Prawo.pl
Zainteresowaniem skarbówki cieszy się ostatnio weryfikacja dochowania przez podatników należytej staranności przy zawieraniu transakcji z nowymi, jak i dotychczasowymi kontrahentami. Praktyka pokazuje jednak, że rzetelność w tym zakresie coraz trudniej udowodnić. A konsekwencje są dotkliwe – fiskus odmawia w takich sytuacjach prawa do odliczenia VAT.
Krzysztof Koślicki
07.05.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd chce dodatkowej opłaty za telewizory, laptopy i komputery

Rynek i konsument Doradca podatkowy Finanse
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa kultury, na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego, który przewiduje rozszerzenie opłaty reprograficznej o kolejne produkty – m.in. laptopy, komputery, tablety, telewizory. Resort już od jakiegoś czasu planował udostępnienie tego projektu, ale jak do tej pory tylko na zapewnieniach się kończyło.
Krzysztof Wiński
06.05.2021
Rynek i konsument Doradca podatkowy Finanse
Resort finansów uruchomił już stronę etoll.gov.pl. Portal ma zapewnić komplet informacji dotyczących poboru opłat drogowych. Wkrótce zostanie uruchomiona rejestracja w systemie e-TOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne.
Krzysztof Koślicki
06.05.2021
Ordynacja Rachunkowość

Fiskus przypilnuje, ile leżakował markowy trunek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Producent napoju alkoholowego, który umieści informację o okresie leżakowania produktu będzie musiał prowadzić kartę tego procesu. Nadzór na prawidłowością oznakowania przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, a kontrolą zajmie się inspekcja jakości handlowej - wynika z projektu zmian w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.
Robert Horbaczewski
06.05.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Niejasności w VAT lepiej rozwiązywać wiążącą informacją stawkową niż wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Skarbówka analizuje w nich nie tylko przepisy podatkowe. Informacje dają więc skuteczniejszą ochronę niż interpretacje podatkowe, które potem łatwo podważyć. Potwierdzają to najnowsze doświadczenia doradców podatkowych.
Krzysztof Koślicki
06.05.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Singlowi państwo zabiera więcej

Domowe finanse PIT Rachunkowość
Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce w 2020 r. otrzymywał 72 proc. swojego pełnego wynagrodzenia (po odjęciu podatku PIT i obowiązkowych składek na ZUS i NFZ), zaś przeciętnie zarabiająca rodzina mogła liczyć na 77 proc. wynagrodzenia. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu PwC.
Krzysztof Koślicki
05.05.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Podatnicy mogą obniżać stawki dla poszczególnych środków trwałych. Ich zmiany dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Jednak, czy możliwe jest retrospektywne obniżenie stawek amortyzacyjnych – pisze Artur Bubrowiecki z GWW Tax.
Artur Bubrowiecki
05.05.2021
CIT PIT Rachunkowość
Ministerstwo Klimatu i Środowiska publikuje obecnie projekty, które mają na celu wdrożenie unijnego pakietu odpadowego, którego celem jest przede wszystkim zwiększenie poziomu recyklingu odpadów albo zablokowanie dalszego wykorzystywania niektórych produktów. Oprócz obowiązków typowo fiskalnych od przedsiębiorców będzie się oczekiwać również zwiększonego poziomu sprawozdawczości
Krzysztof Wiński
05.05.2021
Środowisko Doradca podatkowy Finanse

