Woiński: Silniejszy prokurator zaburza równowagę sił w sądzie

Wymiar sprawiedliwości

Zaostrzenie polityki karnej i wzmacnianie pozycji prokuratury nie poprawią sytuacji w polskim wymiarze sprawiedliwości. Potrzebne są zmiany gruntowne i systemowe, które odciążą i sądy i prokuratury, ale nie kosztem gwarancji procesowych stron - mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Mateusz Woiński z Katedry Prawa Karnego Akademii Leona Koźmińskiego.

04.10.2019

Wyrok TSUE: Nieważność umowy lub odfrankowienie kredytu

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse

W długo oczekiwanym przez cały rynek wyrok w polskiej sprawie frankowej Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu

04.10.2019

Stan cywilny też może być niedozwolonym kryterium dyskryminacyjnym

Prawo pracy

Kodeks pracy zawiera otwarty katalog kryteriów, które nie mogą stanowić podstawy dyskryminacji wskazując w szczególności na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową. Niedozwolonym kryterium dyskryminacyjnym może być również m.in. stan cywilny czy bezdzietność - wskazuje Magdalena Sudoł

04.10.2019

Na zwolnieniu lekarskim w komisji wyborczej? Jak najbardziej

Wybory

W orzecznictwie przyjmuje się, że uczestnictwo w pracach komisji wyborczej nie stanowi pracy zarobkowej, która pozbawia prawa do zasiłku chorobowego lub stanowi wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem.

04.10.2019

Furtek: W arbitrażu szybciej i nie zawsze drożej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Postępowania przed sądami powszechnymi są tańsze, w sądach arbitrażowych jest szybciej, ale drożej – to często stawiana teza. Ale czy prawdziwa? To zależy, jak liczymy – pisze radca prawny Marek Furtek, przewodniczący Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

03.10.2019

Obowiązkowy split payment już od 1 listopada

VAT

Obowiązkowa podzielona płatność tzw. split payment ma zalety i wady. Tych ostatnich wydaje się jednak znacznie więcej. Jest to skutek uszczelniania systemu VAT w Polsce, którego negatywne konsekwencje najczęściej ponoszą uczciwi podatnicy. Pozostaje nam tylko czekać, jak split payment będzie obowiązkowy dla wszystkich - pisze Iwona Biernat-Baran.

02.10.2019

Ustawę o utrzymaniu czystości trzeba napisać od nowa

Samorząd terytorialny Środowisko

Wciąż gminy mają wiele wątpliwości wobec ustawy śmieciowej. Jedną z nich jest wprowadzenie możliwości fakultatywnego przystępowania przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych do systemu gminy bez określenia zasad. Pożądanym kierunkiem zmian systemu gospodarki odpadami byłoby napisanie nowej ustawy w tym zakresie – pisze Magdalena Sobczak.

02.10.2019

Nie zawsze warto dochodzić zadośćuczynienia za błąd medyczny przed komisją

Pacjent Finansowanie zdrowia

W każdym województwie działają Komisje ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Niestety często okazuje się, że po dwóch latach trwania postępowania przed taką komisją, poszkodowani i tak muszą skierować sprawę do sądu, który rozpoznaje sprawę od nowa. Są plusy i minusy dochodzenia zadośćuczynienia za błąd medyczny przed taką komisją

02.10.2019

Szymański: TSUE chroni konsumentów, w tym frankowiczów

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Konsumenci w Polsce nie zasługują na niższy poziom ochrony niż obowiązuje w innych krajach Unii Europejskiej, dlatego sądy krajowe powinny usuwać z umów kredytu nieuczciwe postanowienia dotyczące przeliczeń walutowych, bez możliwości ich zmiany lub zastąpienia innymi, a potem ocenić czy taka umowa może nadal istnieć - uważa Marcin Szymański

02.10.2019

Burnos: Biegli rewidenci czasami mogą pominąć standardy zawodowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Usługi pokrewne, takie jak sporządzenie sprawozdania finansowego czy sprawdzenie działania kontroli wewnętrznych w obszarze rozliczeń podatkowych, mogą lecz nie muszą być wykonywane zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Wszystko zależy od przepisów albo od uzgodnień firmy audytorskiej z klientem – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

