Czy nieruchomość wycofaną z działalności gospodarczej można sprzedać bez PIT

PIT Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą we własnym domu nie zapłaci PIT, jeśli sprzeda nieruchomość po upływie pięciu lat od jej nabycia. Nie ma znaczenia, że wprowadził ją do ewidencji środków trwałych - potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki. Eksperci podkreślają, że to bardzo korzystne dla podatników stanowisko, bowiem wycofanie nieruchomości z firmy i jej późniejsze zbycie nie oznacza powstania przychodów z tej działalności.

29.01.2025

Wynajem może realizować cel mieszkaniowy dla celów PIT

Domowe finanse PIT Nieruchomości

Środki finansowe uzyskane ze sprzedaży mieszkania otrzymanego w drodze darowizny mogą zostać wykorzystane, na mocy ulgi mieszkaniowej, na spłatę posiadanego kredytu mieszkaniowego. Przepisy nie określają, kiedy i jak długo podatnik powinien mieszkać w nabytym lokalu mieszkalnym, żeby nastąpiła realizacja celu mieszkaniowego. Najem mieszkania nie ogranicza prawa do ulgi, podatnik może w nim zamieszkać po upływie określonego czasu.

25.01.2025

Jak opodatkować wypłatę zysku w estońskim CIT - fiskus zmienia stanowisko

CIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił zdanie w sprawie wypłaty zysków i zaliczek na poczet zysku w reżimie estońskiego CIT. Konkluzje wynikające z najnowszej interpretacji są rewolucyjne, przewiduje ona zupełnie odmienne niż dotychczas (mniej korzystne) zasady opodatkowania wypłat ze spółki do wspólników – pisze Sergiusz Felbur, doradca podatkowy z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb Sp.k.

20.01.2025

Czy prezes płaci PIT, jeśli firma sfinansuje mu naukę języka

PIT Spółki

Sfinansowane przez spółkę lekcje języka polskiego dla pochodzącego z zagranicy członka zarządu nie stanowią dla niego przychodu z nieodpłatnych świadczeń. To w interesie pracodawcy leży, by członek zarządu porozumiewał się po polsku. Na spółce nie ciążą więc obowiązki płatnika w zakresie poboru PIT od tych świadczeń - potwierdzają interpretacje podatkowe wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

30.12.2024

Jak rozliczyć sprzedaż wirtualnych przedmiotów 

VAT

Sprzedaż wirtualnych przedmiotów za pośrednictwem portali nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT i powinna zostać zaklasyfikowana jako usługa elektroniczna, o której mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o VAT. W tej sytuacji to portale, a nie przedsiębiorca sprzedający przedmioty, powinny być traktowane jako podatnicy VAT w transakcji sprzedaży z kupującymi.

27.12.2024

Student zwolniony z opłat semestralnych nie płaci podatku

PIT Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Zwolnienie studenta z pobieranych przez uczelnię opłat, które nastąpiło na warunkach i w trybie określonym w zarządzeniu rektora (wewnętrznym akcie prawnym uczelni), nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Nie skutkuje więc powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu. W konsekwencji uczelnia nie ma obowiązku wystawienia informacji PIT-11.

16.11.2024

Darowiznę trzeba przekazać bezpośrednio i na konto

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Fiskus zaostrzył stanowisko w sprawie zwolnienia z podatku rodzinnych darowizn, przez co wiele osób wpada w pułapkę. Jeśli dziecko obdarowane przez rodzica chce uniknąć daniny, musi otrzymać pieniądze przelewem, nie w gotówce. Nie wystarczy, że samo je wpłaci na swój rachunek. Uważać trzeba też przy zakupie mieszkania. Dziecko zapłaci podatek, jeśli rodzic wpłaci pieniądze bezpośrednio na konto sprzedającego nieruchomość. Zdaniem ekspertów to zbyt rygorystycznego stanowisko.

06.10.2024

By darowizna była zwolniona z podatku, musi trafić na konto dziecka

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn

Rodzic, który chce przekazać dorosłemu dziecku darowiznę na zakup samochodu, powinien pamiętać o warunkach zwolnienia z podatku. Jeśli darowizna ma korzystać ze zwolnienia, musi być przelana na konto bankowe dziecka, a nie bezpośrednio dealerowi samochodowemu (sprzedawcy auta) oraz zgłoszona urzędowi skarbowemu. Takie warunki dotyczą darowizn o wartości ponad 36 120 złotych.

05.10.2024

Jak ewidencjonować opłatę plastikową na paragonie fiskalnym?

VAT Doradca podatkowy

Wielu sprzedawców pakuje produkty w plastikowe opakowania, od których pobiera tzw. opłatę plastikową. Jak ją ująć na paragonie? Opłata powinna zostać wliczona w cenę sprzedawanego towaru, a stawka VAT powinna odpowiadać stawce przewidzianej dla tego towaru. Pobrana opłata powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej wraz z ceną danego produktu w jednej pozycji na paragonie.

