We wtorek Sejm zacznie prace nad Lex Czarnek

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
4 stycznia br. w komisji sejmowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy - Prawo oświatowe, zwanego Lex Czarnek. Według projektu, jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.01.2022
Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą
Porojektowane w tzw. Lex Wójcik przepisy karne wprowadzają do prawa oświatowego coś, czego trzeba się bać. Mają ewidentnie być batem na dyrektorów. A do tego Lex Czarnek zmierza do scentralizowanego systemu edukacyjnego podporządkowanego jednej osobie, czyli Czarnkowi - ocenia Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.
Beata Igielska
01.01.2022
Kadry w oświacie
Wychowania fizycznego w szkole może uczyć nauczyciel, który ukończy Akademię Wychowania Fizycznego lub odpowiednie studia podyplomowe. Dodatkowo musi on mieć przygotowanie pedagogiczne. Nieco surowsze wymagania przewidziano w przypadku pracy w oddziale lub szkole mistrzostwa sportowego.
Monika Sewastianowicz
30.12.2021
Zarządzanie oświatą
Zmiany w Karcie Nauczyciela muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu przyszłego roku - zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślał, że jest to konieczne, żeby w szkołach można było zaplanować arkusze organizacyjne na rok szkolny rozpoczynający się 1 września 2022 roku.
Krzysztof Sobczak
28.12.2021
Zarządzanie oświatą
Nowy Rok to tradycyjnie początek obowiązywania wielu zmian w przepisach. Ich znaczna część znów...
Jan Górski
24.12.2021
Dyrektor oświatowej placówki niepublicznej nie jest funkcjonariuszem państwowym, więc uznano za niezbędne załatanie luki prawnej poprzez wprowadzenie zapisów "lex Wójcik". Ale przy okazji wpisuje się do Prawa oświatowego surowe kary także dla dyrektorów szkół publicznych - mówi Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO na warszawskim Bemowie.
Beata Igielska
24.12.2021
Zarządzanie oświatą
Sejmik woj. opolskiego apeluje o niewprowadzanie poprawki dotyczącej zmniejszenia o blisko 40 mln zł subwencji na naukę języków mniejszości narodowych i regionalnych. Zgodnie z poprawką wprowadzoną do budżetu, kwota ta ma zostać przeznaczona na naukę m.in. języka niemieckiego w Polsce, a także wykorzystana na naukę języka polskiego poza Polską.
Monika Sewastianowicz
22.12.2021
Zarządzanie oświatą
Szkoły będą musiały posiadać procedury związane ze zgłaszaniem nieprawidłowości - taki obowiązek nakładają unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów. Problem w tym, że mimo upływu terminu na implementację dyrektywy w tej sprawie, polskie władze wciąż z tym zwlekają i ustawy jeszcze nie uchwalono. Jedni eksperci sugerują dyrektorom, że nie muszą jeszcze nic robić, a inni, że procedurę lepiej opracować.
Monika Sewastianowicz
22.12.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Zameldowanie pomocne przy weryfikacji obowiązku szkolnego, ale nie jest konieczne

Administracja publiczna Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
Uczeń nie spełnia obowiązku szkolnego, jeżeli w danym miesiącu nie był na połowie dni zajęć, a nieobecności nie zostały usprawiedliwione. Bywa jednak, że trudno to zweryfikować, bo coraz mniej osób przestrzega obowiązku meldunkowego. Zamiast jednak go rozszerzać, warto sięgnąć po inne rozwiązania. - Dobrze byłoby wprowadzić dla gmin jakąś zamienną bazę danych - mówi wójt jednej z nich.
Monika Sewastianowicz
21.12.2021
Administracja publiczna Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Niepubliczne placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego mogą być zakładane przez osoby prawne i osoby fizyczne. Przepisy zakładają, że do prowadzenia takiej działalności konieczne jest uzyskanie wpisu do ewidencji. Podmioty te mogą się też starać o uzyskanie akredytacji, która stanowi potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia ustawicznego.
Dorian Lesner
20.12.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, ujętą w Narodowym Programie Zdrowia, a jej leczenie zostało uznane za jeden z jego priorytetów. Mimo tego, z opublikowanego właśnie raportu NIK wynika, że działania podejmowane przez kolejnych ministrów zdrowia nie zahamowały tempa wzrostu liczby dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Problem dotyczy coraz młodszych dzieci, a skuteczność terapii jest niewielka.
Agnieszka Matłacz
16.12.2021
Opieka zdrowotna
Kwestię kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1 sierpnia 2017 r. Kwalifikacje mają osoby, które ukończyły studia kierunkowe i mają przygotowanie pedagogiczne. Możliwe jest też uzupełnienie wykształcenia na studiach podyplomowych.
Monika Sewastianowicz
15.12.2021

