- W Ministerstwie Edukacji i Nauki nie toczą się żadne prace, których celem miałaby być zmiana zasad sprawdzania i oceniania prac któregokolwiek z egzaminów. Podobnie jak odbywało się to dotychczas, egzaminatorzy, przewodniczący zespołów egzaminatorów, asystenci techniczni (w przypadku egzaminów z zakresu kształcenia branżowego) są wynagradzani na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 sierpnia 2019 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz.U. poz. 1648) - wyjaśnia rzeczniczka ministerstwa Adrianna Całus.

 

Wynagrodzenie za sprawdzanie prac

MEiN podkreśla, że niezmienna pozostaje zasada, według której wysokość wynagrodzenia, które otrzymują egzaminatorzy, określa się w relacji do minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

 

- Warto podkreślić, że w latach 2016–2022 ta minimalna stawka wzrosła o prawie 36 proc. Dla przykładu w 2016 r. za sprawdzenie i ocenienie jednej pracy egzaminu maturalnego z biologii na poziomie rozszerzonym egzaminator otrzymywał 24,56 zł brutto. Za tę samą czynność w 2022 r. egzaminator otrzymuje 33,37 zł brutto. Opisane powyżej zasady będą obowiązywały również w roku 2023 i w latach kolejnych - wyjaśnia rzeczniczka resortu.