Nowa ustawa może ograniczyć zatory płatnicze

Prawo cywilne VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Zmiany w k.p.c.

Poprawa otoczenia prawnego transakcji handlowych i zmniejszenie negatywnego zjawiska tzw. zatorów płatniczych, czyli nieterminowego regulowania należności wynikających z transakcji w obrocie gospodarczym, to cel zmian w przepisach o zatorach płatniczych. Czas pokaże, czy zostanie on osiągnięty – pisze radca prawny Jacek Liput

19.08.2019

Niełatwa interpretacja przepisów o wcześniejszej spłacie kredytu

Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Nie ma wątpliwości, że przepisy powinny być sformułowane jednoznacznie i nie budzić wątpliwości interpretacyjnych. Ale w praktyce przepis niebudzący wątpliwości jest rzadkością, co stwarza pole działania dla całej rzeszy prawników. Tak też jest w przypadku art. 16 unijnej dyrektywy o zwrocie kosztów kredytu przy jego wcześniejszej spłacie

17.08.2019

Transmisje z obrad rad zwiększają transparentność, ale są problemy

Samorząd terytorialny

Wprowadzenie przez ustawodawcę obowiązku transmisji obrad wzmacnia regulację konstytucyjną, zgodnie z którą obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej. To już działa, ale praktyka pokazuje, że przepisy nie są jednoznaczne, bo nie ma np. jednolitych wymagań co do standardów technicznych tych transmisji

17.08.2019

Nieautoryzowane transakcje - przestrzeganie przepisów korzystne dla banków

Domowe finanse Finanse

W praktyce procedury bankowe dotyczące nieautoryzowanych transakcji opierają się na tym, jak regulacje powinny według banków wyglądać, a nie jak one są opisane w ustawie o usługach płatniczych. To się po prostu bankom bardziej opłaca - uważa Izabela Dąbrowska-Antoniak, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego.

16.08.2019

Restrukturyzacja odpowiedzią na problemy w branży budowlanej

Budownictwo Finanse

Informacje o składanych przez głównych wykonawców wnioskach o ogłoszenie upadłości mogą świadczyć o zbliżającym się kryzysie w branży budowlanej, podobnym do tego z 2012 roku. Podmioty, które w swoim portfelu mają zarówno nierentowne inwestycje, jak i zyskowne powinny rozważyć skorzystać z możliwości postępowania restrukturyzacyjnego, które pozwala odstąpić od umowy

14.08.2019

Prof. Łętowska: Młodzi ludzie chcą walczyć z mową nienawiści

Prawo karne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Trzeba rozmawiać z młodzieżą o prawie, praworządności, standardach konstytucyjnych. Także o tak aktualnych obecnie problemach jak mowa nienawiści - mówi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że to wyzwanie zarówno dla prawników jak i nauczycieli oraz dla szkoły. Od tej ostatniej oczekuje podejmowania takiej debaty.

14.08.2019

Ekspert Lewiatana: Niebezpieczne blokowanie rozwiązania umowy na czas procesu

Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej przywracania zwolnionego pracownika do pracy przyniesie odwrotne od zamierzonych skutki, które w jeszcze większym stopniu wprowadzą do stosunków pracy stan niepewności - uważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

13.08.2019

Tylko dwa lata na przygotowanie firm do poważnego traktowania sygnalistów

Spółki RODO Compliance

Wiele firm tematykę informowania o nieprawidłowościach traktuje po macoszemu, a takie hasła jak „donosicielstwo” bądź „kapusiostwo” są od lat aktualne. Wkrótce za sprawą unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów taka postawa może firmy słono kosztować. Czy zdążą się przed nimi ustrzec, jeśli na zmiany mentalne i organizacyjne pozostały im niecałe dwa lata?

13.08.2019

Nowa ustawa o zawodzie farmaceuty nie wprowadzi opieki farmaceutycznej

Zawody medyczne Farmacja

Upłynął termin na zgłaszanie uwag do ministerialnego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej twierdzeniom, ustawa faktycznie nie zmieni nic w kwestii opieki farmaceutycznej, a już na pewno jej nie wprowadzi. Szkoda, bo w związku z brakami kadrowymi w służbie zdrowia, byłoby to pożądane -pisze Maciej Konarowski

12.08.2019

Polskie prawo podatkowe klauzulami stoi

CIT Prawo gospodarcze

W ostatnich latach polscy podatnicy są świadkami kolejnych rewolucji, których głównym celem jest uszczelnianie systemu prawa. Wymiernym skutkiem utrzymującej się tendencji jest wprowadzenie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, a także małych klauzul ukierunkowanych na poszczególne nadużycia – pisze dr Konrad Kleszczewski z KPMG w Polsce.

