Kontrole trzeźwości także na „home office” - a co z „L4”?

Prawo pracy BHP

Rząd postanowił uregulować pracę zdalną, choć trochę trzeba było na to czekać. Przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który na stałe wprowadzi pracę zdalną do polskiego porządku prawnego. Wraz z uregulowaniem popularnego „home office”, pojawiła się także propozycja konkretnych przepisów dotyczących kontroli stanu trzeźwości pracowników. I to właśnie ona wzbudza najwięcej kontrowersji.

27.05.2022

Lewiatan: Przepisy dotyczące pracy zdalnej trzeba doprecyzować 

Prawo pracy BHP Prawo gospodarcze

Rozliczanie kosztów pracy zdalnej pracownika, każdorazowe uzgodnienie miejsca jej wykonywania i odpowiedzialność za stanowisko pracy zdalnej to najbardziej dyskusyjne rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Niektóre przepisy mogą zniechęcić część pracodawców do tej formy organizacji pracy – takie uwagi do rządowego projektu zgłasza ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

26.05.2022

SA: Zawał serca tylko wyjątkowo wypadkiem przy pracy

BHP Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

Rodzina chciała nabyć prawo do renty po pracowniku, który zmarł w pracy. Sąd Apelacyjny w Katowicach stwierdził, że śmierć w wyniku zawału serca może zostać uznana za wypadek przy pracy tylko przy wystąpieniu szczególnych okoliczności towarzyszących świadczeniu pracy. Jednak w dniu tragicznego zdarzenia nie wystąpiły nadzwyczajne sytuacje, które mogłyby mieć taki wpływ.

26.05.2022

Co czwarty Polak czuje się wypalony zawodowo

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Co czwarty Polak (23,59 proc.) czuje się wypalony zawodowo, jednak równocześnie zaznacza, że pandemia nie była tego przyczyną - wynika z najnowszego badania ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”. Jednak organizatorzy badania zastrzegają, że nie ma powszechnie przyjętej definicji wypalenia zawodowego, jednak eksperci opisują to zjawisko, jako przedłużoną reakcję na przewlekle działające w pracy stresory.

23.05.2022

SN: Odliczenie odszkodowania od zadośćuczynienia za wypadek przy pracy

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP

Zaliczenie na poczet należnego powodowi zadośćuczynienia jednorazowego odszkodowania w części przewyższającej rzeczywistą szkodę, choć dla powoda niekorzystne, nie pozbawiło go jednak rzeczywistej ochrony praw i interesów - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. I oddaliła skargę RPO, który uznał, że sąd zasądził rażąco niskie zadośćuczynienie za wypadek przy szlifierce.

20.05.2022

Raport: Ponad milion złotych mogą tracić firmy w Polsce na jednym wypadku w miejscu pracy

Prawo pracy BHP

Ciężki wypadek w zakładzie pracy kosztuje pracodawcę średnio ponad 1 mln zł, a niekiedy nawet wielokrotność tej kwoty – wynika z najnowszego raportu Ayming Polska i BCC. Ryzyko wypadków może rosnąć wraz z pełnym powrotem pracowników do pracy. Co za tym idzie, zadbanie o bezpieczeństwo staje się nie tylko kwestią zdrowia zatrudnionych i etyki pracodawcy, ale także czynnikiem kosztowym.

17.05.2022

Przejście w stan zagrożenia epidemicznego nie zmienia zasad wykonywania pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus

Pracodawcy nie powinni przestać monitorować działań ustawodawcy po przejściu ze stanu epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Bowiem dopiero odwołanie tych dwóch stanów uruchamia bieg wielu terminów, w których pracodawcy i pracownicy muszą się zmieścić z wykonaniem ciążących na nich obowiązków, by być w zgodzie z prawem – przypominają prawnicy.

11.05.2022

Ciężkie wypadki przy pracy to poważne konsekwencje dla pracodawców

Prawo pracy BHP

W 2021 r. zgłoszono ponad 68 tys. wypadków przy pracy, z czego prawie 600 osób dotknęły wypadki ciężkie lub śmiertelne – podał Główny Urząd Statystyczny. Zdarzenia tego typu negatywnie wpływają na wizerunek firmy, ale generują też dodatkowe koszty spowodowane m.in. koniecznością wstrzymania prac z powodu absencji pracownika, rekrutacji nowej osoby, wdrożeniem jej do pracy, ale i uszkodzeniem mienia, maszyn i urządzeń.

04.05.2022

Dziś Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Prawo pracy BHP

28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, proklamowany przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w 2003 roku. W tym roku obchody są poświęcone kulturze bezpieczeństwa pracy, a w szczególności temu, jak w jej kształtowaniu uczestniczą pracownicy – przypomina Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

28.04.2022

Nowy pomysł ministra - teraz medycyna pracy ma odpowiadać za profilaktykę

BHP Opieka zdrowotna

Pomysł ogłoszony przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by profilaktykę zdrowotną połączyć z medycyną pracy, nie jest ani nowy, ani zły. Problem w tym, że ważne jest, aby badaniami pozwalającymi na wczesne wykrywanie np. nowotworów objąć wszystkich, a nie tylko pracowników. Za takie badania nie może też płacić pracodawca.

