Prawo.pl
Przejście na zwolnienie chorobowe po utraceniu stanowiska pracy jest bardzo częstym zjawiskiem i stanowi około 60 proc. przypadków wśród pracowników będących w okresie wypowiedzenia. Na niezwykle popularny trend pobierania L4 przed zakończeniem stosunku pracy istnieje w naszym społeczeństwie wręcz pewne społeczne przyzwolenie – pisze Mikołaj Zając. I dodaje, że obecnie stratni właściciele firm coraz częściej przyglądają się temu procederowi.
Mikołaj Zając
03.09.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Park rozrywki Energylandia jest największym beneficjentem bonu turystycznego - z ZUS otrzymał dotąd prawie 69 mln złotych. Druga na liście sieć obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych Holiday Park & Resort zainkasowała ponad 18,6 mln zł. Takie informacje podał serwisowi Prawo.pl ZUS, natomiast Polska Organizacja Turystyczna, która odpowiada za realizację programu wsparcia dla branży turystycznej, zasłoniła się... tajemnicą handlową. Każdy ma prawo wiedzieć, jak wydawane są środki publiczne - wskazują prawnicy.
Grażyna J. Leśniak
03.09.2021
Domowe finanse
Przedsiębiorcy rzadziej zawieszą swoje jednoosobowe firmy. Spadek rok do roku jest o blisko 20 proc. W pierwszym półroczu 2021 r. samozatrudnieni złożyli do CEIDG-u ponad 100 tys. wniosków w tej sprawie. Spadek wynika z dostosowania się przedsiębiorców do realiów gospodarczych czasów pandemii oraz przyjęcia subwencji, przyznawanych w ramach antykryzysowych działań rządu.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.09.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Na koniec lipca 2021 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowanych było 2,85 mln płatników składek w ubezpieczeniu zdrowotnym, a w ubezpieczeniach społecznych – 2,60 mln – ustalił serwis Prawo.pl. To oznacza wzrost liczby płatników składek rok do roku odpowiednio o 82 tysięcy i 66 tysięcy.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2021
Ubezpieczenia społeczne

Iustitia protestuje przeciwko zamrożeniu wynagrodzeń w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Ograniczanie wydatków na wymiar sprawiedliwości pod hasłem poszukiwania oszczędności jest przejawem obłudy i hipokryzji ze strony władzy politycznej, która równolegle podwyższa wynagrodzenia dla przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej - stwierdza Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I sprzeciwia się związanemu z tym dalszemu zamrożeniu wynagrodzeń pracowników sądów.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
02.09.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Pracodawca pośredniczy w transferze oszczędności PPK pracownika tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich ma miejsce po złożeniu przez nowego pracownika oświadczenia o zawartych dla niego wcześniej umowach o prowadzenie Pracowniczego Programu Kapitałowego, a drugi – po zmianie instytucji finansowej przez pracodawcę.
Anna Puszkarska
02.09.2021
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Ze wsparcia rządowych tarczy antykryzysowych skorzystało 86 proc. przedsiębiorców. Do najczęściej wykorzystywanych instrumentów należały: zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy lub praca zdalna. Większość przedsiębiorców korzystało jednocześnie z różnych form wsparcia
Renata Krupa-Dąbrowska
01.09.2021
Spółki Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Wizz Air obowiązkowo zaszczepi załogi, także w Polsce

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Wizz Air wprowadza od 1 grudnia br. szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich swoich załóg lotniczych i pokładowych lub regularne testy antygenowe PCR w szczególnych przypadkach - podała w środę węgierska linia lotnicza, która ma pięć swoich baz w Polsce. Priorytetem linii jest - jak podano - zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów i pracowników.
Grażyna J. Leśniak
01.09.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Rząd chce uregulować zbiegi tytułów do ubezpieczeń rolników

