Program dobrowolnych odejść może wymagać procedury zwolnień grupowych

Prawo pracy

Tworząc program dobrowolnych odejść należy pamiętać, że jego warunki podlegają co do zasady takim samym ograniczeniom, jak wewnątrzzakładowe źródła prawa pracy. W szczególności istotne jest uwzględnienie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, a zwłaszcza w zakresie doboru grup pracowników, którzy objęci zostaną programem

30.09.2020

Po wyroku TSUE przywrócony do pracy może walczyć o zapłatę

Prawo pracy

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach z Włoch i Bułgarii otwiera polskim pracownikom drogę do żądania zapłaty ekwiwalentu pieniężnego z tytułu niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, do którego mogli nabyć prawo w okresie od zwolnienia do przywrócenia do pracy na podstawie orzeczenia sądu – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

21.09.2020

Outsourcing pracowniczy - nowe wyzwania w czasie pandemii

Prawo pracy

Outsourcing pracowniczy różni się od pracy tymczasowej i od klasycznego świadczenia pracy czy usług. Wciąż aktualne są wątpliwości, do których może, choć nie musi prowadzić korzystanie z outsourcingu personalnego, jeśli różnice te będą się zacierały, a praktyka ich stosowania nie będzie powiązana z rzeczywistą optymalizacją, lecz z naruszaniem przepisów - pisze dr Kamila Piernik-Wierzbowska.

18.09.2020

Kontrowersyjne odmowy przyznania pomocy z FGŚP na podstawie tarczy antykryzysowej

Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Same wojewódzkie urzędy pracy potwierdzają wątpliwości interpretacyjne dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń pracowników nieobjętych np. przestojem. Występują o wyjaśnienia do resortu pracy, kierując się następnie otrzymanymi wytycznymi i wyjaśnieniami, a nie treścią przepisów prawa – piszą prawnicy z kancelarii TLA.

10.09.2020

Administracja i firmy już mogą zacząć wprowadzać procedury dla sygnalistów

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Instytucje publiczne i prywatne już mogą zacząć wdrażać rozwiązania prawne dotyczące sygnalistów, tworzyć procedury i kanały wewnętrzne dokonywania zgłoszeń. Gdy już powstanie polska ustawa implementująca dyrektywę o ochronie sygnalistów, trzeba będzie je tylko dostosować do regulacji prawnych w zakresie np. sposobu przekazywania sygnaliście informacji zwrotnej – mówi dr Beata Baran,

01.09.2020

Prof. Gładoch: Praca zdalna to ryzyko pracodawcy i pracownika

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

Praca zdalna pokazała jak bardzo przeregulowany i sztywny jest obecny Kodeks pracy, bo jeden przepis załatwił wszystkie problemy. Przenosząc go do prawa pracy trzeba regulację zostawić otwartą, do ustalenia dla pracodawców i pracowników w porozumieniu. Skoncentrować trzeba się za to na czasie pracy, przechodząc z normy dobowej na tygodniową - mówi dr hab. Monika Gładoch,

31.08.2020

Prof. Chmaj: Potrzebny mechanizm podnoszenia wynagrodzeń parlamentarzystom i ministrom

Prawo pracy Finanse Koronawirus

Jednorazowa, skokowa podwyżka - to nie jest dobre rozwiązanie. Trzeba było zrobić podwyżki stopniowe, uzależnione od wskaźnika gospodarczego - mówi prof. Marek Chmaj, radca prawny, konstytucjonalista, wykładowca na SWPS. Według niego, wynagrodzenia parlamentarzystom i ministrom trzeba podnieść, ale konieczne jest stworzenie mechanizmu ich kształtowania.

19.08.2020

Nowe zasady delegowania pracowników w UE – czy Polska zdąży z implementacją?

Prawo pracy Prawo europejskie

Trwają prace nad ustawą, która wprowadzi nowe zasady delegowania pracowników do Polski. Konieczność zmian wynika z obowiązku wdrożenia unijnych przepisów. Mimo, że nowelizacja skupia się na pracownikach zza granicy zatrudnianych w Polsce, to podobnych rozwiązań mogą spodziewać się krajowi pracodawcy, którzy delegują pracowników

03.08.2020

HR Compliance a ryzyka braku zgodności regulacyjnej oraz zarządzania zasobami ludzkimi

HR Compliance Koronawirus

Przedsiębiorstwa borykają się z różnymi rodzajami ryzyka, w tym m.in. technicznym, produkcyjnym, wizerunkowym, transportowym, a także związane z brakiem zgodności regulacyjnej oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi, które obejmują HR Compliance. Ryzyka te mogą nieść rozmaite zagrożenia, w tym poniesienia straty lub uszczerbku, np. poprzez nałożenie sankcji administracyjnej

23.07.2020

Kołakowska: Oszczędności w firmie - 6 kroków do zmian w systemie premiowania

Prawo pracy

Pracodawcy poszukujący oszczędności w kosztach zatrudnienia powinni wziąć pod uwagę ograniczenia w programach premiowania pracowników. W firmach, w których obowiązuje regulamin wynagradzania wystarczy spełnienie kilku wymogów, od których zależy skuteczność wprowadzenia nowych rozwiązań – pisze Karolina Kołakowska.

