Rząd chce wprowadzić niższą taryfę za prąd dla małych firm

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić małe i średnie firmy, samorządy, podmioty wrażliwe przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Nowe taryfy mają być też przygotowane dla samorządów i instytucji "wrażliwych".

06.10.2022

Gdy fiskus wie wszystko o VAT, powinien odpuścić jego dochodzenie po trzech latach

PIT VAT Doradca podatkowy Administracja publiczna Małe i średnie firmy

Okres przedawnienia VAT trzeba skrócić z pięciu do trzech lat, bo fiskus i tak na bieżąco niemal wszystko wie o rozliczeniach tego podatku - postulują rzecznik małych i średnich przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi. Ministerstwo Finansów przygląda się tym propozycjom, a urzędnicy skarbowi mówią: najpierw uregulujmy naszą sytuację kadrowo-płacową.

05.10.2022

Limitowane ceny i specjalny podatek mają zatrzymać wzrost cen energii

Środowisko Małe i średnie firmy Finanse Podatki międzynarodowe

Limity cenowe dla producentów energii elektrycznej, odbiurokratyzowanie projektów związanych z energią odnawialną i 33-procentowy podatek od zysków z paliw - takie instrumenty proponuje Komisja Europejska w rozporządzeniu o nadzwyczajnych rozwiązaniach w sektorze energetycznym. Projekt rozporządzenia został wstępnie uzgodniony przez unijnych ministrów odpowiedzialnych za energetykę.

30.09.2022

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Środowisko Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Płatnicy składek z określonych branż, którzy osiągnęli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taką możliwość daje podpisana 29 września przez prezydenta ustawa. Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie.

30.09.2022

Składka zdrowotna może "dobić" zmieniających formę opodatkowania

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad zmianą formy opodatkowania w trakcie 2022 roku albo będą myśleli o tym po jego zakończeniu, wypełniając zeznanie roczne, powinni to dobrze przeliczyć. Bo nie dość, że może ich czekać duża dopłata składki zdrowotnej, to także zapłata odsetek za zaległość w tej składce. Zdaniem prawników, sprawa nie jest oczywista i wszystko będzie zależało od podejścia ZUS i urzędów skarbowych.

30.09.2022

Więcej studentów będzie szukać pracy - to szansa dla pracodawców

Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy Dla studenta

Od 1 października około 1,2 miliona studentów rozpocznie nowy rok akademicki. Z powodu stale rosnących kosztów życia i astronomicznych cen wynajmu mieszkań znaczna część z nich będzie szukała stałej lub dorywczej pracy. Dla przedsiębiorców, zwłaszcza z dużych miast, to szansa na uzupełnienie luk kadrowych.

28.09.2022

RPO przyłącza się do sprawy przed NSA dotyczącej wsparcia z tarczy finansowej

Małe i średnie firmy Finanse Tarcza finansowa

O przyznaniu lub odmowie prawa do subwencji w ramach tarczy finansowej rozstrzyga Polski Fundusz Rozwoju. Jednostronność oraz władczość działania PFR są charakterystyczne dla stosunków administracyjnoprawnych. Dlatego skarga przedsiębiorcy na odmowę prawa do subwencji powinna być rozpoznana przez sąd administracyjny – uważa RPO i przyłącza się do sprawy przed NSA dotyczącej odrzucenia skargi przedsiębiorcy.

26.09.2022

Nadmiar przepisów i obowiązki formalno–prawne hamulcem polskiego biznesu

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy

W dzisiejszych czasach właściciele firm oprócz zarządzania działalnością operacyjną zmuszeni są koncentrować się na ogromnej ilości dodatkowych obowiązków, wynikających z przepisów prawa. Do katalogu ich obowiązków należy m.in. spełnienie wszelkich wymogów prawnych jako pracodawca – pisze Marzena Filipowicz.

26.09.2022

Opieka nad chorymi w domach jest coraz mniej opłacalna

Pacjent Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna

Pielęgniarki ostrzegają przed zbliżającym się kryzysem w opiece nad obłożnie chorymi pacjentami. Niedofinansowanie świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz rosnące koszty dojazdów powodują, że jest to działalność, którą coraz trudniej bilansować. Do tego doszły problemy z realizacją tzw. ustawy podwyżkowej – brakuje pieniędzy na podwyżki dla personelu z wysokimi kwalifikacjami, który może odejść do szpitali.