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Resort rolnictwa pracuje nad przepisami, które mają usunąć mankamenty ubezpieczeń społecznych rolników. Zapowiedź regulacji jest na tyle enigmatyczna, że nie wiadomo, czy rząd chce tylko uregulować świadczenia tzw. dwuzawodowców, czyli rolników ubezpieczonych w KRUS i w ZUS, czy także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy płacą KRUS
Grażyna J. Leśniak
01.09.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Do Izby Pracy Sądu Najwyższego wpłynęło pytanie prawne Sądu Okręgowego w Warszawie, które dotyczy wygaśnięcia stosunku pracy w służbie zagranicznej z powodu przyznania się pracownika do współpracy ze służbami bezpieczeństwa państwa. Sąd chce wiedzieć, czy może pominąć przepis ustawy, jeśli uzna, że jest on niezgodny z Konstytucją RP, gdy przepis ten przestał obowiązywać.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – to podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach” – podała we wtorek PIP.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2021
Prawo pracy BHP Budownictwo
Około 8 mln Polaków, według Finansowego Barometru ING, pracowało zdalnie w czasie pandemii. Natomiast według badania „Powrót firm do biura a pandemia COVID-19” zrealizowanego przez Dailyfruits, ponad 70 proc. firm przewiduje powrót do pracy stacjonarnej. Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni wdrożyć kluczowe zasady bezpieczeństwa i odpowiednio poinstruować pracowników co do konieczności ich przestrzegania.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Resort rodziny i polityki społecznej twierdzi, że kontynuuje prace nad dwoma projektami ustaw, które przekazane mu zostały przez resort byłego już wicepremiera Gowina. Wkrótce przepisy o pracy zdalnej oraz o badaniu trzeźwości pracowników mają trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. Związkowcy chcą jednak, by zajęła się nimi Rada Dialogu Społecznego, zabiegają też o usunięcie z projektu całkowitej pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
31.08.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Umowa o pracę osoby pełniącej funkcję publiczną stanowi informację publiczną. Z jej treści mogą wynikać kwestie dotyczące dysponowania majątkiem publicznym oraz zasady działania danej jednostki. Nie oznacza to jednak, że wyłączona zostaje ochrona prywatności. Organ powinien ustalić czy wnioskowana informacja jest niezbędna z punktu widzenia celów prawa do informacji
Dorian Lesner
31.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy RODO

SN: Mniejsza nagroda roczna funkcjonariuszy w 2018 r.

