WSA: Ustalenie parametrów poszczególnych anten to za mało

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Dla oceny czy inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko konieczne jest dokładne określenie parametrów zarówno poszczególnych anten, jak i całego przedsięwzięcia. Nie można bowiem wykluczyć, że nakładanie się wiązek emitowanego promieniowania spowoduje znaczne przekroczenie dopuszczalnych wielkości – orzekł WSA w Gliwicach.

12.07.2019

WSA: Uboczne nawadnianie gruntów leśnych nie zwalnia z opłat

Środowisko

Prawo wodne zwalnia od opłaty stałej podmioty, które pobierają wodę do celów rolniczych lub leśnych na potrzeby nawadniania gruntów i upraw. Musi to być jednak główny cel poboru, a nie jego efekt uboczny – zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

12.07.2019

Kary mniej szkodliwe dla branży odpadowej, monitoring wciąż groźny

Środowisko Prawo gospodarcze

Niskie grzywny nie pozbawią firmy pozwolenia na przetwarzanie i magazynowanie odpadów. By zniknąć z rynku trzeba będzie uzbierać w sumie 150 tys. zł  kar. Ponadto przepisy nie będą działały wstecz. Będą się liczyć tylko te kary wymierzone po wejściu w życie tzw. pakietu odpadowego. Nie zrezygnowano natomiast z przepisów dotyczących monitoringu on-line.

09.07.2019

Zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2 uchwalone

Środowisko

Polska finalizuje wdrażanie unijnych przepisów dotyczących handlu emisjami. Sejm uchwalił właśnie nowelizację ustawy w tej sprawie. Przy okazji wprowadza zamiany do krajowego systemu. Będzie m.in. więcej czasu na złożenie wyjaśnień do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

05.07.2019

Opłaty za niesegregowane odpady mogą być czterokrotnie wyższe

Środowisko

Osoby, które nie segregują śmieci, będą płacić wyższą stawkę niż ci, którzy segregują. Rada gminy zdecyduje, czy będzie to dwa, trzy czy cztery razy więcej. Właściciele nieruchomości niezamieszkałych samodzielnie sami wybiorą tego, kto odbierze od nich odpady. Takie zmiany zakłada uchwalona przez Sejm ustawa.

05.07.2019

Rząd chce uproszczeń w wydawaniu decyzji środowiskowych

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Usprawnienie postępowań administracyjnych i skrócenie procedur związanych z realizacją procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej - to główny cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie

03.07.2019

Uzyskanie decyzji środowiskowej ma być szybsze i tańsze

Środowisko Budownictwo

Inwestorzy nie będą musieli zabiegać o wypisy z rejestrów gruntów, etapowość przestanie być wymogiem do wydłużeniu terminu ważności decyzji środowiskowej. Takie zmiany zakłada między innymi przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji o ocenach oddziaływania na środowisko.

02.07.2019

Rząd: Prawo znaków towarowych, płace i informacja o środowisku

Środowisko Prawo cywilne Prawo pracy

Dzisiaj Rada Ministrów na swym wtorkowym posiedzeniu omówi projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej, projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, a także - projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.

02.07.2019

WSA: Obowiązek wykonania przeglądu ekologicznego musi być dobrze uzasadniony

Środowisko Prawo gospodarcze

Decyzja zobowiązująca do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego powinna wskazywać cel, któremu ma służyć. WSA w Gdańsku podkreślił, że nałożenie tego obowiązku powinno być uzasadnione brakiem możliwości udowodnienia negatywnego oddziaływania przy użyciu innych środków dowodowych.

01.07.2019

Będzie skuteczniejsza walka za smogiem - prezydent podpisał ustawę

Środowisko

Zarząd województwa ma monitorować postęp działań na rzecz ochrony powietrza w gminach i przygotowywać informacje dla ministra środowiska. Programy ochrony powietrza sejmiki będą musiały uchwalać wcześniej - zakłada ustawa podpisana właśnie przez prezydenta. Rząd liczy na przyspieszenie eliminacji zagrożeń związanych z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

29.06.2019

Senat zaproponował poprawki do ewidencji odpadów

Środowisko Małe i średnie firmy

Poprawki maja charakter legislacyjny i doprecyzowujących. Chodzi o nowelizację ustawy odpadowej, która przewiduje, że od 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie.

26.06.2019

Ministerstwo Środowiska w sierpniu przedstawi założenia pakietu odpadowego

Środowisko

Analizujemy propozycje wszystkich stron, które dotkną dyrektywy odpadowe i plastikowa. W wakacje przedstawimy założenia przepisów implementujących je do polskiego prawa – zapowiedział Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska. Szczegółów jednak nie zdradził. Pewne jest, że firmy, które wykorzystują opakowania z recyklingu, będą lepiej traktowane.

24.06.2019

Polska poparła weto w sprawie neutralności klimatycznej w UE

Środowisko

Nie będzie porozumienia o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, której głównym celem jest eliminowanie paliw stałych. Zostało ono zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. - Na szczycie UE zabezpieczyliśmy interesy polskich obywateli - powiedział polski premier.

21.06.2019

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym - KE wzywa kraje UE do większego wysiłku

Środowisko

Komisja Europejska oceniła, że wspólnota jest na dobrej drodze do ograniczenia emisji o 40 proc., ale musi zintensyfikować działania m.in. w kwestii celów dotyczących OZE i efektywności energetycznej. Wezwała więc członków UE do zwiększenia wysiłków zmierzających do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r.

18.06.2019

NIK: W sezonie turyści nie zawsze wypiją czystą wodę

Samorząd terytorialny Środowisko

Według Najwyższej Izby Kontroli w miejscowościach, gdzie liczba turystów w sezonie przekracza liczbę mieszkańców, sieci wodno-kanalizacyjne są narażone na przeciążenie. Może tam brakować wody w kranie albo będą w niej bakterie.

18.06.2019

Wciąż nie wiadomo, co z podatkiem VAT od cen prądu

Samorząd terytorialny Środowisko

Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.

17.06.2019

SN: Notariusz może sporządzić warunkową sprzedaż części parku narodowego

Środowisko Prawo cywilne

Umowę zobowiązującą sprzedaży na rzecz parku narodowego prawa własności nieruchomości, znajdującej się w granicach tego parku, sporządza się pod warunkami, że żaden z kolejno uprawnionych do pierwokupu, w tym na podstawie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, nie wykona swego prawa - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

17.06.2019

Nowe przepisy pozwolą na szybsze eliminowanie zanieczyszczeń powietrza 

Środowisko Prawo gospodarcze

Przyspieszenie procesu eliminowania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenem - to cel uchwalonej przez Sejm w czwartek ustawy mającej być wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce ws. niespełniania wymogów jakości powietrza.

13.06.2019

Będą informacje o GMO w żywności i paszach

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Konsumenci będą mieć dostęp do informacji, czy w procesie wytwarzania żywności i pasz wykorzystane jest GMO. Dzięki temu będą mogli dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów, ale wiele zależy od producentów, bo znakowanie produktów będzie dobrowolne. Ustawę w tej sprawie w czwartek przyjął Sejm.

13.06.2019

Ewidencja odpadów od 1 stycznia 2020 roku będzie tylko elektroniczna

Samorząd terytorialny Środowisko Podatki i opłaty lokalne

Sejm przyjął w czwartek ustawę, zgodnie z którą prowadzenie ewidencji odpadów odbywać się będzie od przyszłego roku wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem indywidualnego konta w systemie elektronicznej bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

13.06.2019