Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia. Takie rozwiązanie wprowadzono na mocy rządowej specustawy. - Już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury, która znacznie usprawniła i przyspieszyła proces zatrudniania. Dziś osoby te otrzymują pensję, dzięki której mogą utrzymać siebie i swoje rodziny – przekazała szefowa MRiPS.

Jak podkreśliła Marlena Maląg, te 252 tys. osób to pracownicy zatrudnieni w ostatnich miesiącach, już po agresji Federacji Rosyjskiej. Obywatele Ukrainy jednak już od lat zajmują ważne miejsce na polskim rynku pracy, uzupełniają braki kadrowe w wielu branżach i wspierają naszą gospodarkę. - Pod koniec ubiegłego miesiąca do ubezpieczeń rentowych i emerytalnego zgłoszonych było niemal 715 tys. pracowników z Ukrainy – dodała.

Według MRiPS, sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo dobra i stabilna. - Jesteśmy w gronie unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia. Pracodawcy cały czas zgłaszają do urzędów pracy informacje o kolejnych wolnych miejscach pracy i aktywizacji zawodowej – na koniec maja urzędy dysponowały niemal 87 tys. takich ofert – twierdzi Maląg.

Czytaj również: Specustawa nie pozwala Ukraińcom na legalną pracę zdalną dla firm spoza Polski>>

Gdzie szukać pomocy w sprawie pracy?

Ministerstwo przypomina, że osoby, które z różnych powodów nie potrafią samodzielnie znaleźć pracy, mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu mogą skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i ze szkoleń (również z języka polskiego). Obywatele Ukrainy mogą także szukać pracy przez stronę internetową www.pomagamukrainie.pl, przez portal zielona linia – https://zielonalinia.gov.pl/ oraz infolinię 19-524, a także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.praca.gov.pl. Przydatne informacje, także w języku ukraińskim, są na stronach centralnej bazy ofert pracy https://oferty.praca.gov.pl.