Jakość pracy w szkołach, rola nauczycieli i dyrektorów w jej zapewnianiu i relacje między dyrektorami szkół, a samorządami - to niektóre z tematów omawianych podczas kolejnego spotkania okrągłego stołu edukacyjnego. Wziął w nim udział premier, ale nie było przedstawicieli głównych nauczycielskich związków zawodowych.
Krzysztof Sobczak
10.05.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi na warszawskim Wawrze jeden z uczniów zabił nożem kolegę. Sprawę badają policja i prokuratura. Rzecznik praw dziecka i władze samorządowe mówią o potrzebie przeprowadzenia we wszystkich szkołach w trybie pilnym kontroli bezpieczeństwa.
Krzysztof Sobczak
10.05.2019
Prawo karne Szkoła i uczeń
Rozbieżne interpretacje prawa w sprawie wypłat wynagrodzeń dla nauczycieli za strajk powodują, że samorządy i dyrektorzy szkół muszą sami zdecydować, jak rozwiązać ten problem. Korporacje samorządowe próbują pomóc. Mimo, że samorząd ma swobodę działania w granicach prawa, jego samodzielność finansowa jest niedookreślona.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.05.2019
Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Każdy uczeń ma mieć dostęp do dentysty – tak przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ma ona dwie duże wady – za utworzenie i wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej i stomatologicznych mają odpowiadać samorządy, ale pieniędzy na to nie dostaną, po drugie cały system opieki nad uczniami będzie opierać się o pielęgniarki, a tych jest za mało.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.05.2019
Opieka zdrowotna
Rząd chce kontynuować rozmowy z nauczycielami w ramach okrągłego stołu ws. oświaty. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 10 maja. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska ponownie zaprosiła do udziału w obradach ZNP. - Tylko w wyniku szerokiego dialogu, porozumienia możemy wypracować najlepsze rozwiązania - mówiła we wtorek.
Agnieszka Matłacz
09.05.2019
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie serii fałszywych alarmów bombowych w Warszawie i innych miastach na terenie kraju. Maile z zawiadomieniami o bombie dostały aż 663 szkoły. Wszystkie alarmy były fałszywe.
Monika Sewastianowicz
09.05.2019
Jest już projekt rozporządzenia ws. programu Wyprawka Szkolna. W roku szkolnym 2019/2020 pomoc w ramach programu otrzyma 41 473 uczniów niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Maksymalna dopłata wyniesie 445 złotych.
Monika Sewastianowicz
09.05.2019
Dzieci, które zdają egzaminy, mają plany i marzenia - przypominało MEN podczas strajku nauczycieli. W spocie ósmoklasistki i maturzysta opowiadali, co zrobią po zakończeniu sesji egzaminacyjnej. Produkcja spotkała się z krytyką. Teraz resort odmawia informacji o jej kosztach.
Monika Sewastianowicz
09.05.2019
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele nie powinni mieć prawa do strajku w czasie egzaminów, bo to zagraża dobru uczniów - uważają autorzy petycji, która wpłynęła do Sejmu. Uzasadniają to konstytucyjnym prawem do nauki. Tymczasem zdaniem ekspertów nie ma podstaw, by wprowadzić taką regulację.
Monika Sewastianowicz
09.05.2019
Kadry w oświacie
Z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie ze znakomitą nagrodą.
Prawo.pl
08.05.2019

Najwięcej maturzystów chce studiować w Warszawie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Młodzi abiturienci najchętniej podjęliby studia w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu. Tylko co 20 osoba nie chce w ogóle kontynuować nauki - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Prawie połowa badanych jednak jeszcze nie wie, gdzie będzie mieszkać po studiach.
Monika Sewastianowicz
08.05.2019
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Nauczyciele, którzy nie dostali pensji za strajk i znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej, mogą otrzymać pomoc z funduszu "Wspieram Nauczycieli". Od 10 maja 2019 r. można będzie składać wnioski o zapomogę. Nie wiadomo natomiast na razie, jak będzie wyglądać kwestia wypłat dodatków z kas samorządowych - wciąż trwają negocjacje.
Monika Sewastianowicz
08.05.2019
W związku z licznymi pytaniami informujemy, że istnieje możliwość skorzystania ze społecznego funduszu strajkowego „Wspieram Nauczycieli”, który jest przeznaczony dla osób niezrzeszonych.
Monika Sewastianowicz
08.05.2019
Do niektórych kuratoriów wpłynęły skargi na brak możliwości poprawiania ocen przez uczniów w efekcie strajku nauczycieli. Uczeń z Opola poskarżył się na to, że z powodu strajku, nie mógł poprawić ocen. Maturzyści z Katowic wskazywali, że nie zgadzają się np. z oceną niedostateczną z matematyki. W tym przypadku - po zbadaniu sprawy - zmieniono je na pozytywne stopnie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.05.2019
Zarządzanie oświatą
We wtorek 7 maja kolejne szkoły, w których odbywały się matury, otrzymały zgłoszenia o podłożeniu ładunku wybuchowego. W większości z nich, egzamin - tego dnia była to matematyka - odbył się bez opóźnień - w jednej został przerwany.
