Wojewódka: Różnicowanie wpłaty dodatkowej do PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Ustawodawca nie przewidział innych źródeł uregulowania wpłat dodatkowych do PPK niż Regulamin Wynagradzania czy układ zbiorowy pracy, dlatego nie ma podstaw prawnych do samodzielnego regulowania tych kryteriów w innym dokumencie niż wskazany powyżej – uważa dr Marcin Wojewódka.

04.03.2020

Pracodawco, przed wymierzeniem kary wysłuchaj pracownika

Prawo pracy HR Małe i średnie firmy

W interesie firmy leży prawidłowe przeprowadzenie wysłuchania pracownika przed wymierzeniem kary. Po pierwsze dlatego, że pozwala ustalić obiektywne okoliczności naruszenia obowiązków. Po drugie - w razie sporu sądowego o uchylenie kary, może uchronić pracodawcę przed zarzutem niedopełnienia obowiązków – pisze Karolina Kołakowska.

03.03.2020

Doświadczenie i pasja stoją za sukcesami startupów, także prawniczych

Prawnicy Małe i średnie firmy

W świecie startupów mamy dwa typy produktów: “nice-to-have” (z ang. miło mieć) albo “must-have” (muszę mieć). Jeżeli ktoś tworzy rozwiązanie z pierwszej grupy, które może i jest świetne, ale nie wpływa istotnie na biznes, to musi się liczyć z tym, że ciężko mu będzie je sprzedać. Te same zasady dotyczą LegalTech – mówi Piotr Boulangé,

03.03.2020

Po zmianie procedury nie każde roszczenie do e-sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od niedawna zmiana w procedurze cywilnej powoduje, że nie można wydać nakazu zapłaty w Elektronicznej Procedurze Upominawczej gdy powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne oraz gdy doręczenie nakazu zapłaty miałoby nastąpić poza granicami kraju. Prowadzi to do ograniczenia spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie EPU - pisze Izabela Cybul-Gruba

02.03.2020

Kierujący elektrycznym mini-autkiem też może odpowiadać za szkodę

Prawnicy

Nie wszystkie urządzenia napędzane silnikiem są mechanicznymi środkami komunikacji. Pojęcie to nie dotyczy to na przykład przemysłowych dźwigów, ale także takich urządzeń jak drony i...mini-autka. Jeśli jednak mimo to w wyroku przyjęto inaczej to trzeba zbadać, czy za ewentualne szkody odpowiada nie właściciel, lecz kierujący takim pojazdem lub jego opiekunowie - ocenia adwokat Michał Burtowy.

29.02.2020

Dr Czernicki: Radcowie szukają nowej formuły działalności pro bono

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcowie prawni nie oczekują specjalnej gratyfikacji za działalność pro bono, ale systemowe docenienie ich pracy mogłoby być dodatkową zachętą. Choćby - wzorem samorządów anglosaskich - wprowadzenie systemu punktacji czy zwalnianie z części opłat – mówi radca prawny dr Filip Czernicki, koordynator ds. programów pro bono OIRP w Warszawie.

28.02.2020

Prezes ZUS: Polacy potrafią liczyć i nie spieszą się na emeryturę

Finanse publiczne Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Coraz więcej Polaków dostrzega, że warto opóźnić moment przejścia na emeryturę. Każdy kolejny rok pracy może ją podwyższyć o 10–15 proc., a nawet jeśli ktoś poczeka nie płacąc w tym czasie składek, to emerytura też będzie wyższa, bo zgromadzony kapitał emerytalny uzyska dodatkową waloryzację, a średnie dalsze trwanie życia przyjmowane do obliczeń będzie niższe – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

27.02.2020

Tysiące operatorów będą musiały zarejestrować swoje drony

Administracja publiczna Prawo AI RODO

Już za kilka miesięcy zaczną być stosowane nowe przypisy dotyczące eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych. Nakładają one m.in. obowiązek rejestracji dronów, ale także odbywania szkoleń, zdania egzaminów przez ich pilotów, jak również posiadania ubezpieczenia - piszą radcowie prawni Magdalena Ostrihansky i Maciej Szmigiero.

