sytuacje, w których jedynym motywem będzie optymalizacja rozliczeń – tłumaczy Filip Świtała, wiceminister finansów.
Krzysztof Koślicki
28.12.2018
Ordynacja CIT PIT VAT
W 2019 roku szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT i VAT oraz prawo do ryczałtowego rozliczenia PIT. Mniej będzie można także odliczyć w ramach jednorazowej amortyzacji. Wyższe będą jednak kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe.
Krzysztof Koślicki
28.12.2018
CIT PIT VAT Rachunkowość
Od 2019 r. do obu ustaw o podatkach dochodowych zostanie wprowadzone Innovation Box, czyli preferencyjne opodatkowanie stawką 5 proc. dochodów z patentów i inny praw własności intelektualnych. To potrzebne, ponieważ w rankingu innowacyjności zajmujemy dopiero czwarte od końca miejsce w UE.
Iwona Kaczorowska
27.12.2018
CIT PIT
Korzystne zmiany czekają na przedsiębiorców, którzy zatrudniają w swoich firmach małżonków i małoletnie dzieci. Wynagrodzenie członków rodziny będzie mogło być kosztem uzyskania przychodu. Łatwiej też będzie rozliczyć stratę podatkową. Nowe zasady wejdą w życie już 1 stycznia 2019 roku.
Krzysztof Koślicki
27.12.2018
CIT PIT
Po Nowym Roku premier Mateusz Morawiecki zabierze głos w sprawie obniżenia podatków - zapowiedział wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Nie podał jednak żadnych szczegółów projektowanych przez rząd zmian.
Krzysztof Sobczak
26.12.2018
CIT PIT
Krajowa Administracja Skarbowa wysyłała do nowożeńców pisma z pytaniami dotyczącymi organizacji wesel. Chodziło m.in. o zasady wynajmu sali weselnej, zespołów muzycznych, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatników świadczących usługi obsługi muzycznej imprez, ale było też pytanie o wpływy z prezentów.
Krzysztof Sobczak
24.12.2018
PIT
Nie ulega wątpliwości, że znowelizowane przepisy w głównej mierze uderzą w użytkowników drogich aut. Ustawodawca zostawił jednak otwartą furtkę tym, którzy do końca 2018 roku podpiszą nową umowę leasingu - tłumaczy Robert Nogacki, radca prawny z kancelarii Skarbiec.
Robert Nogacki
24.12.2018
CIT PIT
Fiskus potwierdził właśnie, że w ramach ulgi dla niepełnosprawnych można odliczyć wydatki na zakup sprzętu niezbędnego w rehabilitacji. Odliczenie nie przysługuje jednak na zakup artykułów gospodarstwa domowego. Urządzenia muszą mieć specjalne cechy, świadczące o przydatności niepełnosprawnym.
Krzysztof Koślicki
24.12.2018
Domowe finanse PIT
Podatniczka zmieniła imię i nazwisko. Kilka miesięcy później nie odebrała przesyłki z urzędu skarbowego wysłanej na nieaktualne dane osobowe. Organ podatkowy błędnie uznał list za prawidłowo doręczony przez awizo. Korespondencja nie została skutecznie doręczona - orzekł NSA.
Aleksandra Partyk
22.12.2018
Ordynacja
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia, oświaty.
Jacek Górski
22.12.2018
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji umożliwia żądanie od zobowiązanego udostępnienia danych osobowych. Ich ochrona nie stanowi jednak wartości absolutnej.
Iwona Kaczorowska
21.12.2018
Finanse RODO
Od stycznia 2019 roku zacznie obowiązywać nowa, niższa, bo 9-proc. stawka CIT. Jej wprowadzenie zlikwiduje obowiązujący obecnie 15-proc. podatek. Przepisy nie będą też tak restrykcyjne, jak wcześniej planowano. Obniżka pomija jednak działających w podobnych warunkach podatników PIT.
Krzysztof Koślicki
21.12.2018
CIT PIT
Płyny do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich będą opodatkowane zerową stawką podatku akcyzowego aż do końca czerwca 2020 roku. Wcześniej podatek miał być pobierany już od początku przyszłego roku. Zmiany w przepisach podpisał we wtorek prezydent.
