Prawo.pl

Nowa składka zdrowotna uderzy w lekarzy na kontraktach

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład
Ministerstwo Zdrowia chwali się podwyżką wynagrodzenia minimalnego w ochronie zdrowia. Ale gdy dojdzie do projektowanego oskładkowania umów, dochody medyków znacząco spadną. Bo zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej przedstawione w Polskim Ładzie oznaczają, że lekarze i pielęgniarki pracujący na kontraktach będą zarabiać mniej o blisko 8 pkt. procentowych.
Jolanta Ojczyk
20.05.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład
Pracodawcy coraz chętniej sięgają po skargi kasacyjne w sprawach zwolnionych pracowników i żądają od nich zabezpieczenia wynagrodzeń, jakie byli zmuszeni wypłacić im wskutek zapadłych wyroków. Dla zatrudnionych oznacza to czekanie dwa lata dłużej na rozstrzygnięcie sprawy, która może przecież znów wrócić do sądu niższej instancji. W tym czasie spada realna wartość świadczeń, o które walczą.
Grażyna J. Leśniak
20.05.2021
Prawo pracy

Bon turystyczny jeszcze do wykorzystania

Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Dużymi krokami zbliżają się wakacje. To dobry moment, by zaplanować wypoczynek dziecka i wykorzystać bon turystyczny. Od stycznia 2020 roku całym kraju aktywowano 1,4 mln bonów na 4 mln przyznanych, w tym w województwie śląskim - na 466 tys. bonów aktywowano ponad 201 tys. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku – przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
19.05.2021
Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Trybunał Konstytucyjny 25 maja w pełnym składzie ma rozstrzygnąć, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej b. funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Możliwe, że tym wyrokiem TK będzie próbował zamknąć głośną sprawę obniżenia emerytur i rent byłym funkcjonariuszom w ogóle, której do dziś nie rozstrzygnął.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.05.2021
Emerytury i renty
Zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany w składce zdrowotnej oznaczają dla firm małych i większych, ale także dla ogromnej rzeszy specjalistów, wzrost obciążeń, który pogorszy warunki prowadzenia działalności, inwestycji, ale także świadczenie pracy - uważa Konfederacja Lewiatan. Natomiast pozytywnie ocenia zapowiedź reformy usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.05.2021
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Zarządzanie
Ograniczenia związane z pandemią zmieniły sposób świadczenia pracy. Biura opustoszały, miejscem pracy dla wielu osób stał się ich dom. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2020 roku w UE 12,3 proc. osób pomiędzy 15 a 64 pracowało z domu. Najwięcej w Finlandii, bo ponad 25 proc. Polska jest poniżej unijnej średniej z wynikiem 8,9 proc.,
Agnieszka Matłacz
18.05.2021
Prawo pracy
Rząd szykuje duże zmiany w składce zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają płacić ją na takich zasadach jak pracownicy, ale nie będą mogli jej odliczyć od podatku, co podniesie zobowiązania wobec państwa. Z tym, że dla zarabiających do 11 tys. zł miesięcznie - ma być wprowadzona specjalna ulga, która zlikwiduje ten negatywny efekt.
Jolanta Ojczyk
18.05.2021
Finansowanie zdrowia Polski Ład
Najważniejsze bariery w rozwoju Pracowniczych Planów Kapitałowych to brak zaufania oraz brak wiedzy i sprawności finansowej potencjalnych uczestników – uważają przedstawiciele instytucji finansowych. Ich zdaniem, potrzebne jest wprowadzenie obowiązku przekazywania danych kontaktowych instytucjom zarządzającym, zwolnień podatkowych dla pracowników od wpłat pracodawcy
Regina Skibińska
18.05.2021
Domowe finanse Prawo pracy PPK
Zapowiadany Polskim Ładzie zerowy PIT dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się dalej pracować i nie pobierać emerytury, może zaskoczyć jej beneficjentów. Osoby, które na to się zdecydują, na rękę będą dostawać tyle samo, a jeśli nie dożyją emerytury - ich rodzina nic nie otrzyma. Rzecznik rządu uspokaja: seniorzy nie zapłacą podatku do wysokości progu podatkowego, czyli 120 tys. zł.
Grażyna J. Leśniak
18.05.2021
Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Od poniedziałku rozpoczęły się szczepienia w firmach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Rusza pilotaż szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Od najbliższego poniedziałku rozpoczęły się normalne szczepienia - poinformował w poniedziałek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podał, dotąd zgłosiło się 900 firm.
Grażyna J. Leśniak
17.05.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Wyrok sądu potwierdzający, że przedsiębiorcza kobieta nie podlegała ubezpieczeniom społecznym wcale nie oznacza, że ZUS zwróci jej zapłacone przez nią składki - w czasie, gdy nie była ubezpieczona. Zakład nie zwraca nienależnie wpłaconych kwot z automatu, ale nie przeszkadza mu to domagać się wypłaconych zasiłków. Zdaniem ekspertów, zwrot nadpłaty powinien być w takiej sytuacji formalnością,
Grażyna J. Leśniak
17.05.2021
Ubezpieczenia społeczne
Wypłacanie przez pracodawców ryczałtu pokrywającego koszty pracy w domu przewiduje projekt ustawy regulujący pracę zdalną – poinformował wicepremier Jarosław Gowin. W przyszłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zamierza przekazać go do konsultacji publicznej i uzgodnień resortowych.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2021
Prawo pracy BHP
Emerytura bez podatku dla świadczeń poniżej 2,5 tys. zł to dodatkowe rozwiązanie, trzynastki będą nadal wypłacane – zapewnia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Poinformowała, że zmiany w opodatkowaniu rent i emerytur mają obowiązywać od przyszłego roku.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2021
Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład
Polski Ład oceniamy z ostrożnym optymizmem, wiele zaproponowanych rozwiązań wychodzi naprzeciw naszym postulatom, ale czekamy na szczegóły - oświadczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Pozytywnie ocenił m.in. zapowiedź zmian podatkowych, zabrakło mu natomiast poruszenia kwestii emerytur stażowych.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2021
Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