14.09.2024

Pracodawca odliczy koszt okularów pracownika, ale nie swoich

PIT Małe i średnie firmy

Pracodawca może odliczyć wydatki na zakup okularów dla pracowników, ponieważ nie jest to dla niego wydatek o charakterze osobistym. Inaczej będzie w przypadku, gdy przedsiębiorca kupi okulary dla siebie. Tego wydatku nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie ma on związku z przychodami z działalności gospodarczej - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

01.09.2024

Zwrot nadpłaconego kapitału po ugodzie z bankiem nie podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe

Przychód podatkowy z innych źródeł występuje w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Kwota dodatkowa otrzymana przez kredytobiorcę na podstawie ugody z bankiem nie stanowi jednak przychodu podatkowego – nie spowoduje faktycznego przyrostu majątku kredytobiorcy, stanowi jedynie ekwiwalent poniesionych uprzednio wydatków. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

24.08.2024

Artysta udostępniający muzykę w Spotify zwolniony z VAT

VAT

Realizowane przez artystów muzyków usługi polegające na udzieleniu licencji do praw autorskich w celu udostępnienia twórczości w serwisie Spotify i innych platformach muzycznych, kiedy muzyk działa w charakterze indywidualnego twórcy lub artysty wykonawcy i otrzymuje wynagrodzenie w postaci honorarium, stanowią usługi kulturalne. Usługi te podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

23.08.2024

Opłata za przesyłkę nie jest przychodem sprzedawcy

PIT Małe i średnie firmy

Środki pieniężne, które kupujący wpłaca na rachunek bankowy sprzedawcy prowadzącego sklep internetowy, by pokryć koszty przesyłki nabytego towaru, nie stanowią dla sprzedawcy przychodu opodatkowanego ryczałtem ewidencjonowanym. Sprzedawca działa w tej sytuacji jako pełnomocnik klienta. Jego przychodem może być jednak ewentualna nadwyżka, która zostaje po opłaceniu przesyłki.

22.08.2024

Nie każda wpłata na IKZE może zostać zwolniona z PIT

Domowe finanse PIT

Od ponad dekady, obok indywidualnego konta emerytalnego IKE, funkcjonuje indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE. Mimo że są to rozwiązania praktycznie tożsame, IKZE wyróżnia się zastosowaniem preferencji podatkowej, polegającej na odliczeniu od podstawy opodatkowania PIT wpłat na indywidualne konto. Co jednak ciekawe, nie każda wpłata na konto podlega zwolnieniu z podatku dochodowego.

14.08.2024

Zwolnienie z PCC także dla tych, którzy mają inne nieruchomości

Nieruchomości PCC

Kupujący pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli spełnią ustawowe warunki. Dyrektor KIS potwierdza w interpretacjach, że nabywca nie traci prawa do zwolnienia, jeśli ma działkę z budynkiem gospodarczym. Nie zapłaci też podatku, jeśli nabył wcześniej w spadku udziały w kilku nieruchomościach, ale w żadnej nie ma więcej niż 50 proc.

03.08.2024

Darowizna poleasingowego auta pozwoli uniknąć podatku

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Dla przedsiębiorcy, który wykupił samochód z leasingu, korzystniejsze od sprzedaży może być przekazanie auta w darowiźnie np. małżonkowi czy dziecku. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że przedsiębiorca uniknie wówczas podatku dochodowego, bez czekania obowiązkowych sześciu lat. Po spełnieniu odpowiednich warunków, od takiej darowizny nie trzeba też płacić VAT.

01.08.2024

Darowany dług trzeba rozliczyć jak darowiznę

Podatek od spadków i darowizn

Nabycie w drodze darowizny rzeczy lub praw majątkowych powyżej kwoty 36 120 zł przez najbliższą rodzinę jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Komplikacje pojawiają się, kiedy z darowizną wiąże się zwolnienie z długu. Według skarbówki taka czynność to nabycie prawa majątkowego tytułem darowizny, które po spełnieniu ustawowych warunków będzie zwolnione z podatku.

31.07.2024

Pisarze na spotkaniach autorskich zwolnieni z VAT

VAT

Z opodatkowania VAT zwolnione jest świadczenie usług w zakresie przeprowadzania spotkań autorskich. Ważne jest jednak, żeby pisarka nie wykonywała usług wstępu - usług, które mimo że tożsame ze spotkaniami autorskimi, nie podlegają zwolnieniu z VAT. Kluczowe staje się rozpoznanie prawa wstępu związanego z biletami lub opłatą w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej.

30.07.2024

Polak wracający z Austrii skorzysta z ulgi

Domowe finanse PIT

Wolne od podatku dochodowego są przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Suma przychodów zwolnionych od podatku nie może jednak przekroczyć w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Ulga na powrót dotyczy wielu migrujących w poszukiwaniu pracy podatników, również tych osiągających przychody na terytorium Austrii.

27.07.2024

Można odliczyć VAT z faktury wystawionej przed zarejestrowaniem kontrahenta

VAT

Brak formalnej rejestracji podatnika do celów VAT nie wyklucza możliwości odliczenia podatku, o ile dokonana dostawa towarów bądź świadczenie usług miały rzeczywisty wymiar. Przesądzającym kryterium jest faktyczne wykonanie dostawy towarów lub świadczenie usług. Jeśli mamy do czynienia z rzeczywistymi zdarzeniami gospodarczymi, a wystawca faktur jedynie nie dopełnia formalnej rejestracji do celów VAT, nabywca odliczy podatek.

26.07.2024