17.07.2020

Emerytalne obietnice vs. post-kampanijna rzeczywistość

Finanse publiczne Emerytury i renty

Odpowiedzialny prezydent powinien podążać w kierunku propozycji, które zapewnią wysokie emerytury, a także rozpocząć debatę emerytalną, która pozwoli przygotować nasz system emerytalny na konsekwencje starzejącego się społeczeństwa, w perspektywie dekad, a nie najbliższych trzech lat, do kolejnych wyborów - pisze Oskar Sobolewski.

15.07.2020

Ochrona sygnalistów ważna także w czasie pandemii

Prawo pracy Małe i średnie firmy

W polskim prawie nie ma definicji sygnalisty, ale pewien stopień ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości zapewniają przepisy m.in. prawa pracy. Wiele zmienić w tym zakresie może dyrektywa unijna, ale wiele też zależy od sposobu jej wdrożenia do porządku krajowego. Już dziś wiadomo, że będzie to nie lada wyzwanie dla polskim firm - pisze dr Beata Baran.

07.07.2020

Koronawirus może być uzasadnieniem wypowiedzenia umowy o pracę

Prawo pracy

Wielu pracodawców może stanąć w obliczu konieczności redukowania zatrudnienia w związku z epidemią. Czy koronawirus może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony? Może. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wskazana przez pracodawcę przyczyna była realna i konkretna – pisze Łukasz Pyjek z kancelarii TLA.

22.06.2020

Kołakowska: Mierzenie temperatury pracownikom potrzebne, ale prawnie niepewne

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus

Pracodawcy stanęli przed dylematem, czy mierzenie temperatury - jedno z najprostszych działań, zalecanych w ramach profilaktyki COVID-19 - jest prawnie dopuszczalne. Nie ma przepisu, który w sposób niebudzący wątpliwości pozwalałby na to pracodawcy, nawet w stanie zagrożenia. A kary za na naruszenie danych osobowych mogą być surowe – pisze adwokat Karolina Kołakowska.

26.05.2020

Prof. Sobczyk: Kryzys pokazuje, że miejsce pracy to wspólnota

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus

Nie da się wyjaśnić większości instytucji prawa pracy inaczej, jak przez konstrukcję wspólnoty oraz ściśle z nią związaną zasadę solidarności. Wynagrodzenia chorobowe, urlopowe, odprawy, wynagrodzenia postojowe, obniżanie wymiaru etatu, to nic innego jak obciążanie ciężarami jednych, w imię pomocy innym – mówi prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk.

21.05.2020

Większa ochrona pracownika przed potrąceniami to większy problem dla pracodawcy

Prawo pracy Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 wprowadziła zwiększoną ochronę pracownika przed potrąceniami dokonywanymi z wynagrodzenia o pracę. Przepis budzi jednak wiele wątpliwości. Nie ma np. jasności, czy zwiększenie kwoty wolnej od egzekucji dotyczy także środków wypłacanych za pracę, ale na innej podstawie niż umowa o pracę, chociażby zleceniobiorcom – pisze Marcin Różański.

19.05.2020

Niepewne emerytalne obietnice w kryzysowej rzeczywistości

Emerytury i renty Koronawirus

Na początku marca, zanim cała Polska zatrzymała się z powodu koronawirusa, kiedy prezydent Andrzej Duda podpisywał ustawę o 13. emeryturze, a założenia dotyczące 14. emerytury zostały zaprezentowane, pojawiła się też zapowiedź nawet 15. emerytury. Obecnie wiemy już, że jedyne pewne świadczenie to wypłacona w kwietniu „trzynastka” – pisze Oskar Sobolewski.

17.05.2020

Wiluś-Antoniuk: Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący outsourcingu

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Jeszcze do niedawna outsourcing był postrzegany w Polsce jako kontrowersyjna i niebezpieczna praktyka, która naraża przedsiębiorcę na zarzut pozorowania braku stosunku pracy w celu uniknięcia zobowiązań publiczno-prawnych: opłacania składek ZUS czy podatków. Na szczęście zaczyna się to zmieniać, m.in. za sprawą niedawnego wyroku Sądu Najwyższego,

16.05.2020