NSA: Można nakładać kary porządkowe po upływie terminu przedawnienia

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Spółki

Nie tylko brak złożenia wyjaśnień, ale także złożenie ich w sposób niewystarczający, może zostać ukarane karą porządkową. Podatnik, który uważa, że kara została nałożona po upływie terminu przedawnienia może ewentualnie jej nie uiszczać i w odrębnym postępowaniu bronić słuszności swoich poglądów. Potwierdza to niedawny wyrok NSA.

09.01.2020

Koniec z akcjami w formie pisemnej - czas zamienić je na elektroniczne

Spółki

Wkrótce dokumenty akcji w formie pisemnej zastąpi elektroniczny rejestr akcjonariuszy, co wiąże się z wieloma nowymi obowiązkami i kosztami. Jeśli dana działalność nie musi być prowadzona w formie spółki akcyjnej, a spółka nie planuje wprowadzenia akcji do obrotu publicznego to może pomyśleć o przekształceniu - pisze Wojciech Ostrowski z Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

08.01.2020

Skarbówka podpowiada, jak uniknąć split paymentu

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Skarbówka jednoznacznie potwierdza – nie trzeba stosować tzw. split paymentu przy usługach naprawy samochodów. Fakt, że zakup części nakłada obowiązek dzielenia płatności, nie ma znaczenia. Decydująca jest kompleksowość usługi. Zdaniem doradców, fiskus potwierdził właśnie furtkę w przepisach.

18.12.2019

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy doradzała przy sprzedaży Core Services

Rynek Spółki

Krzysztof Brysiewicz, Maciej Wasilewski, Michał Jeleń oraz Radosław Graboś doradzali Core Services przy transakcji sprzedaży. Zadaniem doradców było wynegocjowanie korzystnych warunków dla sprzedających udziały, ale też ułożenie ładu korporacyjnego pozwalającego na zabezpieczenie interesów obu stron.

15.12.2019

TK: Pozbawienie wspólników majątku niekonstytucyjne

Spółki

Przepis pozwalający na przejęcie przez Skarb Państwa majątku spółki, która została uznana za wykreśloną z rejestru jest niekonstytucyjny. Tak uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. - Pozbawienie wspólników praw majątkowych wychodzi poza cel ustawy, którym jest wzmocnienie pewności obrotu i ochrony osób trzecich – uzasadniał sędzia Leon Kieres.

11.12.2019

Niełatwo zlikwidować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółki

Najczęściej występującą przyczyną  w kodeksie spółek handlowych do rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością  jest decyzja wspólników o rozwiązaniu spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Skuteczne podjęcie stosownej uchwały rozpoczyna proces zakończenia bytu prawnego spółki. Jak zaś wygląda to w praktyce pisze Paweł Kowalski

11.12.2019

Miały być uproszczenia w VAT, będą utrudnienia

VAT Spółki Małe i średnie firmy

Od kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, a od lipca wszyscy podatnicy, zamiast deklaracji VAT składać będą nowego typu pliki JPK_VAT. Miało to być duże ułatwienie dla podatników. Tymczasem okazuje się, że firmy wcale nie będą miały łatwiej. Nowe dokumenty będą wymagały podawania dużo więcej bardzo szczegółowych informacji.

11.12.2019

UOKiK zajrzy w rozliczenia podatkowe firm

CIT VAT Spółki Compliance

Ostatnie zmiany w przepisach nadały Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów dodatkowe uprawnienia. Będzie mógł badać jednolite pliki kontrolne przedsiębiorców. Od stycznia przyszłego roku firmy będą musiały przesyłać dokumenty na żądanie urzędu. Zdaniem ekspertów, te uprawnienia wcale nie są potrzebne.

10.12.2019

Członkowie rad nadzorczych chcą więcej zarabiać

Spółki

Zdaniem części członków rad nadzorczych ich wynagrodzenia powinny być powiązane z płacami zarządów. Przewodniczący rady mógłby zarabiać nawet 25 proc. tego, co prezes spółki. Przekonują, że dzięki temu w tych organach nadzorczych zasiadałoby mniej figurantów. I wskazują na wyraźną dysproporcję pomiędzy rosnącym poziomem odpowiedzialności a wynagrodzeniami. 

