Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie

Prawo cywilne Spółki Małe i średnie firmy

Brak możliwości całkowitego ograniczenia odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej powoduje, że podejmowanie ryzykownych przedsięwzięć gospodarczych za pośrednictwem spółki cywilnej może stanowić realne zagrożenie nie tylko dla wspólnego majątku wspólników, ale też majątku osobistego każdego z nich.

24.09.2021

ZUS: Ostatnie dni na wnioski o zwolnienie ze składek dla sklepików szkolnych

Małe i średnie firmy Zwolnienie z ZUS

Do końca września przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne mogą wystąpić do ZUS o zwolnienie z opłacania składek za okres od listopada 2020 do marca 2021 roku, a piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 roku. Wnioski o zwolnienie można składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

21.09.2021

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej dla fundacji rodzinnej może ograniczyć jej skuteczność

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Projektowana ustawa o fundacji rodzinnej to regulacja wyczekiwana przez wielu przedsiębiorców rodzinnych szukających skutecznych sposobów na zapewnienie sukcesji swojego biznesu. Projekt przewiduje jednakże dla fundacji rodzinnych zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, który może okazać się dużym problemem dla prowadzenia i realizacji jej celów - twierdzą Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.

18.09.2021

Przedsiębiorcy nie odmówią przyjęcia gotówki - ustawa do podpisu prezydenta

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

„Płatność tylko kartą” – takie tabliczki zniknąć z witryn sklepowych. Sejm w piątek ostatecznie uchwalił, z jedną poprawką Senatu o charakterze redakcyjnym, zmiany w ustawie o usługach płatniczych. Gdy przepisy wejdą w życie, nieprzyjęcie zapłaty od kupującego w gotówce może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie.

17.09.2021

Sejm: Komisja za 80 proc. rekompensatą dla przedsiębiorców z obszaru objętego stanem wyjątkowym

Administracja publiczna Spółki Małe i średnie firmy

80 procent, a nie jak chciał rząd 65 proc. średniego miesięcznego przychodu za okres od czerwca do sierpnia miałaby wynieść rekompensata dla podmiotów gospodarczych zajmujących się turystyką w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią - zarekomendowała w czwartek sejmowa komisja gospodarki. Rząd nie zgadza się na ten poziom rekompensat.

16.09.2021

Samochód na parkingu, pokój w hotelu pusty, a abonament płacić trzeba

Spółki Małe i średnie firmy Finanse

Poczta Polska chętnie sprawdza, czy firmy zarejestrowały odbiorniki RTV. Nie ma znaczenia, czy faktycznie korzysta się z telewizora lub radia w hotelu albo w służbowym samochodzie. I tak płacić trzeba. A kary potrafią być słone - sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorca ma małe szanse na wygraną w sądzie.

09.09.2021

Premier: Firmy z pasa przygranicznego dostaną 65 proc. przychodu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Premier i minister spraw wewnętrznych i administracji zdradzili ile wyniesie odszkodowanie dla firm ze strefy przygranicznej za straty wywołane stanem wyjątkowym. Państwo zapewni rekompensatę w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskiwanego w ostatnich 3 miesiącach. Pieniądze wypłacą wojewodowie. Jeszcze w tym tygodniu ma być gotowy projekt ustawy.

06.09.2021

Krótki wpis do rejestru przedsiębiorców blokuje prawa konsumenta - kasacja RPO

Prawo cywilne Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Aby uzyskać pożyczkę na spłatę długów, kobieta na kilka godzin wpisała się do rejestru przedsiębiorców. Gdy później wystąpiła do sądu o uznanie umowy w sprawie tej pożyczki za nieważną, sąd odmówił i nie przyznał jej ochrony prawnej wynikającej ze statusu konsumenta, bo umowę zawierała jako przedsiębiorca. RPO składa do Sądu Najwyższego kasację w tej sprawie.

02.09.2021

Samozatrudnieni rzadziej zawieszają działalność gospodarczą

Małe i średnie firmy Koronawirus

Przedsiębiorcy rzadziej zawieszą swoje jednoosobowe firmy. Spadek rok do roku jest o blisko 20 proc. W pierwszym półroczu 2021 r. samozatrudnieni złożyli do CEIDG-u ponad 100 tys. wniosków w tej sprawie. Spadek wynika z dostosowania się przedsiębiorców do realiów gospodarczych czasów pandemii oraz przyjęcia subwencji, przyznawanych w ramach antykryzysowych działań rządu.

