Finansowanie restrukturyzacji na dobrej prostej

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Epidemia koronawirusa sprawiła, że rząd przyspieszył prace nad wsparciem finansowym dla firm, które chcą przejść restrukturyzację. Większość zaproponowanych rozwiązań idzie w dobrym kierunku. Warto jednak uprościć pewne wymagania dla mikroprzedsiębiorców, przyspieszyć terminy rozpatrywania wniosków oraz zwiększyć pulę środków w pierwszych latach programu - pisze dr Patryk Filipiak

23.03.2020

Prof. Krawiec: Stan nadzwyczajny - mniej autonomii dla uczelni

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Całokształt przepisów o stanie wyjątkowym na pewno powoduje ograniczenie autonomii uczelni i zwiększenie władczych kompetencji organów administracji rządowej – kosztem innych podmiotów, w tym samorządu terytorialnego - tłumaczy dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w kontekście propozycji wprowadzenie takich zasad w związku z epidemią.

23.03.2020

Sędzia Kurosz: Specustawa powinna uregulować katalog spraw pilnych i zasady wnoszenia pism

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Jeśli w projekcie ustawy znalazłby się przepis dopuszczający przesłanie cyfrowej kopii pisma opatrzonego odręcznym podpisem, byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby w sytuacji kryzysowej został określony format zapisania pliku. Powinien to być skan, format pdf. Ważne jest też dobre określenie katalogu spraw pilnych – mówi sędzia Krzysztof Kurosz

23.03.2020

W oczekiwaniu na rządowy pakiet firmy mogą korzystać z pomocy publicznej

Ordynacja Prawo pracy Koronawirus

Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na szczegóły pakietu osłonowego. Najważniejsze ułatwienia mają dotyczyć: ulg w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS. Wiele z tych rozwiązań dostępnych jest już dzisiaj - twierdzi dr Jacek Drosik, adwokat z Kancelarii Prawnej Ślązak, Zapiór i Wspólnicy w Katowicach.

21.03.2020

Stan nadzwyczajny skomplikowałby wybory prezydenckie

Wybory Koronawirus

Jeśli ewentualny stan nadzwyczajny miałby trwać przez kilka miesięcy, rozwiązaniem wydaje się być powtórzenie czynności wyborczych, czyli uznanie za niebyłe czynności już dokonanych, tym bardziej, że po zakończeniu tego stanu możemy znaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości społeczno-politycznej - piszą profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego Anna Rakowska-Trela i Maciej Rakowski.

21.03.2020

Skorzystasz z tarczy antykryzysowej, zapewnisz sobie kontrolę fiskusa

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wzmocniony 16 tysiącami głosów oddanych pod petycją został zignorowany. Mam wrażenie, że nad tarczą - jako głos doradczy występowali - przedstawiciele dużych jednostek i korporacji, bo zupełnie pominięto głos grupy małych i średnich podmiotów. Wczorajsze zapowiedzi MF brzmią absurdalnie – mówi dr Monika Król-Stępień

20.03.2020

Stan wyjątkowy to nie tylko zawieszenie zajęć

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Ustawa o stanie wyjątkowym pozwala na dużo szersze działania niż te, jakie podjęto na podstawie obecnie obowiązujących przepisów mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. W tym między innymi na cenzurę prewencyjną, użycie broni i zawieszenie akcji protestacyjnych studentów - wskazuje prof. Hubert Izdebski.

20.03.2020

Siła wyższa to odpowiedź Kodeksu cywilnego na koronawirusa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Zmiany w k.p.c.

Pandemia koronawirusa ma charakter katastrofy naturalnej o szczególnej skali i wpływa na nadzwyczajne zaburzenie stosunków cywilnoprawnych, w tym funkcjonowania firm. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ułatwiłoby przeciwdziałanie skutkom tej sytuacji, jednak już teraz kodeks cywilny daje wiele możliwości ochrony swoich interesów - pisze adwokat Michał Burtowy.

20.03.2020

Prusik: Jednostronne zawieszenie układów zbiorowych pracy do rozważenia

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Widmo załamania gospodarczego z powodu koronawirusa wymaga nadzwyczajnych regulacji także na polu prawa pracy. Jednym z rozwiązań do rozważenia jest uprawnienie uzwiązkowionych pracodawców do jednostronnego zawieszenia warunków płacowych wynikających z układów zbiorowych pracy, a także regulaminów wynagradzania – pisze radca prawny Adrian Prusik.

19.03.2020

Prof. Sułkowski: Mniej punktozy na uczelniach

Szkolnictwo wyższe

System zmienił się w sposób gwałtowny - mówi prof. Łukasz Sułkowski o ewaluacji działalności naukowej. W zastosowaniu nowych przepisów może pomóc technologia, w tym narzędzia do ewidencjonowania publikacji oraz repozytorium. Zarządzaniu informacją naukową poświęcony zostanie webinar, który odbędzie się 19 marca 2020 roku o godz. 14:00.