Adwokat Ślusarek: Jednakowa cena książki naprawi rynek

Rynek i konsument Domowe finanse Finanse
Proponujemy wprowadzenie jednakowej ceny książki, którą będzie ustalał wydawca. Cena będzie obowiązywała we wszystkich punktach sprzedaży przez 12 miesięcy od wprowadzenia. Jestem przekonany, że to dobry pomysł, zresztą na razie jedyna próba zwiększenia sprzedaży książek, a tym samym poziomu czytelnictwa w Polsce – mówi adwokat Maciej Ślusarek, autor projektu ustawy.
Krzysztof Koślicki
05.05.2021
Rynek i konsument Domowe finanse Finanse
Pytania o niepełnosprawność, analizowanie badań medycznych i historii choroby, przesłuchiwanie sąsiadów i weryfikacja, czy rodzic na pewno zajmuje się dzieckiem – to tylko niektóre metody aparatu skarbowego na sprawdzanie podatników. Termin na rozliczenie PIT minął, zaczęło się więc sprawdzanie. Na cenzurowanym są przede wszystkim ulga rehabilitacyjna i prorodzinna.
Krzysztof Koślicki
05.05.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Właśnie minął termin na złożenie PIT za 2020 r., czas na złożenie CIT został przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Niemniej, nawet po złożeniu deklaracji można złożyć jej korektę. To oznacza, że jest wciąż czas na rozliczenie ulg podatkowych, w tym tzw. ulgi IP Box – pisze Helena Bogdanowska z kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Helena Bogdanowska
04.05.2021
CIT PIT Doradca podatkowy
Resort finansów przygotowuje duże zmiany z składaniu jednolitych plików kontrolnych. Problemem jest termin zmian – nowe zasady mają dotyczyć kwietnia, a po rozporządzeniu w tej sprawie ślad zaginął. Nie będzie więc zupełnie czasu, by przygotować się do zmian. Eksperci twierdzą też, że planowana reforma, wbrew deklaracjom ministerstwa, jeszcze bardziej skomplikuje rozliczenia.
Krzysztof Koślicki
04.05.2021
VAT Rachunkowość
W piątek, 30 kwietnia, minął termin rozliczeń PIT. Na podatników, którzy nie złożyli w terminie deklaracji lub nie wpłacili brakującego podatku, czekają teraz kary pieniężne. Konsekwencji można jednak uniknąć. Z pomocą przychodzi instytucja tzw. czynnego żalu. Ważne jednak, by złożyć go jak najszybciej.
Krzysztof Koślicki
01.05.2021
Ordynacja PIT
Ministerstwo Finansów nie widzi uzasadnienia dla przesunięcia terminu wprowadzenia obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online. To odpowiedź na wspólny apel prezesów Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych i Naczelnej Rady Lekarskiej. Resort pozostawia jednak trochę nadziei zapewniając, że analizuje sytuację
Patrycja Rojek-Socha
30.04.2021
Prawnicy

Od soboty cudzoziemcy mogą wnioskować o PESEL do celów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna
Już od 1 maja urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek. Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.
Krzysztof Koślicki
30.04.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

Od maja wielka podwyżka mandatów za wykroczenia skarbowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Już od soboty skarbówka będzie mogła nakładać wyższe mandaty. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5,6 tys. złotych. Po zmianie np. za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet „zerowej”, będzie trzeba zapłacić 14 tys. złotych. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym zostały ukryte w nowelizacji przepisów o akcyzie.
Krzysztof Koślicki
30.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

FOR: Coraz wyższy rachunek od państwa

Ordynacja Finanse publiczne Administracja publiczna
Wydatki publiczne w przeliczeniu na przeciętnego obywatela sięgają już 25 tysięcy złotych. Już po raz dziewiąty Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) publikuje „Rachunek od państwa”. Jest to zestawienie wydatków publicznych w przeliczeniu na przeciętnego stałego mieszkańca Polski, niezależnie od wieku.
Krzysztof Koślicki
30.04.2021
Ordynacja Finanse publiczne Administracja publiczna
Kończy się czas na rozliczenie rocznego podatku dochodowego. Deklarację trzeba złożyć do piątku, 30 kwietnia. Do tego dnia trzeba też wpłacić brakujący podatek, jeśli okaże się, że mamy niedopłatę. Nadpłatę zwróci automatycznie urząd. Ma na to 45 dni. Skorzystanie z ulg i odliczeń może natomiast skutecznie obniżyć należny podatek.
Krzysztof Koślicki
30.04.2021
Domowe finanse PIT

Wyrok TK zmienia linię orzeczniczą sądów w zakresie podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Można już obserwować pierwsze oznaki wpływu niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego na praktykę orzeczniczą. Na razie brakuje jeszcze jednak konkretnych przykładów wykluczających związek nieruchomości z działalnością gospodarczą. Sformułowania, którymi posługuje się NSA i WSA mają nieostry charakter i pozostawiają szerokie pole do interpretacji – pisze Piotr Prokocki,
Piotr Prokocki
30.04.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne, przestanie obowiązywać w sobotę, 1 maja. Resort finansów przygotowuje nowe przepisy, jednak musi z nimi czekać na zgodę Komisji Europejskiej. Nie wpłynie to jednak na ważność dotychczas wydanych potwierdzeń o spełnieniu wymogów. Ale nowe potwierdzenia nie będą wydawane.
Krzysztof Koślicki
30.04.2021
VAT Rachunkowość
Formularze urzędowe do zeznań podatkowych mają uwzględniać wszystkie informacje, które istotne są dla rozliczenia podatkowego. Jednakże, aby uniknąć konieczności wypełniania zbyt długich formularzy, wiele istotnych dla zeznania podatkowego danych zostało przeniesionych do załączników, które w zależności od okoliczności można dodać do formularza głównego – pisze Jakub Pankowiec z KPMG w Polsce.
Jakub Pankowiec
29.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Według panującej powszechnie opinii, polskie prawo podatkowe jest trudne i skomplikowane oraz często się zmienia. System prawny nie pozostawia jednak podatnika bez narzędzi do obrony przed tymi negatywnymi trendami. Mamy bowiem do dyspozycji interpretację indywidualną ułatwiającą nam zachowywanie zgodności z prawem.
Łukasz Kopeć
29.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Kontrola podatkowa to w firmie zawsze wydarzenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Wszczęcie kontroli podatkowej to wydarzenie, które w znakomitej większości przypadków przyprawia podatników o ból głowy. Pojawienie się pracowników urzędu skarbowego w przedsiębiorstwie nierzadko wiąże się z koniecznością przeorganizowania pracy co najmniej działu finansowo-księgowego – pisze Krzysztof Czekaj, doradca podatkowy w GWW.
Krzysztof Czekaj
29.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Po wyroku TK firmy mają szanse na obniżkę podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Sądy administracyjne zaczęły już powoływać się na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę to jeszcze za mało, by domagać się od niego wyższego podatku. Konieczne jest jej wykorzystywanie w biznesie. To duża zmiana – nie tylko dla osób fizycznych, do których wprost odniósł się Trybunał, ale też dla firm.
Krzysztof Koślicki
29.04.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów zaczyna konsultacje projektu rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To jedna ze zmian w rozliczeniach VAT wdrażanych w ramach pakietu Slim VAT 2. Do 7 maja 2021 roku można zgłaszać uwagi w ramach konsultacji publicznych.
Krzysztof Koślicki
28.04.2021
VAT Rachunkowość
W ostatnich latach weszło w życie wiele zmian, które mają wpływ na kalkulację wynagrodzenia netto. Czym się różnią pojęcia wynagrodzenie brutto i netto oraz jak obliczyć swoje własne wynagrodzenie netto - na przykładach tłumaczy Sebastian Kałuża, aplikant adwokacki, doradca podatkowy w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.
Sebastian Kałuża
28.04.2021
PIT Rachunkowość Finanse
Od 1 stycznia 2022 roku zacznie działać nowy system zwrotów VAT podróżnych w ramach procedury TAX Free. Rozliczenia w formie elektronicznej zastąpią dokumenty papierowe. Przedsiębiorcy do nowego systemu będą mogli się zgłaszać już od 1 lipca 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
28.04.2021
VAT Rachunkowość

Już 11 maja startuje konferencja Compliance Days 2021

Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
We wtorek 11 maja rozpocznie się konferencja online Compliance Days. To 25 sesji tematycznych, 50 prelegentów, workshopy w małych grupach, know-how, najnowsze zmiany w prawie już obowiązujące i planowane. To najkrótsze podsumowanie programu trzydniowej konferencji poświęconej zarządzaniu zgodnością z prawem.
Jolanta Ojczyk
28.04.2021
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze

Skarbówka łamie procedury i nagina prawo

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak zawiadomienia o wszczęciu kontroli, brakująca data jej rozpoczęcia, prowadzenie szeroko zakrojonej kontroli pod płaszczykiem mniej skomplikowanych czynności sprawdzających, „hodowanie” odsetek – to najbardziej rażące przykłady ostatnich zachowań skarbówki. Fiskus coraz częściej narusza przepisy ordynacji podatkowej, które w założeniu mają chronić podatników.
Krzysztof Koślicki
28.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Zwolnienie z cła i VAT przywozu do Polski towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID-19 będzie obowiązywało do 31 grudnia 2021 roku. Decyzja Komisji Europejskiej ma związek z utrzymującym się zapotrzebowaniem na sprzęt ochronny i medyczny potrzebny przy zwalczaniu epidemii.
Krzysztof Koślicki
27.04.2021
VAT Zawody medyczne