10.12.2019

Nieprofesjonalna skarga kasacyjna wiąże ręce NSA

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

To członek zarządu, a nie organ podatkowy, ma obowiązek wykazania istnienia przesłanek wyłączających jego odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki. Źle skonstruowana przez pełnomocnika skarga kasacyjna uniemożliwia sądowi odniesienie się do szczegółów sprawy. Wynika to z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

05.12.2019

Organizacja i udział w targach może być kosztem, ale tylko w części

CIT PIT Spółki Małe i średnie firmy

Nie mają końca spory w sprawie kosztów reprezentacji i reklamy. Najnowsza interpretacja tylko to potwierdza. Skarbówka uważa, że wydatki związane z udziałem kontrahentów w targach to reprezentacja i nie pozwala ich odliczyć. Kosztem mogą być jedynie wydatki reklamowe. Zdaniem ekspertów, to kuriozalne podejście do przepisów.

05.12.2019

Strasburg: RPO poprze spółkę kwestionującą orzekanie "dublerów" w TK

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Spółka skarżąca się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, że jej skarga konstytucyjna została umorzona przez Trybunał Konstytucyjny z udziałem tzw. sędziego dublera w składzie, uzyska wsparcie w tym postępowaniu ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zwrócił się do Trybunału z pytaniem o możliwość przedstawienia opinii przyjaciela sądu w sprawie.

03.12.2019

Zmieniają się przepisy o ofertach publicznych spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Od soboty obowiązują zmiany zasad publikowania prospektów emisyjnych, a także przepisy wzmacniające nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad ofertami publicznymi papierów wartościowych oraz mające zachęcić akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania.

30.11.2019

Spółki giełdowe dobrze płacą zarządom, gorzej członkom rad nadzorczych

HR Spółki Compliance

Przyczyną niskiej atrakcyjności polskiej giełdy jest niski poziom wiarygodności notowanych na niej spółek. To efekt nie budzącej zaufania dominacji jednego lub kilku powiązanych akcjonariuszy, ale także braku transparentności w informowaniu o wynagrodzeniach zarządów i rad nadzorczych. Tu daleko nam do krajów, w których giełda odgrywa kluczową rolę – pisze Zbigniew Dudziński z Korn Ferry.

30.11.2019

Firmy muszą uważać na fałszywe faktury

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Z roku na rok rośnie skala wyłudzeń na podstawie fałszywych faktur. Orange, PGE, DHL, LOT czy Polska Grupa Zbrojeniowa – to jedynie wybrane firmy, które „posłużyły” oszustom do wyłudzenia ogromnych sum przy pomocy spreparowanych faktur. LOT zapłacił fikcyjnemu kontrahentowi 2,6 miliona złotych, a PGZ straciło w ten sposób aż 4 miliony złotych.

30.11.2019

Umowy z zarządami spółek giełdowych będą (prawie) jawne

Spółki

Do końca czerwca 2020 roku walne zgromadzenia spółek giełdowych muszą przyjąć politykę wynagrodzeń. Każdy będzie miał do niej wgląd. To na ich podstawie będą wypłacane pensje członków zarządów i rad nadzorczych. Trzeba dostosować umowy do nowych regulacji - w przeciwnym razie grozi grzywna lub sprawa w sądzie.

29.11.2019

Zanim Agora kupi Radio Zet, UOKiK zbada rynek mediów

Spółki Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia spółki Eurozet przez Agorę. Przed wydaniem zgody urząd musi m.in. ustalić udziały spółek na poszczególnych rynkach, porównać je z siłą ich konkurentów.

27.11.2019

Minister aktywów będzie nadzorował spółki, ale nie wszystkie

Administracja publiczna Spółki

Nie wszystkie z wszystkie z 329 spółek Skarbu Państwa, które były w poprzedniej kadencji były nadzorowane przez ministerstwa, przejdą pod nadzór nowego ministerstwa aktywów państwowych. Ale jak informuje jego szef Jacek Sasin, które nie będą tym objęte. - Prawie wszystkie, bo jeszcze w tej chwili dyskutujemy pewne pojedyncze sprawy - poinformował.

25.11.2019

Polityka wynagrodzeń to nowe obowiązki spółek publicznych

Spółki

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, spółki publiczne muszą przyjąć politykę wynagrodzeń członków zarządów oraz rad nadzorczych. Są jednak wątpliwości, jaką rolę przy „przyjmowaniu” takiej polityki ma pełnić zarząd, albo co oznacza sformułowanie, że członkowie zarządu „odpowiadają” za informacje zawarte w polityce - piszą Wojciech Grabowski i Przemysław Mazur

20.11.2019