Ogólnopolska Sieć Edukacyjna pomogła w nauce zdalnej

Zarządzanie oświatą

Prawie 74,2 proc. szkół, które są w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, prowadzi lub prowadziło zdalne zajęcia z budynku szkoły, wykorzystując dostarczany przez OSE internet (z czego 65,7 proc. – codziennie) - wynika z badania ankietowanego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

19.05.2021

Ruszyła rekrutacja do szkół średnich

Zarządzanie oświatą

Ruszyła już rekrutacja do szkół średnich - dokumenty można składać do 21 czerwca 2021 r. Terminy te nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych na rok szkolny 2021/2022. Harmonogramy do tych szkół będą ogłaszane przez właściwego kuratora oświaty.

18.05.2021

Minister: Nauczyciele też skorzystają na reformie podatkowej

Zarządzanie oświatą Polski Ład

Reforma podatkowa ujęta w Polskim Ładzie, czyli m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, to pozytywne rozwiązanie również dla 700 tys. nauczycieli i pracowników oświaty – podkreślił w poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

17.05.2021

Polski Ład: Wyrównywanie szans po pandemii, program "Zielona szkoła"

Zarządzanie oświatą

Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji - zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Elementem programu będzie też promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach.

15.05.2021

Przedszkolak będzie miał dalej do lokalu z jednorękim bandytą

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

Resort finansów przygotował projekt określający minimalne odległości salonów gier na automatach m.in. od szkół i przedszkoli. Zmiany mają chronić obywateli, a w szczególności osoby małoletnie, przed szkodliwymi skutkami hazardu. Automaty będą też bardziej oddalone od miejsc kultu.

14.05.2021

Prof. Leppert: Zmiany dotyczące uczelni zawodowych to obniżanie standardów

Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Już wkrótce uczelnie zawodowe nie będą musiały zawierać porozumień z uczelniami akademickimi, by prowadzić studia nauczycielskie. W ten sposób minister puszcza oko do słabych uczelni zawodowych, które posiadają najsłabszą kategorię C albo nie posiadają kategorii naukowej - uważa Roman Leppert, profesor z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

14.05.2021

Mimo pandemii absolwenci techników dobrze przygotowani

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Po ubiegłorocznych pandemicznych perturbacjach z odbyciem praktyk w technikach i szkołach branżowych, w tym roku wygląda to znacznie lepiej. Wiele placówek skorzystało z tzw. wirtualnej firmy, co przynosi dobre efekty. Rynek pracy zaś coraz bardziej docenia fachowe przygotowanie po takich szkołach w przeciwieństwie do umiejętności absolwentów liceów.

12.05.2021

Katolicka szkoła może relegować ucznia za naruszanie zasad, ale nie może dyskryminować

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie uczennicy relegowanej z katolickiej szkoły za udział w źle widzianej w tej placówce demonstracji. Szkoła prowadzona przez kościół ma prawo ustalić obowiązujące w niej zasady, ale nie może arbitralnie skreślać uczniów z listy. Ma to regulować statut, który jednak musi być zgodny z aktami wyższego rzędu.

07.05.2021

Nauczyciele zapowiadają testy, dyrektorzy apelują o rozsądek, wytycznych nie ma

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zapowiada, że wszyscy uczniowie wrócą do szkół i stacjonarnej nauki pod koniec maja. Część nauczycieli chce wtedy postawić na odbudowywanie relacji po rocznej przerwie, inni mają zgoła odmienne plany i zapowiadają, że dokładnie sprawdzą, jaką wiedzę przyswoili uczniowie w ciągu tego roku.

05.05.2021

NSA: Lekcje religii prawosławnej zorganizowane wbrew przepisom

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Legalną formą organizowania nauczania religii nie może być zorganizowanie przez dyrektora szkoły lekcji wyznania prawosławnego w ramach jednej grupy międzyklasowej obejmującej uczniów od klasy "0" do klasy "VIII" - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I dodał, że organizacji tych lekcji należy uwzględnić poziom intelektualny i emocjonalny uczniów.

04.05.2021

Edukacja domowa nie zagrozi finansom gminy

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Od 1 lipca 2021 r. zliberalizowane zostaną zasady prowadzenia edukacji domowej – nie będzie wymagana opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej. Samorządowcy obawiają się też, że przez to poradnie stracą na znaczeniu. Podkreślają, że problemem może być też poluzowanie przepisów dotyczących przypisania do konkretnego województwa.

29.04.2021

Od 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

W środę rząd przedstawił plan łagodzenia obostrzeń na najbliższe tygodnie. Zgodnie z nim, od 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół, a wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają wrócić do nauki stacjonarnej 29 maja.

28.04.2021

Liceum i technikum z Warszawy na czele rankingu szkół ponadpodstawowych

Zarządzanie oświatą

XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie zajęło pierwsze miejsce w rankingu liceów opublikowanego przez portal WaszaEdukacja.pl 2021. Wśród techników na pierwszym miejscu znalazło się Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie. Podobnie jak w poprzednich latach, ranking został przygotowany dla osiemnastu miast wojewódzkich.

27.04.2021

Nie wyrabiasz się, weź nadgodziny - pomysł na łatanie dziur po zdalnym nauczaniu

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus

Sześć dodatkowych matematyk i dwa polskie, żeby nadrobić podstawę programową? W taki sposób resort edukacji planuje pomóc uczniom wypełnić luki w wiedzy, które powstały podczas zdalnej edukacji. Pomysł dodatkowych lekcji nie budzi jednak entuzjazmu ani wśród nauczycieli, ani tym bardziej wśród uczniów.

27.04.2021

Od poniedziałku wraca nauczanie hybrydowe dla najmłodszych uczniów

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Najmłodsi uczniowie, czyli klasy 1 -3 z jedenastu województw, częściowo wracają od poniedziałku 26 kwietnia do nauki w szkołach - na razie jedynie hybrydowo. Rozporządzenie mówi, że nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły, a co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie. O tym, jak konkretnie będzie wyglądać nauka będą decydować dyrektorzy szkół.

26.04.2021

Czarnek: Trzeba będzie wybrać albo etykę, albo religię

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji zapowiada, że zlikwidowana zostanie możliwość niechodzenia ani na religię, ani na etykę. Trzeba będzie wybrać któryś z tych przedmiotów. Minister poinformował o pracach nad korektą podstawy programowej, zapowiedział też zmiany dotyczące szkolnych dokumentów oraz awansu zawodowego nauczycieli.

21.04.2021

W 2022 bez czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku, tak jak w tym roku, zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych bez czwartego przedmiotu. Ten pojawi się dopiero w 2024 - zdecydował resort edukacji. Takie rozwiązanie zarekomendowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

20.04.2021

Zasady zwrotu kosztów dowozu niepełnosprawnych dzieci nadal problematyczne

Zarządzanie oświatą

To jednostka samorządu terytorialnego najlepiej oszacuje, ile wynoszą koszty dowozu dziecka do szkoły - uważa resort edukacji i nie zamierza zmieniać przepisów w tej sprawie. Algorytm, według którego wylicza się, ile należy zwrócić rodzicom, którzy samodzielnie zawożą dziecko do szkoły, jest krytykowany od czasu jego wprowadzenia.

20.04.2021

CKE ogłosiła wytyczne sanitarne na tegoroczne egzaminy

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne obowiązujące na tegorocznej maturze i egzaminie ósmoklasisty. Są one podobne do zeszłorocznych - uczniowie mogą np. pisać egzaminy bez maseczek, ale dopiero gdy już zajmą miejsce przy stoliku.

19.04.2021