Pracownik posługujący się fałszywym zaświadczeniem o szczepieniu przeciw COVID-19 narusza umowę o pracę

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Tylko w 2020 r. w całej Polsce stwierdzono 17 546 przestępstw polegających na podrabianiu dokumentów i udowodniono 1 002 przypadki łamania prawa poprzez używanie dokumentu poświadczającego nieprawdę. Za sfałszowanie dokumentu i posługiwanie się nim, czyli przestępstwo z art. 270 kodeksu karnego, grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

29.11.2021

Spotkanie w Sejmie w sprawie weryfikacji szczepień pracowników bez konkretów

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Są punkty wspólne, które można przyjąć - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę, po spotkaniu z szefami klubów i kół parlamentarnych w sprawie wyjścia ponad podziałami z projektem ustawy dotyczącym weryfikacji szczepień pracowników. Rządzący - jak powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki – chcą mieć jasność, czy projekt tej ustawy będzie miał większość.

24.11.2021

Polskie Normy nie są prawem, ale warto je stosować

BHP

Polskie Normy to normy krajowe, które zostały przyjęte w drodze konsensu i zatwierdzone przez jednostkę normalizacyjną. Zawarte w nich zapisy wynikają z wiedzy technicznej i stanowią opracowane przez ekspertów wskazówki. Dlatego też ich stosowanie jest dobrowolne i nie należą one do źródeł powszechnie obowiązującego prawa.

23.11.2021

Coraz więcej zwolnień - wypalenie zawodowe wkrótce oficjalną chorobą

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

W 2020 roku znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarejestrowano ich 1,5 mln, łącznie na 27,7 mln dni absencji chorobowej – wynika z danych ZUS. Od przyszłego roku tego typu zwolnień może być jeszcze więcej, bo objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia L4.

20.11.2021

Teraz posłowie PiS wniosą projekt o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – poinformował w środę poseł Czesław Hoc (PiS). Jak wyjaśnił, będzie to projekt grupy posłów PiS, chociaż wcześniej wielokrotnie informowano o pracach nad taką regulacją w ramach rządu. Sejm projektem może się zająć na posiedzeniu w dniach 1-2 grudnia.

17.11.2021

Pracodawca musi systematycznie oceniać ryzyko zawodowe

Prawo pracy BHP

Pracodawca powinien wdrażać odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne w celu zapobiegania i ograniczania ryzyka zawodowego. Ocena tego ryzyka polega na systematycznym badaniu wszystkich aspektów pracy w celu stwierdzenia, jakie zagrożenia w środowisku pracy mogą być powodem pogorszenia się stanu zdrowia pracownika i czy mogą one zostać wyeliminowane.

15.11.2021

Pracodawcy sięgają po nowe benefity, by chronić pracowników przed depresją i wypaleniem zawodowym

Prawo pracy BHP

Dodatkowe dni wolne, płatne to coraz powszechniejszy benefit w firmach. Są więc dni wolne z okazji urodzin albo przeprowadzki, na „przytulenie milusińskiego” – zwierzaka albo pluszaka, a w niektórych firmach dla kobiet „dni wolne menstruacyjne” albo „menopauzalne”. Prawnicy radzą indywidualizowanie rozwiązań, by pracownik mógł wybrać to najkorzystniejsze dla niego.

06.11.2021

Praca w domu i w biurze - jak zadbać o dobrostan pracowników w systemie hybrydowym?

Prawo pracy BHP

Już ponad 3 na 4 pracowników deklaruje chęć pracy w modelu hybrydowym po zakończeniu pandemii. Pracodawcy stają tym samym przed wyzwaniem dopasowania świadczeń pozapłacowych do nowej formuły pracy i aktualnych potrzeb zespołów. Z badań wynika, że benefity musi dziś charakteryzować elastyczność, dostępność online i pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne.