Krzysztof Koślicki
20.12.2018
Akcyza
Prezydent podpisał we wtorek nowelizację wydłużającą obowiązywania stawek VAT w wysokości 23 proc. i 8 proc. Według pierwotnych przepisów podwyższone stawki, wprowadzone od 2011 roku, miały obowiązywać do końca 2018 roku.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
20.12.2018
Finanse publiczne VAT
Prezydent podpisał przepisy dotyczące zawieszenia poboru podatku od sklepów wielkopowierzchniowych na kolejny rok. Do tego momentu powinna być rozpatrzona skarga przez TSUE.
Krzysztof Koślicki
20.12.2018
CIT
Fiskus upiera się przy swoim i wydaje niekorzystne interpretacje - np. w kwestii paliwa do samochodów. Sprawy niepotrzebnie lądują w sądzie, co podwyższa koszty funkcjonowania skarbówki i komplikuje jej relacje z podatnikami. Zdaniem ekspertów, to łamanie prawa.
Krzysztof Koślicki
20.12.2018
Ordynacja CIT PIT
Od stycznia 2019 roku zmieni się funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, co z pewnością odczują podatnicy. Zmiany nie są jednoznacznie złe, jednak z pewnością będą one stanowiły dla fiskusa potężny oręż w konfrontacji z podatnikami – tłumaczy Łukasz Chmielniak, adwokat.
Łukasz Chmielniak
19.12.2018
Ordynacja
Święta za pasem. Firmy dekorują swoje siedziby. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne.
Krzysztof Koślicki
19.12.2018
CIT PIT
Wydatki związane ze służbowym wyjazdem przedsiębiorcy mogą być kosztem uzyskania przychodów. Rodzaj i klasa środka transportu nie mają znaczenia. Odliczyć można m.in. koszty noclegu, parkingu, bilety. Z najnowszego stanowiska resortu finansów wynika jednak, że wyjątkiem jest wyżywienie.
Krzysztof Koślicki
19.12.2018
PIT
Od stycznia 2019 roku diametralnie zmieniają się zasady opodatkowania bitcoinów. Ministerstwo Finansów chciało uprościć i uatrakcyjnić rynek walut wirtualnych w Polsce. Jednak zdaniem ekspertów, niektóre zmiany są wręcz niekorzystne dla podatników.
Krzysztof Koślicki
18.12.2018
CIT PIT Prawo gospodarcze
Urzędnikom Ministerstwa Finansów brakuje konsekwencji. Z jednej strony chcą ułatwić przedsiębiorcom odzyskanie nadpłaconego podatku, z drugiej planują rozwiązania mające zniechęcić firmy do dyskusji. Podatnik musi zachować wzmożoną czujność – pisze Robert Nogacki z kancelarii Skarbiec.
Robert Nogacki
17.12.2018
Ordynacja
Nowelizacja przepisów nie ominie podatku u źródła. Nowe zasady będą dotyczyły rozliczeń zryczałtowanego podatku dochodowego, który jest pobierany od należności wypłacanych do zagranicznych podmiotów. Chodzi przede wszystkim o odsetki, dywidendy, należności licencyjne i usługi niematerialne.
Iwona Kaczorowska
17.12.2018
CIT PIT
Gdyby nie dobrze zorganizowany zakład pracy, to zadowolony klient nie zostawiałby kelnerowi czy krupierowi w kasynie napiwku. Choć ta gratyfikacja nie jest wynagrodzeniem za pracę, to ma nierozerwalny związek ze świadczeniem pracy. Jest więc przychodem ze stosunku pracy - orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
16.12.2018
PIT Ubezpieczenia społeczne
Opodatkowaniu PIT podlegają zarobki pochodzące z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Przepisy nie wymieniają tam jednak hodowli węży boa dusicieli. Oznacza to, że dochody z tego tytułu nie podlegają PIT, co potwierdził w interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Krzysztof Koślicki
15.12.2018
PIT