Dotacja dla szkół dla dorosłych na dotychczasowych zasadach

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Niesamorządowe szkoły dostaną dotacje na dotychczasowych zasadach. Jest już rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie. Nowelizację rozporządzenia opublikowano w Dzienniku Ustaw - chodzi o to, by szkoły i domy wczasów dziecięcych nie traciły dotacji z powodu zawieszenia zajęć.
Monika Sewastianowicz
14.12.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Ustawa "lex Czarnek" nie będzie dziś miała drugiego czytania w Sejmie. Protest klubów opozycyjnych spowodował, że marszałek Sejmu wykreśliła ten punkt z porządku obrad i prawdopodobnie wrócimy do niego w styczniu – oświadczyła we wtorek wiceprzewodnicząca komisji edukacji Krystyna Szumilas.
Monika Sewastianowicz
14.12.2021
Zarządzanie oświatą

Studniówka dla zaszczepionych - zdecyduje organizator

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Nie zamykamy możliwości przeprowadzenia studniówek, choć są pewne ograniczenia – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów danej szkoły, może też uzależnić wejście od przedstawienia certyfikatu zaszczepienia.
Monika Sewastianowicz
13.12.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Minister edukacji i nauki zapowiedział, że projekt noweli zwiększającej uprawnienia kuratora zostanie zmieniony - obiecał wycofać się ze zmian dotyczących zwiększenia do pięciu liczby głosów kuratora oświaty w konkursie na dyrektora szkoły. Autopoprawki na razie nie ma, a projekt Sejm ma procedować już we wtorek. Jednak inne pomysły ministra w projekcie zostały.
Monika Sewastianowicz
13.12.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Olsztyn. Miasto tropi martwe dusze w szkołach policealnych

Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Szukając oszczędności w budżecie, miasto Olsztyn rozpoczęło kontrole w szkołach policealnych. Kontrole dają zaskakujące wyniki: na dziesięć skontrolowanych placówek tylko w jednej liczba uczniów była zgodna z liczbą deklarowaną przez szkołę. W innej szkole dyrektorem, nauczycielem i zarazem uczniem była ta sama osoba.
Grażyna J. Leśniak
12.12.2021
Finanse samorządów Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
We wtorek odbędzie się pierwsze czytanie projektu zwiększającego uprawnienia kuratora. Przeciwko zmianom przepisów protestuje opozycja, aktywiści edukacyjni oraz piętnastu Nauczycieli Roku, którzy wystosowali list do parlamentarzystów. Ten głos jest ważny dla środowiska oświatowego, o czym świadczą choćby pozytywne komentarze i podziękowania pod listem w mediach społecznościowych.
Beata Igielska
11.12.2021
Zarządzanie oświatą
Firmy przed świętami chętnie angażują się w akcje charytatywne – to dobry sposób, by komuś pomóc, a przy okazji promować swoją markę np. w mediach społecznościowych. Takie inicjatywy nie mogą jednak odbywać się kosztem pracowników, nie można na nich wymuszać wpłacania pieniędzy. Podobnie szkoła nie może zmuszać uczniów do działań charytatywnych.
Monika Sewastianowicz
11.12.2021
Szkoła i uczeń Prawo pracy
Resort edukacji konsultuje z samorządowcami swoje propozycje zmian w Karcie Nauczyciela. Zorganizowane w środe spotkanie w tej sprawie odbywało się w ramach zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty, w którego skład wchodzą przedstawiciele MEiN. We wtorek odbyło się takie spotkanie ze związkowcami. Chodzi o projekt, który zakłada zwiększenie pensum pedagogów.
Monika Sewastianowicz
08.12.2021
Zarządzanie oświatą
Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży ma charakter ewolucyjny i zmierza w kierunku opieki środowiskowej. W kraju działa już ponad 300 poradni psychologiczno-terapeutycznych, do których dzieci i młodzież nie muszą mieć skierowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Józef Kielar
08.12.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Albo szczepienie, albo zwolnienie z pracy. Innej drogi może nie być

