RPO: Szkoła powinna mieć procedury antydyskryminacyjne

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoła powinna lepiej zadbać o edukację antydyskryminacyjną. Uwrażliwiani na tego typu materię powinni być zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a kwestia przeciwdziałania dyskryminacji powinna znaleźć odzwierciedlenie w programach profilaktyczno-wychowawczych - wynika z raportu rzecznika praw obywatelskich.

08.01.2022

Rzecznik: Obniżenie subwencji na nauczanie języka mniejszości może być niezgodne z Konstytucją

Zarządzanie oświatą

Subwencja dla samorządu terytorialnego na nauczanie jęz. niemieckiego ma być bowiem mniejsza niemal o 40 mln zł. Kwota ta ma wesprzeć nauczanie jęz. polskiego w Niemczech.Może to budzić obawy co do zgodności m.in. z Konstytucją, zgodnie z którą Polska zapewnia wolność zachowania i rozwoju własnego języka obywatelom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych. MEiN odpowiada, że to kwestia zachowania symetrii.

07.01.2022

MEiN przypomina o nowym wzorze karty uczestnika zimowiska

Zarządzanie oświatą

Już niedługo część uczniów rozpocznie ferie zimowe - zimowiska i kolonie muszą przestrzegać wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Resort edukacji w komunikacie na swojej stronie internetowej przypomina, że obowiązuje nowy wzór karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

04.01.2022

Rusza nabór do nowego programu "Perły nauki"

Zarządzanie oświatą

Zapewnienie szczególnie uzdolnionym studentom warunków rozwoju przez umożliwienie im prowadzenia badań naukowych albo twórczości artystycznej pod kierunkiem opiekuna naukowego albo artystycznego - to cel programu "Perły nauki". Rozpoczynający się właśnie nabór wniosków w ramach przedsięwzięcia potrwa od 4 stycznia do 18 lutego 2022 r.

03.01.2022

We wtorek Sejm zacznie prace nad Lex Czarnek

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

4 stycznia br. w komisji sejmowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy - Prawo oświatowe, zwanego Lex Czarnek. Według projektu, jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

02.01.2022

Minister zapowiada zmiany w Karcie Nauczyciela od kwietnia

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Zmiany w Karcie Nauczyciela muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu przyszłego roku - zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślał, że jest to konieczne, żeby w szkołach można było zaplanować arkusze organizacyjne na rok szkolny rozpoczynający się 1 września 2022 roku.

28.12.2021

Jarosław Pytlak: Dyrektor placówki oświatowej traktowany jak potencjalny przestępca

Zarządzanie oświatą

Dyrektor oświatowej placówki niepublicznej nie jest funkcjonariuszem państwowym, więc uznano za niezbędne załatanie luki prawnej poprzez wprowadzenie zapisów "lex Wójcik". Ale przy okazji wpisuje się do Prawa oświatowego surowe kary także dla dyrektorów szkół publicznych - mówi Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie.

24.12.2021

Sejmik woj. opolskiego apeluje o niezmniejszanie subwencji na naukę mniejszości niemieckiej

Zarządzanie oświatą

Sejmik woj. opolskiego apeluje o niewprowadzanie poprawki dotyczącej zmniejszenia o blisko 40 mln zł subwencji na naukę języków mniejszości narodowych i regionalnych. Zgodnie z poprawką wprowadzoną do budżetu, kwota ta ma zostać przeznaczona na naukę m.in. języka niemieckiego w Polsce, a także wykorzystana na naukę języka polskiego poza Polską.

22.12.2021

Sygnaliści w szkołach - bez ustawy nie trzeba tworzyć procedur, ale lepiej to zrobić

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Szkoły będą musiały posiadać procedury związane ze zgłaszaniem nieprawidłowości - taki obowiązek nakładają unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. Problem w tym, że mimo upływu terminu na implementację dyrektywy w tej sprawie, polskie władze wciąż z tym zwlekają i ustawy jeszcze nie uchwalono. Jedni eksperci sugerują dyrektorom, że nie muszą jeszcze nic robić, a inni, że procedurę lepiej opracować.

