Tarcza antykryzysowa zmienia też zasady gospodarowania odpadami

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 3 (zawieszona)

Wśród przepisów mających za zadanie niwelować skutki epidemii COVID-19 wprowadzanych na przestrzeni ostatnich tygodni znalazły się liczne regulacje zmieniające zasady gospodarowania odpadami w czasie stanu epidemii. Kluczowe dotyczą szerokich uprawnień wojewody do zarządzania gospodarką odpadami na terenie województwa - piszą Daniel Chojnacki i Ranja Łuszczek

05.05.2020

Chcesz być eco - działaj na rzecz e-rozpraw i e-doręczeń

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ku zdziwieniu wielu prawników i innych uczestników postępowania cywilnego, odrzucono przepis noweli tarczy antykryzysowej, który dopuszczał komunikację z sądem za pośrednictwem ePUAP. Nadal jednak w to wierzę, bo w ostatnich tygodniach zmienia się to, co było największym hamulcem w informatyzacji sądownictwa – mentalność - pisze dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.

05.05.2020

Pierwsze wypłaty pokażą wartość wsparcia z tarczy antykryzysowej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Programy przeciwdziałania skutkom COVID-19 to z jednej strony przepisy określane potocznie jako „tarcza antykryzysowa”, a z drugiej instrumenty, w jakie został wyposażony Polski Fundusz Rozwoju. O tym, na ile te rozwiązania spełnią pokładane w nich nadzieje okaże się po wypłacie pierwszych instrumentów - pisze radca prawny Robert Gniezdzia.

05.05.2020

Epidemia będzie wyrwą w cyklu życia projektów dofinansowanych z UE

Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Rozwiązaniem może być tu zastosowanie konstrukcji tzw. siły wyższej, ale niedoprecyzowana jest jej kwalifikacja oraz przypadki, w których można ją zastosować. Musimy mieć jasne wyznaczniki, które pozwolą na wytłumaczenie beneficjentów, że z powodu niezależnych od nich czynników nie uda się osiągnąć efektów ani utrzymać w okresie trwałości projektu - mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

05.05.2020

Sarnowski: Czas kryzysu to doskonały moment dla oszustów podatkowych

Finanse publiczne Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Jednym z głównych zadań Ministerstwa Finansów teraz jest zapewnienie firmom możliwości przetrwania. Jednak uwolnienie środków z rachunków VAT o masowym, niekontrolowanym charakterze, mogłoby zostać wykorzystane do wyłudzeń. Pracujemy nad tzw. systemem estońskim. Mniejsi podatnicy CIT nie zapłacą podatku od reinwestowanego dochodu - mówi Jan Sarnowski,

05.05.2020

Praca zdalna to też ryzyko wycieku danych

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Przepis uprawniający pracownika do używania środków pracy niezapewnionych przez pracodawcę oraz przerzucający na pracownika prawo decydowania, czy dobrane środki zapewniają bezpieczeństwo danych pracodawcy, czy też nie to wyłom w tworzeniu zasad bezpieczeństwa informacji w zakładach pracy – piszą Michał Kibil i Łukasz Masztalerz.

04.05.2020

Prof. Izdebski: Tarcza wydłuża terminy i zmienia zasady oceny dorobku naukowego

Szkolnictwo wyższe

Nie wszystkie zmiany dla szkolnictwa wyższego, które zawierają kolejne tarcze antykryzysowe, mają związek z epidemią. Część noweli koryguje nieścisłości - eliminuje się m.in. trudno wytłumaczalne ograniczenie co do czasu opublikowania (dotąd dopiero od 2019 r.) artykułów uwzględnianych do minimalnego dorobku kandydata do stopnia doktora habilitowanego - wskazuje prof. Hubert Izdebski.

04.05.2020

Porawski: Dziura w tarczy zamiast osłony dla samorządów

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Od samorządów oczekuje się wsparcia przedsiębiorców, ale samorządom na rękę nie chce pójść nikt. Proponuje się nam poluzowanie możliwości zaciągania kredytów, ale żadnych nowych pieniędzy. Tyle że kredyt będzie trzeba w przyszłości spłacić z odsetkami – mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

04.05.2020

Praca zdalna - korzystanie z narzędzi do komunikacji ma też aspekty prawne

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Pandemia COVID-19 sprawiła, że popularność wszelkiego rodzaju narzędzi wspomagających zdalną komunikację wzrosła w niespotykany dotychczas sposób. Wszyscy sięgnęliśmy po narzędzia do czatowania, prowadzenia spotkań i nawiązywania połączeń, nauki i współpracy. Tylko, czy na pewno wiemy, jakie są zasady i warunki korzystania z tych narzędzi?.

04.05.2020

Mediacja online w sprawach cywilnych i administracyjnych możliwa już teraz

Wymiar sprawiedliwości

Problem jest w sprawach karnych. Tu konieczna jest zmiana w przepisach, gdyż te dotyczące mediacji zakładają spotkanie - mówi adwokat Cezary Rogula, wiceprezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Jak dodaje, kwestie tę można różnie interpretować, także dopuszczając spotkanie online, jest jednak ryzyko, że sąd tak przeprowadzonej mediacji nie uzna.