01.10.2019

Analiza porównawcza i wybór okresu do badania nie takie oczywiste

CIT PIT

Analiza porównawcza musi pozwolić odpowiedzieć na pytanie, czy transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi realizowana jest na zasadach rynkowych. Trzeba ją porównać z firmami niezależnymi. Utrudnieniem może być jednak ograniczony dostęp do danych transakcyjnych podmiotów trzecich – pisze Beata Rawa, starszy konsultant podatkowy w ICT.

30.09.2019

Sobolewski: Likwidacja - a może zwiększenie limitu 30-krotności?

Rząd kolejny raz wraca z tematem likwidacji tzw. limitu 30 krotności w ubezpieczeniach społecznych. Projektu ustawy wciąż jednak nie ma. Na 3 miesiące przed planowaną zmianą, pracodawcy nadal nie wiedzą czy koszty pracy znacząco wzrosną - wskazuje Oskar Sobolewski Oskar Sobolewski prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego.

30.09.2019

Prof. Chmielnicki: Kiełbasa wyborcza rządzi polityką 

Administracja publiczna

Działania i obietnice ubiegających się o władzę polityków, mające cechy "kiełbasy wyborczej", a czasem nawet korupcji politycznej, na tyle już zdominowały debatę wyborczą w Polsce, że coraz trudniej w niej o poważną dyskusję o sprawach państwa i perspektywach jego rozwoju - twierdzi prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego.

30.09.2019

Adwokat: Dalsze zaostrzanie przepisów drogowego piractwa nie ukróci

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W Polsce kary za przestępstwa drogowe są surowsze niż w wielu innych krajach europejskich. Dalsze ich zaostrzenia problemu więc nie rozwiąże. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa może być natomiast zwiększenie kontroli, także np. poprzez zmianę przepisów dotyczących fotoradarów - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Michał Burtowy .

28.09.2019

Sekret dobrego rozmówcy: odpowiednie pytania i słuchanie

HR

Skuteczna komunikacja ma ogromne znaczenie w biznesie. Dlatego managerowie próbują różnych sztuczek, aby przekonać do siebie rozmówcę. Stosują żarty, czasami sarkazm, opowiadają historie, które mają wywołać uśmiech i zainteresowanie nimi czy ich pomysłami. A tymczasem sekret dobrego rozmówcy jest bardzo prosty.

28.09.2019

Adwokaci: Tajemnica zawodowa jak sejf z tektury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Poszanowanie tajemnicy adwokackiej jest fundamentem naszego zawodu. Przepisy zobowiązują nas do zachowania w tajemnicy wszystkiego o czym dowiedzieliśmy się w związku z udzieleniem pomocy prawnej - wskazują w komentarzu dla Prawo.pl adwokaci Przemysław Rosati i Wojciech Bergier, członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej.

27.09.2019

Debiut giełdowy daje kancelarii prawnej rozpoznawalność

Prawnicy Rynek

Przez debiut giełdowy zwiększyliśmy rozpoznawalność marki DWF, co pomogło nam zdobyć nowych klientów i pokazać jak chcemy zmieniać rynek usług prawniczych. Obecnie nie można pozwolić sobie na pozostanie przy tradycyjnym modelu świadczenia usług - twierdzi Andrew Leaitherland, prezes DWF Group.

27.09.2019

Przedsiębiorca nie może być z góry pozbawiany praw konsumenckich

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Utarła się praktyka, że jeśli ktoś bierze fakturę na firmę, to automatycznie jest pozbawiony ochrony konsumenckiej. Nikt nie weryfikował, czy zakup jest związany z charakterem prowadzonej działalności. Za sprawą nowelizacji Kodeksu cywilnego to się zmieni, z korzyścią dla prowadzących działalność jednoosobową - mówi Wojciech Paluch

26.09.2019