MZ: Zgłoś pracowników na szczepienia w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Zdrowia zachęca pracodawców do zgłaszania pracowników i ich rodzin na szczepienie przeciw SARS-CoV-19 w miejscu pracy. I udostępnia link, pod którym można wypełnić stosowny formularz. Z tej możliwości skorzystać mogą wszystkie przedsiębiorstwa, których pracownicy chcieliby się zaszczepić.

23.06.2021

Mężczyżni chętnie korzystają z urlopu ojcowskiego, ale urlop rodzicielski wciąż zostawiają kobietom

Prawo pracy

Urlop ojcowski jest trendy. Ojcowie chętnie korzystają z tego 2-tygodniowego urlopu. Od stycznia do maja bieżącego roku w całym kraju skorzystało z niego ponad 65 tys. ojców. W tym samym okresie na urlop rodzicielski, który przysługuje po urlopie macierzyńskim zdecydowało się zaledwie 1,9 tys. mężczyzn. Wciąż to kobiety zostają z małymi dziećmi w domu.

23.06.2021

Pracujący zdalnie skarżą się na pracodawców tylko w ostateczności

Prawo pracy

Od początku 2021 roku do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęły tylko trzy skargi na pracodawców dotyczące wykonywania pracy zdalnej – dowiedział się serwis Prawo.pl. Zdaniem ekspertów, to dlatego, że pracownicy cenią sobie możliwość pracy zdalnej. Skarżą się dopiero w sytuacjach naprawdę konfliktowych.

23.06.2021

Pokorne ciele nawet sześć matek ssie - świadczenia z ZFŚS także na ułamek etatu

Pomoc społeczna Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Nauczyciel lub pracownik niepedagogiczny zatrudniony w kilku szkołach może pobierać w każdej z nich świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a ze względu na ich fakultatywność rodzi to czasem niesnaski. Sytuacji nie poprawią zapowiadane zmiany w Karcie Nauczyciela. Problem dotyczy też zatrudnionych na częściach etatów w innych branżach.

23.06.2021

Lewiatan i OPZZ nagrodzili 9 najlepszych agencji zatrudnienia

Prawo pracy

Abalone Poland, Adecco Poland, Contrain Poland, Devire, Manpower Group, OTTO Work Force Solutions, Randstad Polska, Trenkwalder & Partner oraz Work Service – to agencje zatrudnienia, które otrzymały certyfikat „Agencja zatrudnienia przyjazna pracownikom”. Przyznały go Konfederacja Lewiatan i OPZZ, by promować najlepsze agencje zatrudnienia.

22.06.2021

Lewiatan: Pracodawcy planują zwiększać zatrudnienie i podwyższać wynagrodzenia

Prawo pracy

Nastroje wśród pracodawców poprawiają się – wynika z 43. edycji badania Plany Pracodawców przeprowadzanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia. W związku ze stopniowym znoszeniem obostrzeń zamierzają zwiększać zatrudnienie oraz – choć w znacznie mniejszym stopniu – podnosić wynagrodzenia. Ponad połowa pracodawców chce też utrzymać możliwość pracy zdalnej.

22.06.2021

Prawo do bycia offline - realna ulga dla pracowników czy tylko dodatkowe obowiązki dla pracodawców?

Prawo pracy

Cyfryzacja pracy niesie wiele korzyści. W wielu zawodach pracę można świadczyć z dowolnego miejsca na świecie, a w wielu branżach – pozyskiwać talenty z każdej części globu. Dla pracodawców to szansa na znaczące oszczędności, a dla pracowników – nadzieja na równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Jednak są też negatywne aspekty tego zjawiska w środowisku pracy.

22.06.2021

Strategia demograficzna - nie wystarczy rodzić dzieci, trzeba też zachęcać ludzi do pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zwiększenie liczby pracujących, przegląd wszystkich świadczeń socjalnych pod kątem kryterium dochodowego oraz ujednolicenie sposobu jego liczenia, to rozwiązania, które mogą uratować system zabezpieczenia społecznego. Problemem nie jest tylko mała liczba urodzeń, co sugeruje rządowa Strategia Demograficzna, ale też coraz dłuższe życie Polaków. Potrzebne są więc zachęty do pracy.