03.11.2021

Przekształcenie spółki może oznaczać wzrost składki wypadkowej

Prawo pracy BHP

Od 18 września 2021 roku obowiązują nowe zasady rozliczania składki wypadkowej w przypadku zmiany struktury spółki. Dla których firm zmiany okażą się niekorzystne i jak uchronić je przed ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu firmy doradczej W&W Consulting.

02.11.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy zaszczepieni. A projekt w szufladzie

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Węgierski rząd ogłosił w czwartek, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A polscy pracodawcy zwrócili się właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie im dostępu do informacji o statusie zaszczepienia pracowników. Ale rząd projekt, który to przewidywał, schował głęboko do szuflady. Mimo wzrostu zakażeń COVID-19.

29.10.2021

Instrukcja obsługi musi być sformułowana w sposób jasny i przejrzysty

BHP

Przepisy wymagają od producenta, by do każdego egzemplarza sprzedawanej maszyny dodał instrukcję obsługi. Jest ona najważniejszym źródłem informacji o prawidłowym użytkowaniu. Instrukcja powinna zawierać wiele elementów. Informacje potrzebne do sterowania maszyną powinny być jednak jednoznaczne i zrozumiałe. Nie powinno ich też być za dużo, aby nie przeciążać operatora.

26.10.2021

Wypalenie zawodowe zbiera żniwo, ale w wykazie chorób go nie ma

Prawo pracy BHP

Rośnie liczba zaświadczeń lekarskich wystawionych z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, coraz poważniej mówi się też o problemie wypalenia zawodowego pracowników. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała je już na listę chorób zawodowych, ale resort zdrowia nie planuje żadnych prac legislacyjnych w tym zakresie. Polski lekarz zwolnienia na to nie wypisze, ale pracodawcy dostrzegają zjawisko.

25.10.2021

Pracownik służby bhp musi mieć odpowiednie wykształcenie

BHP

Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy musi spełniać określone wymagania co do stażu pracy i wykształcenia. W przypadku specjalistów, starszych i głównych specjalistów wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studiów podyplomowych w tym zakresie. Nazwa kierunku nie ma przesądzającego znaczenia dla oceny spełnienia tej przesłanki.

21.10.2021

PIP pracuje nad planem kontroli na 2022 rok

Prawo pracy BHP

Przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie należnego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a po wprowadzeniu do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej - weryfikowanie prawidłowości powierzania tego rodzaju pracy przez pracodawców - to zadania, które mogą zostać wpisane do planu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy na 2022 rok.

20.10.2021

PIP jak specsłużba z uprawnieniami do czynności operacyjnych?

Prawo pracy BHP

Systemowe zrównanie sytuacji zatrudnionego na etacie i kontrakcie cywilnoprawnym pod względem płaconych podatków i składek, wyposażenie inspektora pracy w możliwość zmieniania decyzją administracyjną umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę, gdy kontrakt cywilnoprawny ma pracowniczy charakter to tylko niektóre zmiany w ustawie o PIP, nad którą pracuje inspekcja.

18.10.2021

Koszty wynagrodzeń mogą wzrosnąć po zmianie przepisów o wypadkach podczas delegacji czy wydarzeń związkowych

Prawo pracy BHP

18 września 2021 roku weszły w życie przepisy zrównujące kwestie wypadków podczas wyjazdu integracyjnego czy podróży służbowej z wypadkami przy pracy. Dla firm może to oznaczać wzrost kosztów składki wypadkowej, a w konsekwencji również wzrost kosztów wynagrodzeń – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu w firmie doradczej W&W Consulting.

18.10.2021

Główny Inspektor Pracy: na telepracy mniej wypadków

BHP Koronawirus

Praca zdalna przyniosła zmniejszenie ogólnej liczby wypadków przy pracy zgłoszonych do PIP. Od marca 2020 do końca czerwca br. zgłoszono 15 wypadków podczas wykonywania pracy zdalnej. 11 poszkodowanych w nich osób zmarło - poinformowała w Sejmie Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.

13.10.2021