Spółki komandytowe dobije podatek, a przekształcenie grozi sporem z fiskusem

CIT Spółki Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT uderzy w blisko 73 tysiące polskich przedsiębiorców. Ustawodawca w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią nie dość, że nie daje im czasu na przekształcenie, to jeszcze je utrudnia. Istnieje bowiem ryzyko, że fiskus zarzuci firmom, które zmienią formę prawną, unikanie opodatkowania.

26.11.2020

Po dwóch latach mamy dwa tysiące aktywnie działających zarządców sukcesyjnych

Małe i średnie firmy

Długo oczekiwana ustawa o zarządzie sukcesyjnym obowiązuję dokładnie dwa lata. Efekt? 19,1 tys. powołanych zarządców sukcesyjnych, z czego 1914 prowadzi obecnie przedsiębiorstwa. To mało jak na blisko 2 miliony firm zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Być może problem nie leży w przepisach, ale mentalności przedsiębiorców.

25.11.2020

Apel branży: Wstrzymać podatek handlowy, bo będzie wzrost cen

CIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje o niewprowadzanie podatku handlowego ze względu na kryzys związany z epidemią. I przewiduje, że jego wprowadzenie oznaczać będzie negatywne skutki dla konsumentów, m.in. wzrost cen. Według obecnie obowiązującego przepisu, podatek ten ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

23.11.2020

Tarcza branżowa uchwalona - wsparcie m.in. dla gastronomii i handlu

Małe i średnie firmy Zwolnienie z ZUS

Wsparcie dla firm reprezentujących branże m.in. gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową, dbającą o zdrowie fizyczne czy sprzedaży detalicznej - takie zmiany zawiera uchwalona w czwartek wieczorem tzw. tarcza branżowa, przewidująca rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Z pomocy ma skorzystać ok. 200 tys. firm.

20.11.2020

UOKiK przygląda się dostawom tlenu do szpitali

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy na rynku dostaw tlenu do szpitali nie dochodzi do praktyk ograniczających konkurencję. Według Urzędu nieprawidłowości mogą pojawiać się na różnych szczeblach obrotu tą substancją i można dopuścić do sytuacji, w której jakikolwiek podmiot na tym rynku nadużywałby pozycji dominującej.

20.11.2020

W listopadzie zatrudnienie i płace dostaną zadyszki

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

W październiku 2020 roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6318,3 tys. osób – podał w czwartek GUS. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej, kiedy zatrudnionych było 6312,4 tys. Mimo przyjęć do pracy nowych pracowników i dalszego przywracania wcześniejszych wymiarów etatów sprzed pandemii, zatrudnienie jest nadal niższe niż rok wcześniej o 1 proc.

19.11.2020

WSA: Ogłoszenie o dogodnych godzinach otwarcia apteki nie narusza zakazu reklamy

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Farmacja

Ogłoszenie w lokalnej prasie o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki nie narusza zakazu reklamy, pomimo że działanie to może zwiększyć sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że godziny otwarcia są ustalane przez radę powiatu. Tym samym nie można uznać, że mogą one świadczyć o naruszeniu ustawowego zakazu.

14.11.2020

Bezpłatne wsparcie prawników dla firm z pośrednictwem gminy

Samorząd terytorialny Prawnicy Małe i średnie firmy Koronawirus

Prawnicy pro bono mogą pomóc przedsiębiorcom w interpretacji zmienianych przepisów, wesprą w napisaniu wniosków do ZUS czy o uzyskanie świadczeń pomocowych od państwa. Wiele samorządów włącza się w pomoc w przetrwaniu lokalnych firm, bo to one dają miejsca pracy mieszkańcom i przynoszą największe przychody.

09.11.2020

Rzecznik MŚP i przedsiębiorcy proszą premiera o poparcie 10 propozycji zmian systemowych

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Reforma ZUS dla przedsiębiorców, regionalizacja płacy minimalnej, wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących - to tylko niektóre z 10 propozycji zmian systemowych, których oczekują środowiska biznesowe.

09.11.2020

UOKiK wszczyna kolejne postępowania w sprawie zatorów płatniczych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Prezes UOKiK wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są już 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych. Jak podkreśla Urząd, poprawa płynności finansowej mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest szczególnie ważna w czasie drugiej fali pandemii.