BCC: Polski Ład – czyli jak rosną podatki

Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Program podatkowy zakłada poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych, co należy ocenić pozytywnie. Kwota wolna 30 tys. zł jest jak najbardziej zasadna. Również zwiększenie progu podatkowego do 120 tys. zł jest ważnym krokiem. Przez ostatnie 12 lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 70 proc., a tym samym podatnicy szybciej byli opodatkowani wyższą stawką 32 proc.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2021
Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Emerytura i renta do 2,5 tys. złotych bez podatku oraz wprowadzenie zwolnienia od podatku dla emerytów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się dalej pracować, nie pobierając przy tym emerytury, to propozycja dla emerytów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, prezentując w sobotę elementy Polskiego Ładu.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2021
Polski Ład

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.
Krzysztof Sobczak
15.05.2021
Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład
Praca zdalna, elastyczne formy pracy i zniesienie umów śmieciowych to główne założenia Polskiego Ładu, jakie zaprezentował w sobotę Jarosław Kaczyński, prezes PiS na konwencji programowej tej partii. Podkreślał, że dzięki temu w kieszeni kilkunastu milionów Polaków ma pozostać dodatkowo około 18 mld złotych.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2021
Prawo pracy
W 2020 roku wystawiono 5,1 tys. zwolnień lekarskich z powodu nadużycia alkoholu. To o 58,4 proc. zwolnień mniej niż w 2019 roku. Pytanie, czy Polacy pili mniej, czy może leczyli kaca np. w pracy zdalnej. Zdaniem ekspertów, powodem może też być korzystanie przez pracowników z innych świadczeń, np. zwolnienia na kwarantannie czy dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Grażyna J. Leśniak
15.05.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Płaca minimalna musi, pełniąc funkcję ochronną, uwzględniać realia gospodarcze. W okresie, gdy gospodarka wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19, podwyżka minimalnego wynagrodzenia powinna brać pod uwagę kondycję firm, które z trudem radzą sobie z utrzymaniem biznesu. Każdy znaczący wzrost kosztów działalności może oznaczać trudności z utrzymaniem zatrudnienia
Grażyna J. Leśniak
14.05.2021
Prawo pracy
36 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce chciałoby się zaszczepić w naszym kraju przeciwko COVID-19 – wynika z badania socjologicznego „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” przeprowadzonego w kwietniu i maju 2021 przez agencję EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2021
Prawo pracy Koronawirus szczepienia
Od stycznia do marca br. na Pracuj.pl zamieszczono o 48 proc. więcej ofert pracy niż rok wcześniej. W przypadku serwisu OLX liczba takich ogłoszeń wzrosła o przeszło 11 proc., a w portalu Praca.pl spadła o 4 proc. Pracodawcy szukali głównie specjalistów do spraw handlu i sprzedaży, na stanowiska związane z produkcją oraz informatyków.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2021
Prawo pracy
Czy trzeba tworzyć nową instytucję delegata związkowego, aby w firmach, w których nie ma związków zawodowych, reprezentował interesy pracowników, czy może wystarczy zagwarantować przedstawicielom pracowników namiastkę ochrony? Eksperci są podzieleni. Tymczasem może być coraz więcej sytuacji, w których pracownikom będzie potrzebna ochrona.
Grażyna J. Leśniak
14.05.2021
Prawo pracy
Proces reorganizacji powinien zostać przeprowadzony rzetelnie, z uwzględnieniem specyfiki danego przedsiębiorcy i wykorzystywanego do działalności majątku. Postanowienia umowy outsourcingu powinny zostać sformułowane na tyle precyzyjnie, aby uniknąć wątpliwości co do hierarchii pracowników, zakresu i sposobu świadczonych usług czy odpowiedzialności obu podmiotów
Olga Łata
14.05.2021
Prawo pracy Zarządzanie
Przygotowany przez grupę posłów projekt zakłada przyznanie prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą prawa do urlopu wypoczynkowego oraz możliwości dobrowolnego krótkotrwałego zawieszenia działalności na czas tego urlopu. Wprowadzenie zmiany w tym zakresie byłoby korzystne dla samozatrudnionych - pisze radca prawny Magdalena Kupczyk-Czerniawska.
Magdalena Kupczyk-Czerniawska
14.05.2021
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Przepis, z którego wynika, że pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek, jeśli pracownik wykonuje prace na jego rzecz w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią, jest zgodny z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Przepis zaskarżyły organizacje pracodawców.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sąd Rejonowy w Warszawie wydał 6 maja br. korzystny wyrok dla b. pracownika jednego z ministerstw, który został zwolniony ze względu na treść wpisów publikowanych na prywatnym profilu w mediach społecznościowych. Według sądu, uwzględnienie stanowiska pracodawcy doprowadziłoby do nadmiernego ograniczenia wolności wypowiedzi pracownika,
Grażyna J. Leśniak
13.05.2021
Prawo pracy
OPZZ proponuje, aby w 2022 roku płaca minimalna wzrosła o co najmniej 500 zł netto. Zdaniem związku, można to osiągnąć hybrydowo: poprzez obniżenie klina podatkowego o 250 zł oraz nominalny wzrost minimalnej płacy o tę samą wartość. OPZZ oczekuje, że „Nowy Polski Ład” zapewni pracownikom godną płacę minimalną w wysokości co najmniej 2562 zł netto.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2021
Prawo pracy
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomii wynika, że ponad 6 proc. Polaków otrzymuje pensje lub fragmenty wynagrodzenia „pod stołem”. Taka skala zjawiska może zaskakiwać. Eksperci stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom przyznają, że wzrost takiej formuły rozliczeń może wynikać z kłopotów przedsiębiorców w czasie pandemii koronawirusa.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2021
Prawo pracy
W najbliższą niedzielę wchodzi w życie ważna zmiana dotycząca zgłoszeń do ubezpieczeń. W dokumentach zgłoszeniowych - ZUS ZUA i ZUS ZZA – trzeba będzie wykazywać kod wykonywanego zawodu. Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych pozwoli to na oszacowanie, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach.
Grażyna J. Leśniak
13.05.2021
Ubezpieczenia społeczne