ZUS: Łatwiej będzie potwierdzić zagraniczny staż pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Od lipca ZUS będzie wprowadzał system elektronicznej wymiany informacji EESSI, który ma usprawnić współpracę z zagranicznymi urzędami. Obecnie bywa z tym różnie i Zakład musi czekać na niektóre dokumenty od swoich europejskich odpowiedników nawet kilka miesięcy.
Paweł Żebrowski
26.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rząd przyjął projekt przewidujący zwolnienie od podatku dla młodych do 26 roku życia. Zdaniem ekspertów, nowa ulga dyskryminuje samozatrudnionych i osoby na umowach o dzieło. Nie wiadomo też, czy w roku podatkowym, w którym ukończony zostanie 26 rok życia, ulga będzie przysługiwała w całym roku, czy tylko do urodzin.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT

Student na zleceniu nie musi płacić składek

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Takie ubezpieczenie student posiada z racji „bycia studentem” - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Monika Sewastianowicz
25.06.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Od 25 czerwca obowiązuje nowy wzór protokołu powypadkowego - zgodny z RODO. Trafi do niego mniej danych poszkodowanego pracownika oraz jego pracodawcy. Na dokumencie nie trzeba już m.in. stawiać pieczęci, podawać numeru REGON pracodawcy czy miejsca urodzenia poszkodowanego.
Agnieszka Matłacz
25.06.2019
BHP RODO
Ruch Społeczny Kobiety na Działalności skarży się m.in. do RPO i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw na ZUS, że ten odbiera im prawo do niektórych świadczeń m.in. chorobowego i macierzyńskiego. - Nie ma mowy by Zakład ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową - podkreśla rzecznik ZUS
Paweł Żebrowski
25.06.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Określenie "rynek pracownika" to figura retoryczna stworzona przez pracodawców, żeby zwrócić uwagę na to, że jest większy problem z rekrutacją, w szczególnie w dużych miastach. W Polsce wciąż mamy problem m.in. z niepłatnymi nadgodzinami - wskazuje Łukasz Komuda
Paweł Żebrowski
25.06.2019
Rynek Prawo pracy
Ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również udostępnienie danemu pracownikowi paliwa. Nie stanowi ono odrębnego świadczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Grażyna J. Leśniak
25.06.2019
PIT
Firma, która kupuje swoim pracownikom miesięczne lub kwartalne bilety autobusowe, nie musi doliczać im dodatkowego dochodu i pobierać podatku. Wartość biletu nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki. Jest to kolejne korzystne dla pracowników stanowisko fiskusa w ostatnim czasie.
Krzysztof Koślicki
25.06.2019
PIT

Bez porozumienia w RDS ws. waloryzacji rent i emerytur

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Związkowcy chcą zmian w waloryzacji rent i emerytur. Wskazują, że jeszcze w 2002 r. minimalna emerytura stanowiła 70 proc. minimalnego wynagrodzenia, a w 2019 r. jest to zaledwie 48 proc. Z kolei strona pracodawców zwraca uwagę na niski wiek przechodzenia na emeryturę.
Paweł Żebrowski
24.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wynagrodzeniem nie jest tak naprawdę to, co oferuje pracodawca, ale to, co pracownicy odbierają jako korzyść z pracy. Dlatego firmy prześcigają się w pomysłach na benefity. Zmieniają się systemy wynagrodzeń i narzędzia motywacji. Niestety, część firm wyrzuca pieniądze w błoto, bo nie słucha potrzeb pracowników.
Agnieszka Matłacz
24.06.2019
HR
W ciągu ośmiu lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 40 proc. Tylko w czasie ostatniego roku pensje wzrosły o ponad 7 proc. - Płace w Polsce wciąż rosną w niedostatecznym tempie. Różnice w zarobkach w porównaniu do państw Unii Europejskiej wciąż wynoszą ok. 1/3 - wskazują związkowcy.
Paweł Żebrowski
24.06.2019
Prawo pracy HR
Każdy menedżer ma prawo do letniego urlopu, bo potrzebuje dodatkowych mocy i energii na czwarty kwartał, który bywa dla wielu biznesów kluczowy. Do odpoczynku warto się przygotować, bo kiedy menedżera nie ma, biznes ma toczyć się jak zwykle - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.
Beata Stefańska
22.06.2019
HR
Najnowsza interpretacja skarbówki potwierdza, że nie każde świadczenie od pracodawcy trzeba opodatkowywać. Przychodem nie jest np. obiad, który firma kupuje swoim pracownikom, jeśli muszą pracować w nadgodzinach. Nie ma znaczenia, że wartość posiłku można precyzyjnie określić i przypisać do konkretnej osoby.
Krzysztof Koślicki
22.06.2019
PIT
Postępująca automatyzacja może doprowadzić do drastycznego wzrostu zadłużenia państw, głównie z powodu wzrostu bezrobocia - podkreślono w raporcie Deutsche Bank Research. Zwiększone wpływy z podatku od firm nie pokryją spadku przychodów z tytułu podatku od osób fizycznych i ograniczenia składek na ubezpieczenia społeczne - wskazano.
Paweł Żebrowski
22.06.2019
Rynek Prawo pracy
Marzenia o wizycie na Bahamach można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Wiele polskich statków pływa pod tzw. wygodną banderą - zarejestrowane są w kojarzącym się z piratami Nassau, Panamie lub na Cyprze. Ta powszechna praktyka może nieść ze sobą konsekwencje prawne, np. gdy na statku dojdzie do popełnienia przestępstwa.
Monika Sewastianowicz
22.06.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze

ZUS pracuje na nowych serwerach

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
54 mln zł - tyle kosztują najnowsze serwery, na których od połowy czerwca pracuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pozwolą one na sprawniejszą i szybszą obsługę klientów.
Paweł Żebrowski
21.06.2019
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne
Przepisy bhp nie dopuszczają ograniczenia stosowania odzieży ochronnej w okresie letnim ze względu na wysokie temperatury - twierdzi specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz. Zwraca uwagę jednak, że tam gdzie tylko to możliwe, pracodawca powinien zastępować odzież wykonaną ze sztucznych tkanin taką z naturalnych materiałów.
Ambroziewicz Maciej
21.06.2019
Prawo pracy BHP
Zagraniczne certyfikaty ze szkolenia oraz licencje australijskie i amerykańskie, wydane na podstawie licencji polskiej nie są wystarczające, aby udowodnić czynną znajomość języka angielskiego - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę doświadczonego pilota samolotowego. Trzeba zdać egzamin - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.06.2019
Z przepisów prawa wynika, że obowiązek alimentacyjny względem rodzica obciąża dzieci, a dopiero w drugiej kolejności – wnuki. Obowiązek taki może być realizowany przez osobiste starania lub przez opłacanie wydatków na opiekę, jeśli dzieci osoby niepełnosprawnej nie mogą świadczyć opieki osobiście
Aleksandra Partyk
20.06.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
T-shirt i spodenki - już niedługo mogą stać się w wielu branżach oficjalnym strojem w pracy. Wszystko przez upały, które coraz częściej doskwierają pracownikom. Niektóre zawody, gdzie jest używana odzież ochronna, nie mogą jednak liczyć na zmiany, ponieważ nie pozwalają na to przepisy bhp.
Paweł Żebrowski
20.06.2019
Prawo pracy HR

Łatwo będzie wyjąć pieniądze z PPK - ustawa do zmiany?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych została napisana niechlujnie. Np. w przypadku poważnej choroby pracownik będzie mógł wypłacić część swoich środków bez żadnych opłat, opierając się na zaświadczeniu stomatologa lub lekarza rodzinnego - wskazują niektórzy eksperci.
Paweł Żebrowski
19.06.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Dostosowanie podstaw programowych w szkołach do nowoczesnej gospodarki, zmiany w Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji, zachowanie górnego limitu składek na ZUS, wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi z 6 do 18 miesięcy - to tylko niektóre postulowane przez Konfederację Lewiatan zmiany
Paweł Żebrowski
19.06.2019
Prawo pracy HR

Uchwała wyjaśni, co dalej z celnikami po reformie KAS

Doradca podatkowy Administracja publiczna
NSA rozstrzygnie, czy przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia i przekształcenie dotychczasowego stosunku służby w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę wymaga wydania decyzji o zakończeniu stosunku służbowego. Zdania na ten temat są podzielone. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 1 lipca br.
Grażyna J. Leśniak
19.06.2019
Doradca podatkowy Administracja publiczna
Dodatek ma objąć ok 500 tys. osób. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd chce, aby projekt ustawy w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych był jak najszybciej procedowany.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Pomoc społeczna
Na ten cel przeznaczono w tym roku 20 mln zł. Od przyszłego roku na podwyżki ma trafić 48 mln zł - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Zapowiedzi o podwyżkach nie kończą jednak protestu - poinformował zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Rynek Prawo pracy

ZUS wysyła ponad 20 mln listów

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Nawet jedna składka emerytalna wystarczy, by znaleźć się w gronie odbiorców listu z ZUS. Zakład rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji z informacją o stanie konta ubezpieczonego, która trafi do ok. 20,5 milionów Polaków. W ten sposób będzie można zweryfikować czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS: Są rekordowe zasiłki macierzyńskie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało częściowo ukrócone. Zdarzają się jednak nieprawidłowości przy pracy na etacie.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zachowanie funkcjonariusza Straży Granicznej było nieprawidłowe, gdyż jeden funkcjonariusz miał obowiązek patrolować most w Dorohusku, a drugi mógł pozostawać w pomieszczeniu. Przerwę należy zgłosić dowódcy, a nie drzemać na służbie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2019
Prawo pracy
Co trzeci pracujący w Polsce obywatel Ukrainy już planuje podjęcie zatrudnienia w Niemczech, ale jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie. Jednak 45 proc. z nich planuje kontynuację swojej kariery zawodowej w innych państwach - wynika z badania
Paweł Żebrowski
17.06.2019
Rynek Prawo pracy
Śląskie, małopolskie, lubelskie, podkarpackie, pomorskie i mazowieckie – m.in. te województwa odwiedzą w najbliższych dniach ministrowie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Będą wyjaśniać m.in. jak złożyć wniosek o "500 plus" i na czym polegają zmiany w programie.
Paweł Żebrowski
17.06.2019
Pomoc społeczna Rynek
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski