Ważne oszacowanie wartości firmy w „przygotowanej likwidacji”

Prawo gospodarcze Koronawirus

Opis i oszacowanie wartości firmy są ważne, bo stanowią punkt odniesienia dla ceny po jakiej może dojść do sprzedaży. Niezależnie od tego czy dojdzie do transakcji po cenie wyższej lub niższej oszacowania, to na dalszym etapie wierzyciele, sąd i strony transakcji będą się do niej odnosić - pisze Katarzyna Młynarczyk z firmy doradczej Lege Advisors.

08.04.2020

Nie każdy spadek obrotów uzasadnia dopłaty dla przedsiębiorców

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

W obecnej sytuacji gospodarczej wyższą wartością powinna być nie szczelność systemu udzielania pomocy, ale szybkość prowadzenia postępowania. Jednak nie każdy spadek obrotów – nawet jeżeli spełnia on limity wskazane w ustawie – kwalifikuje przedsiębiorcę do uzyskania dopłat - pisze radca prawny Przemysław Mazur,

08.04.2020

Lekarze mogą być teraz zwolnieni z odpowiedzialności za pomyłki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Skarb Państwa, samorządy czy szpitale – ich odpowiedzialność za błędy medyczne w czasie epidemii koronawirusa nie jest jednoznaczna. Lekarze i szpitale mogą być jednak z niej zwolnieni - pisze radca prawny Jarosław Witkowski. Jego zdaniem argumentem może tu być np. niedostępność zasobów potrzebnych do walki z epidemią.

08.04.2020

Propozycje dotyczące pomocy materialnej dla studentów niekoniecznie trafione

Szkolnictwo wyższe

Proponowane przez rząd zmiany dotyczące zapomóg dla studentów trudno uznać za niezbędne. Lepiej pochylić się nad rzeczywistymi problemami i zacząć prace nad realną reformą, która doprowadzi do uzdrowienia tego ważnego systemu wsparcia systemu - uważa Jacek Pakuła, prawnik specjalizujący się w kwestiach pomocy materialnej dla studentów.

08.04.2020

Tarcza - krótszy odpoczynek, równoważny system czasu pracy, mniej korzystne warunki zatrudnienia

Emerytury i renty Prawo pracy Koronawirus

Ustawa wprowadzająca tzw. tarczę antykryzysową daje pracodawcom narzędzie do modyfikacji czasu pracy i zawarcia porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż te wynikające z umów o pracę. Możliwość wykorzystania obu rozwiązań uzależniona jest od spełnienia tych samych kryteriów – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

07.04.2020

Krajowy system prawny nieprzygotowany do stanu zagrożenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pandemia wirusa COVID-19 pokazała, że w wymiarze sprawiedliwości nie wprowadzono praktycznie żadnych rozwiązań umożliwiających jego działania w okresie braku możliwości korzystania z tradycyjnych sposobów komunikowania się z sądem. Brak jest procedur, a to powoduje konieczność szybkich, nieprzemyślanych działań legislacyjnych - pisze sędzia Zbigniew Miczek

07.04.2020

Balicki: Każdy szpital prowadzi swoją politykę

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Epidemia koronawirusa obnaża obecny kryzys organizacyjny szpitali, z których każdy musi walczyć z problemami na własną rękę. Dlatego placówki medyczne powinny być zarządzane regionalnie - mówi Marek Balicki, były minister zdrowia i szef pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

07.04.2020

Narolski: Konieczność zawarcia porozumienia to zbędna i czasochłonna procedura

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Dla małych i średnich przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19 kluczowym czynnikiem jest czas, w którym przedsiębiorcy otrzymają realne wsparcie. Zaproponowane rozwiązania i procedury - mimo, że w założeniu uproszczone w stosunku do obowiązujących przepisów - nie zapewnią dostatecznego tempa napływu środków pomocowych – uważa adwokat Mirosław Narolski.

06.04.2020

Problematyczne sekcje zwłok w warunkach ryzyka zakażenia

Prawo karne Koronawirus

W warunkach pandemii każda czynność postępowania karnego, która może wiązać się z osobistym kontaktem z osobą potencjalnie zarażoną lub z materiałem biologicznym, staje się zagrożeniem dla prowadzącego oraz uczestników. Bo oględziny i otwarcie zwłok muszą być w zasadzie wykonywane osobiście - pisze prof. dr hab. Piotr Girdwoyń

06.04.2020

Tarcza antykryzowa nie rozwiązuje problemów z nowymi regulacjami do walki z zatorami

Prawo gospodarcze

Rozwiązania pakietu osłonowego anonsują szereg ułatwień dla przedsiębiorców, ale zdają się nie dostrzegać kłopotów jakie od 1 stycznia sprawia znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych - piszą radcowie prawni Weronika Achramowicz i Mikołaj Piaskowski z kancelarii Baker McKenzie.

06.04.2020

Epidemia zachęca do uznania e-aktów notarialnych

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze

Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wymuszają nowe, bardziej funkcjonalne spojrzenie na praktykę notarialną, która gwarantowałaby dostęp do notariatu w stanach kryzysowych. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest dopuszczenie elektronicznych aktów notarialnych - piszą Ewa Rott-Pietrzyk, Fryderyk Zoll, Dariusz Szostek i Mateusz Grochowski.

06.04.2020

Zmiany prawa w spółdzielniach i wspólnotach w czasach koronawirusa

Budownictwo Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Tarcza antykryzysowa wprowadza też zmiany w prawie spółdzielczym, i to rewolucyjne. Rozszerza kompetencje poszczególnych członków rady i zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych, które mogą być zagrożeniem w sytuacji dominujących członków organów – pisze Dariusz Wociór, radca prawny. Zmiany dotyczą też wspólnot mieszkaniowych.

05.04.2020

Koronawirus nie wystarczy, by odciąć rodzica od dziecka

Wymiar sprawiedliwości

Prawo do kontaktu rodzica z dzieckiem jest wyrazem realizacji prawa do życia rodzinnego, służy utrzymywaniu więzi. Jeśli z powodu COVID-19 konieczne jest powstrzymanie się od bezpośrednich spotkań, to należy zmienić formę – np. na telefoniczną czy przez komunikatory internetowe - mówi Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.

05.04.2020

Sośnierz: Tylko masowe testy i izolacja chorych pozwolą opanować pandemię

Opieka zdrowotna Koronawirus

Musimy izolować nosicieli koronawirusa, żeby społeczeństwo mogło wrócić do normalnego funkcjonowania. I ci mali, i ci wielcy przedsiębiorcy, a także zwykli ludzie muszą przecież z czegoś żyć. Innej drogi nie widzę - mówi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

04.04.2020

Gminy szukają oszczędności, oprócz podwyższania opłat za śmieci chcą uszczelnić system

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy odczuwając brak środków na sfinansowanie gospodarki odpadami, zaczęły poszukiwać oszczędności po stronie kosztów oraz z drugiej strony zwiększenia wpływów. Obok koniecznych podwyżek opłaty, zwróciły uwagę na uszczelnienie systemu opłat. Im więcej osób płaci, tym mniejsze obciążenie finansowe przypada na osobę - pisze Magdalena Sobczak z Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

04.04.2020

Prof. Gładoch: Jeszcze nigdy sytuacja związkowców nie była tak trudna

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

W przeżywających teraz kłopoty przedsiębiorstwach są trzy warianty rozwoju sytuacji. Ale liczę, że zwycięży dialog, sensowna rozmowa z pracodawcą liderów związkowych, którzy wiedzą, że chodzi o przyszłość firmy i utrzymanie miejsc pracy - mówi dr hab. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny.

03.04.2020

Ochrona życia obywateli jest wartością wyższą niż realizacja zadań wyborczych

Wybory

Bezpieczeństwo, zwłaszcza rozumiane dosłownie jako ochrona życia i zdrowia obywateli, jest wartością wyższą i ważniejszą niż obowiązek realizacji zadań wyborczych. Zwłaszcza, że jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – mówi dr hab. Bartłomiej Michalak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

03.04.2020

eDelivery - w Polsce nie działa, a mogłoby sądom pomóc

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zdumiewająca jest autopoprawka rządu wycofująca przepisy dopuszczające kontakt z sądami online. W chwili obecnej niektóre z nich samodzielnie to regulują - a można było całościowo i odgórnie. Mamy wiele narzędzi prawnych istniejących, albo jako gotowe do przyjęcia projekty, które umożliwiłby wszystkim funkcjonowanie - ocenia profesor Dariusz Szostek

03.04.2020

Nawet podczas epidemii klauzula siły wyższej nie zawsze do zastosowania

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Co może zrobić przedsiębiorca, jeśli z przyczyn zupełnie niezależnych od jego działania nie jest w stanie wykonywać umowy, a także jak zabezpieczyć interes swojej firmy w sytuacji, gdy nie jest w stanie spełnić zobowiązania w terminie i ilości wynikających z umowy? - analizują radca prawny Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk i adwokat Dominika Chrabańska.

03.04.2020

Epidemia może wpłynąć na upowszechnienie informatyzacji urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Koronawirus

Jak załatwiać sprawy urzędowe gdy z powodu epidemii urzędy nieczynne, a obywatele mają zakaz wychodzenia bez ważnej przyczyny? Może stan epidemii spowodowany zakażeniami koronawirusem przyspieszy rewolucję w zakresie informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - zastanawia się adwokat Kamil Rudol

02.04.2020