19.03.2020

Zamówienia publiczne też trzeba dostosować do nadzwyczajnej sytuacji

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Zamawiający powinien w trybie natychmiastowym dokonać inwentaryzacji planowanych i wszczętych postępowań, ze względu na obecnie znaczące ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa. W związku z tym zasadne jest podejmowanie przede wszystkim niezbędnych działań, do momentu gdy sytuacja ustabilizuje się i zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego – pisze dr Jarosław Rokicki

19.03.2020

Burmistrz: COVID-19 nie zablokował samorządowej pracy i kultury

Samorząd terytorialny

Czerwona linia dla petentów, bezpośredni kontakt tylko w sprawach zgonów, załatwianie spraw przez telefon, zachęty do załatwiania spraw online czy skrzynka na dokumenty na drzwiach urzędu – to rozwiązania, jakie przyjmują urzędy gmin w czasach epidemii.

18.03.2020

Od początku marca dużo zmian w przekształceniach spółek

Od początku marca obowiązuje nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która pozwala skrócić czas przekształcenia jak i związane z tym procesem koszty. Odejdą m.in.: koszty opinii biegłego i aktu notarialnego związanego z zawarciem umowy spółki przekształconej. O wszystkich istotnych zmianach pisze dr Rafał Trzeciakowski

18.03.2020

​Decyzja administracyjna ważniejsza niż orzeczenie sądu?

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Wykonanie decyzji administracyjnych czy orzeczenie w sprawie cywilnej? – pytanie, na które odpowiedź wydaje się oczywista, powodować może różnice interpretacji. Jak się okazuje, zagadnienie jest wciąż aktualne, mimo, jakby mogło się wydawać, bogatych doświadczeń czy istniejącego już orzecznictwa na ten temat - pisze adwokat Michał Rutkowski

18.03.2020

Prawo do wynagrodzenia postojowego w czasie epidemii nie takie pewne

Prawo pracy Koronawirus

Walka z pandemią COVID-19 doprowadziła w tym tygodniu do zamknięcia nie tylko szkół i przedszkoli, ale i wielu zakładów pracy, pozbawiając tym samym pracodawców przychodów. Wywołało to gorączkową falę szacowania kosztów, związanych z koniecznością wypłacania pracownikom przewidzianego w art. 81 k.p. wynagrodzenia postojowego, pomimo tego, że firma nie przynosi żadnych dochodów - pisze dr Karol Kulig.

18.03.2020

Prof. Piotrowski: Trzeba ogłosić stan klęski żywiołowej i przesunąć wybory

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory

Trwający właśnie stan zagrożenia epidemicznego wprowadza takie ograniczenia, przy których niemożliwe jest prowadzenie normalnej kampanii politycznej przed wyborami prezydenckimi - mówi prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Ale zastrzega, że do ich przesunięcia potrzebne i możliwe jest ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

18.03.2020

Niezdany egzamin ministra sprawiedliwości w czasie epidemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stan epidemiczny jest czasem, w którym wszyscy przechodzimy test odpowiedzialności. To moment, w którym nie powinno być miejsca na politykę i tak charakterystyczną dla tej dzisiejszej – polaryzację. W wymiarze sprawiedliwości to przede wszystkim swoisty egzamin dla ministra sprawiedliwości - piszą adwokaci Paweł Gieras i Przemysław Rosati.

17.03.2020

Koronawirus - z pewnych rozwiązań w prawie można już korzystać

Ordynacja Koronawirus

Przedsiębiorcy z niecierpliwością oczekują na wydanie specustawy wprowadzającej dla nich rozwiązania pomocowe związane z pandemią koronawirusa i ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego. Warto zwrócić uwagę, że – przynajmniej w kwestiach podatkowych – minister finansów już dziś dysponuje rozwiązaniami mogącymi przynieść ulgę dla biznesu w tym trudnym okresie – pisze Bartosz Kubista

17.03.2020

Nie każdy urzędowy termin może być przywrócony z powodu koronawirusa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Przebywanie na kwarantannie w związku z koronawirusem może, ale nie musi, skutkować możliwością przywrócenia uchybionych terminów administracyjnych. Samo bowiem odosobnienie z tego tytułu nie przesądza automatycznie o tym, że uchybienie nastąpiło bez winy strony. Kwarantanna nie oznacza też wydłużenia ustawowych terminów, należy więc je zachowywać - pisze dr Artur Kokoszkiewicz

17.03.2020

Dr Sibiga: Nawet koronawirus nie pozwala pracodawcy na wszystko

Prawo pracy Małe i średnie firmy RODO Koronawirus

Przepisy krajowe precyzyjnie wskazują sytuacje związane z badaniami pracownika czy oceną jego stanu zdrowia pod kątem dopuszczenia go do pracy. Obecne działania pracodawców, realizowane w ramach przeciwdziałania epidemii koronawirusa, nie są w nich przewidziane – mówi dr Grzegorz Sibiga z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

17.03.2020