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Brak przepisu przejściowego przy wprowadzaniu ustawy w życie nie zamyka pola interpretacji. Ustanie obowiązku składkowego na ubezpieczenie społeczne pracownika nie oznacza utraty obowiązku płacenia składek od nagrody rocznej, gdy funkcjonariusz Urzędu Celnego był zawodowo aktywny - taki jest sens uchwały Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższegp z 26 sierpnia br.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.08.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prace spawalnicze powinny być wykonywane przez osoby posiadające "Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia" albo "Świadectwo egzaminu spawacza" lub "Książkę spawacza". Uprawnienia spawalnicze są ważne trzy lub dwa lata, w zależności od materiału. Pod warunkiem jednak, że spawacz pracuje w zakresie swoich kwalifikacji w sposób ciągły. Istnieje możliwość ich przedłużenia.
Dorian Lesner
31.08.2021
Prawo pracy BHP
Konsultowany obecnie projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje niekorzystną dla sędziów i prokuratorów oraz innych pracowników wymiaru sprawiedliwości metodę obliczania wysokości wynagrodzeń w 2022 roku. Nie będzie wprawdzie formalnego zamrożenia, ale w praktyce zarobki tej grupy wzrosną niewiele lub wcale. Związki zawodowe w sądach i prokuraturze zapowiadają protesty.
Krzysztof Sobczak
30.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Polsce jest sześć systemów orzekania o niepełnosprawności: cztery w sprawie uprawnień do świadczeń rentowych, piąty - stopnia niepełnosprawności, a szósty – kształcenia specjalnego. Oznacza to konieczność badań obywateli przez różne zespoły orzecznicze, co w przypadku osób chorych wiąże się z dużymi utrudnieniami, zwłaszcza w pandemii.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2021
Pomoc społeczna Emerytury i renty
Ważna informacja dla rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu mające wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie emerytury bądź renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Limity będą niższe niż obecnie.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Spada zaangażowanie polskich pracowników, a ich nastrój się pogarsza - wynika z badań Kincentric. W najbliższych miesiącach, w Polsce widoczna będzie dalsza presja na wzrost wynagrodzeń napędzana wysoką inflacją i niskim poziomem bezrobocia. Eksperci twierdzą, że firmy będą musiały zmierzyć się z powikłaniami pocovidowymi: długotrwałymi skutkami stresu i zaburzeniami równowagi między pracą a życiem osobistym.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2021
Rynek HR
Pismo zawierające wypowiedzenie umowy o pracę zawierało różne daty. Natomiast wskazana w nim przyczyna nie była jasna, wyraźna i konkretna. Pracodawca twierdził, że brak możliwości dalszej współpracy wynikał z racjonalizacji zatrudnienia. Natomiast słuchany jako strona wskazywał na nieuczciwość pracownika. Podana przyczyna nie została więc uznana za rzeczywistą i prawdziwą.
Dorian Lesner
30.08.2021
Prawo pracy
Pracodawcy mają coraz większy problem z pracownikami, którzy przysługujące krwiodawcom dni wolne traktują jako sposób na wydłużenie weekendu. Prawnicy mówią już o potrzebie ograniczenia tego zjawiska. Najlepiej poprzez zmianę przepisów i wyraźne wskazanie, że dzień wolny jest udzielany pracownikowi za zgodą pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
30.08.2021
Prawo pracy Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Finansów ma plan: chce wprowadzić ulgę pracowniczą w PIT, ale tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Można by rzec – ustawodawcy wolno ustalać, komu i ile z tytułu ulgi podatkowej chce dać. Pytanie tylko, czy musi przy tym dyskryminować pozostałe osoby na rynku pracy. Bo zatrudnieni na umowach zlecenia ulgi nie dostaną, za to trwają przymiarki do tego, by zapłacili ZUS.
Grażyna J. Leśniak
28.08.2021
Prawo cywilne PIT Prawo pracy
Oszczędzanie w pracowniczych planach kapitałowych jest dobrowolne. To pracownik decyduje, czy chce być uczestnikiem tego programu, czy też nie. Co więcej, każdą swoją decyzję może w każdej chwili zmienić. I nie musi jej uzasadniać. Można więc przystąpić do PPK niejako na próbę, aby przekonać się w praktyce, czy oszczędzanie wspólnie z pracodawcą i państwem faktycznie się opłaca.
Małgorzata Jankowska
28.08.2021
Prawo pracy PPK
Finansowanie przez pracodawcę w jakikolwiek sposób wynagrodzenia z tytułu świadczenia na jego rzecz pracy przez pracownika na podstawie umowy zawartej z osobą trzecią zobowiązuje go do zapłacenia składek - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która zapadła na tle umowy dealera aut z firmą leasingową.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.08.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Żeby ponadprzeciętny nauczyciel mógł zaistnieć, dyrektor powinien mu pozwolić działać, tworzyć warunki do realizacji jego pomysłów, wspierać - mówi prof. Roman Leppert z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. I podkreśla, że konieczne jest tworzenie odpowiedniej kultury szkoły, choć obowiązujące przepisy w tym nie pomagają.
Beata Igielska
28.08.2021
Kadry w oświacie HR Zarządzanie oświatą
Funkcjonariusze mają problem z podwyższeniem emerytury, gdy pełnili służbę w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu. Bo sprawy, w których uczestniczyli, są po pewnym czasie brakowane/niszczone, co uniemożliwia wykazanie tego okresu jako szczególnie zagrażającego zdrowiu i życiu. Według RPO, akta osobowe funkcjonariusza powinny zawierać informacje
Grażyna J. Leśniak
27.08.2021
Emerytury i renty

Będzie podwyżka uposażeń funkcjonariuszy ABW

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Z 3,86 do 3,97 ma wzrosnąć wielokrotność kwoty bazowej stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Podwyżka ma urealnić jej wartość do rzeczywistej wysokości wynikającej z wielkości funduszu uposażeń funkcjonariuszy ujętej w ustawie budżetowej na rok 2021. Projekt rozporządzenia w tej sprawie właśnie został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2021
Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy
Jest roboczy projekt ustawy, która ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni. Weryfikacja będzie możliwa przy zastosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywaniu zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia.
Grażyna J. Leśniak
27.08.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Pojęcie "wykonuje pracę na rzecz pracodawcy" prowadzi do wniosku, że sprzedaż towarów pracodawcy przez zleceniodawcę z wykorzystaniem pracowników pracodawcy wiąże się z opłaceniem składek ZUS od umów zlecenia wykonywanych w internecie w domu - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.08.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne