Rozszerzenie działalności fundacji o mediacje zapewni zwolnienie z VAT

VAT

Pośredniczenie w sporze ma ułatwić stronom dojście do porozumienia, dlatego jedna z działających fundacji zdecydowała się rozszerzyć prowadzoną działalność. Jeżeli osiągnięte dodatkowo przychody spowodują przekroczenie kwoty 200 tys. zł, fundacja nie skorzysta ze zwolnienia z VAT. Możliwość korzystania ze zwolnienia jest uwarunkowana graniczną kwotą, ale i rodzajem działalności, jaką prowadzi fundacja.

25.07.2024

Trudniej o ryczałt 8,5 proc. Fiskus odmawia kolejnym branżom

PIT

Fiskus coraz bardziej ogranicza prawo do stawki 8,5 proc. ryczałtu. Ostatnio zmienił na niekorzyść podatników zdanie w sprawie opodatkowania usług doradztwa związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw. Przez lata zgadzał się, że można je rozliczać według stawki 8,5 proc. Teraz twierdzi, że właściwa jest stawka 15 proc. Wcześniej zmienił stanowisko w sprawie stawki 8,5 proc. dla usług IT.

23.07.2024

Emerytka wynajmująca pokój w mieszkaniu też musi rozliczyć PIT

Domowe finanse PIT

Dla wielu emerytów sposobem na dodatkowy zarobek jest wynajem pokoju w domu czy mieszkaniu, w którym sami mieszkają. Pojawia się pytanie, jak należy rozliczyć podatek dochodowy, gdy wynajem pokoju ma charakter okazjonalny, np. na kilka dni czy miesiąc. Skarbówka potwierdza, że niezależnie od tego, na jaki okres właściciel udostępnia pokój, jest to najem prywatny. Emeryt rozlicza się więc ryczałtem według stawek 8,5 i 12,5 proc.

20.07.2024

Fiskus coraz częściej zmienia zdanie na niekorzyść podatników

Ordynacja PIT VAT Doradca podatkowy

Od początku roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił z urzędu blisko 30 interpretacji indywidualnych, nawet po kilku latach od ich wydania. Zaostrzył stanowisko w sprawie m.in. ulgi termomodernizacyjnej na wymianę dachu oraz VAT od usług dietetycznych, złagodził natomiast w sprawie obliczania daniny solidarnościowej. Zmiana na korzyść oznacza możliwość odzyskania nadpłaconego podatku. Jeśli interpretacja zmienia się na niekorzyść, konieczna może być dopłata podatku.

18.07.2024

Przedsiębiorca też sprzeda mieszkanie bez podatku

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej można sprzedać bez podatku po upływie pięciu lat od nabycia - potwierdza skarbówka w interpretacjach. To oznacza, że taka transakcja jest traktowana tak samo jak sprzedaż prywatna. Nie ma też ma znaczenia, że lokal był wcześniej amortyzowany. Preferencyjne zasady nie dotyczą już jednak gruntów.

10.07.2024

Skarbówka uderza w „fikcyjne samozatrudnienie”

PIT

Spółka zmieniająca umowy o pracę na umowy B2B podejmuje działania sztuczne, mające na celu wyłącznie korzyści podatkowe - tak szef KAS uzasadnił odmowę wydania opinii zabezpieczającej w tym zakresie. W jego ocenie przejście pracowników na działalność gospodarczą byłoby „fikcyjnym samozatrudnieniem”, sprzecznym z przepisami podatkowymi. Powstaje pytanie, w jaki sposób takie stanowisko wpłynie na praktykę fiskusa w stosunku do innych pracodawców.

02.07.2024

Świadczenia rodzinne ze Stanów Zjednoczonych bez podatku

PIT

Dla wielu świadczeniobiorców otrzymujących wsparcie finansowe z innego kraju skomplikowanym staje się jego opodatkowanie. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, nie ma obowiązku zapłaty podatku od świadczenia rodzinnego otrzymywanego przez członka rodziny osoby ubezpieczonej. Co pokazuje niedawna interpretacja podatkowa, nie ma również obowiązku wykazywania tego świadczenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

30.06.2024

Kurator spadku sprzeda mieszkanie bez PIT

PIT

Kurator sądowy spadku nie przejmuje funkcji podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sprzedaży nieruchomości na rzecz spadkobierców. Reprezentuje interesy spadkobierców, czuwa nad całością spadku, ale nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży prawa do lokalu mieszkalnego. Tym bardziej w sytuacji, kiedy spadkobiercy jeszcze nie są znani.

30.06.2024

Dofinansowanie do wypoczynku dziecka pracownika z ZFŚS bez podatku

PIT

Nie każda dopłata do wypoczynku może korzystać ze zwolnienia z PIT, a tylko taka, która związana jest z wypoczynkiem zorganizowanym - przez odpowiedni podmiot prowadzący działalność w tym zakresie lub też statutowo zajmujący się tego typu działalnością. Zwolnieniem przedmiotowym objęta jest jedynie ta część dofinansowania, która faktycznie wydatkowana została na wypoczynek niepełnoletniego dziecka.

29.06.2024

Żona nie ma ulgi mieszkaniowej, jeśli spłaci kredyt męża

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Spłata kredytu na nabycie nieruchomości, który został zaciągnięty przez męża, nie stanowi dla żony wydatku na własne cele mieszkaniowe. Nie ma znaczenia, że żona była poręczycielem tego zobowiązania. Prawo do ulgi mieszkaniowej daje tylko spłata kredytu zaciągniętego przez podatnika, nie jego małżonka.

29.06.2024

Fundacja rodzinna małżonków jednak zwolniona z PIT – fiskus zmienia zdanie

Ordynacja PIT Fundacja Rodzinna

Skarbówka naprawia swój błąd dotyczący opodatkowania małżonków zakładających wspólną fundację rodzinną. Dyrektor KIS zmienił interpretacje na korzyść podatników. Teraz przyznał rację fundatorom, że otrzymywane przez nich wypłaty z fundacji będą w całości zwolnione z PIT. Według ekspertów takie stanowisko przywraca sens fundacji rodzinnej i zapobiega sztucznemu dzieleniu majątku.

28.06.2024

Trudniej o ulgę termomodernizacyjną - fiskus zmienił zdanie

Domowe finanse PIT

Właściciel domu nie odliczy wydatków na wymianę pokrycia dachowego i okien dachowych - szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienia z urzędu interpretacje dotyczące ulgi termomodernizacynej na niekorzyść podatników. Teraz argumentuje, że wymiany pokrycia i dachówek nie ma w katalogu wydatków objętych ulgą. Czy zmiana interpretacji oznacza konieczność dopłaty podatku? To zależy od konkretnej sytuacji.

25.06.2024

Wydatki za usługi fryzjerskie i kosmetyczne nie są kosztem podatkowym

PIT

Wydatki na usługi fryzjerskie oraz usługi kosmetyczne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności. Skarbówka przyznaje, że przedsiębiorca musi dbać o swój wizerunek, ale wydatki te mają charakter wydatków osobistych i nie mogą stanowić kosztów podatkowych firmy.

21.06.2024

Niepełnosprawny odliczy ulgę rehabilitacyjną na zakup telefonu i laptopa

PIT Niepelnosprawność

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na zakup elektroniki dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna przysługuje na telefon, laptop czy smartwatch, wykorzystywane np. przy dużej wadzie wzroku czy cukrzycy. Wystarczy na "zwykłym" sprzęcie zainstalować specjalne oprogramowanie lub aplikację, by sprzęt ten zyskał indywidualny charakter.

15.06.2024

Bloger zbierający datki w internecie ryzykuje spór z fiskusem

PIT VAT Podatek od spadków i darowizn

Skarbówka wydaje kolejne interpretacje, zgodnie z którymi blogerzy i youtuberzy zbierający pieniądze od internautów powinni rozliczać PIT. Wcześniej organy podatkowe uważały, że tego typu datki to darowizna, która często jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Nie ma też pewności, czy internetowi twórcy powinni płacić VAT od zrzutek, tu także stanowisko jest niejednolite. Eksperci ostrzegają, że rozliczenia stają się coraz częściej przedmiotem sporów.

06.06.2024

Fiskus daje zielone światło dla zagranicznych inwestycji fundacji rodzinnych

CIT PIT Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna i jej beneficjenci są zwolnieni z podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC). Nie rozliczają się z fiskusem, jeśli fundacja nabędzie udziały w spółce spełniającej kryteria CFC i otrzyma dywidendę – potwierdza skarbówka. Eksperci zwracają uwagę, że mimo tak korzystnego stanowiska, warto zachować ostrożność i lepiej wystąpić o własną interpretację.

04.06.2024

Park narodowy też ma prawo odliczyć VAT

VAT

Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami jest uzależniona od wykorzystywania, odpowiednio, usług lub towarów do czynności opodatkowanych VAT. Każdego podatnika VAT obowiązuje ta sama zasada. Jak pokazuje ostatnie stanowisko dyrektora KIS - zasada dotyczy również parku narodowego, który realizuje projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej.

31.05.2024

Parafia to nie podatnik, nie odliczy VAT

VAT

Z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług może skorzystać podmiot, który spełnia przesłanki umożliwiające uznanie go (dla tej czynności) za podatnika VAT, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takiego prawa nie ma podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego, jaką jest parafia, która nie podatnikiem VAT.

28.05.2024

Przekazanie przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej nie podlega VAT

VAT Fundacja Rodzinna

Przekazanie majątku przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej może wiązać się z pewnymi obowiązkami na gruncie podatku od towarów i usług. O ile jednak do fundacji rodzinnej przekazywany jest cały majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zorganizowana część przedsiębiorstwa, obowiązek podatkowy nie powstanie.

28.05.2024

Czy powiat realizujący zadania własne jest podatnikiem VAT

Finanse samorządów VAT

Nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa. W konsekwencji czynności dokonywane przez powiat w ramach wykonywania zadań własnych, nie stanowią czynności podlegających VAT. Jednak jak każda zasada, również ta ma swoje wyjątki.

27.05.2024