26.09.2022

Firma w mieszkaniu? Najpierw trzeba zmienić sposób użytkowania lokalu

Małe i średnie firmy Nieruchomości

Obecna sytuacja gospodarcza oraz pocovidowa rzeczywistość sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na prowadzenie działalności we własnych mieszkaniach albo w zakupionych wcześniej lokalach mieszkalnych. Jednocześnie często zapominają o konieczności zmiany sposobu użytkowania tych pomieszczeń. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

22.09.2022

Udział w szkoleniach i kursach może obniżyć podatek

PIT Małe i średnie firmy

Wydatki firm związane z edukacją, po spełnieniu pewnych warunków, można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Preferencje podatkowe dają również szkolenia online. W każdym przypadku trzeba jednak mieć świadomość ryzyka kontroli. Fiskus nie pozwala bowiem na rozliczanie wydatków o charakterze osobistym. Trzeba więc udowodnić, że udział w kursie pomoże w prowadzeniu firmy - piszemy o tym również w Tax Alert.

21.09.2022

Lewiatan: Umiarkowany optymizm Polaków w sprawie wynagrodzeń

Domowe finanse Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy

Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze. O niepewności Polaków świadczy rosnący odsetek spodziewających się obniżenia pensji, wynoszący obecnie 8,3 proc.

19.09.2022

Założenie firmy będzie możliwe tylko on-line

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Składanie wniosków o wpis w CEIDG tylko on-line, a tym samym rezygnację z formy papierowej, przewiduje skierowany właśnie do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on również poszerzenie zakresu informacji udostępnianych za pośrednictwem CEIDG.

19.09.2022

Biznes coraz bardziej zaangażowany w filantropię

Małe i średnie firmy Finanse

Fundacja to wciąż najpopularniejszy wśród filantropów model prowadzenia działalności filantropijnej w sposób zorganizowany. Osoby zamożne często jednak pomagają także bez tworzenia swoich fundacji. Coraz więcej przedsiębiorców-filantropów zamierza przekazać cały swój majątek przeznaczony na działalność społeczną za swojego życia – takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego właśnie raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.

14.09.2022

Check-lista – nowy środek informacji prawnej w przedsiębiorstwach

Spółki Małe i średnie firmy

Coraz więcej firm, głównie dużych, jako środek informacji i przekazu prawnego służący z jednej strony do projektowania i opisywania procesów organizacyjnych opartych na normach prawa, ale z drugiej - do weryfikacji ich zgodności z prawem, traktuje tzw. listy pytań kontrolnych (ang. checklisty). To kolejno po sobie następujące pytania, które użytkownik musi sobie zadać, by upewnić się, że postępuje zgodnie z założoną dla danej sytuacji instrukcją.

14.09.2022

Posłowie chcą dostępu związkowców do algorytmów określających normy pracy

Prawo pracy Prawo AI Małe i średnie firmy

Pracodawcy będą musieli na wniosek zakładowej organizacji związkowej udzielić informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie.

13.09.2022

Branżę windykacyjną czeka regulacja, ale dłużnikom zmiany mogą się nie opłacić

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce uregulować zawód windykatora. Zdaniem prawników ustawa wprowadzająca kolejny regulowany zawód jest niepotrzebna - patologie, o których mowa w jej założeniach, można zwalczać za pośrednictwem obowiązujących przepisów. Natomiast to, że resort pracuje nad ustawą, nie jest wyrazem troski o ofiary windykatorów, ale wymogiem przepisów unijnych.

12.09.2022

Rozliczenia spółek komandytowych wciąż niejasne

CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ubiegłoroczna rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych może mieć swoje nieoczekiwane skutki, które ujawniają się dopiero dziś. Przepisy przejściowe nie uregulowały wszystkich kwestii związanych z dokumentacją cen transferowych w takich spółkach. Może się okazać, że już do końca września będą one musiały złożyć informację TP-R.

08.09.2022

Pobór wody do prowadzenia działalności – o czym musi pamiętać przedsiębiorca

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca, który w swojej działalności korzysta z wody, musi uzyskać zgodę wodnoprawną. Jednak od tej reguły istnieją wyjątki, dotyczące przede wszystkim firm prowadzących działalność w miejscu swojego zamieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

07.09.2022

Nowy wzór czapki to innowacja w modzie, ale nie w podatkach

PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ulga na rozwój nowych technologii bywa korzystnie interpretowana przez fiskusa, gdy chodzi o tworzenie nowego oprogramowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo stworzenia zupełnie nowych programów użytkowych, fiskus odmawia zastosowania tego udogodnienia. I nie jest w tym konsekwentny. Firma logistyczna dostała korzystną interpretację, a odzieżowa - nie.

06.09.2022