Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na konferencji prasowej podkreśliła, że „Aktywny rodzic” to jeden z flagowych programów przygotowywanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że złożyła wniosek o wpisanie projektu ustawy w tej sprawie do wykazu prac legislacyjnych rządu. - Założenia tego projektu zostały skierowane do dalszych prac rządowych – powiedziała.

Według ministerstwa, na program są zagwarantowane pieniądze z budżetu państwa. - Jeszcze w 2024 r. „Aktywny rodzic” powinien ruszyć, a wszystkie osoby, które chcą po narodzinach dziecka wrócić do aktywności zawodowej, wrócić do pracy, otrzymają od państwa wsparcie w ramach tego programu – zaznaczyła minister Dziemianowicz-Bąk, cytowana przez PAP.

Jak twierdzi resort, program zakłada dodatkowe świadczenie w wysokości 1500 zł miesięcznie dla rodziców chcących wrócić do pracy. Będą oni mieli wybór: czy zostawić dziecko pod opieką np. członka rodziny, czy też zostawić je w odpowiednim miejscu opieki. Świadczenie ma przysługiwać do trzeciego roku życia dziecka. Rodzic będzie musiał być zatrudniony na etat lub zlecenie albo w ramach działalności gospodarczej i działalności rolniczej.