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Rząd chce, by od 1 marca zaszczepienie się przeciwko COVID-19 było dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych warunkiem dopuszczenia do wykonywania pracy. Prawnicy są zgodni: jeżeli zaszczepienie się będzie takim warunkiem, to pracodawca nie będzie mógł dopuścić do pracy osoby niezaszczepionej. Odmowa zaś zaszczepienia może być wtedy potraktowana jako niewykonanie obowiązku prawnego i w konsekwencji może stanowić podstawę do zwolnienia z pracy.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
08.12.2021
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej we wtorek 14 grudnia rozpoczną pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Według nowych przepisów, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia. Projekt zdecydowanie wzmacnia rolę kuratora oświaty.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2021
Szkoła i uczeń

Miasta apelują o odrzucenie "lex Czarnek"

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą
Zmiany planowane w projekcie ustawy znanej jako "lex Czarnek" to zamach na wolną, samorządną, otwartą i nowoczesną szkołę - stwierdza w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Związek Miast Polskich. Samorządowcy apelują o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.
Krzysztof Sobczak
07.12.2021
Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą

Od marca obowiązkowe szczepienie nauczycieli

Prawo pracy Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Będziemy chcieli od 1 marca 2022 r. wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Tłumaczył, że wraz z tą datą zaszczepienie będzie wymagane przez pracodawcę. Do tej pory nie mógł on nawet o to zapytać. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie ten obowiązek zostanie wprowadzony.
Monika Sewastianowicz
07.12.2021
Prawo pracy Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Minister Sportu i Turystyki ogłasza otwarty konkurs na dofinansowanie w 2022 roku organizacji zajęć sportowych dla uczniów finansowanych ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Łączny budżet na przewidywane w ramach konkursu zadania wynosi 25,95 mln zł, a wnioski należy składać do 4 stycznia 2022 roku.
Monika Sewastianowicz
07.12.2021
Zarządzanie oświatą
Społeczne Towarzystwo Oświatowe poprosiło dyrektorów szkół o opinie na temat sytuacji w polskiej oświacie. Dwie trzecie respondentów (66,2 proc.) ocenia sytuację polskiej oświaty jako „raczej złą lub „zdecydowanie złą”, a przeciwnego zdania jest tylko co jedenasty badany (8,9 proc.). Zdaniem większości badanych, niewiele wskazuje na to, by oświatowa rzeczywistość miała w najbliższym ulec zmianie na lepsze.
Monika Sewastianowicz
07.12.2021
Zarządzanie oświatą
Kwalifikacje do nauczania plastyki w szkołach ponadpodstawowych ma nauczyciel, który ukończył jednolite studia magisterskie lub studia podyplomowe w zakresie muzyki, plastyki i wiedzy o kulturze. Musi również posiadać przygotowanie pedagogiczne.
Monika Sewastianowicz
07.12.2021
Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" również żąda podniesienia pensji pracowników nauki i szkolnictwa wyższego. Chce, by o 9 proc. wzrosło minimalne wynagrodzenie profesora. Resort nauki powołał zespół, który zajmie się analizą wynagrodzeń w sektorze nauki.
Monika Sewastianowicz
06.12.2021
Prawo pracy Szkolnictwo wyższe
Prawo.pl