04.05.2020

Nowicki: Pracujemy nad odmrożeniem procedur inwestycyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Chcemy, by bieg terminów w sprawach dotyczących inwestycji infrastrukturalnych i budowlanych został odwieszony. Na ten moment branża budowlana na nie ogranicza swoich działań, ale potrzebuje odmrożenia finansowania i procedur. Pracujemy też nad pakietem dla mieszkalnictwa - mówi Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju.

04.05.2020

Koronawirus nie usprawiedliwi braku reakcji na przemoc wobec dziecka

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Specjaliści alarmują, że izolacja i brak dotychczasowych kontaktów społecznych spowodowały lawinowy wzrost aktów przemocy. W sposób szczególny na to zjawisko narażone są dzieci. Mimo, że nasze prawa i obowiązki obywatelskie są ograniczone – nadal mamy prawny obowiązek reagowania na przemoc wobec dziecka - mówi w rozmowie z Prawo.pl adwokat Monika Horna-Cieślak.

03.05.2020

Weryfikacja tożsamości jest ważna podczas pandemii, ale nie tylko

Prawo AI RODO Koronawirus

Nawet gdy w końcu wszystko wróci do normalności, zautomatyzowane procesy będzie można kontynuować i czerpać z nich zyski, przede wszystkim wynikające z obniżenia kosztów placówek stacjonarnych. Weryfikacja tożsamości online jest bowiem środkiem docelowym, a nie tylko tymczasowym – pisze Łukasz Kwiatkowski, ekspert w zakresie weryfikacji tożsamości.

03.05.2020

Zalasiński: Głosowanie korespondencyjne poza kontrolą niezależnych organów wyborczych

Wybory Koronawirus

W momencie wydania kart wyborczych listonoszom organy władzy publicznej w ogóle stracą kontrolę nad prawidłowością przebiegu wyborów, nad weryfikacją komu i ile kart zostało wydanych – uważa dr Tomasz Zalasiński. Jego zdaniem ustawa regulująca wybory korespondencyjne jest niedoskonała z punktu widzenia zasad prawidłowej legislacji i rodzi ryzyko przestępstw

02.05.2020

Adam Struzik: Będą potrzebne pieniądze z budżetu państwa, bo system się zawali

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Przesunięcie płatności „janosikowego” to kredyt dla samorządów od rządu. Im wyższe dochody w przeszłości, tym większy podatek musimy zapłacić dwa lata później. Najgorsze są czasy kryzysu, bo wtedy wpłata jest duża, a wpływy drastycznie spadają. Na poziomie gmin i powiatów mechanizmu korygującego nie ma, trzeba więc będzie uzupełniać brakujące dochody z budżetu państwa – mówi marszałek Adam Struzik.

01.05.2020

Tylko w stanie nadzwyczajnym można zmusić obywateli do walki z epidemią

Administracja publiczna Prawo pracy Opieka zdrowotna Koronawirus

Przepisy, które nakładają obowiązek pracy przy zwalczaniu epidemii naruszają prawa człowieka, ponieważ nie ogłoszono stanu nadzwyczajnego. Do Polski już raz przylepiono "łatkę" państwa, w którym tolerowana jest praca przymusowa. Kolejne oskarżenie postawiłoby nasz kraj w bardzo złym świetle - wskazuje dr Ewa Podgórska-Rakiel,

01.05.2020

Prof. Gersdorf: Trochę opóźniłam "zdobycie" Sądu Najwyższego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kończę swoje sześcioletnie kierowanie Sądem Najwyższym w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z dużymi obawami o przyszły kształt tej instytucji, a także pełna obaw o niezależność sądownictwa w Polsce - mówi prof. Małgorzata Gersdorf, której kadencja na stanowisku pierwszego prezesa upływa 30 kwietnia i tego też dnia odchodzi ona w stan spoczynku jako sędzia.

30.04.2020

Racjonalny ustawodawca powrócił?

Wymiar sprawiedliwości

W poczynaniach Ministerstwa Sprawiedliwości widać chaos. Najpierw wprowadzono rozprawy online, by usunąć je w projekcie przesłanym do Sejmu i… przywrócić w autopoprawce. Ważne, że o ile MS znów nie zmieni zdania, prawo do sądu będzie przywracane pomimo panującej epidemii, gorzej z e-doręczeniami - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

30.04.2020

Państwowe instytucje kultury poza dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Muzea, filharmonie, opery i galerie sztuki, które nie są przedsiębiorcami, ale zatrudniają tysiące pracowników, czekają na pomoc. Kolejne tarcze antykryzysowe oferują wsparcie przedsiębiorcom. Z przepisów jednak nie wynika, że państwowe instytucje kultury mogą skorzystać ze wsparcia, chociażby postojowego – piszą dr Dominika Dörre-Kolasa i Natalia Basista.

30.04.2020