26.02.2020

Szczurek-Żelazko: Nie będzie dwóch kategorii lekarzy w polskich szpitalach

Zawody medyczne

Lekarze zza granicy, którzy skorzystają z ułatwień i podejmą pracę w polskich szpitalach, nie będą przygotowani gorzej do leczenia pacjentów, niż absolwenci naszych uczelni. Izba lekarska będzie miała wpływ na to, jaki zakres czynności będzie mógł wykonywać w polskim szpitalu lekarz z państwa nie należącego do UE, zanim nostryfikuje dyplom

26.02.2020

Dr Kopyściański: Nowy rodzaj fundacji pozwoli na dalszy rozwój firm

Prawo cywilne Małe i średnie firmy

Potrzeba zachowania ciągłości przedsiębiorstwa to nie tylko partykularny interes części spadkobierców, ale także interes gospodarki narodowej - uważa dr hab. Marek Kopyściański. I dodaje, że z tego względu konieczne są odpowiednie regulacje, które jeszcze za życia przedsiębiorcy dadzą mu możliwość takiego zabezpieczenia przedsiębiorstwa, aby mogło ono po jego śmierci działać nieprzerwanie.

25.02.2020

Wiceminister Dalkowska: Sądy pokoju możliwe po zmianie w Konstytucji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ostateczny kształt reformy wymiaru sprawiedliwości nie jest jeszcze przesądzony, ale trwające prace dotyczą m.in. spłaszczenia struktury sądownictwa i ujednolicenia statusu sędziego. A także rozwiązań, które pozwoliłyby na ograniczenie kognicji sądów powszechnych, a w ślad za tym - przesunięcia sędziów do spraw, w których powstają największe zaległości - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

25.02.2020

Nowe uprawnienia prezesa UOKiK w walce z nieuczciwą sprzedażą i piramidami

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Problemy związane z przeciwdziałaniem tzw. piramidom finansowym i nieuczciwej sprzedaży na pokazach handlowych zainicjowały prace nad nowelizacją przepisów dotyczących gromadzenia materiału dowodowego i usprawnienia postępowań w tego typu sprawach. Praktyka pokaże, czy zmiany te przyniosą oczekiwane efekty - pisze Wiktoria Jaromska-Gumkowska

24.02.2020

Utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem staje się plagą

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Być może sędziowie powinni w sprawach dotyczących alienacji rodzicielskiej częściej rozważać dokonanie zmiany miejsca zamieszkania dziecka i przekazania go pod opiekę rodzica, od którego jest izolowane. Bo utrudnianie kontaktów uderza przede wszystkim w dziecko, powodując traumę często na całe życie - mówi radca prawny Aleksandra Ejsmont

22.02.2020

Trwa spór o definicję przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego

Samorząd terytorialny Środowisko

Różne interpretacje ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków prowadzą do rozbieżności w rozumieniu definicji przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. Dla ustalenia tej definicji znaczenie ma pojęcie zbiorowości - pisze Agata Jaczyńska z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

21.02.2020

ZUS może żądać od pracodawcy zwrotu wyłudzonego zasiłku

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Grudniowa uchwała Sądu Najwyższego, dotycząca zasiłków chorobowych, dała Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych potężny oręż do walki ze świadczeniami pobranymi nienależnie przez pracowników. Tym razem jednak wymierzyła go przeciwko pracodawcom – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

21.02.2020

Balicki: Zamiast izolacji w szpitalu - terapia w miejscu zamieszkania

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jedyną receptą na uzdrowienie dramatycznej sytuacji w polskiej psychiatrii jest szybkie wprowadzanie opieki środowiskowej. W ciągu kilku najbliższych lat obejmie ona około połowę Polaków. Innej możliwości nie widzę – mówi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, były minister zdrowia.

21.02.2020

Jeśli sąd przyznał rodzicowi opiekę, to nie ma porwania

Prawo karne Prawo cywilne

Zatrzymanie lub uprowadzenie dziecka jest bezprawne w przypadku, gdyby nastąpiło naruszenie prawa do opieki przyznanego przez sąd określonej osobie - wyjaśnia dr Izabela Jankowska-Prochot, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, pracownik Komendy Głównej Policji w Warszawie.

20.02.2020

Pracodawcy potrzebują danych, by się bronić w razie ewentualnych kontroli

HR RODO

UODO słusznie zauważył problem nadmiernego gromadzenia przez pracodawców danych osobowych przy rozpoznawaniu wniosków o przyznanie świadczenia. Niemniej cel ich przetwarzania winien być rozumiany szerzej i powinno się w nim mieścić również przetwarzanie danych w celu późniejszej weryfikacji zasadności przyznania świadczeń lub wykazania, że zostały przyznane w sposób zgodny z prawem – piszą dr Dominika Dörre-Kolasa i Michalina Kaczmarczyk.

19.02.2020

Prezes UOKiK: Nabywcy mieszkań nie powinni bać się ustawy deweloperskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperzy niepotrzebnie straszą klientów podwyżkami cen po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Kupno mieszkania to życiowa decyzja, wymagająca wielu wyrzeczeń i często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia tak ważnej inwestycji podważa zaufanie obywateli do państwa - mówi Tomasz Chróstny

19.02.2020