Monika Sewastianowicz
07.05.2019
Kadry w oświacie
Z pieniędzy zaoszczędzonych wskutek strajku samorządy mogą zapłacić nauczycielom za dodatkowe zajęcia z uczniami, ale te zajęcie muszą się odbyć. Obejście zasady niepłacenia za strajk jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - mówi Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, wiceminister finansów Leszek Skiba.
Patrycja Rojek-Socha
06.05.2019
Szkoła i uczeń
Prawie 16 tys. uczniów przystąpiło do egzaminu z języka polskiego na podstawie nowej ustawy zmieniającej zasady klasyfikacji uczniów. Szefowa resortu edukacji zachęca, by wątpliwości dotyczące możliwości poprawiania ocen, jeśli uczeń nie miał takiej możliwości, zgłaszać do kuratorium lub zgłosić się po poradę do prawnika.
Monika Sewastianowicz
06.05.2019
Zarządzanie oświatą
Część matur rozpoczęła się z opóźnieniem, bo szkoły dostały mailem informacje o podłożeniu bomby. Alarmy okazały się fałszywe. W jednej ze szkół ewakuowano zdających, którzy maturę napiszą w czerwcu.
Monika Sewastianowicz
06.05.2019
Zasady przyznawania świadczenia "Dobry Start" określi ustawa, której projekt już przekazano do konsultacji społecznych. Merytorycznie w kwestii wyprawki szkolnej niewiele się zmieni, nadal przewidziane będzie po 300 zł na każde dziecko.
Monika Sewastianowicz
06.05.2019
Maturzysta, który zaśpi na egzamin, poczeka rok na kolejną szansę, by do niego przystąpić. Łagodniej przepisy traktują osoby, które nie ponoszą winy za spóźnienie na maturę. Egzamin w dodatkowym terminie napiszą m.in. zdający ewakuowani z powodu fałszywego alarmu bombowego.
Monika Sewastianowicz
06.05.2019

Od poniedziałku zaczynają się matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W poniedziałek 6 maja ponad 269,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi o godzinie 9.00 do matury, która rozpocznie się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Krzysztof Sobczak
06.05.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Weszły w życie przepisy dostosowujące Prawo oświatowe do RODO. Wprowadzają dodatkowy obowiązek - zachowania w poufności informacji uzyskanych od uczniów. Z przestrzegania tej zasady będzie można nauczyciela zwolnić - prawo do tego będą mieli m.in. rodzice uczniów.
Monika Sewastianowicz
04.05.2019
Jeśli w trakcie roku szkolnego zapada decyzja o odwołaniu dyrektora szkoły w trybie bez wypowiedzenia, to musi ona wynikać z zaistnienia tzw. szczególnie uzasadnionego przypadku. Długotrwały konflikt dyrektora ze współpracownikami nie uzasadnia podjęcia takich kroków - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk
03.05.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Konsekwentnie podtrzymujemy decyzję, że nie będziemy brać udziału w obradach okrągłego stołu – powiedział w czwartek Sławomir Broniarz w reakcji na zamieszczoną przez wicemarszałek Sejmu Beatę Mazurek na Twitterze informację o tym, że zaproszenie do okrągłego stołu ds. oświaty dla związków zawodowych jest aktualne.
Krzysztof Sobczak
02.05.2019
Zarządzanie oświatą
Pustki w samorządowych budżetach - to najczęstsza przyczyna tego, że placówki oświatowe występują pod koniec roku do ZUS o przełożenie terminu płatności składek. Zakład idzie im zwykle na rękę, podobnie jak przedsiębiorcom zalegającym z opłacaniem składek i rozkłada im dług na raty.
Paweł Żebrowski
02.05.2019
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Trwa program wsparcia finansowego wyposażenia szkół w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych (biologia, geografia, chemia i fizyka). Środki pochodzą z rezerwy 0,4% części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2019. Program dofinansowania został zaplanowany na 4 lata i trwa od 2018 roku.
Katarzyna Pruś
02.05.2019
Zarządzanie oświatą
We wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Polsce zakończono klasyfikację absolwentów. Tym samym 270 tys. tegorocznych absolwentów szkół już w najbliższy poniedziałek, 6 maja br. przystąpi do egzaminu maturalnego.Tylko 200 szkół skorzystało z nowych przepisów.
Monika Sewastianowicz
30.04.2019
Kadry w oświacie
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej ponad 100 osób ma uczestniczyć w pracach zaplanowanych na wtorek 30 kwietnia pięciu podstolików podczas drugiej tury debaty przy okrągłym stole edukacyjnym. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie weźmie udziału tym wydarzeniu, mimo zaproszenia premiera.
Krzysztof Sobczak
29.04.2019
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Rekomendujemy włoski protest: pracujemy tylko tyle, ile zobowiązują nas do tego przepisy prawa oświatowego i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu naszej pracy i co zapewnia nam pracodawca - wzywa Związek Nauczycielstwa Polskiego w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.
Monika Sewastianowicz
29.04.2019
MEN domagało się w czasie strajku, by dyrektorzy szkół wpisywali do centralnego Systemu Informacji Oświatowej dane o strajkujących nauczycielach. Według RPO nie ma ku temu podstawy prawnej, a przetwarzanie danych bez odpowiedniego przepisu może naruszać Konstytucję.
Monika Sewastianowicz
29.04.2019
Kadry w oświacie
Prawo.pl