12.08.2019

Warto spróbować coachingu w edukacji

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Coaching może być jedną z interesujących metod wsparcia wychowawczego. Stosowany dotąd w sporcie czy biznesie, coraz częściej traktowany jest jako cenne narzędzie pracy edukacyjnej, w tym wychowawczej - tłumaczy prof. Joanna Moczydłowska, kierownik studiów Coaching w edukacji realizowanych w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

10.08.2019

Autonomiczne pojazdy czekają na swoje prawo

Prawo gospodarcze Kontrola zarządcza

Pojazdy autonomiczne, sztuczna inteligencja, internet rzeczy, robotyzacja, czy druk 3D to siły napędowe współczesnego świata. Czwarta rewolucja przemysłowa jest faktem i już wywiera wpływ na pracę, relacje międzyludzkie, zdrowie, edukację i przemieszczanie się. To z kolei stanowi ogromne wyzwanie dla szeroko rozumianej praktyki tworzenia i wdrażania prawa.

10.08.2019

Sudoł: Weryfikowanie wykształcenia pracowników nie jest takie proste

Prawo pracy BHP

Przepisy RODO, w tym nowelizacji kodeksu pracy w zakresie sposobu przetwarzania przez pracodawcę danych osobowych, budzą nadal wątpliwości co do możliwości weryfikacji przedstawianych pracodawcom oświadczeń czy też dokumentów potwierdzających wykształcenie, uprawnienia kandydatów lub pracowników

10.08.2019

Dr hab. Krawiec: Samorządy nie mogą dyskryminować mniejszości

Samorząd terytorialny

Uchwalenie aktu godzącego np. w prawa mniejszości seksualnych narusza przewidzianą w Konstytucji zasadę równości wobec prawa. Takie akty są sprzeczne z różnymi przepisami prawa, w tym umowami międzynarodowymi. Osoby, które czują się dyskryminowane mają szereg środków prawnych do swojej ochrony – wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

10.08.2019

Wiceprezydent Bydgoszczy: Musimy sfinansować podwyżki dla nauczycieli

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Jeśli podwyżki dla nauczycieli wprowadza się bez udziału samorządów i w trakcie roku budżetowego, to powinny być w całości sfinansowane z budżetu państwa – jako zobowiązanie rządu wobec nauczycieli. Dzisiaj my musimy dokonywać zmian w budżetach i rezygnować z ważnych dla naszych mieszkańców inwestycji – mówi Iwona Waszkiewicz

09.08.2019

Nie od każdego świadczenia należy się podatek

PIT Małe i średnie firmy

Problem z nieodpłatnymi świadczeniami w podatku dochodowym istnieje od lat. W pewnym momencie okazało się, że pracodawcy oferują swoim pracownikom bonusy, których generalnie wcześniej nikt by nie analizował pod kątem „nieodpłatnych świadczeń”, czy też przychodu pracownika – pisze Grzegorz Symotiuk, doradca podatkowy.

09.08.2019

Prawo o fundacjach powinno uwzględniać też cele prywatne

Prawo cywilne

Wymieniony w ustawie wykaz celów fundacji jest niepotrzebnie ograniczony jedynie do celów społecznie lub gospodarczo użytecznych - uważa adwokat dr hab. Joanna Dominowska. I postuluje dalszy rozwój prawa fundacyjnego w kierunku fundacji o celach prywatnie użytecznych na przykład takich, jak fundacje rodzinne.

08.08.2019

Dobre prawo jest korzystne dla państwa i przedsiębiorców

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Zapobiegać, a nie leczyć – taka idea zdaje się przyświecać zmianom systemu podatkowego i regulacjom dotyczącym polskich przedsiębiorców. Wśród gwałtownych przemian nie zabrakło jednak miejsca na zatroszczenie się o uczciwych przedsiębiorców i ocieplenie relacji na linii podatnik-skarbówka z korzyścią dla obu stron – pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

07.08.2019

Prekluzja dowodowa w procesie karnym ograniczy prawa oskarżonych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Uchwalone przez Sejm 19 lipca 2019 r. i potwierdzone już przez Senat zmiany w Kodeksie postępowania karnego mają służyć przyśpieszeniu procesu karnego. Jeśli jednak wejdą w życie, zasada szybkości postępowania przeważy niestety nad prawem oskarżonego do obrony - pisze adwokat dr Aleksandra Rychlewska-Hotel.

06.08.2019