Koronawirus wykorzystywany do ograniczania kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości

To co obecnie się dzieje, jeśli chodzi o alienację rodzicielską, powinno być po epidemii gruntownie przeanalizowane przez sądy pod kątem prawidłowego wykonywania władzy rodzicielskiej. Bo prawidłowe jej wykonywanie oznacza też umożliwienie dziecku kontaktów z drugim rodzicem - mówi adwokat Robert Ofiara.

19.04.2020

Tarcza antykryzysowa z niebezpiecznym wywłaszczeniem systemów teleinformatycznych w branży lotniczej

Prawo gospodarcze

Poza szeroko komentowanym rozszerzeniem podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS, tzw. nowelizacja tarczy antykryzysowej przewiduje kontrowersyjny przepis, z godnie z którym możliwe będzie przejęcie wszystkich przysługujących właścicielowi autorskich majątkowych praw do systemów teleinformatycznych - piszą dr Anna Wilińska-Zelek i Agnieszka Nadolna

18.04.2020

Prof. Biernat: Rządowa tarcza na walkę z koronawirusem także za pieniądze Unii

Administracja publiczna Prawo europejskie

Unia Europejska wobec pandemii uelastycznia procedury i ułatwia wydatkowanie funduszy. A teraz się powiada, że nadmierna kontrola Unii nie jest wskazana. Unijne pieniądze są także w poszczególnych „tarczach finansowych” uchwalanych przez Sejm na wniosek rządu, ale wnioskodawcy o tym nie informują - mówi prof. Stanisław Biernat, sędzia w stanie spoczynku i były wiceprezes TK,

18.04.2020

Prof. Wróbel: Zakaz zgromadzeń paraliżuje kampanię wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Koronawirus

Niewątpliwie istnieje konstytucyjna przesłanka do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - stwierdza prof. Andrzej Wróbel. I dodaje, że obowiązujący obecnie zakaz zgromadzeń wprost ogranicza wolność słowa i prawo do wyrażania poglądów, a na poziomie politycznym praktycznie uniemożliwia prowadzenie skutecznej kampanii wyborczej.

17.04.2020

Nieoczywiste zasady weryfikacji umów w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

W obecnym systemie prawnym brak jest szczególnej normy prawnej, która by w sposób automatyczny bez utraty umowy najmu pozwalała na redukcję zobowiązań najemcy - pisze adwokat dr Kamil Szmid, w nawiązaniu do rozwiązań przyjętych w nowelizacji ustaw dla walki ze skutkami epidemii koronawirusa. Ale dodaje, że wiele możliwości w tym zakresie stwarza Kodeks cywilny.

16.04.2020

Praca zdalna - możliwe „darmowe” licencje na próbę

Prawo pracy Prawo AI Prawo gospodarcze

Dostawcy narzędzi do pracy zdalnej oferują przedłużony „okres próbny” licencji na czas epidemii. Potem możliwe będzie jego płatne przedłużenie bądź rezygnacja z usługi. Nie mamy tu do czynienia z całkowicie darmowym rozpowszechnianiem pełnych wersji programów, ale z szerszą dystrybucją wersji premium na ograniczony czas w celu pozyskania klientów

15.04.2020

Chojniak: Epidemia czasem próby dla adwokackiego samorządu

Prawnicy

Trudne czasy wymagają trudnych decyzji. Dotyczy to także adwokatury, która w czasie kryzysu spowodowanego przez epidemię musi z jednej strony podejmować działania wspierające adwokatów i aplikantów, a z drugiej racjonalnie gospodarować posiadanymi funduszami - pisze adwokat dr Łukasz Chojniak.

14.04.2020

Dofinansowanie z FGŚP nie zwalnia ze składek do PPE finansowanych przez pracodawcę

Emerytury i renty Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z COVID-19, nie mogą liczyć na zwolnienie z finansowania składek do Pracowniczych Programów Emerytalnych. Aby ograniczyć koszty prowadzenia programu muszą skorzystać z dotychczasowych rozwiązań – pisze Karolina Kołakowska.

14.04.2020

Firmom zainfekowanym koronawirusem grożą postępowania restrukturyzacyjne

Prawo gospodarcze Finanse Koronawirus

Koronawirus wpłynie na liczbę składanych przez przedsiębiorców wniosków restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Część branż została zainfekowana przez niego całkowicie, np. hotelarska, gastronomiczna czy eventowa, ale skutki epidemii odczujemy wszyscy, bo gospodarka to system naczyń połączonych. O tym, jak przeprowadzić restrukturyzację, pisze radca prawny Wojciech Bokina

14.04.2020

Mediacja online szansą na rozwiązywanie sporów w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czas epidemii to nie tylko zastój gospodarczy – problem mają też ci, którzy pozostają stronami sporów sądowych. Wszystkie rozprawy, za wyjątkiem tych niecierpiących zwłoki zostały odwołane, bądź przeniesione na termin późniejszy. To odpowiedni moment na docenienie alternatywy, jaką jest niewątpliwie mediacja online - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.

11.04.2020

Urzędy skarbowe to nie tylko zwroty podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Wnioskowaliśmy do ministerstwa o wydłużenie terminów zwrotów podatków nie tylko z powodu braków kadrowych. Także z obawy o ich dokonywanie bez należytego sprawdzenia ich zasadności. Pracownicy ponoszą za to odpowiedzialność. Jesteśmy zdumieni, że w MF nie opracowano żadnych awaryjnych procedur – mówi Tomasz Ludwiński

10.04.2020

Organizacje non profit muszą także ustalać beneficjenta rzeczywistego

Compliance

Zarówno fundacje, jak i stowarzyszenia współpracują często z instytucjami obowiązanymi, takimi jak banki. Z tego powodu powinny przygotować się na to, że zostaną poproszone o wskazanie swojego beneficjenta rzeczywistego. A jeśli same przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, uważane są za instytucje obowiązane - pisze Magdalena Bartosiewicz, radca prawny

10.04.2020

W czasie pandemii dobre zmiany w wykonywaniu kary pozbawienia wolności

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wraz z wejściem w życie ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zmianie uległy także zasady udzielania przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności oraz udzielania zgody na wykonanie jej w systemie dozoru elektronicznego. To korzystne zmiany dla skazanych, gdyż umożliwiają skorzystanie z tej instytucji znacznie większej ich liczbie - pisze adwokat Anna Chybińska.

10.04.2020

MF: Wspieramy podatników podczas epidemii, ale nie pozwolimy na wyłudzenia

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

W związku z epidemią koronawirusa wielu podatników znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Chcemy im pomóc. Nie możemy jednak wykluczyć, że niektórzy podatnicy będą chcieli użyć argumentu epidemii do załatwienia innych spraw podatkowych czy umorzenia starych zaległości, które nie miały nic wspólnego z obecną sytuacją – mówi Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

09.04.2020

Koronawirus zagrożeniem kontynuacji działalności w badaniu sprawozdań finansowych

Rachunkowość Koronawirus

Skala pandemii wywołanej wirusem SARS-COV-2 jest trudna do przewidzenia. Nie wiadomo, jaki konkretny wpływ będzie ona miała na życie społeczne, jak i gospodarcze. Obawa przed upadłościami podmiotów gospodarczych stała się realna. To wszystko ma wpływ na ocenę sprawozdań finansowych – pisze Małgorzata Ślebzak, biegły rewident.

09.04.2020

W dobie koronawirusa niewystarczająca ochrona pokrzywdzonych dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Konsekwencją epidemii koronawirusa jest zahamowanie postępowań sądowych dotyczących dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i tym samym - wydłużenie czasu oczekiwania na wyrok. Istnieją również trudności z przeprowadzeniem przesłuchań dzieci. A chodzi o sytuacje dotyczące przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej – pisze adwokat Monika Horna-Cieślak.

09.04.2020

Adwokacki arbitraż może być sposobem na zastój sądownictwa wywołany epidemią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Epidemia, co zrozumiałe, sparaliżowała pracę sądów. Dlatego należy niezwłocznie uruchomić centralne i lokalne adwokackie sądy arbitrażowe dla biznesu. Adwokatura dysponuje strukturą i doświadczeniem jej członków, pozwalającymi na błyskawiczne ich zorganizowanie - piszą adwokaci dr Kamil Szmid i Łukasz Wydra.

09.04.2020

Ważne oszacowanie wartości firmy w „przygotowanej likwidacji”

Prawo gospodarcze Koronawirus

Opis i oszacowanie wartości firmy są ważne, bo stanowią punkt odniesienia dla ceny po jakiej może dojść do sprzedaży. Niezależnie od tego czy dojdzie do transakcji po cenie wyższej lub niższej oszacowania, to na dalszym etapie wierzyciele, sąd i strony transakcji będą się do niej odnosić - pisze Katarzyna Młynarczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

08.04.2020

Nie każdy spadek obrotów uzasadnia dopłaty dla przedsiębiorców

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

W obecnej sytuacji gospodarczej wyższą wartością powinna być nie szczelność systemu udzielania pomocy, ale szybkość prowadzenia postępowania. Jednak nie każdy spadek obrotów – nawet jeżeli spełnia on limity wskazane w ustawie – kwalifikuje przedsiębiorcę do uzyskania dopłat - pisze radca prawny Przemysław Mazur,

08.04.2020