02.09.2021

Polski Instytut Ekonomiczny: Tarcze antykryzysowe pomogły przetrwać wielu firmom pandemię

Spółki Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Ze wsparcia rządowych tarczy antykryzysowych skorzystało 86 proc. przedsiębiorców. Do najczęściej wykorzystywanych instrumentów należały: zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy lub praca zdalna. Większość przedsiębiorców korzystało jednocześnie z różnych form wsparcia

01.09.2021

Psycholog nie musi kupić kasy fiskalnej od momentu rozpoczęcia działalności

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pośrednictwem kasy rejestrującej do momentu przekroczenia limitu w wysokości 20.000 zł. Po przekroczeniu limitu, zwolnienie może mieć dalej zastosowanie, jeśli wynagrodzenie za świadczone usługi jest uregulowane w formie przelewu, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczył przelew

01.09.2021

Firmy boją się czwartej fali i chcą paszportów covidowych

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus szczepienia

Rząd zapowiada, że po nadejściu czwartej fali pandemii decyzje o obostrzeniach będzie podejmował na podstawie liczby zakażeń i procenta wyszczepienia w danym powiecie. I choć konkretnych przepisów wciąż nie ma, firmy już się martwią, bo mogą tego nie przetrwać. Na odszkodowanie od państwa też nie bardzo mogą liczyć. Blokują je dwa wnioski czekające na rozpatrzenie w TK.

31.08.2021

Raport Lewiatana: Co stoi na przeszkodzie, by odzyskać dług?

Rynek i konsument Małe i średnie firmy

Przyspieszenie pracy e-sądu, wdrożenie komunikacji elektronicznej, zniesienie limitów komorniczych, cyfryzację korespondencji z ZUS, zmianę zasad ochrony wynagrodzenia przed egzekucją, ułatwienie dostępu do rejestrów czy wprowadzenie cyfrowego wezwania do zapłaty – proponuje Lewiatan w raporcie „Bariery w dochodzeniu i zarządzaniu wierzytelnościami”, aby przyspieszyć odzyskiwanie długów.

26.08.2021

Wspólnicy spółek osobowych nie uciekną już przed płaceniem składek na ZUS

Ubezpieczenia społeczne Spółki Małe i średnie firmy

Już wkrótce wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólnicy spółek osobowych będą podlegali obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym bez względu na to, czy spółka prowadzi działalność gospodarczą, czy nie. Jednak przepisy, które wprowadzają ten wymóg są – zdaniem prawników – nieprecyzyjne i mogą zwiększyć chaos w tej dziedzinie.

26.08.2021

Grupowe zwolnienia chorobowe - czy można im przeciwdziałać?

Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Grupowe korzystanie ze zwolnienia chorobowego przez pracowników stało się niejako metodą nieformalnego strajku. Metodą skuteczną, bo trudną do zakwestionowania. Czy, i jak przed tym procederem mogą się bronić pracodawcy? Zupełnie inne narzędzia dostępne są w sektorze prywatnym i publicznym – pisze Mikołaj Zając.

24.08.2021

Przedsiębiorca dokona samodonosu do ZUS, a skarbówka ukarze go za błędy

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Wraz z Polskim Ładem w firmach wzrosną obciążenia biurokratyczne. W terminie do 10. każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli nie tylko opłacić składkę zdrowotną od uzyskanych dochodów, ale i złożyć do ZUS informację o zastosowanych formach opodatkowania oraz dochodzie stanowiącym podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tą wiedzą ZUS podzieli się z Szefem KAS.

24.08.2021

GUS: W sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2021 r. przeciętne wynagrodzenie minimalnie wzrosło

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

W lipcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie, po przeliczeniu wymiarów etatów osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty, w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,8 proc. rok do roku i wyniosło 6361,7 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8,7 proc. r/r i wyniosło 5851,87 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny.

20.08.2021

Przybywa podpisów pod petycją o zachowanie podatku liniowego

PIT Małe i średnie firmy

Już 36 216 osób podpisało petycję przygotowaną przez Rzecznika MŚP i Radę Przedsiębiorców pod hasłem "Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie". Na zmianach w podatku liniowym stracą wszyscy – przedsiębiorcy, pracownicy i konsumenci - podkreślają jej autorzy. I dodają, że Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców

19.08.2021