27.04.2022

Badanie: Pozytywny wizerunek Inspekcji Pracy

Prawo pracy BHP

Blisko 80 procent ankietowanych pracowników, którzy mieli kontakt z Państwową Inspekcją Pracy, ocenia to jako doświadczenie zdecydowanie lub raczej pozytywne. Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała wyniki ogólnopolskiego badania społecznego przeprowadzonego pod koniec 2021 roku.

26.04.2022

Nie wiadomo, ile ma „zrobić” sprzątaczka przez 8 godzin, ale wysiłek nie może przekroczyć 5 tys. kilodżuli

Prawo pracy BHP

Prawo pracy nie określa szczegółowych warunków wykonywania konkretnych prac, np. dotyczących maksymalnej powierzchni do posprzątania przez pracownika w ramach 8-godzinnej normy czasu pracy. Jest jednak maksymalny, dopuszczalny wydatek energetyczny niezbędny do wykonywania pracy związanej z wysiłkiem fizycznym - w czasie zmiany nie może przekraczać dla kobiet 5000 kilodżuli.

23.04.2022

Firmy i instytucje słabo przygotowane na sytuacje kryzysowe

Administracja publiczna BHP Prawo gospodarcze

Większość polskich firm i instytucji nie jest dobrze przygotowana do zarządzania poważną sytuacją kryzysową, taką jak np. ofiary śmiertelne w czasie produkcji, informacja o podłożeniu bomby, masowy wypadek w transporcie, atak hakerów czy incydent terrorystyczny. Taka sytuacja może prowadzić do realnych strat finansowych czy utraty majątku. Jak więc przedsiębiorcy czy samorządowcy mogą się na to przygotować?

21.04.2022

Rolnictwo - wciąż dużo wypadków przy pracy

Prawo pracy BHP

W 2021 roku zgłoszono ponad 68 tys. osób poszkodowanych podczas pracy, z czego 855 wypadków dotyczyło branży rolniczej – podaje GUS. Dane te nie obejmują jednak gospodarstw indywidualnych, a większość wypadków ma miejsce właśnie w małych gospodarstwach. Według KRUS, w 2021 r. zgłoszono aż 12 088 takich zdarzeń, co przekłada się na ponad 18-proc. udział wypadków w rolnictwie indywidualnym w ogólnej liczbie zdarzeń.

19.04.2022

ZUS: Więcej za wypadek w pracy

Prawo pracy BHP

Jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia wypadkowego jest jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Od kwietnia wzrastają kwoty jednorazowego odszkodowania. Natomiast sama wysokość otrzymanej wypłaty uzależniona jest od stopnia niesprawności organizmu - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.04.2022

Sąd potwierdził - pracodawca nie może przetwarzać danych o zdrowiu pracownika bez jego zgody

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Warszawski sąd uchylił karę porządkową upomnienia nałożoną na pracowników instytucji państwowej, którzy - wbrew zarządzeniu pracodawcy - nie okazali przed rozpoczęciem pracy certyfikatu covidowego, ani nie poddali się testowi antygenowemu. Bo, jak orzekł, polecenie pracodawcy było sprzeczne z przepisami prawa, a takich poleceń pracownicy nie muszą wykonywać.

14.04.2022

Obostrzenia pandemiczne wciąż aktualne w zakładach pracy

BHP Koronawirus

Nie ma już obowiązku izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek w miejscach publicznych, co przez większość Polaków zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Jednak wprowadzone w rozporządzeniu zmiany nie zwalniają pracodawców z obowiązku dostosowania zasad bezpieczeństwa pracy do panujących aktualnie warunków epidemicznych - pisze Karina Zalewska-Mendak.

12.04.2022

Badanie: Praca zdalna dobrze służy Polakom

Prawo pracy BHP

Prawie połowa osób pracujących zdalnie deklaruje, że robi to cztery lub pięć dni w tygodniu – wynika z badania przeprowadzonego przez VELUX we współpracy z Ipsos. A dwie trzecie zgodziło się z tym, że dzięki pracy z domu czują większą swobodę, 60 proc. stwierdziło, że ma więcej wolnego czasu, a 54 proc., że poprawia to ogólną jakość ich życia.

11.04.2022

GUS: W 2021 r. w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 68 777 osób

Prawo pracy BHP

W 2021 roku zgłoszono 68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 9,6 proc. więcej niż w roku 2020. Zwiększyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących, czyli tzw. wskaźnik wypadkowości, z 4,62 do 5,10 – podał w piątek w piątek Główny Urząd Statystyczny. Najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

08.04.2022