Resort edukacji i nauki przygotował projekt rozporządzenia określającego maksymalne kwoty dotacji celowej obliczanej i przyznawanej na wyposażenie publicznych szkół podstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.
Monika Sewastianowicz
06.12.2021
Zarządzanie oświatą
Nauczyciele są cichymi bohaterami czasów epidemii. Mówiło się o służbie zdrowia, a szkoły, a szczególnie przedszkola były prawie cały czas czynne. Były elementem polskiej normalności. W takiej sytuacji nie wolno ludzi dodatkowo stresować, np. proponując poważne zwiększenie czasu pracy, czy czasu do dyspozycji dyrektora - mówi Wojciech Marek Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej NSZZ „Solidarność".
Beata Igielska
06.12.2021
Kadry w oświacie Prawo pracy
Poseł PiS Szymon Giżyński został nowym pełnomocnikiem do spraw działalności edukacyjnej oraz analizowania sposobu realizacji misji publicznej w środkach masowego przekazu. To nowe stanowisko i nie do końca wiadomo, co konkretnie będzie robił nowy pełnomocnik - na pewno, przynajmniej na razie, nie może mieć wpływu na treści emitowane przez podmioty niepubliczne.
Monika Sewastianowicz
04.12.2021
Administracja publiczna
Spory, konflikty w szkołach są na porządku dziennym. W ich skutecznym rozwiązaniu może pomóc mediacja, pod warunkiem edukowania nauczycieli, dyrekcji, uczniów i samych rodziców. Jej plusem jest to, że pozwala na wypracowanie rozwiązania, które zadowala wszystkie strony. A praca u podstaw, czyli z dziećmi i młodzieżą, może w przyszłości zmniejszyć obciążenie sądów.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń
Od przyszłego roku szkolnego do większości samorządowych szkół podstawowych trafi nowoczesny sprzęt, w tym drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne nowoczesne urządzenia wybrane z katalogu ok. 175 pozycji. Zakończył się nabór do programu "laboratoria przyszłości".
Monika Sewastianowicz
02.12.2021
Zarządzanie oświatą

Epidemiczne dylematy dyrektorów - trudno o oddzielne lekcje dla zaszczepionych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Edukacji i Nauki sugeruje, że można dzielić uczniów z jednej klasy z powodu COVID-19. Ci, którzy nie są w izolacji ani w kwarantannie, będą mogli przyjść do szkoły na stacjonarne zajęcia. Nieco wcześniej Ministerstwo Zdrowia zalecało wysyłanie na kwarantannę całych klas, w których wystąpiła u ucznia choroba. Ale dla dyrektorów szkół to też duży problem organizacyjny.
Beata Igielska
01.12.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Wniosek o kredyt na studia medyczne - obejmujący okres od pierwszego semestru roku akademickiego 2021/2022 - będą mogli złożyć studenci w terminie 30 dni od dnia wejścia rozporządzenia w życie. Studenci będą mogli składać wnioski o udzielenie kredytu na studia medyczne albo w postaci papierowej albo elektronicznej poprzez system bankowości elektronicznej.
Monika Sewastianowicz
01.12.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Zawody medyczne
Informatyki w szkole może uczyć nauczyciel, który ukończy informatykę lub odpowiednie studia podyplomowe. Te ostatnie nie mogą być jednak luźno powiązane z przedmiotem - ma to być informatyka, a nie np. informatyka w zarządzaniu. Potrzebne jest też przygotowanie pedagogiczne.
Monika Sewastianowicz
01.12.2021
Przeważająca większość szkół pracuje stacjonarnie, co bynajmniej nie oznacza, że COVID-19 omija je szerokim łukiem. Pojawiają się sygnały, że w utrzymaniu tych statystyk pomagają wyśrubowane kryteria, od których spełnienia uzależnia się pozytywną opinię. Niezależnie od warunków faktycznie panujących w danej szkole. W procesie opiniowania nie bierze udziału kurator.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
30.11.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Resort unika podjęcia decyzji w sprawie wprowadzenia jako zasady wynagrodzeń nauczycieli, stałej, corocznej waloryzacji płac. A chodzi o to, żeby niezależnie od kaprysów polityki i polityków ten wzrost następował. Postulujemy, by to było uzależnione od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - mówi Wojciech Marek Książek, przewodniczący sekcji gdańskiej NSZZ „Solidarność”.
Beata Igielska
29.11.2021
Kadry w oświacie Prawo pracy
Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do Ministerstwa Zdrowia czy do rządu o bezpłatne testy, to ja apeluję o szczepienie nauczycieli – mówił w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Poinformował, że aż 30 proc. pedagogów wciąż nie przyjęło szczepienia. Dodał, że bezpłatne testy są możliwe, ale w tej chwili rozwiązaniem jest szczepienie.
Monika Sewastianowicz
26.11.2021
Zarządzanie oświatą
Weszły w życie przepisy dotyczące naliczania subwencji oświatowej na 2022 roku. Zmiany obejmą m.in. finansowanie oddziałów przygotowania wojskowego i domów wczasów dziecięcych. Podział krytykowali związkowcy, wskazując m.in., że subwencja nie pokryje kosztów wynagrodzeń nauczycieli na urlopach oraz zajęć pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Monika Sewastianowicz
26.11.2021
Zarządzanie oświatą
Małopolska kurator stanowczo odradziła szkołom wyjście do krakowskiego teatru im. Słowackiego na „Dziady” w reżyserii Mai Kleczkowskiej, argumentując, że nie wpisują się w cele wskazane w Prawie oświatowym. Tymczasem zalecenia kuratora powinny skupiać się na kwestii realizacji podstawy programowej – a to w przypadku wyjścia na lekturę, trudno zakwestionować.
Monika Sewastianowicz
26.11.2021
Zarządzanie oświatą
Zapomoga zdrowotna wypłacana nauczycielom z funduszu zdrowotnego jest zwolniona z podatku dochodowego do określonej kwoty w skali roku, jeżeli została przyznana z powodu zdarzenia losowego lub długotrwałej choroby. Według przepisów o PIT z zapomogi zwolnione są świadczenia do wysokości 6000 zł.
Monika Sewastianowicz
25.11.2021
Pomoc społeczna
W sierpniu resort edukacji zapewniał, że nie ma mowy o dzieleniu uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Zapewnienia wygłaszał i minister Przemysław Czarnek i podlegli mu wiceministrowie. Teraz zmienia front - uczniów będzie można podzielić, choć decyzja będzie zależeć od dyrektora placówki. To będzie kryterium do podziału na naukę stacjonarną i zdalną.
Monika Sewastianowicz
24.11.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Czym jest edukacja klasyczna? Najkrócej rzecz ujmując, jest to edukacja, która stawia na wychowanie do dobra, do piękna i, co najważniejsze, do prawdy. I chyba nie musimy sobie wyjaśniać i dodatkowo jeszcze argumentować, że jest to niezwykle ważne dzisiaj, w czasach, kiedy piękno jest zdeformowane, jak choćby tam w Krakowie, gdzie zamiast "Dziadów" powstaje dziadostwo - mówił minister Przemysław Czarnek.
Monika Sewastianowicz
24.11.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
24.11.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

ZNP szuka poparcia dla projektu ws. nauczycielskich wynagrodzeń

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Związek Nauczycielstwa Polskiego chce dyskutować o swoim projekcie dotyczącym powiązania nauczycielskich wynagrodzeń z przeciętną pensją w gospodarce narodowej. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu - ZNP poinformował w czwartek, że zebrał 250 tys. w tej sprawie. MEiN twierdzi, że wymaga to rozmów na szczeblu central związkowych z premierem.
Monika Sewastianowicz
22.11.2021
Finanse samorządów Zarządzanie oświatą
Ponieważ szkoły nie mogą oficjalnie sprawdzić, czy uczeń zaszczepił się przeciw COVID-19, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że nauka zdalna dotyczy również uczniów zaszczepionych, których nie obowiązuje kwarantanna. Czy to uspokoi niesłychanie trudną pracę wielu szkół?
Beata Igielska
22.11.2021
Zarządzanie oświatą
Uczniowie z rodzin, które ucierpiały w wyniku powodzi, huraganu, nawałnicy lub gradobicia, będą mogli liczyć m.in. na zasiłek i wyjazd terapeutyczno-edukacyjny - zakłada projekt rozporządzenia w tej sprawie, skierowany do uzgodnień. Dotyczy pomocy w latach 2022-2024.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.11.2021
Szkoła i uczeń

Prawo wciąż popularnym kierunkiem studiów

Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów to: informatyka (36 026), psychologia (35 264), zarządzanie (29 272), kierunek lekarski (21 620 – z wyłączeniem danych z uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia) i prawo (20 541).
Monika Sewastianowicz
16.11.2021
Prawnicy Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Centralizacja oświaty, bat na dyrektora i koniec z jakościowym podejściem do oświaty - tak związkowcy i dyrektorzy oceniają nowe pomysły MEiN, które dotyczą przyznania kuratorom dodatkowych uprawnień. Teraz projekt noweli ustawy - Prawo oświatowe trafi do Sejmu, we wtorek przyjęła go Rada Ministrów.
Monika Sewastianowicz
16.11.2021
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Rada ministrów przyjęła projekt ustawy, która przewiduje odpowiedzialność karną dyrektorów szkół za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w zakresie opieki lub nadzoru nad małoletnimi. Według wnioskodawców to konieczne, żeby załatać lukę w przepisach, ale pojawiają się głosy, że celem zmiany jest wywołanie efektu mrożącego.
Monika Sewastianowicz
16.11.2021
Prawo karne Zarządzanie oświatą
Z powodu sytuacji przy granicy z Białorusią w szkołach w Kuźnicy i w Nowym Dworze odbywają się zajęcia w trybie zdalnym od 15 do 26 listopada, a w Szkole Podstawowej w Kuźnicy od 16 do 19 listopada. Pozwala na to rozporządzenie opublikowane w zeszłym tygodniu w Dzienniku Ustaw.
Monika Sewastianowicz
15.11.2021
Zarządzanie oświatą

Uczelnie inwestują w innowacyjne kierunki

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Śledzenie, jakie nowe kierunki powołują uczelnie, pozwala zorientować się w rozwoju rynku pracy - szkoły wyższe celują w zawody przyszłości. W tym roku akademickim interesujące kierunki to na przykład radiogenomika, produkcja audiowizualna, mapping. Coś dla siebie znajdą zarówno dziennikarze, jak i medycy.
Beata Igielska
15.11.2021
Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe
Informacja wydatkach z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w liceum, w tym o szeroko pojętych wynagrodzeniach, jest informacją publiczną. Na taką kwalifikację wpływa między innymi fakt, że zasady tworzenia i gospodarowania tym funduszem reguluje ustawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dorian Lesner
15.11.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Szkoła nie ma podstawy prawnej do korzystania z monitoringu w okolicznych sklepach - nawet, gdy są one ulubionym miejscem, do którego przychodzą uciekający z lekcji uczniowie. Skorzystanie z nagrań dałoby się uzasadnić jedynie, gdy w szkole dojdzie do jakiegoś zdarzenia.
Monika Sewastianowicz
12.11.2021
Zarządzanie oświatą RODO
Odsuwamy się od nowoczesnego nauczania, cofamy się do czasów, gdy nauczyciel miał być przekaźnikiem jedynej słusznej interpretacji dziejów. Nie rokuje dobrze skład zespołu ekspertów powołanych do stworzenia podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość - mówi dr Piotr Kroll, pełnomocnik dziekana do spraw specjalizacji nauczycielskiej na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego.
Beata Igielska
11.11.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
W latach szkolnych 2022/23/24 egzamin maturalny, a także egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Ta zmiana jest dobra, ale nie rozwiązuje całego problemu, bo nowa formuła egzaminu nadal pozostaje, a ona jest trudniejsza.
Beata Igielska
10.11.2021
Zarządzanie oświatą
Ministerstwo edukacji i nauki przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego konkursów, turniejów i olimpiad. Chce w nim utrzymania zasady obowiązującej w zeszłym roku, zabezpieczając uczniów na wypadek przejścia na nauczanie zdalne. Podobnie z praktykami, wciąż będzie można na ich poczet zaliczyć np. wolontariat.
Monika Sewastianowicz
10.11.2021
Prawo.pl