09.11.2020

MF: Część firm może później zapłacić zaliczki na PIT

PIT Małe i średnie firmy Koronawirus

W związku z epidemią koronawirusa część przedsiębiorców, będącymi płatnikami PIT, później wpłaci zaliczki na podatek i podatek zryczałtowany - przewiduje projekt rozporządzenia ministra finansów. Z opublikowanego w piątek dokumentu wynika, że ma to dotyczyć m.in. branży gastronomicznej, branży spotkań, fitness, czy sprzedających na targowiskach.

06.11.2020

Konfederacja Lewiatan: Konieczne nowe podejście do wsparcia przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

Pierwsze programy pomocowe, które zaproponowano dla branż najbardziej dotkniętych skutkami zamrożenia działalności gospodarczej, są niewystarczające. Potrzebne są systemowe rozwiązania w związku ze zwiększającymi się ograniczeniami – uważa Konfederacja Lewiatan. I dodaje, że wsparcie skierowane jest do osób prowadzących działalność gospodarczą, a w mniejszym stopniu pomaga utrzymać miejsca pracy.

05.11.2020

Rząd zapowiada kolejne wsparcie dla branż dotkniętych ograniczeniami

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Chcemy pomóc przedsiębiorcom, bo to oni się znajdą w trudnej sytuacji, po to, żeby znowu, jak wiosną ratować i uratować jak największą liczbę miejsc pracy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. A prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys napisał w środę na Twitterze, że w związku z restrykcjami sanitarnymi wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 w celu ochrony miejsc pracy i firm.

04.11.2020

Agencja wypłaci 20 zł za niesprzedaną chryzantemę doniczkową i 3 zł za ciętą

Małe i średnie firmy

Mikro, mały albo średni przedsiębiorca zagrożony utratą płynności finansowej z powodu zamknięcia cmentarzy, który posiada co najmniej 50 sztuk chryzantem doniczkowych w fazie pełnej dojrzałości lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży może liczyć na pomoc finansową z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przepisy w tej sprawie opublikowano w poniedziałek wieczorem.

03.11.2020

"Piątki" dla zwierząt nie będzie, w planach nowa

Małe i średnie firmy

Będzie nowa ustawa futerkowa, a ta, której projekt dotychczas procedowano, nie będzie rozpatrywana przez Sejm - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Wcześniej wstrzymano rozpatrzenie przez Sejm kilkudziesięciu poprawek Senatu do "piątki dla zwierząt".

31.10.2020

Sejm za zróżnicowaniem stawek ryczałtu przy pomocy prawnej

Prawnicy Małe i średnie firmy

Zgodnie z nowelą przyjętą w środę przez Sejm, przedstawiciele wolnych zawodów, w tym adwokaci i radcy prawni, którzy wybiorą ryczałtowe rozliczenie podatku, będą go płacić w wysokości 17 proc. przychodów. Tymczasem, usługi prawne świadczone przez osoby nie będące profesjonalistami - np. z tzw. kancelarii odszkodowawczych, mają być objęte 15-procentową stawką.

28.10.2020

Sejm nie zajmie się teraz piątką Kaczyńskiego, ale PiS nie zmienia stanowiska

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sejm nie zajmie się ustawą na tym posiedzeniu kontrowersyjną ustawą o ochronie zwierząt. Odwołane zostało posiedzenie sejmowej Komisji rolnictwa, która miała się zająć poprawkami Senatu zgłoszonymi do ustawy. Anita Czerwińska, rzecznik PiS napisała jednak na Twitterze, że PiS nie wycofuje się z piątki dla zwierząt.

27.10.2020

Polscy przedsiębiorcy skarżą do unijnego sądu pakiet mobilności

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Związek Pracodawców "Transport i Logistyka Polska" skierował do Sądu Unii Europejskiej skargę przeciwko Radzie Unii Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu. Wnosi w niej o stwierdzenie nieważności rozporządzeń i dyrektyw, które zagrażają pozycji polskich tirów i ich kierowców na unijnym rynku. Podważa przepisy o czasie pracy kierowców, zasadach wynagradzania, ale także o tachografach.

27.10.2020

ZUS: Firmy zabiegające o zwolnienie z opłacania składek muszą złożyć deklaracje rozliczeniowe

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0, która dotyczy sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji i wystaw, należy przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

27.10.2020