Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Zgodnie z art. 207 par. 2 ustawy Kodeks pracy, musi on chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Natomiast art. 214 par. 1 ww. ustawy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pomieszczenia pracy, które będzie odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac i liczby zatrudnionych pracowników. Planując rozkład stanowisk pracy w open space, trzeba mieć na uwadze kilka zasad. 

Czytaj w LEX: Home office a obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy >>>

Czytaj w LEX: Psychologiczne oddziaływanie lokalizacji miejsca pracy >>>

 

Stanowisko pracy musi zapewniać swobodę ruchu

Zgodnie z par. 2 pkt 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: rozporządzenie), stanowiskiem pracy jest przestrzeń pracy, wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Stosownie do treści par. 45 ust. 1 rozporządzeniastanowiska pracy powinny być urządzone stosownie do rodzaju wykonywanych na nich czynności oraz psychofizycznych właściwości pracowników. Wymiary wolnej (czyli niezajętej przez urządzenia) powierzchni stanowiska pracy powinny zapewnić pracownikom swobodę ruchu wystarczającą do wykonywania pracy w sposób bezpieczny, z uwzględnieniem wymagań ergonomii.

Czytaj w LEX: Parametry przestrzeni pola widzenia >>>

Czytaj w LEX: Ocena warunków pracy na istniejącym stanowisku przy uwzględnieniu wymagań ergonomii >>>

Powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Par. 19 ust. 2 rozporządzenia stanowi, że na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.). Zgodnie z par. 2 pkt 4 rozporządzenia, przez pomieszczenie stałej pracy rozumie się pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny.

Czytaj także: Przeciwdziałanie stresowi w pracy elementem BHP >>>

Czytaj w LEX: Kryteria ergonomiczne, ocena warunków pracy >>>

Czytaj w LEX: Hałas w biurze >>>

Dojście do stanowiska musi być bezpieczne i wygodne 

Do każdego stanowiska pracy powinno być zapewnione bezpieczne i wygodne dojście, przy czym jego wysokość na całej długości nie powinna być mniejsza w świetle niż 2 m. Niemniej w przypadkach uzasadnionych względami konstrukcyjnymi maszyn i innych urządzeń technicznych dopuszcza się zmniejszenie wysokości dojścia do 1,8 m przy jego odpowiednim zabezpieczeniu i oznakowaniu znakami bezpieczeństwa zgodnymi z Polską Normą. Natomiast przejścia między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami przeznaczone tylko do obsługi tych urządzeń powinny mieć szerokość co najmniej 0,75 m; jeżeli w przejściach tych odbywa się ruch dwukierunkowy, szerokość ich powinna wynosić co najmniej 1 m.

Par. 48 rozporządzenia zastrzega, że pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych powinien zapewnić dostosowanie stanowisk pracy oraz dojść do nich - do potrzeb i możliwości tych pracowników, wynikających ze zmniejszonej sprawności.

 

Cena promocyjna: 259 zł

|

Cena regularna: 259 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Przejścia ewakuacyjne powinny być odpowiednio szerokie 

Zgodnie z par. 236 ust. 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określając wymaganą szerokość i liczbę przejść, wyjść oraz dróg ewakuacyjnych w budynku, w którym z przeznaczenia i sposobu zagospodarowania pomieszczeń nie wynika jednoznacznie maksymalna liczba ich użytkowników, liczbę tę należy przyjmować w odniesieniu do powierzchni tych pomieszczeń, dla:

  • sal konferencyjnych, lokali gastronomiczno-rozrywkowych, poczekalni, holi, świetlic itp. - 1 m2/osobę;
  • pomieszczeń handlowo-usługowych - 4 m2/osobę;
  • pomieszczeń administracyjno-biurowych - 5 m2/osobę;
  • archiwów, bibliotek itp. - 7 m2/osobę;
  • magazynów - 30 m2/osobę.

Pracodawca powinien zapewnić prawidłową szerokość przejść ewakuacyjnych. Zgodnie z par. 237 ust. 10 rozporządzenia, szerokość przejścia ewakuacyjnego w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób, do których ewakuacji ono służy, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 0,9 m. Natomiast w przypadku przejścia służącego do ewakuacji do 3 osób - nie mniej niż 0,8 m.