22.12.2021

Zameldowanie pomocne przy weryfikacji obowiązku szkolnego, ale nie jest konieczne

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego, jeżeli w danym miesiącu nie był na połowie dni zajęć, a nieobecności nie zostały usprawiedliwione. Bywa jednak, że trudno to zweryfikować, bo coraz mniej osób przestrzega obowiązku meldunkowego. Zamiast jednak go rozszerzać, warto sięgnąć po inne rozwiązania. - Dobrze byłoby wprowadzić dla gmin jakąś zamienną bazę danych - mówi wójt jednej z nich.

21.12.2021

Niepubliczne kształcenie ustawiczne tylko po wpisie do ewidencji

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.

20.12.2021

Dotacja dla szkół dla dorosłych na dotychczasowych zasadach

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Niesamorządowe szkoły dostaną dotacje na dotychczasowych zasadach. Jest już rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie. Nowelizację rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw - chodzi o to, by szkoły i domy wczasów dziecięcych nie traciły dotacji z powodu zawieszenia zajęć.

14.12.2021

Jednak zawieszenie prac nad Lex Czarnek

Zarządzanie oświatą

Ustawa "lex Czarnek" nie będzie dziś miała drugiego czytania w Sejmie. Protest klubów opozycyjnych spowodował, że marszałek Sejmu wykreśliła ten punkt z porządku obrad i prawdopodobnie wrócimy do niego w styczniu – oświadczyła we wtorek wiceprzewodnicząca komisji edukacji Krystyna Szumilas.

14.12.2021

Studniówka dla zaszczepionych - zdecyduje organizator

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia

Nie zamykamy możliwości przeprowadzenia studniówek, choć są pewne ograniczenia – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów danej szkoły, może też uzależnić wejście od przedstawienia certyfikatu zaszczepienia.

13.12.2021

Brak przewagi głosów w konkursie na dyrektora, to jeszcze nie koniec Lex Czarnek

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister edukacji i nauki zapowiedział, że projekt noweli zwiększającej uprawnienia kuratora zostanie zmieniony - obiecał wycofać się ze zmian dotyczących zwiększenia do pięciu liczby głosów kuratora oświaty w konkursie na dyrektora szkoły. Autopoprawki na razie nie ma, a projekt Sejm ma procedować już we wtorek. Jednak inne pomysły ministra w projekcie zostały.

13.12.2021

Olsztyn. Miasto tropi martwe dusze w szkołach policealnych

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szukając oszczędności w budżecie, miasto Olsztyn rozpoczęło kontrole w szkołach policealnych. Kontrole dają zaskakujące wyniki: na dziesięć skontrolowanych placówek tylko w jednej liczba uczniów była zgodna z liczbą deklarowaną przez szkołę. W innej szkole dyrektorem, nauczycielem i zarazem uczniem była ta sama osoba.

12.12.2021

Nauczyciele roku apelują o odrzucenie "Lex Czarnek"

Zarządzanie oświatą

We wtorek odbędzie się pierwsze czytanie projektu zwiększającego uprawnienia kuratora. Przeciwko zmianom przepisów protestuje opozycja, aktywiści edukacyjni oraz piętnastu Nauczycieli Roku, którzy wystosowali list do parlamentarzystów. Ten głos jest ważny dla środowiska oświatowego, o czym świadczą choćby pozytywne komentarze i podziękowania pod listem w mediach społecznościowych.

11.12.2021

Samorządy: Potrzeba więcej pieniędzy na oświatę

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji konsultuje z samorządowcami swoje propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Zorganizowane w środe spotkanie w tej sprawie odbywało się w ramach zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w którego skład wchodzą przedstawiciele MEiN. We wtorek odbyło się takie spotkanie ze związkowcami. Chodzi o projekt, który zakłada zwiększenie pensum pedagogów.

08.12.2021

Miasta apelują o odrzucenie "lex Czarnek"

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Zmiany planowane w projekcie ustawy znanej jako "lex Czarnek" to zamach na wolną, samorządną, otwartą i nowoczesną szkołę - stwierdza w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Związek Miast Polskich. Samorządowcy apelują o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.

07.12.2021