22.06.2021

PIP nie musi kontrolować pracującego zdalnie, ale może sprawdzić pracodawcę

Prawo pracy BHP Dofinansowanie do wynagrodzeń

Nie można wykluczyć, że w celu zbadania wypadku przy pracy zdalnej ze skutkiem śmiertelnym konieczne będą, dokonane przez PIP, oględziny miejsca wypadku, np. miejsca zamieszkania pracownika, lub stanu technicznego narzędzi pracy. Będą to jednak wyjątkowe sytuacje - stwierdza Ministerstwo Rozwoju, Prawy i Technologii. Inspekcja powinna natomiast sprawdzać pracodawcę

21.06.2021

Rządowa strategia ma chronić rodziców, a może wypchnąć ich z rynku pracy

Prawo pracy

Rząd zamierza zwiększyć ochronę matek i – co będzie nowością - ojców na rynku pracy i w ten sposób zachęcać osoby chcące mieć dzieci do ich posiadania. Zdaniem ekspertów, to nietrafione i niebezpieczne rozwiązanie. Bo wbrew rządowym założeniom, doprowadzi do większej sztywności rynku pracy. To "pogrzeb" umów o pracę dla takich osób, a szczególnie dla kobiet – mówią wprost.

21.06.2021

WSA: Pracodawcy nie wolno przekazywać akt żony byłemu mężowi

Prawo pracy RODO

Przedsiębiorca nie udowodnił, że przekazanie akt osobowych byłego pracownika w celu "usługi porady prawnej z zakresu zatrudnienia i ochrony danych osobowych" było konieczne. Dlatego Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który nie dopatrzył się w tej praktyce naruszeń.

19.06.2021

SN: Reforma nie dała szans przenoszonym prokuratorom

Prawnicy Prokuratura Prawo pracy

Skarb państwa ani też Prokurator Generalny nie może być pozwany przez prokuratorów, którzy utracili stanowiska w Prokuraturze Generalnej w wyniku wprowadzenia systemowej reformy w 2016 roku. Pracodawcą ich stał się bowiem Prokurator Krajowy. Jednak przepisy wprowadzające ustawę pominęły możliwość odwołania od decyzji. Dlatego Sąd Najwyższy nakazuje stosowanie Kodeksu pracy.

18.06.2021

Inspektor nie sprawdzi wypadku w pracy zdalnej, ale pracodawca może

Prawo pracy BHP

Inspekcja pracy zabiega o możliwość przeprowadzania kontroli pracy zdalnej. Na przeszkodzie stoi brak przepisów i zapisana w konstytucji ochrona miru domowego. Zdaniem ekspertów, to powinno zostać wprost uregulowana w Kodeksie pracy. Tymczasem najnowsza wersja projektu takich rozwiązań nie przewiduje

18.06.2021

SN: Kobieta nie stawiła się na badanie lekarskie, ale zasiłku chorobowego nie utraciła

Pacjent Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Utrata ważności zaświadczenia lekarskiego nie oznacza automatycznie utraty niezdolności do pracy - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy. I dodał, że jeśli ubezpieczony przedstawi dalsze zwolnienia potwierdzające niezdolność do pracy, to nie traci zasiłku chorobowego. Nawet, gdy nie stawił się na badanie lekarskie oraz jeśli stał się niezdolny do pracy

18.06.2021

Rządowa strategia demograficzna zapowiada przywileje dla pracujących rodziców

Prawo pracy

Ochrona rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizacja programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie oraz utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym – to część rozwiązań zawartych w projekcie Strategii Demograficznej 2040. W czwartek rząd przekazał go do konsultacji społecznych.

17.06.2021

GUS: W 2020 r. spadła liczba osób pracujących w gospodarce narodowej o 1,8 proc.

Prawo pracy

Na koniec 2020 roku liczba pracujących w gospodarce narodowej wyniosła 15,8 mln osób i była niższa w stosunku do 2019 roku o 1,8 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Największy spadek pracujących w ostatnim dniu ubiegłego roku odnotowano w zakwaterowaniu i gastronomii – o 8,3 proc.

17.06.2021

Badanie: Cudzoziemcy choć zadowoleni z pracy w Polsce, szukają zatrudnienia w innych krajach

Prawo pracy

Większość pracowników zagranicznych, którzy zdecydowali się na zatrudnienie w Polsce podczas pandemii COVID-19 nie żałuje swojej decyzji i poleciłoby pracę w naszym kraju swoim znajomym. Jednak stabilizacja sytuacji epidemiologicznej i powolny powrót gospodarek europejskich do poziomów sprzed pandemii wpływa na wzrost zainteresowania migracją do krajów innych niż Polska.

17.06.2021
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski